Maja lani je postala pravnomočna sodba Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, ki je odločalo v primeru dvigovalca uteži Tima Mušiča (Težkoatletski klub Domžale) proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ker mu le-to ni želelo povrniti stroška letnega zdravniškega pregleda v višini 190 evrov. Mušič se je na sodišče obrnil, saj je bil prepričan, da so mu kratene pravice. Sodišče je preučilo zadevo in odločilo v prid Mušiča ter določilo, da mu mora ZZZS povrniti stroške pregleda, saj so po mnenju sodišča registrirani športniki do tega upravičeni po zakonu.

Zakon določa brezplačne preglede vsem, pravilnik pravice močno oža
Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) iz leta 2008 v 23. členu predvideva, da so iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v celoti kriti predhodni in obdobni zdravstveni pregledi za športnike, ki nastopajo na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez, torej registrirane športnike. Gre za prehodne in obdobne preglede.
Naknadno pa je ministrstvo za zdravje sprejelo Pravilnik za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni, ki določa, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja financirajo predhodni in obdobni preventivni pregledi vrhunskih in potencialno vrhunskih športnikov, športnikov panog z večjim rizikom poškodb, športnikov, ki so vključeni v programe selektivnega športa, ter športnikov, ki so vključeni v programe kakovostnega športa. Rekreativni športniki si morajo te preglede plačati sami, športnikom invalidom, trenerjem in sodnikom pa jih plačajo invalidska društva, športna društva in sodniške organizacije.
Aprila 2021 je bil pravilnik nekoliko spremenjen. V poglavju 2.d je namreč na novo urejeno preventivno zdravstveno varstvo otrok in mladostnikov s statusom registriranih športnikov. Po novem imajo otroci in mladostniki v sedmem razredu osnovne šole oziroma otroci in mladostniki v starosti od dopolnjenega 12. do dopolnjenega 13. leta starosti pravico do preventivnega pregleda registriranega športnika. Tem pregled krije ZZZS. Za vse ostale registrirane športnike pa še naprej velja, da si morajo zdravstvene preglede plačevati sami oziroma jim jih plačujejo športni klubi.

Sodišče pravilnik označilo za nezakonit in pozvalo k njegovi spremembi
Delovno in socialno sodišče je v sodbi v primeru Mušiča zapisalo, da je dolgoletna praksa ZZZS nezakonita, saj je pravilnik, na katerega se opira ZZZS, nezakonit, in da imajo pravico do zdravstvenih pregledov vsi registrirani športniki na stroške ZZZS, ki se financirajo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Dvigovalca uteži je v tožbi zoper ZZZS zastopal odvetnik Jernej Orešek, ki danes, leto in dva meseca po pravnomočnosti sodbe, zgroženo ugotavlja, da ZZZS še vedno ne želi financirati zdravstvenih pregledov registriranim športnikom. Prav tako opozarja, da je pravilnik še vedno v veljavi, pa čeprav je sodišče jasno opozorilo na njegovo nezakonitost in neustavnost.
Sodba v primeru Mušič je sicer precedenčni primer, odvetnik Orešek, pa meni, da bi sodišče v podobnih primerih, torej če bi se na delovno sodišče obrnili tudi drugi športniki, ki so si morali sami plačati zdravniški pregled, odločilo enako.
Ministrstvo za zdravje nezakonitega pravilnika še ni spremenilo
Ker je pravilnik v pristojnosti ministrstva za zdravje, smo se z vprašanji in zahtevo za pojasnila obrnili nanje. Predvsem nas zanima, zakaj po več kot letu dni še vedno niso spremenili pravilnika, s čimer dovoljujejo, da se še naprej kršijo pravice registriranih športnikov. Kot so nam sporočili z ministrstva, bomo odgovore dobili po 19. juliju, saj so osebe, ki so pristojne za to področje, odsotne.
ZZZS: Mi se dosledno držimo pravilnika
Na naša vprašanja glede povračila stroškov zdravstvenih pregledov za registrirane športnike na ZZZS odgovarjajo, da se strogo držijo pravilnika, čeprav se zavedajo, da je področje precej neurejeno. "Med ministrstvom za zdravje, Olimpijskim komitejem Slovenije, ZZZS in predstavniki medicine dela, prometa in športa so v letošnjem letu potekale aktivnosti glede uskladitve navedenega pravilnika z ZZVZZ in upamo, da bo le-ta kmalu posredovan pristojnim organom in inštitucijam v obravnavo," odgovarjajo na ZZZS. Po njihovem mnenju je treba področje sistemsko ustrezneje urediti zlasti z vidika omejenega obsega izvajalcev teh pregledov.

