višina pokojnin

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?
09. 03. 2025 14.16SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Na računih upokojencev poleg junijske pokojnine tudi letni dodatek
28. 06. 2024 07.00Upokojenci bodo na svoj račun skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek za letos. Zanje ima podoben pomen, kot ga ima za aktivno prebivalstvo regres. Dodatek bo letos za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v razponu od 150 do 460 evrov. Tistim z nižjimi pokojninami pripada višji dodatek, tistim z višjimi pokojninami pa nižji.

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let
01. 04. 2024 19.30Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Upokojenci se bodo razveselili zimskega letnega dodatka
19. 12. 2023 12.43Zimski letni dodatek bo prejelo 648.321 prejemnikov pokojnin in prejemnikov nadomestil iz invalidskega zavarovanja, in sicer v višini 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka v letu 2023. Zimski letni dodatek bo izplačan 20. decembra 2023, v aprilu 2024 pa bo izplačan tistim, ki bodo upravičenje do letnega dodatka za leto 2023 pridobili kasneje.

Na računih upokojencev januarja 8,2 odstotka višje pokojnine
08. 12. 2023 10.08Upokojenci in prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja bodo januarja prejeli za 8,2 odstotka višje prejemke. Februarja bo nato sledila še redna uskladitev pokojnin. Višina le-te bo odvisna od statističnih podatkov o povprečni bruto mesečni plači in rasti cen življenjskih potrebščin. ZPIS medtem sporoča, da so upokojencem, ki imajo sklenjeno dopolnilno zavarovanje pri Vzajemni, že odtegnili zadnjo premijo, pri ostalih pa bodo to storili konec decembra.

Pogrebi za elito
12. 11. 2023 10.23Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Dobra novica za upokojence: novembra in decembra višje nakazilo
24. 10. 2023 13.46Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bo v novembru in decembru izplačal povečan del prejemkov. Izplačan bo v obliki dodatka v višini 1,8 odstotka pokojnine oz. nadomestila iz oktobra. Upokojenci bodo decembra dobili tudi zimski letni dodatek, ki bo znašal 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka v letošnjem letu.

Bomo še imeli pokojnine?
21. 10. 2023 10.38Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Kako Evropski parlament sponzorira 'protestniške izlete' v Bruselj
29. 06. 2023 09.21Nedavno je v Bruslju 'avtobus' slovenskih upokojencev, na čelu s Pavlom Ruparjem, s protestom opozarjal na težave slovenskih upokojencev, kot jih vidi Inštitut 1. oktober. Tja so prišli na povabilo SDS-ovega evroposlanca Milana Zvera, njihove stroške pa sta delno krila njegova poslanska pisarna oz. Evropski parlament. Ta vsako leto sponzorira prihod 2500 skupin in 80.000 obiskovalcev.

Golob napovedal dvig minimalne zajamčene pokojnine in 'božičnico' za upokojence
24. 05. 2023 11.16Predsednik vlade Robert Golob je za potrebe upokojencev napovedal 100-milijonski paket, ki ga bodo izvedli skozi štiri ukrepe. Gre za dvig minimalne zajamčene pokojnine na 700 evrov, z njo pa tudi uskladitev vdovskih pokojnin. Prav tako pa naslavljajo tudi odmero pokojnine za invalide, ki delajo s skrajšanim delovnim časom, in napovedujejo uvedbo "božičnice" za upokojence. Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije z višino izredne uskladitve pokojnin ni zadovoljen, preseneča pa ga napovedana "božičnica".

Z novim letom se je doplačilo za študentski bon zvišalo za 20 odstotkov
05. 01. 2023 12.08Na ŠOU v Ljubljani so zaskrbljeni nad dogajanjem na področju študentske prehrane, saj je zvišanje doplačil za študentski bon pri večini ponudnikov še dodatno poslabšalo socialni položaj študentov. Zahtevajo sestanek predstavnikov študentskih organizacij, ministrstva za delo in gostincev, na katerem bodo poiskali nujne rešitve za nastalo situacijo.

