strupena slovenija

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo
03. 10. 2024 19.13Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.

Vsi so iskali progastega goža, našli so jih pet
19. 09. 2024 08.39Slovenski raziskovalci so javnost znova prosili za pomoč pri odkrivanju progastega goža, največje kače pri nas, ki ni strupena. Dobili so 50 ovekovečenj različnih vrst kač po vsej državi, pet pa je bilo tistih iskanih – vse iz slovenske Istre. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo," so prepričani.

Hudo trpljenje mucke, ki so ji dali človeško zdravilo. 'Dori je mali čudež'
07. 09. 2024 07.00Uporabnike družbenih omrežij je minuli teden ganila zgodba male mucke Dori. Kosmatinko so namreč v zavetišče prinesli s hudimi nevrološkimi napadi, ki jih je povzročila zastrupitev. "Muci je lastnica dala zdravilo Daleron, ki ima učinkovino paracetamol, ki je še posebej za mačke izredno toksičen. Večina takšnih primerov se konča smrtno," so nam povedali v zavetišču Mačja hiša, kjer so sicer nemudoma začeli s terapijo, mucka, ki so jo poimenovali Dori, pa je pokazala, da je prava mala borka. Pet dni kasneje se namreč že sama postavi na tačke in sama uživa hrano.

'Najprej je pomodrel prst, nato cela roka. Bolečina je bila nevzdržna'
19. 08. 2024 19.54Tako Branko Kolar, vodja mariborskega Akvarija in terarija, opisuje prve ure po tem, ko ga je med običajno oskrbo kač ugriznila strupena stepska klopotača. Šlo je za enega od treh mladičev, starih šest let, ki so zrasli v mariborskem terariju. In kaj se je pravzaprav zgodilo?

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja
15. 08. 2024 20.16Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Rešil ga je protistrup v UKC Ljubljana, a zakaj ga niso odpeljali s helikopterjem?
14. 08. 2024 16.08Po tem, ko je vodjo mariborskega Akvarija-terarija ugriznila ena najbolj nevarnih kač na svetu – klopotača, se je pojavilo več vprašanj glede dostopnosti protistrupa. Poškodovanega so namreč morali prepeljati v ljubljanski klinični center, kjer imajo na voljo protistrup za ugrize kač, ki pri nas ne živijo v naravnem okolju. Bi bilo smiselno, da bi imeli protistrupe tudi drugi urgentni centri in zakaj je bolnika v Ljubljano odpeljalo reševalno vozilo, ne pa helikopter?

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

'Nikoli ne veš, za katerim grmom te čaka kakšna posebna goba'
22. 09. 2023 09.24V Sloveniji imamo bogato tradicijo gobarstva. Za mnoge je to strast, ki jo prenašajo iz generacije v generacijo. Čeprav je letošnje poletje bogato postreglo z gobami, je september bolj skromen. Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj ob tem poudarja, da je gobarska sezona v polnem teku in še ni rekla zadnje besede.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.
16. 09. 2023 07.00Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

S prvo plačo kupil prvo kačo, zdaj ima več kot 600 eksotičnih živali
04. 03. 2023 08.12Marsikdo se raznih kač, pajkov, škorpijonov in drugih plazilcev na smrt boji, a Aleš Mlinar gotovo ni eden izmed njih. V lasti ima namreč več kot 600 eksotičnih živali 200 različnih vrst, njegova ljubezen pa je iz zbirateljstva kmalu prerasla tudi v razstave. Njegove razstave veljajo za ene največjih v Evropi, pripravil pa jih je že več kot 30. Zaradi ugriza kače je skoraj umrl, a to njegove ljubezni do živali ni skrhalo. Pojasnil je, zakaj jih ima tako rad, katere so njegove najljubše vrste in zakaj so tako zelo posebne.

