Dejstva

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

Ljubljana, 20. 10. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

"Moja pokojnina je približno polovica moje plače. Manjša je, kot sem pričakovala," ob jutranji kavi na domačem vrtu pripoveduje 70-letna Olga Marguč. 11. leto je v pokoju, delala je slabih 38 let in pol, med drugim kot strokovna predavateljica na Oddelku za tekstil Naravoslovnotehniške fakultete. Zdaj dobi približno 900 evrov pokojnine. 

O pokojninah v Sloveniji podrobno tudi jutri v rubriki 24UR Inšpektor.

Upokojencev s starostno pokojnino, kot jo ima Olga Marguč – med 800 in 900 evri – je v Sloveniji slabih 50 tisoč. Največ upokojencev – dobrih 88 tisoč – prejema med 600 in 700 evri. Med njimi je skoraj 80 tisoč takšnih, ki so imeli tako nizke dohodke, da jim mora razliko do 687,75 evrov, kolikor znaša zagotovljena pokojnina za polno delovno dobo in predpisano starost, doplačevati država.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, nižjimi od 827 evrov, kolikor znaša prag tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema pod 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Več kot 145 tisoč jih iz pokojninske blagajne prejema vsaj eno vrsto socialnega korektiva. "Že v štartu bi morala biti pokojnina vsaj za 10, 15 odstotkov višja, kot je prag tveganja revščine," je jasen podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Stanko Kranvogel. "A imamo ogromno ljudi, ki tega ne dosegajo. Mislim, da tu ustvarjamo strahovito socialno bombo. Verjetno se vsi tisti odločevalci niti ne zavedajo, kakšen pritisk bo čez nekaj let. Danes imamo ogromno ljudi, ki so na minimalni plači. In če pogledamo, da dobijo 63 odstotkov in pol odmere zadnjih 24 let, si lahko izračunamo, kako nizko pokojnino bodo dobili. In s tem se enostavno ne da preživeti."

Kako do 4 tisoč evrov visoke pokojnine?

Avgusta letos je sicer najnižja izplačana pokojnina znašala 310,11 evrov, povprečna – za nekoga, ki je vse življenje delal v Sloveniji – 927,48 evrov. Kot pritrjuje tudi Andraž Rangus z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, so glavna težava nizkih pokojnin nizki dohodki. "V slovenskem pokojninskem sistemu še vedno velja ta Bismarckov sistem, kar pomeni, da pokojnina dejansko odraža dohodke, od katerih so bili plačani prispevki. Se pravi, pomembno je, kakšna je višina tistega dohodka, od katerega plačujemo prispevke. Če so namreč ti dohodki višji, bo višja tudi pokojnina." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na drugi strani je najvišja izplačana pokojnina avgusta letos znašala 3.911,14 evrov. "To je visoka pokojnina," pojasnjuje Andraž Rangus. "Moramo pa se zavedati, da je imela oseba s tako pokojnino precej visoke plače in da je tudi precej let delala."

Kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino, so pokojnine vse do lani padale. Če so upokojenci ob prelomu tisočletja dobili 75 odstotkov povprečne plače, dobijo danes le slabih 60 odstotkov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate simulacijo pokojnine za 44 let starega moškega s povprečno plačo.

Dr. Sašo Polanec z ljubljanske Ekonomske fakultete pojasnjuje, da je tak trend zlasti posledica napačnih odločitev v preteklosti, ko smo z zniževanjem odmernih odstotkov reševali finančno vzdržnost pokojninskega sistema. "Že pred leti smo prihajali v območje, ko so pokojnine tako hitro padale, da so bile verjetno nesprejemljive. Zato tudi vidimo različne korekcije v smislu dvigovanja teh najnižjih pokojnin in raznih dodatkov, s katerimi korigiramo nizek življenjski standard upokojencev. Mislim, da si kot družba verjetno želimo nekoliko višje pokojnine, hkrati pa tudi malo več časa v delovnem razmerju."