Število upravičencev do energetskega dodatka brez socialnih transferjev ni znano
22. 10. 2022 10.29Pred dnevi je na spletni strani gov.si zaživel spletni kalkulator za izračun energetskega dodatka, ki pa pride v poštev le za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ne pa tudi za tiste, ki mogoče izpolnjujejo pogoje, a niso prejemniki socialnih transferjev. Na ministrstvu za delo ne vedo, koliko bi bilo lahko takšnih upravičencev.

Dobra novica za upokojence: pokojnine naj bi se uskladile že ta mesec
11. 10. 2022 14.40Po mesecih javnih klicev na pomoč namerava vlada, kot smo neuradno izvedeli, pokojnine uskladiti že ta mesec, ne šele februarja prihodnje leto. Glede na pričakovano letno inflacijo v Zvezi društev upokojencev pričakujejo najmanj 4,4-odstotni dvig. Energetska revščina je namreč še povečala število upokojencev, ki živijo pod pragom revščine. V pomanjkanju jih samo statistično ta hip živi že več kot 85.000.

Predlog: 13. pokojnina oziroma 625 evrov letnega dodatka za vse
31. 08. 2022 14.45V Sindikatu upokojencev Slovenije predlagajo, da se letni dodatek za upokojence postopoma preoblikuje v trinajsto pokojnino. V sindikatu so prepričani, da je letni dodatek postal kategorija, ki je izgubila svoj pomen oziroma namen, zato menijo, da je zdaj pravi čas za spremembo. Predlagajo 625 evrov letnega dodatka za vse upokojence v letu 2023. Ministrstvo za delo uvedbe ne podpira, saj bi šlo za 'regresiven in nepravičen ukrep'.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

150 evrov solidarnostnega dodatka bo izplačanih 12. aprila
21. 03. 2022 08.45Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo 12. aprila izplačal solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine. Dodatek v višini 150 evrov bo zavod izplačal upokojencem, s stalnim prebivališčem v Sloveniji in prejemnikom invalidskih nadomestil, ki so brezposelni in imajo stalno prebivališče v Sloveniji. In sicer pod pogojem, da pokojnina oziroma nadomestilo, ki so ga prejeli v decembru 2021, ni presegla 1000 evrov.

Humanitarne organizacije: Solidarnostni dodatek si zasluži več ranljivih skupin
24. 11. 2021 17.07Humanitarne organizacije vladi predlagajo, naj med prejemnike enkratnega solidarnostnega dodatka, ki ga je predvidela v novem interventnem zakonu, vključi še več družbenih skupin. Za zmanjšanje in nadaljnje preprečevanje revščine v Sloveniji bi morali povečati obseg upravičencev do solidarnostnega dodatka, so prepričane.

Novi solidarnostni dodatki in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov
19. 11. 2021 11.56Vlada z novim interventnim zakonom predlaga izplačilo posebnega dodatka najranljivejšim skupinam, je napovedal finančni minister Andrej Šircelj. Do njega bodo upravičeni upokojenci s pokojnino, nižjo od 714 evrov, invalidi in kmetje z dohodki pod 591,2 evra (starejši od 65 let), ki niso prejemniki pokojnin. Dnevni dodatek v višini 30 evrov bodo prejemali pripadniki civilne zaščite, dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah, pa v višini 25 evrov. Podaljšala se bo veljavnost turističnih bonov, in sicer do 30. junija 2022.

Veseli dan za upokojence: poleg pokojnine še letni dodatek
30. 06. 2021 06.00Skupaj z junijsko pokojnino bodo upokojenci dobili tudi dodatek za letošnje leto. Letni dodatek za tiste z najnižjimi pokojninami znaša 445 evrov. Tisti, ki prejemajo pokojnino v višini od 525 do 630 evrov, bodo prejeli dodatek v višini 305 evrov. Upokojenec, ki prejema pokojnino v višini od 630 do 745 evrov, bo prejel dodatek v višini 245 evrov, tisti s pokojnino v razmaku od 745 do 900 evrov bo dobil 195 evrov. Prejemnikom najvišjih pokojnin, torej nad 900 evrov, pa bo Zpiz izplačal letni dodatek v višini 135 evrov.