Novoletne zaobljube: odpovejmo se alkoholu in slabim razvadam
31. 12. 2022 19.14Nevladne organizacije s področja javnega zdravja ob zaključku leta 2022 vabijo prebivalke in prebivalce Republike Slovenije k novoletnim zaobljubam, ki bi pomenile popolno, trajno ali vsaj delno odpoved alkoholu, saj bi s tem občutno pripomogli k bolj zdravemu življenjskemu slogu ter s tem zmanjšanju ogromnega bremena, ki ga alkohol povzroča celotni družbi.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto
24. 09. 2022 11.33Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Analiza 16 vzorcev pokazala, da voda ni onesnažena
31. 05. 2022 15.28Direktor podjetja Hydrovod Kočevje Antun Gašparac je sporočil, da so prejeli poročilo o rezultatih preiskave vzorcev vode iz vrtin in zajetij v zvezi z okoljsko nesrečo v podjetju Melamin. Rezultati ne kažejo odstopanj od predpisanih parametrov za pitno vodo.

Začenja se sezona čemaža. Pri nabiranju bodite zelo previdni
20. 03. 2022 08.21Nabiranje čemaža je vedno bolj priljubljeno, žal pa včasih prihaja tudi do zastrupitev, saj ga ni težko zamenjati s strupenim jesenskim podleskom, belo čmeriko ali šmarnico. Če čemaž nabirate prvič, je pomembno, da se pred tem dobro poučite o njem, da ga v naravi ne boste zamenjali, saj je na istih rastiščih mogoče najti čemažu precej podobne, vendar zelo strupene rastline.

Kranjčana zbodla najbolj strupena riba na Jadranu
26. 07. 2021 16.16Kranjčan se je med ribolovom zbodel na strupene bodice ene najbolj strupenih rib na Jadranu – morskega pajka oziroma morskega zmaja, kar mu je povzročilo močne bolečine. Na pomoč so mu priskočili pomorski policisti, ki so ga prepeljali v izolsko marino, od tam pa reševalci v izolsko bolnišnico. Te ribe so sicer običajno vkopane v pesek, tako da iz njega molijo le oči in nevarni trni. Med drstenjem v poletnih mesecih se zadržujejo tudi v plitvinah, zato se lahko zgodi, da stopimo nanje. Strupene bodice imajo na prvi hrbtni plavuti. Strup vsebujeta tudi bočna trna, ki ju imajo na škržnih poklopcih.

Moravški župan: Ne 200 ton, pri nas imamo dva milijona ton nevarnih odpadkov
21. 06. 2021 09.23Župan Moravč Milan Balažic je ob objavi nedavnih novic o nelegalnih odlagališčih komunalnega blata napisal javno pismo, v katerem je opozoril, da ima "hobotnica slovenskega okoljskega kriminala svoje srce". Po njegovih besedah je to podjetje Termit, ki ima sedež v njegovi občini in ki "nekaznovano krši okoljske predpise in ne izvaja sanacije, kakršno mu je naložila Arso".

Slovenija v stiski
16. 06. 2021 06.00Kdaj smo si nazadnje priznali, da nismo dobro? Kdaj smo si nazadnje vzeli čas zase in se pozdravili? Ne zlomljene noge, ne bolečin v križu, meniskusa, tetive. Kdaj smo si nazadnje vzeli čas za poškodovano dušo? Koliko mora biti dovolj, da priznamo, da sami ne zmoremo več naprej? Da so nas vzorci vedenja iz otroštva ali pa denimo podedovana bolezen pripeljali v slepo ulico in da se jama, v katero smo se zakopali, ne bo uredila sama od sebe? Kako globoko moramo pasti s svojo psiho, da je treba začeti vse znova? Kaj pa, če ozdravitev pomeni uporabo antidepresivov in drugih zdravil, ki nam jih predpiše psihiater? Kako bomo pa sedaj zarezali v platno? Kaj pa, če gre za našega otroka? Otroka, ki sliši glasove in grozi, da bo skočil s strehe? Ali pa se izstradal do smrti? Kaj pa zdaj? Kako po pomoč?

MMS, čudežne kapljice in minerali: Ne nasedajte 'čudežnim' navedbam
14. 11. 2020 12.23Na NIJZ opozarjajo, da so se ponovno pojavili oglasi in promocijske aktivnosti za izdelke s klorovim dioksidom, ki jih oglašujejo z imeni, kot so MMS, čudežni mineral ali čudežne kapljice. Uporabo takih proizvodov na NIJZ močno odsvetujejo in prebivalce pozivajo, naj ne nasedajo "čudežnim" navedbam glede zdravljenja covida-19 in drugih bolezni.