Namesto v pokoj – na teren

Trenutno so pogoji za starostno upokojitev sicer takšni: starost 60 let in 40 let pokojninske dobe brez dokupa ali starost 65 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe. Kolikšna bo pokojnina, je potem odvisno od pokojninske osnove – ta se izračuna na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerihkoli najugodnejših zaporednih štiriindvajsetih let zavarovanja. Ob osnovi pa na višino pokojnine vpliva tudi odmerni odstotek, ki je odvisen od dopolnjene pokojninske dobe. Za 15 let znaša 29 odstotkov in pol, za 40 let pa 63 odstotkov in pol. Poenostavljeno povedano: višja kot je vaša plača in dlje kot delate, višja bo vaša pokojnina.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mark Deu je dolgoleten snemalec naše medijske hiše. Pogoje za starostno upokojitev – 40 let delovne dobe – je izpolnil pred letom in pol. A se je odločil, da bo delal naprej. "Ker mi pač zdravje to dopušča, ker imam rad ta poklic," pojasnjuje svojo odločitev, tik preden odhiti na teren. "Tudi na POP TV niso imeli nobenih zadržkov, zato smo se dogovorili, da bom delal naprej. Jaz torej delam povsem normalno 40 ur na teden. In upam, da bom lahko delal še nekaj let." Ob plači zdaj dobi 40 odstotkov izračunane pokojnine. Hkrati pa na leto, do največ treh, pridobi še 3 odmerne odstotke. Kar pomeni, da bo imel, ko se bo odločil za odhod v pokoj, nekoliko višjo pokojnino. Takšnih, kot je Mark Deu, je v Sloveniji trenutno dobrih 16 tisoč.

Osnovna težava: nizka plača = nizka pokojnina

Nič kaj mirna in dostojna starost sicer ne čaka delavcev z minimalno plačo in armade samozaposlenih. Teh je, razkrivajo podatki Finančne uprave, iz leta v leto več. Med njimi pa kar 83 odstotkov takšnih, ki plačujejo najnižje prispevke za socialno varnost. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zadnja leta je med njimi tudi Irena Nose, samostojna podjetnica, oblikovalka nakita. "Moja generacija se je znašla v eni zagati," pripoveduje sredi svojega ateljeja v središču Ljubljane. "Ves čas nam govorijo, da pokojnin za nas ne bo. S tem pa se je v bistvu malo izgubilo zaupanje v sistem." Zato se predvsem sprašuje, kako rešiti to težavo. "Zaupati v sistem, vanj vplačevati ali živeti v prepričanju, da iz tega ne bo nič? Kar zapletena zagata." Zlasti ko gre za samozaposlene, rešitve zato vidi v koreniti spremembi sistema.

O prihodnosti že danes pri 30 letih razmišlja tudi Nikola Balaban, diplomant Fakultete za elektrotehniko, direktor in soustanovitelj zagonskega podjetja DispoMarket, ki je razvilo aplikacijo za optimizacijo tovornega cestnega prometa. "Nekako ni videti, da bomo mi imeli mlade, ki bi plačevali za naše pokojnine," je črnogled. "Tako da nekako zgubljamo zaupanje, da bo ta sistem deloval tudi za nas."

Številke so namreč znane. Živimo vse dlje, prebivalstvo se stara, upokojencev je vse več, pritisk na pokojninsko blagajno bo iz leta v leto večji. Mladih, ki bodo delali za upokojence, pa vse manj. Ob osamosvojitvi leta 1991 sta za enega upokojenca delala 2 zaposlena, letos le še 1,6.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj bo odločila vlada: bomo delali dlje?

Lani so sicer izdatki za pokojnine znašali dobrih devet odstotkov in pol bruto domačega proizvoda, do leta 2060 naj bi po nekaterih izračunih narasli na 13,58 odstotka BDP. In ker naj bi se delež starejših od 65 let do leta 2050 podvojil, je jasno: pokojninska reforma je nujna. O podrobnostih na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sicer še ne želijo govoriti. A scenariji so različni: postopno zviševanje upokojitvene starosti, višji odmerni odstotki, daljše referenčno obdobje za izračun pokojnine (namesto 24 let bi upoštevali celotnih 40 let), postopno izenačevanje prispevnih stopenj, ki jih v pokojninsko blagajno vplačujejo zavarovanci in delodajalci. "Dejansko so to vse ukrepi, ki so na mizi," je vsaj za zdaj redkobeseden državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija. Trenutno je pokojninska reforma v usklajevanju, na vlado naj bi predlog prišel sredi prihodnjega leta, državni zbor naj bi jo sprejel do konca leta.

