slovenski znakovni jezik

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo
07. 04. 2025 00.15
Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

V vključenosti je ključ
11. 03. 2025 00.15
Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja
13. 02. 2025 15.36
Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Prepoznate moč svojih besed?
29. 11. 2024 00.15
Nova iniciativa prispevajkretnjo.si, ki jo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije razvila v sodelovanju z družbo Mastercard, prinaša priložnost za bogatenje slovenskega znakovnega jezika z novimi kretnjami, vključno s prvim slovenskim finančnim slovarjem za gluhe.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30
Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'
14. 09. 2024 07.33
Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

Planinci invalidi osvojili 4164 metrov visoki Breithorn
05. 08. 2024 15.41
Prejšnji ponedeljek se je 19 planincev invalidov s spremljevalci povzpelo na 4164 metrov visok zahodni vrh Breithorna. Med udeleženci so bili slepi, slabovidni, gluhi, gibalno ovirani, nevrorazlični in invalidi. S svojim podvigom so dokazali, da vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, so poudarili na Planinski zvezi Slovenije.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva
21. 01. 2024 09.49
Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Estonka na kolesu postavila rekord in zbirala denar za gluhe
05. 11. 2023 20.30
Gluhost je nevidna invalidnost in težave se pogosto pokažejo šele, ko se začne komunikacija. Pogosto ljudje ne vedo, kako se odzvati, ko ugotovijo, da imajo pred seboj gluhega človeka. O teh in drugih težavah gluhih ljudi je v zadnjih tednih ozaveščala Jelena. In to na prav poseben način – z dostavljanjem hrane na dom. Pri tem pa je postavila svojevrsten rekord, saj je postala prva dostavljavka, ki je hrano dostavljala kar v 22 krajih po Sloveniji. Cilj pa je bil zbrati čim več denarja za dobrodelne namene.

Od države terjajo opravičilo in odškodnino zaradi dolgoletne diskriminacije
08. 06. 2023 13.14
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije bo v prihodnjih tednih na državno odvetništvo vložila zahtevek, s katerim bodo od države terjali opravičilo in odškodnino zaradi dolgoletne diskriminacije gluhih in prepovedi uporabe znakovnega jezika v šolah v preteklosti.

Kateri ukrepi od ponedeljka ostajajo v veljavi?
20. 02. 2022 11.11
Večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa od ponedeljka več ne bo veljala, nekateri pa vseeno ostajajo. Tako bo še vedno treba izpolnjevati PCT-pogoj zaposlenim in obiskovalcem zdravstvenih ustanov, socialno-varstvenih zavodov ter zaporov. Ostaja tudi razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor, prav tako bo v zaprtih javnih prostorih, v javnem prometu in kabinskih žičnicah obvezna zaščitna maska.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52
V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika želja po vključujoči družbi
14. 11. 2021 15.11
Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika si v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije želijo vključujoče družbe oz. dostopnost na vseh področjih življenja. Slovenski znakovni jezik trenutno obsega le okrog 21.000 kretenj, kar je premalo za vključenost gluhih v vse sfere družbe, so zapisali v sporočilu za javnost.

Maske med poukom obvezne za vse učence, tudi najmlajše
07. 11. 2021 13.22
Med novimi ukrepi, ki stopajo v veljavo, je tudi obvezno nošenje mask v šolah, in sicer za vse učence, tudi za prvo triado. Pri tem je treba upoštevati še, da maske iz blaga niso več dovoljene, otroci morajo torej nositi kirurške maske ali maske FFP2. V združenju ravnateljev pa med tem pričakujejo težave pri samotestiranju. Kot pravijo, imajo občutek, da so jih "ponovno potisnili v prvo bojno linijo," kjer da ne bodo imeli podpore. Katere pa so izjeme in za koga nošenje mask ni obvezno?

Nina Pušlar popularno glasbo približala gluhim in naglušnim
03. 06. 2021 20.06
Prihaja zelo pomemben dan za gluhe in naglušne. Državni zbor bo namreč v naslednjih dneh razglasil vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo. Ob tej priložnosti je z njimi združila moči Nina Pušlar in nastala je nova pesem s posebnim sporočilom.

Pravica do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika odslej tudi v ustavi
27. 05. 2021 15.50
Poslanci so z 78 glasovi ZA in brez glasu proti sprejeli ustavni zakon, po katerem bo naša ustava dopolnjena s pravico do uporabe in razvoja znakovnega jezika. V Sloveniji je približno 1500 gluhih in približno 100 gluhoslepih oseb, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik. Slovenija je tako s sprejetjem ustavnega zakona po Avstriji, Finski, Madžarski in Portugalski peta država v Evropi, ki ureja znakovni jezik v svoji ustavi.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'
23. 02. 2021 11.33
Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Od srede naprej v vseh regijah veljajo milejši ukrepi nošenja zaščitnih mask na javnih krajih
14. 12. 2020 18.07
Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je od srede v vseh regijah zaščitna maska na prostem obvezna le, če ni mogoče zagotoviti najmanj dvometrske medosebne razdalje. Do sedaj je sicer veljalo, da je uporaba zaščitne maske na odprtih javnih krajih oziroma prostorih obvezna le v statističnih regijah, v katerih število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100.000 prebivalcev.

Polžev vsadek: medicinski čudež, ki gluhim omogoča, da slišijo
13. 11. 2020 18.22
Polžev vsadek ima tudi 12-letna Isabela, ki se pri Niki Zorjan uči solopetja, njen oče pa je kot tolmač nastopil v oddaji Zvezde plešejo. Deklica sicer prihaja iz družine, kjer imajo vsi okvaro sluha. A zakaj nekateri starši gluhih ta čudež medicine zavračajo?

