Slovenija

Na ZZZS predlogu plačanega spremstva staršu otroka do 15. leta niso naklonjeni

Ljubljana, 17. 11. 2020 08.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
29

PKP6 vsebuje eno od rešitev, ki se je bodo razveselili mnogi starši. Če so starši po trenutno veljavni zakonodaji za sobivanje z otrokom, starejšim od šest let, v bolnišnici morali plačati, pa jim sedaj tega ne bo več treba, saj bo stroške spremljevalcem otrok do vključno 14. leta starosti krila zavarovalnica. "Prisotnost starša ob bolnem otroku je vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij," opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki je avtor pobude za spremembo zakonodaje. A predlogu na ZZZS niso naklonjeni. Opozarjajo namreč, da bi to po ocenah zavarovalnico letno stalo dodatne štiri milijone evrov.

O tem, kaj vsebuje šesti protikoronski paket PKP6, smo že poročali, med drugim tudi to, da omogoča plačano spremstvo v bolnišnici enemu staršu otroka do vključno 14. leta starosti. V dosedanji zakonodaji je bilo iz zavarovalnice krito zgolj spremstvo staršem otrok, mlajših od šest let.

PKP6 prinaša novost: eden od staršev otroka, mlajšega od 15 let, bo lahko z otrokom sobival v bolnišnici, stroški sobivanja pa bodo kriti iz zdravstvenega zavarovanja.
PKP6 prinaša novost: eden od staršev otroka, mlajšega od 15 let, bo lahko z otrokom sobival v bolnišnici, stroški sobivanja pa bodo kriti iz zdravstvenega zavarovanja. FOTO: Dreamstime

Po trenutno veljavni zakonodaji (23. člen ZZVZZ) morajo starši sobivanje v zdravstvenem zavodu ob otroku, starem 6 let ali več, plačati sami, saj jim tega zdravstveno zavarovanje ne krije. Za marsikatero družino to predstavlja velik finančni zalogaj, še posebej, ko otroci zbolijo za težko boleznijo, pri kateri je zdravljenje dolgotrajno.

Društvo Junaki 3. nadstropja bo skladno s svojimi programi pomoči še naprej krilo stroške sobivanja staršem otrok, starih 15 let ali več, ki se zdravijo na hemato-onkološkem oddelku Pediatrične klinike v Ljubljani.

Zato so v društvu Junaki 3. nadstropja na vlado naslovili pobudo za spremembo zdravstvene zakonodaje, konkretno 23. člena ZZVZZ, in sicer za zvišanje starostne meje, do katere bi staršem ob otroku v bolnišnici stroške krilo obvezno zdravstveno zavarovanje. Vlada je predlog rešitve zajela v 102. členu Predloga zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19, kar pomeni, da bodo za sobivanje v bolnišnici plačali samo starši otrok, starih 15 let ali več. 

V društvu so izjemno veseli vključitve pobude v predlog PKP6, saj to pomeni, da njihova prizadevanja niso bila zaman in da jih je politika upoštevala. Kot pravijo, bodo odslej starši bolnih otrok imeli eno skrb manj. "Prav je, da se problematika sobivanja staršev z otroki v bolnišnici ustrezno uredi, saj je prisotnost starša ob bolnem otroku vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij. Tako bi vsaj moralo biti in zdaj končno tudi bo," še navajajo v društvu.

Začasen ali trajen ukrep?

Na vprašanje, ali gre za ukrep, ki bo veljal zgolj za čas veljavnosti PKP6, sicer nismo dobili jasnega odgovora. Obrnili smo se na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da bi preverili, ali gre za začasen ukrep in kaj to pomeni za zdravstveno blagajno. Vse te stroške bo namreč nosil ZZZS, pri katerem so nam pojasnili, da ne gre za prvo pobudo, da bi se zvišala starostna meja, saj je bilo teh pobud že več, a so bile zavrnjene. "Vsebinsko podobni predlogi so bili podani že v preteklosti, nazadnje v okviru Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-R), na katerega sta tako zakonodajno-pravna služba (v mnenju št. 500-01/20-26/ z dne 2. 11. 2020) kot tudi Vlada (v mnenju z dne 11. 6. 2020) dali odklonilno mnenje," navajajo na ZZZS.

Na ZZZS predlogu niso naklonjeni

Njihovo stališče do zvišanja starostne meje pri pravici do sobivanja je zadržano, saj zvišanje predstavlja dodaten pritisk na sredstva ZZZS. Kot pravijo, gre povečanje teh sredstev na račun drugih razpoložljivih sredstev ZZZS (za zdravstvene storitve, zdravila, medicinske pripomočke itd). "Menimo, da z navedeno spremembo ne bi najučinkoviteje razporedili sredstev blagajne ZZZS. Poleg tega se s tako obširno širitvijo kroga upravičencev pravice do sobivanja (do 15. leta starosti) postavlja vprašanje, ali so izvajalci sposobni zagotoviti koriščenje pravice vsem staršem oz. katerim upravičencem bi zagotavljali pravico (prednostni kriteriji)," pojasnjujejo in dodajajo: "Ne gre tudi zanemariti, da morebiti ni najbolj smiselno zagotavljati pravice do sobivanja glede na starost otroka, temveč predvsem z vidika otrokovih potreb po sobivanju s starši ali skrbnikom v zdravstvenem zavodu ter ob upoštevanju dejanske zrelosti otroka."