A bolje kot o hitrih in radikalnih spremembah, "na horuk", je treba razmišljati dolgoročno, je prepričan dr. Polanec. "Idealen pokojninski sistem bi bil tak, da pokojnine odražajo delovne napore. Če pa pokojnino določimo neodvisno od tega, koliko nekdo dela, potem smo ta zavarovalni aspekt zanemarili in je pokojnina predvsem socialna kategorija." Zato predlaga predvsem družbeni konsenz o vezavi upokojitvene starosti na življenjsko pričakovanje. "Na ta način ni treba vsakih nekaj let razmišljati o reformi, ampak se sistem korigira sam."

Kako do višje pokojnine?

Kaj pa lahko že danes sami storite, da bo vaša pokojnina višja? Varčujete. Toda kako? Nepremičnine, delnice, skladi, varčevanje, dodatno pokojninsko zavarovanje? "Prvi steber je tisti, ki mora zagotavljati dostojno varnost," je jasen Andraž Rangus. "Drugi steber je pa dodatek, v katerega je dobro vlagati, da v bistvu prinese nek dodaten dohodek, ki nam bo omogočil izboljšanje našega socialnega položaja."

Tega se zaveda že skoraj 600 tisoč zavarovancev, vključenih v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. Lani je bilo na njihovih računih 2,98 milijarde evrov. Približen izračun pokaže: če bi 20 let v pokojninski sklad vplačevali 100 evrov mesečno, bi k pokojnini dobili vsaj 120 evrov rente.

Nekaj je torej ključno: o pokojnini je treba začeti razmišljati že zelo zgodaj, najbolje na začetku poklicne poti. Zlasti pa se ne zanašati zgolj na državno pokojnino. Da ne bo odhod v pokoj stresen in grenak, dostojna starost pa iluzija.

preiskovalna zgodba, dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (761)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