Na ZZZS odgovarjajo, da bodo še naprej spoštovali ustrezne določbe pravilnika, glede sodbe pa pojasnjujejo, da gre po njihovem vedenju le za en primer, "zato v teh primerih še ne moremo govoriti o izoblikovani sodni praksi, saj gre za sodbo na prvi stopnji". A sodba je pravnomočna in ministrstvo za zdravje je očitno tudi po letu dni ne upošteva.
Po pojasnilih ZZZS, so obveščeni, da ima ministrstvo za zdravje že pripravljen predlog celostne posodobitve pravilnika v poglavju o preventivnih pregledih športnikov, prav tako dodajajo, da so obveščeni, da je zakonsko skladno in strokovno dopustno, da na podlagi zakonske ureditve podzakonski predpis določi natančnejšo ureditev izvrševanja pravice, tudi različne omejitve.
Okoli 50.000 športnikov mora preglede plačevati iz lastnega žepa oziroma jim jih plačujejo klubi
Kot opozarja Orešek, je v Sloveniji okoli 60.000 registriranih športnikov, medtem ko je vrhunskih in kategoriziranih okoli 8000. To pomeni, da je več kot 50.000 športnikov samoplačnikov oziroma jim preglede plačujejo njihovi klubi. Pravilnik ministrstva za zdravje tako zelo oži pravice, ki jih podeljuje zakon, ta nezakonita praksa pa obstaja že 15 let, opozarja Orešek.
S spremembo pravilnika so sicer po novem do brezplačnega zdravniškega pregleda registriranega športnika upravičeni otroci in mladostniki v sedmem razredu osnovne šole oziroma otroci in mladostniki v starosti od dopolnjenega 12. do dopolnjenega 13. leta starosti. Po podatkih ZZZS je lansko leto na osnovi posodobljenega pravilnika pregled opravilo 457 otrok – registriranih športnikov. A to je kapljica v morje, če vemo, da je v Sloveniji okoli 60.000 registriranih športnikov, cene zdravstvenih pregledov pa niti niso majhne. Sicer so odvisne od količine opravljenih preiskav, a v osnovi znašajo okoli 100 evrov, lahko pa tudi precej več.
Izogibanje zdravstvenim pregledom je lahko nevarno
Zato ne preseneča, da se določeno število registriranih športnikov ne odloča za zdravstvene preglede, saj se želijo izogniti dodatnim stroškom, kar pa je lahko zelo nevarno, opozarja Orešek. Stroka, tudi na ravni EU, opozarja, da so preventivni zdravstveni pregledi športnikov priporočeni, saj je s pregledom možno odkriti srčne napake, ki so lahko za športnika usodne. Prav tako lahko na rednih obdobnih pregledih odkrijemo nepravilnosti kostno-mišičnega in živčnega sistema, ki so lahko posledica specifičnih športnih obremenitev. Primeri, ko so športniki doživeli srčni zastoj med tekmo ali treningom, niso redki, kar velikokrat pa se je izkazalo, da bi lahko z rednim obdobnim pregledom takšne težave predvideli.
Več o kršenju pravic športnikom, pa tudi o tem, kako zelo pomembni so redni zdravstveni pregledi predvsem za mlade športnike, pa v nocojšnji oddaji 24UR v prispevku novinarja Marka Vidriha.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.