Opozarjajo, da predlagatelj predloga ni utemeljil s (strokovnimi) razlogi za določitev predlagane starostne meje. Kot navajajo, so razlogi za predlagano ureditev utemeljeni zgolj s splošno situacijo v zvezi z epidemijo, med katerimi je navedeno, da naj bi se v času epidemije bolezni covid-19 še posebej izkazalo, da se otroci na bolnišničnem zdravljenju soočajo z večjimi psihičnimi težavami in fizičnimi omejitvami, saj je v tem obdobju zelo pogosto jemanje brisov, izhodi iz bolnišnične sobe so prepovedani, obiskov ni, aktivnosti Rdečih noskov ne potekajo. Na drugi strani pa na ZZZS opozarjajo, da se kljub navedenim razlogom predvideva, da bo predlagana ureditev veljala kot trajen ukrep.

"V predlogu pogrešamo strokovno utemeljitev, zakaj je starostna meja otroka dvignjena do 15 let. Zakonodaja s področja starševskega varstva in družinskih prejemkov priznava pravico do krajšega delovnega časa zaradi starševstva do bistveno nižje starostne meje otroka (1. razred osnovnega šolanja), že sprejeti interventni ukrepi pa so staršem priznali pravico do nadomestila plače zaradi višje sile – varstva otrok do 10. leta starosti," navajajo na ZZZS in dodajajo, da predlog določbe nima ocene finančnih posledic. 

Ocena finančnih posledic: skoraj štiri milijone dodatnih stroškov

So jo pa pripravili na ZZZS, in sicer ob upoštevanju podatkov za leto 2019 ter upoštevajoč veljavno višino stroškov za leto 2020 (cena stroškov za sobivanje in višina povprečnega dnevnega zneska za nadomestila). Če bi podaljšali pravico do sobivanja tudi za otroke od 6. do 15. leta starosti, bi to predstavljalo približno 1,64 milijonov evrov letno dodatnih stroškov za plačilo stroškov nastanitve in prehrane. Dodatno je treba prišteti tudi stroške za nadomestila v času sobivanja – ocena zavoda je, da bi bila potrebna približno 2,2 milijona evrov dodatnih sredstev. Če pa bi vsi starši uveljavljali to možnost, je ocena dodatnih potrebnih sredstev (za nadomestila ter stroške prehrane in namestitve) 9,7 milijona evrov letno. "Kot že navedeno zgoraj, bo ta sredstva, glede na dejstvo, da je proračun ZZZS omejen, treba zagotoviti na račun drugih storitev, ki so financirane iz obveznega zdravstvenega zavarovanja."

Na ZZZS so jasni, da si zdravstvena blagajna teh dodatnih stroškov ne more 'privoščiti' oziroma bo na račun tega morala zmanjšati stroške drugih storitev. Kaj to pomeni za ostale zavarovance, bo pokazal čas.

Kot so že večkrat opozarjali starši kronično in težje bolnih otrok, mora država poskrbeti tudi za starše otrok, ki so starejši od pet let in ob sebi za čas zahtevnih zdravljenj vendarle potrebujejo spremljevalca. Strošek sobivanja, ki se zagotavlja kot pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, v letu 2020 namreč znaša 40,70 evrov na dan, to pa je znesek, ki si ga marsikdo težko privošči. Še težje je takrat, ko zdravljenja trajajo tudi več tednov.

