Na vladni novinarski konferenci je poleg zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja nastopil tudi minister za finance Andrej Šircelj. "Glede na razvoj virusa in njegovo širjenje se vlada čuti dolžno, da pomaga najranljivejšim skupinam in tistim, ki prostovoljno delajo za to, da se prepreči širjenje virusa," je dejal ob predstavitvi novega interventnega zakona, tako imenovanega PKP 10.
Napovedal je, da se bo najranljivejšim skupinam izplačal nov solidarnostni dodatek. "Tistim, ki imajo pokojnino do 510 evrov, se bo po predlogu izplačal izredni solidarnostni dodatek v višini 300 evrov. Za tistim s pokojnino med 510 in 612 evrov bo dodatek znašal 230 evrov, za pokojnino med 612 in 714 evrov pa bo dodatek 130 evrov. Dodatek bo izplačan decembra," je povedal Šircelj.
Finančno ministrstvo predlaga tudi dodatek za invalide v višini 150 evrov. "Pomembno je, da se invalidi po eni strani zaščitijo pred dvigom cen, po drugi strani pa imajo pri svojem delovanju in v življenju določene omejitve, še posebej omejitve zaradi virusa, ki ne pojenja," je ob tem dejal Šircelj.
Za izboljšanja socialnega položaja bodo solidarnostni dodatek prejeli tudi kmetje z dohodki pod 591,20 evra, stari nad 65 let, ki niso prejemniki pokojnin. Ta bo znašal 150 evrov.
Dodatek oz. plačilo bodo dobili tudi pripadniki civilne zaščite ter dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah. Dodatek bo znašal 30 evrov na dan za civilno zaščito in 25 evrov za dijake oz. študente.
"Glede na razvoj virusa in njegovo širjenje se vlada čuti dolžno pomagati najranljivejšim skupinam in seveda tudi tistim, ki delajo prostovoljno, da se prepreči širjenje. Zato smo predlagali dodatek k pokojninam," je razložil Šircelj, ki izpostavlja, da ta dodatek ne vključuje t. i. energetskih vavčerjev za najranljivejše, o katerih je bil govor v zadnjih tednih.
Pomoč tudi v gospodarstvu
Zgodila naj bi se tudi delna povrnitev izgubljenega dohodka zaradi karantene ali višje sile za samozaposlene in kmete. Plačilo za 10 dni karantene naj bi znašalo 250 evrov, za 20 dni 500 evrov in za en mesec 750 evrov.
"V preteklih dneh je veliko govora o investicijah. Gospodarski položaj s tem zakonom izboljšujemo z dodatnimi investicijami," je dejal Šircelj. Po njegovih besedah bodo omogočili povrnitev stroškov za hitre teste v gospodarstvu. Pomoč bo pripadla podjetjem, samostojnim podjetnikom, zavodom, društvom, samozaposlenim in bo znašala 60 evrov na delavca.
Z zakonom predlagajo tudi podaljšanje turističnih bonov do 30. junija prihodnje leto. Letošnje bone, imenovane bon21, pa vlada lahko podaljša s sklepom, je pojasnil minister.
Vlada je v predlogu zakona določila, da se pravno podlago za urejanje življenja, zbiranja ljudi, opravljanja dela, prometa blaga in storitev lahko uredi z odloki. "To pomeni, da to vlada lahko na podlagi strokovnih ocen ureja z odloki za največ 15 dni, o čemer mora obvestiti DZ," je še povedal Šircelj.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v pisni izjavi zapisal, da so se turistični boni do sedaj izkazali za konkreten ukrep za pomoč slovenskemu turizmu. "Ker smo zaradi poostrenih epidemioloških razmer prisluhnili tako pozivom posameznikom, ki bonov še niso mogli izkoristiti, kot pozivom turističnega sektorja, bomo vladi v najkrajšem možnem času predlagali, da podaljša njihovo veljavnost do 30. junija 2022. Tudi v nadaljnje si bomo preko konkretnih politik prizadevali za preživetje vitalnih delov slovenskega gospodarstva."
Odbor za zdravstvo bo obravnaval predlog LMŠ o nujnih ukrepih
V soboto bo parlamentarni odbor za zdravstvo obravnaval novelo zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki so jo v LMŠ pripravili in vložili skupaj z opozicijskimi SD, Levico, SAB in NeP. "Z novelo želimo čim prej odpraviti neenakost in za nazaj poplačati krivico, ki jo je samozaposlenim povzročila vlada, saj jim je odvzela pravico do nadomestila za izgubljeni dohodek, ki je posledica odrejene karantene ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile. Zdaj pa je vlada, namesto da bi podprla naš predlog, pripravila svojo rešitev, ki je skoraj popolnoma enaka naši."
Z novelo predlagajo delno povračilo izgubljenega dohodka za samozaposlene, družbenike in kmete, ki so napoteni v karanteno, je v karanteno napoten njihov otrok ali dela ne morejo opravljati zaradi višje sile. Višina dohodka bi znašala 250 evrov za vsako odrejeno karanteno ali za čas, ko posameznik dela ne bo mogel opravljati zaradi višje sile, vendar ne več kot 250 evrov za 10 dni, 500 evrov za 20 dni ter 750 evrov v enem mesecu. Ukrep bi veljal tudi za nazaj, od 1. julija 2021 dalje, saj je bila številnim v tem času odrejena karantena in so se soočili z izpadom prihodka, so še sporočili iz LMŠ.
KOMENTARJI (982)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.