Minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da se virus, tudi drugje po Evropi, izredno hitro širi. "Brez omejitev javnega življenja ne bo šlo. Naslednji tedni bodo prelomni," je dejal Poklukar in znova pozval k cepljenju. "Vsi ukrepi, ki smo jih sprejeli danes blažijo pritisk na bolnišnice."
"Pogoj PCT je izpolnjen, če se oseba izkaže z veljavnim osebnim dokumentom in razpolaga z dokazilom PCT," je dejal Poklukar. Minister za zdravje je glede omejevanja gostinske dejavnosti povedal, da je Izvajanje gostinske dejavnosti je dovoljeno le, ko se to izvaja prisotnim v sedečem režimu med 5. in 22. uro. Ob vhodu v lokal mora biti na vidnem mestu poleg zahteve o izponjevanju PCT navedeno tudi število oseb, ki so lahko naenkrat prisotne v lokalu. Obratovanje lokalov za ples in družabni program pa ni dovoljeno, je dejal Poklukar. To velja predvsem za diskoteke.
Na sestanku vlade in stroke so določili tudi površino na katero je dopustno število prisotnih ljudi. Na vsakega obiskovalca mora biti zagotovljenih deset kvadratnih metrov površin. Na vhodu se mora zapisati tudi število ljudi, ki so lahko naenkrat v trgovini.
S 15. novembrom učenci in dijaki začnejo s hitrim antigenskim testom v šolah trikrat tedensko. V lekarnih bodo lahko dobili 15 testov na mesečni ravni. "Stroka je predlagala plačilo testov iz proračuna. Tako HAG kot HAG za samotestiranje so financirani iz proračuna."
Zbiranje je dovoljeno le za družinske člane in člane istega gospodinjstva. Prepovedana so vsa javna zborovanja, shodi in poročna slavja. Javne kulturne prireditve niso dovoljene v odprtih prostorih, dovoljene pa so v zaprtih prostorih, ob fiksnih sediščih, pri uporabnikih mora biti vmes eno sedišče prosto, obvezna pa je uporaba mask in izpolnjevanje pogoja PCT, je povedal Poklukar.
Kolektivno usresničevanje verske svobode je prav tako dovoljeno ob uporabi zaščitne maske, zagotavljanja medsebojne razdalje metra in pol in izpolnjevanja pogoja PCT.
Mateja Logar: Zdravstvena dejavnost je na veliki preizkušnji
"Zmogljivosti zdravstvenih storitev niso neomejene, ob večanju števila bolnikov coivda-19 je potrebno poskrbeti za te bolnike, hkrati pa se moramo zavedati, da ostajajo tudi vse ostale bolezni, ki so bile pred covidom. Tako, kot morajo dobiti oskrbo bolniki s covidom-19, jo morajo dobiti tudi vsi ostali prebivalci Slovenije. Zato ne sme priti do tega, da bi se zdravstveni sistem zlomil. Vse naprošamo, da jih upoštevajo kot nekaj dobronamernega. Kot nekakar ne omejuje življenje, temveč daje življenju možnost," je dejala Logarjeva.
Vodja svetovalne skupine je dejala, da je virus med nami in bo tu ostal še nekaj časa. "V strokovni skupini smo mnenje, da je poleg cepljenja pomembno tudi upoštevanje ostalih ukrepov, kot so nošenje mask, razkuževanje, zračenje, varnostna razdalja. Prav tako imamo pogoj PCT, ki smo ga morda naivno uvedli s pričakovanjem, da ga bodo sprejeli tako uporabniki kot izvajalci storitev. Omogoča nam, da se te storitve namreč še naprej izvajajo." Logarjeva je povedala, da ohranjamo odprte šole, seveda na račun tega, da je tudi tu treba opraviti določene spremembe. "Število okužb je v porastu tudi med otroci. Zato smo se odločili, da se testiranje prestavi v šole in da ga je treba izvajati trikrat tedensko. Na ta način omogočamo, da šole ostajajo odprte."