Vzgojiteljice v vrtcih brez zaščitnih mask, lokali odprti le do 22.30
18. 09. 2020 21.41
Vlada je sprejela odlok, ki določa obvezno nošenje mask tudi v odprtih javnih prostorih, če ni mogoče zagotoviti dveh metrov varnostne razdalje. Maske bodo odslej obvezne tudi za učence od 7. razreda, če ne bo mogoče zagotoviti varnostne razdalje metra in pol. Si je pa vlada premislila glede mask v vrtcih - vzgojiteljice so namreč iz odloka izvzete. Prav tako maske ne bodo obvezne za učitelje do 6. razreda ob varnostni razdalji dveh metrov. Lokali bodo od ponedeljka lahko odprti le do 22.30.

Miha Zupan: Veseli me, da lahko slišeči razumejo svet gluhih
18. 09. 2020 15.19
Simpatični košarkar je na koncertnih dogodkih Tanje Žagar znova navdušil. Kot eden od nastopajočih na pevsko-plesnem spektaklu 'Ples z zvezdami' se je pred tem udeležil številnih napornih treningov, plesne korake v družbi plesalcev šova 'Zvezde plešejo' pa je ujela tudi kamera. Nastal je video, ki je lahko mnogim v navdih.

Tanja Žagar: Ne smemo obupati, ohraniti moramo upanje in optimizem
17. 09. 2020 07.00
Priljubljena pevka je po zmagi v 3. sezoni šova Zvezde plešejo pripravila koncert 'Ples z zvezdami'. K sodelovanju je povabila uveljavljene slovenske profesionalne plesalce latinskoameriških in standardnih plesov, program pa so še dodatno popestrili gostje Miha Zupan, Špela Grošelj, Tinkara Fortuna, Igor Mikič in drugi. Pevsko-plesni spektakel si boste lahko ogledali ta petek ob 20. uri na POP TV.

Jabolko navdiha tokrat tolmačicam in tolmačem slovenskega znakovnega jezika
16. 09. 2020 18.05
Predsednik republike Borut Pahor je ob prihajajočem mednarodnem dnevu gluhih vročil repliko Jabolka navdiha tolmačicam in tolmačem slovenskega znakovnega jezika. V času epidemije novega koronavirusa so namreč gluhim zagotavljali pravico do pravočasne obveščenosti o epidemij in ključnih ukrepih.

Obrazi koronakrize: od begunca, ki prevezuje rane brezdomcem, do tolmačke z vaših zaslonov
10. 05. 2020 07.00
Minule tedne so zaznamovali mnogi obrazi, mnoga imena, mnogi ljudje, ki so/ste v času koronakrize pomagali ... Vsem smo hvaležni; bilo jih je, bilo vas je res veliko ... V rubriki 24UR Fokus predstavljamo nekatere od teh obrazov.

Mojca Korenjak: Zaradi tolmačenja se gluhi končno počutijo enakovredne
03. 05. 2020 16.25
Zadnja dva meseca ste med izjavami vlade glede epidemije koronavirusa v Sloveniji lahko opazili tri tolmačke slovenskega znakovnega jezika, ki so se dnevno izmenjavale. Ena od njih je Mojca Korenjak, ki se s tolmačenjem profesionalno ukvarja že od leta 2004. V kratkem pogovoru je razkrila, kako zahtevno je tolmačenje debelo uro dolgih konferenc, kje so poiskali kretnjo za novo besedo koronavirus, pa tudi, zakaj gluhim pravijo nevidni invalidi.

20.840 prvošolčkov v šolo pospremili tudi dijaki
02. 09. 2019 07.17
V šolske klopi je danes sedlo 187.525 šolarjev in šolark, ki so jih na poti v šolo pospremili tudi dijaki, ter okoli 74.000 dijakov in dijakinj. Prvič bo v šolo odšlo 20.840 otrok. Število osnovnošolcev se že nekaj let zvišuje, medtem ko je srednješolcev vsako leto manj. Osnovnošolcem sta na voljo dva nova izbirna predmeta, razrednikom višje plače, učitelji pa bodo lahko lažje ukrepali zoper motečega dijaka. To je le nekaj novosti.

Letos brez pouka ob sobotah, manj 'svobode' za polnoletne dijake
01. 09. 2019 18.07
Na prvi šolski dan bo v šolske klopi sedlo približno 187.000 osnovnošolcev, kar 21.000 prvič. S poukom začenjajo tudi dijaki, ki se še vedno najraje odločajo za gimnazijske programe, se je pa v zadnjih letih močno povečalo tudi zanimanje za poklicne in strokovne programe. Novo šolsko leto pa prinaša tudi številne novosti. Med drugim si polnoletni dijaki opravičil ne bodo več mogli pisati sami.

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo
26. 06. 2019 07.02
Ustavna komisija DZ je obravnavala predlog o začetku postopka za zapis znakovnega jezika v ustavo. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v zvezi s predlogom že opozorili, da brez komunikacije posameznik ne more biti obveščen državljan. Slovenija bo, če bo do spremembe prišlo, peta država v EU, ki je znakovni jezik umestila v ustavo.

Bo slovenski znakovni jezik kmalu umeščen v ustavo?
18. 04. 2019 11.57
Znakovni jezik je za uporabnike materni jezik in njihov osnovni in edini jezik za sporazumevanje, poudarja ministrica za delo Ksenija Klampfer. Z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo pa se pričakuje, da država slovenski znakovni jezik prizna kot avtohton jezik skupnosti uporabnikov tega jezika.

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'
16. 02. 2019 07.00
V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.