Pri gibanju in zadrževanju na vseh zaprtih javnih krajih oziroma v prostorih bo od ponedeljka, 8. novembra, obvezna uporaba zaščitne kirurške ali maske FFP2, je na petkovi seji odločila vlada. Zaščitna maska bo tako v zaprtih prostorih obvezna za vse, torej za vse učence, dijake in študente ter zaposlene, piše tudi v obvestilu na spletnih straneh ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ).
Kdo so izjeme?
1. Otroci do dopolnjenega 6. leta starosti,
2. vzgojitelji predšolskih otrok in pomočniki vzgojiteljev pri opravljanju neposrednega dela z otroki,
3. višji in visokošolski učitelji, kadar predavajo za zaščitno pregrado iz stekla ali podobnega materiala,
4. govorniki na zaprtih javnih krajih oziroma v prostorih, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj treh metrov,
5. nastopajoči na javnih kulturnih prireditvah,
6. verski uslužbenci pri opravljanju individualne duhovne oskrbe,
7. osebe, ki izvajajo športno vadbo,
8. osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena,
9. učenci, dijaki in študenti pri pouku športne vzgoje in pouku športa, učenci glasbene šole pri pouku pihal, trobil, petja, plesne pripravnice, sodobnega plesa in baleta ter dijaki pri pouku plesa, petja in inštrumenta,
10. gostje, ki sedijo za mizo, v gostinski dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač, a le ob izpolnjenem pogoju PCT.
Pri neposredni komunikaciji z gluhimi, gluhoslepimi in naglušnimi osebami se lahko uporaba zaščitnih mask ob upoštevanju zaščite vseh udeleženih začasno opusti, če je mogoče zagotoviti medosebno razdaljo najmanj 1,5 metra, uporabo vizirja ali če komunikacija s temi osebami poteka za stekleno pregrado. "Uporaba zaščitne maske v komunikaciji z osebami iz prejšnjega odstavka ni obvezna za tolmače za slovenski znakovni jezik," še piše v Uradnem listu.
"Tisto kar se ves čas trudimo, probamo ohranjati odprte šole, kajti vemo kakšne posledice smo imeli v drugem in tretjem valu glede na zapiranje šol, predvsem na področju duševnega zdravja in pa tudi fizičnega zdravja otrok, tako da menim, da smo na tem delu napravili maksimalen napor za ohranjanje teh dejavnosti," je na petkovi tiskovni konferenci povedal zdravstveni minister Janez Poklukar.
V združenju ravnateljev pričakujejo težave pri samotestiranju
V združenju ravnateljev ob skorajšnji uvedbi obveznega samotestiranja učencev pričakujejo težave, je dejal predsednik združenja Gregor Pečan. Pri tem je navedel potrebo po asistiranju najmlajšim učencem pri izvedbi samotestiranja kot tudi verjetno nasprotovanje dela staršev, ki so proti ukrepom za zajezitev širjenja koronavirusa.
Skladno z najnovejšimi vladnimi ukrepi za zamejitev širjenja covida-19 bo samotestiranje učencev in dijakov od 15. novembra potekalo trikrat na teden v prostorih vzgojno-izobraževalnih zavodov. Na ministrstvu za izobraževanje so sprva navedli, da bo samotestiranje še naprej prostovoljno, naknadno pa so sporočili, da bo v šolah obvezno.
V združenju ravnateljev ob tako hitrem prehodu od prostovoljnega testiranja v domačem okolju pričakujejo težave, je za STA danes povedal predsednik združenja ravnateljev Pečan. Ob tem je spomnil, da so v sosednji Avstriji najprej testirali doma in nato v šolskem okolju, pri čemer testiranje ni bilo obvezno, je pa bil negativen test pogoj za vstop v šolo.
Pri nas pa gremo po njegovem mnenju še korak dlje, pri čemer sploh ni podatkov, koliko otrok se je v domačem okolju v resnici testiralo. Pri izvajanju testov v šolah je Pečan opozoril na množico staršev, ki nasprotujejo vsem ukrepom za zajezitev virusa, ne samo testiranju.
"Ravnatelji imamo občutek, da so nas ponovno potisnili v prvo bojno linijo in verjetno ponovno tako, kot je bilo vse doslej, ne bomo imeli neke podpore," je dejal. Na inšpektoratu jim dopovedujejo, naj se glede samotestiranja pogovarjajo in prepričujejo starše, "kot da smo šole bile ustanovljene za pregovarjanje državljanov", je dodal Pečan.
Stvar je še bolj nerodna, ker se je do zdaj večina ukrepov izkazala za nezakonite ali celo neustavne, je še izpostavil. V šolah so tako povsem osamljeni in brez podpore, "starši pa se potem po mili volji znašajo nad nami", pravi. Predsednik združenja ravnateljev je opozoril tudi na težave, povezane s tem, da bodo morali učitelji pomagati najmlajšim pri izvedbi samotestiranj, saj "si nihče ne dela utvar, da so šest- in sedemletniki sposobni sami izvajati to testiranje".
Šolniki bodo sicer po svojih najboljših močeh izpeljali vse, kar jim je bilo naloženo, čeprav, kot je spomnil Pečar, imajo velike kadrovske težave, saj tudi učitelji zbolevajo oz. odhajajo v karanteno. "Nalagati takšne ukrepe brez premisleka, brez posvetovanja, je milo rečeno neresno," je še ocenil.
KOMENTARJI (1425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.