Zaradi zastrupitve z gobami letos v UKC Ljubljana obravnavali že 45 oseb
22. 10. 2020 19.49Velika večina Slovencev se v jesenskem času ukvarja z gobarjenjem. V košarah se navadno znajdejo jurčki, lisičke in dežniki, vsake toliko pa tja zatava tudi kakšna neužitna ali celo strupena goba. Te ob uživanju navadno povzročijo slabost, nekatere pa so lahko tudi smrtno nevarne. Takšnim stranskim učinkom se je mogoče izogniti s pravilno termično obdelavo, a mnogi ljubiteljski nabiralci tega ne vedo. Rezultati neznanja se vsako leto kažejo z velikim številom zastrupitev, letos so v UKC Ljubljana zabeležili 45 takšnih primerov.

Planinko ugriznil gad, potem ko je kačo prijela
20. 08. 2019 09.24Tuja planinka je bila zmotno prepričana, da v Sloveniji ni strupenih kač, zato je na Doliču prijela gada. Ta je planinko ugriznil, zato so jo s policijskim helikopterjem odpeljali v ljubljanski klinični center.

Katere nevarne morske vrste bivajo v Jadranskem morju?
23. 06. 2019 14.03Tudi v Jadranu najdemo strupene morske vrste, ki nam, če pridemo v stik z njimi, lahko dobro zagrenijo dopustniške dni. Najbolj strupena riba v Jadranskem morju je sicer morski zmaj, neprijetno bolečino pa povzroči tudi stik z meduzami, hobotnicami, morsko vetrnico in morskim ježkom.

Je namernih zastrupitev psov pri nas vse več?
16. 06. 2019 07.14V zadnjem času nekateri portali, namenjeni ljubiteljem psov, znova beležijo porast nastavljenih strupenih vab za pse. Čeprav veterinarji opozarjajo, da niso vsi strupi namenjeni psom in da za zaščito psov lahko največ naredijo lastniki sami, skupaj s policijo pozivajo, da ljudje vsak najden ali celo zaužit strup čim prej prijavijo policiji.

Progasti gož zašel v ljubljanski Atlantis
15. 06. 2019 16.01V ljubljanskem Atlantisu so obiskovalci opazili kačo, natančneje meter in pol dolgega progastega goža, ki so jo vzdrževalci s pomočjo Griše Planinca iz Kačofona kmalu odstranili. Kako je sicer redka vrsta kače zašla v vodno mesto, ni znano.

Odpoklic zamrznjenega stročjega fižola: možnost akutnih zastrupitev
11. 03. 2019 12.04Hipermarket E.Leclerc Maribor je iz prodaje odpoklical zelo droben zamrznjen stročji fižol v kilogramskem pakiranju (Marque repere Notre jardin haricots verts tres fins) francoskega dobavitelja Scamark zaradi morebitne prisotnosti rastline datura (navadni kristavec) v izdelku. Rastlina je izjemno strupena in lahko povzroči hude zdravstvene težave.

Sužnji, sramujte se – besede, namenjene Slovencem
19. 02. 2019 13.35Kaj pomeni biti zamejski Slovenec? Tudi to, da te, z grenkobo pripoveduje dijakinja Valentina, sredi Gorice žalijo z besedami, kot so sužnji, sramujte se, vrnite se v svojo deželo.

Ivan Cankar brez brkov ali manj znane zgodbe o slovenskem piscu
11. 12. 2018 07.00Kaj veste o Ivanu Cankarju? Zagotovo zna vsak od nas stresti iz rokava, da se je rodil na Vrhniki in je bil predstavnik slovenske moderne. Njegova dela smo v šolah brali vsi: Na klancu, Hlapec Jernej in njegova pravica, Kralj na Betajnovi … A za vsem tem se pišejo zgodbe, ki so manj poznane. Ste vedeli, da je imel zelo zapleten odnos z ženskami ali da obstaja fotografija, ko je bil brez brkov?