silkroad
29. 12. 2023 12.19
PO 40ih letih delovne dobe bi drzava cloveku mogla izplacati vsaj 100.000€
Senzor
23. 10. 2023 18.47
+4
Z digitalizacijo hočejo nadzor. Pokojnine in zdravstvo bi najraje ukinili. Barabe vse smo vas prečital že v času korone. Škodljivci ste bili do nosečnic in otrok. Da o starostnikih, ki so masovno umirali na ventilatorjih niti ne omenjamo. Precej je prejšnja vlada skupno z NIJZ-jem, ki je druga WHO, razbremenila pokojninsko blagajno in spraznila DSO-je.
ZIPPO
21. 10. 2023 21.31
+4
VRNITE IZPLAČILO POKOJNIN NAZAJ NA 86 %!!! Medtem ko ste zaradi slabe finančne situacije države znižali procente upokojencem, ste po drugi strani VES ČAS KRADLI! 100 MILIJARD pokradenih!! DA VAS NI SRAM!
ivan z Doba
21. 10. 2023 15.36
+8
Delu čast, oblast pa naj da človeku dostojne pokojnine, ki so bile pošteno zaslužene!
SREBRNIBREG.
21. 10. 2023 17.10
+9
Ne bo šlo, ker je vlada sds sekte znižala stopnjo povprečja iz 86 na 57 procentov. Z referendumom pa so zavrnili Pahorjevo blago pokojninsko reformo katera skoraj nič ne bi škodovala upokojencem.
tornadotex
21. 10. 2023 13.12
+6
Ta snemalec lahko dela brez problema do 100 leta....Nima nikakršnega fizičnega naprezanja, važno da pride od točke a do točke b in nekakjkrat pritisne na sprožilec in njegovo delo je opravljeno....Taki ljudje pojma nimajo, kaj je garanje,kaj je pravo delo...
St. Gallen
21. 10. 2023 14.29
-3
ti se taksne kamere nisi imel na ramenih, posebej tiste z NiCd akumulatorji
junij66
21. 10. 2023 10.56
+10
Davke imamo skandinavske,standard pa balkanski.
St. Gallen
21. 10. 2023 14.29
-3
kaksno razmisljanje volilcev, taksni standard.
JApajaDAja
21. 10. 2023 14.41
-7
tudi volivci so na tem nivoju...torej "vse štima" :-)
-MARIBOR-
21. 10. 2023 10.12
+3
In tile z višjimi pokojninami imajo že skoraj več let ko so v penziji (penzionističnih let) kot pa delovnih let. Sedaj pa hočejo dodatna leta in to za v večini primerov, minimalno pokojnino....pa saj nas večina nebo več dolgo hodilo na tem svetu (zgarana raja).
METKA102
21. 10. 2023 09.58
+6
Nikar ne pišite o najnižji in najvišji pokojnini. Pošteno bi bilo, da napišete le tiste, ki imajo polno delovno dobo in nobene druge. Ne moreš primerjati pokojnine s 15 leti delovne dobe in pokojnine s 40 ali še več leti. Vsi, ki imajo polno delovno dobo dobijo 687 € (kar ne rečem, da je dovolj). Med njimi so seveda tudi taki in teh ni malo, ki so si plačevali najnižje prispevke, ostalo pa utajili. Tudi ni nikjer napisano, da se za pokojnine nad 1500 € plačuje dohodnina. Če že pišete, pišite vse.
KVAJSTABO
21. 10. 2023 09.35
+6
Omejiti tudi višino pokojnine na največ 1800.-€ kar je več kot dovolj za preživetje. Pri s.p. jih porihtati glede izdaje računov. Uredite tiste pomoči, ki jih država daje društvom in novopečenim podjetnikom (to je metanje denarja skozi okno)... pocuzajo denar od države in, ko je mimo tisti rok, zaprejo podjetje in odprejo drugega. In zivijo na naših plečih. Davke naj plačujejo vsi in tudi vsi, naj zahtevajo račun od izvajalcev!!! Porihtati socialo... Na papirju si revež, cuzaš vse mogoče socialne transferje, a živiš bolje kot večina ljudi. Skratka, sistem je potrebno postaviti nanovo in bolj pravično. Vodilni v državi naj ne tlačijo v svoje žepe in žepe svojih bližnjih...saj veste, kaj hočem povedati?
puspan
21. 10. 2023 11.54
-1
A ti bi pa rad uravnilovko?! Če bo šlo tako naprej, ne bo preostalo drugega, kot to. Hvala Bogu, da vsaj tu nisem v tem zosu. Mene so izkoriščali kapitalisti na Zahodu zdaj, ko pa sem v penziji pa jaz njih. Kako lepo je to. Živel kapitalizem, ki mi je veliko vzel, ampak tudi zato veliko dal.
ivan z Doba
21. 10. 2023 16.14
+6
@puspan, ti izkoriščaš kapitaliste?!🤣🤣🤣🤣🤣Večjega idiotizma pa še nisi napisal!! 🤣🤣🤣🤣
iztok1240
21. 10. 2023 08.22
+3
In to je KOMUNAJZARSKA Enakost, ..za "malega človeka, itd.. floskule. več kot 10 x večja od najnižje, temu bi se sramovali tudi kraljevi dvori v fevdalnih časih, tam so poznali DESETINO 10% dajatve
ivan z Doba
21. 10. 2023 16.15
+2
Najnižja pokojnina za POLNO DELOVNO DOBO je nekaj pod 700€. Še vedno premalo! In preveč, da bi povprečen rovtar to razumel.
Hec hec
20. 10. 2023 21.58
-6
Hvala Marjanu ,da bo posnel film, ki bo velika uspešnica.