Se bodo najnižje pokojnine podvojile?
17. 03. 2021 06.00Najnižja pokojnina danes znaša 246 evrov, pri 581 evrih pa je za letos določena zagotovljena pokojnina, ki jo prejemajo upokojenci s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa. Poslanci so v drugi obravnavi sprejeli dopolnilo k predlogu pokojninske novele, a v Zvezi društev upokojencev Slovenije nasprotujejo dopolnilu sprememb pokojninskega zakona glede najnižje pokojnine. Zakaj?

Pokojnine se bodo s 1. januarjem redno uskladile za 2,5 odstotka
17. 12. 2020 14.09Pokojnine se bodo s 1. januarjem prihodnje leto redno uskladile za 2,5 odstotka, usklajeni zneski pa bodo izplačani prav tako v januarju, je potrdil svet pokojninskega zavoda. Na letni ravni bo treba v ta namen izplačati dodatnih približno 143 milijonov evrov.

Peticija za lažji dostop do varstvenega dodatka: ker si vsak zasluži dostojno starost
30. 11. 2020 11.4792.000 starostnikov živi pod pragom revščine, prejemnikov varstvenega dodatka pa je le 22.600. Ne gre za to, da ostali do njega ne bi bili upravičeni, temveč gre za številne birokratske prepreke, zaradi katerih do njega ne znajo in ne (z)morejo priti. Društvo Humanitarček tako poziva odločevalce k avtomatizaciji in debirokratizaciji dodatka že v sedmem protikoronskem paketu.

Šircelj: Proračuna sta razvojno naravnana, hkrati pa ohranjamo skrb za blaginjo ljudi
30. 09. 2020 16.15Državni proračun bo tudi v prihodnjih dveh letih beležil primanjkljaj, potem ko se bo zaradi posledic epidemije letos povzpel nad devet odstotkov BDP. Finančni minister Andrej Šircelj je kljub temu zadovoljen. Predlog proračunov za prihodnji dve leti je razvojen in občutno povečuje sredstva za investicije, je povedal.

Upokojenci prejeli letni dodatek
30. 06. 2020 06.27Upokojenci bodo skupaj z junijskimi pokojninami na svoje račune prejeli tudi letošnji letni dodatek. Njegova višina je odvisna od zneska pokojnine in znaša od 130 do 440 evrov. Dodatek bodo prejeli tudi prejemniki invalidskih nadomestil, in sicer od 130 do 240 evrov.

Boj za demografski sklad – kdo bo upravljal z državnimi milijoni, SDS ali DeSUS?
18. 06. 2020 06.00Demografski sklad, pred zlomom pokojninskega sistema bi obvaroval Slovenijo, naj bi politika po osmih letih preigravanj vendarle ustanovila. Medtem ko se v zakulisju bije boj za upravljanje z državnimi milijoni med SDS in Desus, pa naj bi konec junija dobili Urad za demografska vprašanja in novega ministra brez listnice, omenja se podpredsednik Desusa Anton Balažek. Bodo kompromisni obrisi demografskega sklada znani po današnjem delovnem kosilu prvakov koalicijskih strank? Časa ni več, denarja za pokojnine bo sicer zmanjkalo, saj se je Slovenija znašla v demografski zimi, v povprečju se rodi le 1,6 otroka na žensko.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest
01. 06. 2020 15.16Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

DZ potrdil državna jamstva za posojila podjetij v višini dveh milijard evrov
28. 04. 2020 06.34Državni zbor je sprejel zakon, s katerim bo država jamčila za posojila, ki jih bodo podjetja vzela za oživitev proizvodnje po epidemiji novega koronavirusa. Skupni obseg jamstev je določen pri dveh milijardah evrov, kar bi po besedah premierja Janeza Janše kratkoročno moralo zadoščati. V Levici, LMŠ in SD ob tem opozarjajo, da zaradi pogojev številna podjetja ne bodo mogla koristiti državnih jamstev.