Krek: Smo na prelomni točki epidemije
"Smo na prelomi točki epidemije. V tem trenutku imamo zelo veliko število okuženih. Samo s skupnimi močmi lahko obvladamo epidemijo," je dejal tudi direktor NIJZ Milan Krek. Pojasnil je, da dokument, ki so ga sprejeli po šestih urah trdega dela, vsebuje ukrepe, ki jih nujno potrebujemo. "Epidemiološka situacija v evropskem merilu se bo verjetno še nekaj časa poslabševala. Če se bo število okuženih še naprej povečevalo, bo prišlo do dramatičnih sprememb na intenzivnih in hospitalnih oddelkih," je dejal in pojasnil, da bomo morali postelje, ki jih bomo namenili sodržavljanom, ki se bodo okužili s covidom, vzeti ostalim bolnikom.
"Čas je, da enotno stopimo proti virusu. Ne proti nikomur drugemu. Zato, da ohranimo zdravje večine prebivalstva, ohranimo odprto družbo in zdravstvo in ne zapiramo šol," je dejal in prebivalce imenu stroke ponovno pozval, naj se odločijo in dosledno izvajajo vse ukrepe in se čim prej cepijo. Poudaril je še, da je treba dosledno upoštevati PCT pristop, saj nam ta omogoča, da imamo odprto družbo. "Ne goljufajte s kodami in bodite dogovorni do sodržavljanov, ki lahko zaradi vaših goljufij na koncu tudi umrejo," je dodal in sklenil, da je čas, da združimo moči in skupaj obvladamo virus.
Glede vožnje bolnikov v tujino, je Krek povedal, da si tega ne želijo. "To je zasilni izhod, ki ga bomo morali izvesti, v kolikor ne bomo uspešni. Težko bomo delali popravni izpit. Ta izpit moramo narediti v celoti."
Sprva predlagali strožje ukrepe, tudi vsesplošni pogoj PC
Pred začetkom današnje seje naj bi se na mizi znašla tudi zaostritev pogoja PC, vendar se na koncu za to, vsaj za zdaj, niso odločili.
Na vprašanje še pred sejo na Brdu pri Kranju, ali se stroka zavzema za lockdown, pa je vodja strokovne skupine Mateja Logar odgovorila, da ne. Lockdownu sicer nasprotujejo na ministrstvu za gospodarstvo - javno mu je že nasprotoval podpredsednik vlade in minister Matej Tonin. Zato malo je verjetno, da bi se vlada torej odločila za to možnost.
Državni sekretar Jelko Kacin je sicer že včeraj znova omenil možnost uvedbe pogoja PC - torej vstopnice le za prebolele in cepljene. V zadnjih dneh se je omenjala še omejitev obratovanja lokalov in prepoved gledalcev na športnih prireditvah. Na notranjem ministrstvu pa so po naših informacijah pripravil spremembo odloka glede zbiranja ljudi in sicer omejitev zgolj na družinske člane.
Kot je v četrtek pojasnila Maja Bratuša, ki vodi vladne novinarske konference glede covida, bo vlada na podlagi predhodno opravljene razprave s člani svetovalne skupine za omejevanje širjenja covida-19 in že opravljene razprave popoldne nadaljevala pogovore o tem, kako naprej, saj odločitve, ki bodo sprejete, zahtevajo tehten premislek.
Vlada naj bi imela na četrtkovi seji pripravljen tudi sklep o vnovični, že tretji razglasitvi epidemije. Minister za zdravje Poklukar naj bi po navedbah nekaterih medijev sicer na četrtkovo sejo vlade prišel z dvema možnostma – popolno zaprtje države ali njegov odstop. Poklukar namreč po nekaterih neuradnih informacijah STA zagovarja razglasitev epidemije in popolno zaprtje države.
Kot smo poročali, je svetovalna skupina v ponedeljek sklenila, da predlaga desetdnevno popolno zaprtje države, če se vlada za to ne bi odločila, pa predlagajo druge omejitvene ukrepe. Logarjeva v ponedeljek zvečer nato zanikala, da so predlagali popolno zaprtje države, in dejala, da je v osnutku zapisnika resda pisalo, da se predlaga popolno zaprtje države, a da je pri tem šlo za vsebinsko napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen.
Dan za tem pa je Logarjeva za našo televizijo dejala, da v zapisniku ni bilo napake, in potrdila, da so v svetovalni skupini res govorili o zaprtju države, ki bi bilo smiselno, če bi se izvajalo v celoti in ne deloma.
KOMENTARJI (3081)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.