Hec hec
20. 10. 2023 21.56
-8
Hvala tudi Alenki Bratušek, da rešuje Slovenijo.
Hec hec
20. 10. 2023 21.55
-8
Vesela sem ,da Robiju pomaga Tina ,da bolje živimo.
Hec hec
20. 10. 2023 21.51
-11
Takole bom rekla dobim 310 evrov volila sem Robija in še mi ostane.
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 21.52
+7
Janšistična tisočnickna dragomerska nezalog...
Hec hec
20. 10. 2023 21.53
-7
puspan
21. 10. 2023 11.58
-2
Bravo Jožica. Nje je treba samo j...., kaj drugega si ne zaslužijo.
ivan z Doba
21. 10. 2023 16.17
+1
@,puspan, kako spoznaš rovtarja?! Je polpismen. "nje"!!🤣🤣🤣
piu
20. 10. 2023 21.42
-11
vsaj 40 let delavne dobe in nato pokojnina v zadostni višini........vse ostalo so ekstrakti komunizma......
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 21.48
+16
Bi bila, če je tvoj twito ne bi znižal iz 86% povprečja plače na 57% takoj za tem, ko ste z referendumom zavrnili dosti blažjo reformo. Sedaj pojejte in rešite kar ste zakuhali in ne krivite Goloba ali celo celoten levi politični pol. Vedno mora vaše svinjarije reševati levi pol.
Hec hec
20. 10. 2023 21.52
-6
Oprosti apostol, da sem te zadnjič zamenjala za srebrnega.
Rafael Kramar
21. 10. 2023 12.47
-1
Še premalo je znižal ta njegov Twito. Penzije toliko, kot si vplačeval in niti žemlje več. Samo gledate, kje bi vam kaj z lufta padlo pa kako bi drugi delali za vas!!!
SDS_je_poden
20. 10. 2023 20.40
+9
Jufka vrže svojim privržencem neko kost in te jo glodajo in glodajo, sploh ne preverijo, če je res. Za njih je sveta resnica vse, kar Jufka reče.
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 20.44
+12
Naj pove kako je on uničil penzioniste in penzije. Ljudi je nahujskal, ko je Pahor hotel delati pokojninsko reformo in zahteval referndum potem pa naredil svojo katastrofalno reformo. Krivi pa vse druge samo sebe ne.
piu
20. 10. 2023 21.43
-10
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 20.05
+15
Se še spomnite kako so janšisti z referendumom preprečili Pahorjevo reformo s katero je hotel na blag način izvesti pokojninsko reformo? Janšistična vlada je potem izvedla svojo reformo s katero je povprečje izračuna plače za pokojnino znižala iz 86% na le 57%. Sedaj pa klasično janšisti spet vse druge krivijo le sebe ne.
jodr
20. 10. 2023 20.04
-13
Najvišjo pokojnino v SLO ima mali mož iz Prekmurja, kateremu SLO nikoli ni bila intimna opcija.
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 20.10
+13
Brez tega malega moža in velikega človeka ter Drnovška bi se tvoj twito še danes v kleti Cankarjevega doma skrival. Ta Prekmurec je v Beogradu začel odcepitev Slovenije, ko si je upal v zvezni skupščini postaviti porobu celotni skupščini in s svojo Slovensko delegacijo zapustil dvorano.
jodr
20. 10. 2023 20.19
-12
Will Keijzer
20. 10. 2023 20.28
+8
Laž janšistov, to niti približno ni res. Mali mož ima 2.130, 65 EUR pokojnine. Kot bivšemu predsedniku, pa je eno leto dobival 1,231,00 EUR dodatek za pisarno, ampak to ni šlo iz ZPIZ-a, ampak iz proračuna.
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 20.38
+8
Tam si poglej kako se je on, Potočnik in ostali delegati dvignil in šel iz dvorane. Ne ti meni palamudit nekaj na pamet, če pojma nimaš. Ussral se je tvoj twito v kleti CD, ko se je tam skrival in dajal nore komande katerih na srečo TO ni izvršila. Na pogajanja na Brione sta pa hodila Drnovšek in Kučan.
ZIPPO
20. 10. 2023 20.45
-7
Kučan je tako kot Tuđman, Mesić in Milošević prodal svojo Republiko Američanom, njegov odhod iz dvorane na skupščini je samo igra,ki jo je mogel odigrati do konca.
SREBRNIBREG.
20. 10. 2023 20.51
+10
Tam se je vse začelo ne končalo. On je celo bil v Parizu pri Francoskem predsedniku in se dogovarjal o priznanju ne pa neki skrivač v kleti. On se je skupaj z Drnovškom tudi dogovoril za miren odhod jla iz Slovenije in spet ne skrivač v kleti.
St. Gallen
21. 10. 2023 14.32
+1
zacel je Jansa, ki je delil znanje sami cesarici Mariji Tereziji.
Butale 2025
20. 10. 2023 20.01
+5
Koliko neki pa je šele t.i. “borčevski” pokojnin?
ZIPPO
20. 10. 2023 19.50
-3
Milan Kučan ima 5000 in še nekaj pokojnine, pa je letos prejel še 1500 eur dodatka. Toliko o pokojninah.
Will Keijzer
20. 10. 2023 20.29
+7