Je smiselno postavljati absolutno starostno mejo 15 let ali bi bilo bolj smotrno presojati od primera do primera? Na to vprašanje bo očitno še treba najti jasen odgovor. Jasno je le to, da mora biti vedno na prvem mestu dobrobit otroka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borec91
17. 11. 2020 14.36
+0
ze 10letniki so ful pogumni a ko zbolijo pa naj jih mamica v bolnici pazi noro zavarovalnica ne dopusti te kraje
solarcek1234
17. 11. 2020 14.04
+1
Do 10 bi bilo res max.
borec91
17. 11. 2020 14.34
+1
pljuvamnakarbid
17. 11. 2020 12.59
+4
S strani zavarovalnice je negativno povsem logična poteza. Sicer pa tudi jaz osebno ne zagovarjam tega do 14. leta, največ do 10., mislim, da mamice dandanašnji preveč ujčkajo otroke, najraje bi jih še na poročno noč držale za roko.
Ajlina
17. 11. 2020 12.00
+5
Pred 50 leti so se 15-letniki zaposlili in marsikateri je šel na svoje. Danes pa bo mamica pančkala v bolnici ob njem? Med počitnicami pa jih vlačijo po raznih taborih, da so ja čimmanj časa doma. Naj spišejo zakon tako, da bodo lahko starši tam, ko gre za res težke poškodbe alu hude bolezni, ostalim otrokom pa pustite odrasti.
denden
17. 11. 2020 12.06
+5
Potem se pa sprašujemo zakaj je otrok do 30 leta pri starših.
jps28
17. 11. 2020 12.00
-3
Otrok star 13 let ima vročino 39, kašlja kot zmešan. Bo že sam preživel, pa šel na urgenco 25 km stran. ZZZS je največja rak rana Slovenskega zdravstva.
mackon08
17. 11. 2020 12.22
+9
jps28 Pa kakšno bedarijo si napisal saj se ne gre za spremstvo do zdravnika , gre se za bivanje v času ko je otrok v bolnici.
mihakavc1c
17. 11. 2020 12.00
-1
Koliko denarja je šlo barabinom,tajkunom,pa čeprav so veliko pokradli,niso nikoli odgovarjali!Za otroke je pa škoda denarja?Sram naj vas bo,sram!Me zanima, če je imel kdo med vami bolnega otroka?!
mackon08
17. 11. 2020 12.24
+8
Jaz sem ga imel pa bil je v bolnici pa ga ni bilo treba ujckati celi dan. To kaj zdaj delako z otroki je totalno razvajanje.
Uporabnik1812060
17. 11. 2020 13.08
+3
Se pravi si še en, ki bi otroke cartal tja do 40 leta? Nekaj je, da ga tja pripelješ, ne pa da s 13, 14, 15 letnikom ležiš v sobi. Še v 80ih je bilo precej pogosto, da so s 15 začeli delati - hodit v službo in so veljali za odrasle, danes pa..., še malo da ne plenice do 7. leta.
Smeile
17. 11. 2020 13.33
-1
A resno? Kaj pa ko začnemo govoriti o neozdravljivi bolezni o res težkih pregledih, operacijah itd. Pa kaj ko je enkrat star več kot 10 let je zate že odpisan a ne? Najlažje tukaj natucavate ravno taki ki o tem nimate ne pojma in ste pač imeli res srečo v življenju, ampak pazite sreča je pač opoteča.
ii
17. 11. 2020 12.00
+10
Ne rečem, da je starš poleg pri res hudo bolnem otroku. Mi pa ni jasno, ali doma tudi spite skupaj z najstniki?
mihakavc1c
17. 11. 2020 11.57
-6
Otroci,bolni otroci,da ne zaslužijo staršev poleg?Sram vas je lahko vse,ki o tem odločate!Ostal sem brez besed!
mackon08
17. 11. 2020 12.28
+7
mihakavc1c Č ega hoče celi dan ujckati naj to plača.
borec91
17. 11. 2020 11.37
-4
bolano pokvarjeno rZmetavanje denarja
jolanka
17. 11. 2020 11.44
+4
Zakaj? Ker dopusca, da je stars lahko poleg bolnega otroka? Edino pravilno in pohvalno. Bravo
polnostabla
17. 11. 2020 11.55
+0
KAAAAAJ...borec za kaj pa si ti???? Otroci so naše največ kar imamo!!!!!
borec91
17. 11. 2020 14.38
+1
denden
17. 11. 2020 11.31
+2
Čudno, starš, ki bi sam plačal, da bi otrok dobil malico v šoli, ker mora bit sam doma, dokler se starši ne vrnejo iz dela, tega ne more dobit, brezplačno bivanje starša zraven 15 letnika pa lahko.
resslovenka
17. 11. 2020 11.23
+2
Jaz mislim, da ne dobimo nobene zdravstvene storitve zastonj. S tem mislim, na zdravstvene zavarovalnice, ki so mnogokaj obljubljale, pa "pozabile na obljube" , so zgolj en velik "nateg". Plačujemo in plačujemo in doplačujemo. Torej, naj vsaj otroci dobijo kar jim pripada. Otroci so naša prihodnost, ne pa neke eminence, ki na naš račun talajo enormno visoke plače. S tem mislim na menagement dodatnih zdravstvenih zavarovalnic. Pa se še ni rodil junak, ki bi se jih upal ukiniti in naše prispevke usmeriti na en, pregleden račun. Ribarjenje v kalnem, je slovenska vrlina.
nemo1
17. 11. 2020 11.05
+4
To so prave zadeve za it na ulice
jolanka
17. 11. 2020 11.59
+1
To, da ima stars pravico biti poleg bolnega otroka ali si kaj drugega mislil?
nemo1
17. 11. 2020 11.04
+0
Bojo bojo plačali
TV-MindControl
17. 11. 2020 10.47
+16
Res 4 miljone evrov ni za otroke in miljarde so za tajkune. Sramota
Damienne
17. 11. 2020 10.39
+5
No ja, sem bila precej po bolnicah kot otrok. Ampak po 13 letu pa ne vidim smisla, da bi bila mami z mano.
resslovenka
17. 11. 2020 11.25
-2
Hja, no....Ampak, kakšen otrok si pa želi tudi takrat, bližino staršev. 🙄
Ajlina
17. 11. 2020 11.57
+6
Mogoče tudi kak 30-letnik. Pa dajmo dvignit to mejo do 50 leta za vsak slučaj
Lojze512
17. 11. 2020 10.30
+3
Otroci imajo pri nas manj pravic kot odrasli.