Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je 5. februarja v popoldanskem času ponovno začela pritekati odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi, ki je zaradi industrijskega izpusta v kanalizacijski sistem povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. Visoko onesnažena odpadna voda je posledično povzročila popolno zaustavitev aerobnega biološkega procesa odstranjevanja dušika in fosforja ter pospešila razkroj aktivne biomase, ki je začela prosto prehajati v vodotok Kamniška Bistrica.
Zaradi teh izrednih razmer, ki so na CČN Domžale-Kamnik povsem onemogočile izvajanje ustaljenih procesov čiščenja komunalne odpadne vode, ki priteka na čistilno napravo iz občin Domžale, Kamnik, Komenda, Mengeš, Trzin in Cerklje na Gorenjskem, posledično prihaja do prekomernega onesnaževanja okolja.
Neznani povzročitelj
Kot upravljavec čistilne naprave so zdaj na CČN v zadnjem letu podali že četrto prijavo proti neznanemu povzročitelju. Za prekomerno onesnaževanje vodotoka Kamniška Bistrica so prijavo tokrat naslovili na policijo, Inšpektorat RS za okolje in energijo ter Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, takoj pa sprožili še vrsto ukrepov, s katerimi naj bi omilili škodo, ki jo je z neodgovornim in nedopustnim ravnanjem povzročil brezvesten onesnaževalec.
Na CČN so ugotovili, da so bili s tako obremenjeno odpadno vodo zastrupljeni vsi štirje SBR bazeni, ki se sicer polnijo z enournim zamikom. Strupena odpadna voda, ki so jo na CČN ob naraščanju nivoja amonijevega dušika zaznali ob 17. uri, je tokrat pritekala v čistilno napravo vsaj štiri ure, kar nakazuje na izpuste v kanalizacijo med 11. in 15. uro in kar je pokazala tudi analiza delovanja posameznih SBR bazenov. Tako močna zastrupitev ob zdajšnji nizki temperaturi odpadne vode, ki znaša okoli 12C, upravljavcu onemogoča hitro ponovno vzpostavitev procesa čiščenja. Med takojšnjimi ukrepi so najprej začeli z odvajanjem razpadle biomase iz aerobnih bazenov v linijo blata ter z višanjem nivoja iztoka, da bi čim manj biomase odplavljalo naprej v vodotok. V primeru, da samodejna vzpostavitev biomase ne bo mogoča, bodo le to nacepili z biomaso iz bližnje delujoče čistilne naprave, kar pa pomeni transport velikih količin, po njihovi oceni vsaj 50 kamionov po 20 m biomase.
![Onesnažena voda](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/2f7c8b0da0b3bb710cde_63362823.jpg?v=b4ba&fop=fp:0.41:0.47)
Na CČN so preverjali tudi senzorje, ki merijo kvaliteto odpadne vode, saj ti tokratno spremenjeno dotočno odpadno vodo, ki je vsebovala strupeno snov, niso detektirali. Ker ima CČN na vtoku stalno vključen vzorčevalnik, so to odpadno vodo, ki je kazala običajno sestavo, zajeli in jo takoj poslali v analizo na NLZOH.
Odpadna voda močno smrdela
Odpadna voda je močno smrdela po sulfidu. Zajete vzorce so tudi analizirali v laboratoriju CČN na proces inhibicije nitrifikacije, ki je potrdil vsebnost strupene snovi, to pa so poleg sulfida lahko tudi cianidi, klorove spojine, težke kovine, fenoli in fenolne spojine, organske spojine, ki vsebujejo dušik, ter nekatere farmacevtske učinkovine ter pesticidi. Na CČN pričakujejo, da bodo rezultate analiz vzorcev odvzete odpadne vode prejeli v naslednjih dneh in se nadejajo, da bodo dobra podlaga za identifikacijo onesnaževalca.
Ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije?
Zaradi razvejanega sistema kanalizacije je lahko pot odpadne vode do čistilne naprave daljša in večurna, kar otežuje tudi iskanje vira onesnaženja. Vse občane v CČN naprošajo, naj na telefonsko številko 01/72 46 500 ali preko e-pošte na info@ccn-domzale sporočijo, če so v sredo, 5. 2. 2025, v dopoldanskem času zaznali neprijeten vonj po gnilih jajcih iz kanalizacije. Z vašo pomočjo bodo na CČN lahko zožali seznam mest iskanja onesnaževalca.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.