Vlada s ponedeljkom odpravlja vse epidemiološke omejitve v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu ter drugih storitvenih dejavnostih. Sproščajo se omejitve delovnega časa gostinskih lokalov, odpirajo se nočni klubi, v storitvenih dejavnostih ne bodo več veljale omejitve dovoljenega števila ljudi.
Pogoj preboleli, cepljeni in testirani (PCT) že do sedaj ni bil potreben za denimo obisk živilskih trgovin, po novem ne bo več potreben tudi za vse ostale trgovine, prav tako ne za vstop na avtobus ali druge oblike javnega potniškega prometa, za obisk restavracij in lokalov, gledališč, fakultet, bank, za vse ostale storitvene dejavnosti, kot so denimo frizerji, kozmetični saloni itd., in za obisk vseh javnih zaprtih prostorov.
Bo pa PCT-pogoj ostal obvezen za zaposlene in obiskovalce:
- zdravstvenih ustanov (bolnišnična dejavnost),
- socialno-varstvenih zavodov,
- zaporov in prevzgojnih domov.
A tudi v teh primerih PCT-pogoja ne bo treba izpolnjevati mlajšim od 15 let. Država bo od ponedeljka krila financiranje testiranja s hitrimi antigenskimi testi in samotestiranje le še za zgoraj naštete dejavnosti. Za ostale je testiranje samoplačniško.
Še naprej bo posameznik izpolnjeval PCT-pogoj:
- z dokazilom o negativnem rezultatu PCR-testa (ni starejši od 72 ur od odvzema brisa) ali hitrega antigenskega testa (ni starejši od 48 ur),
- z dokazilom o cepljenju (od polnega cepljenja ne sme miniti več kot 270 dni, ob poživitvenem odmerku neomejeno),
- z dokazilom o prebolevnosti (pozitivni hitri ali PCR-test, ki je starejši od deset dni in ni starejši od 180 dni, v primeru prekinitve samoizolacije negativni hitri test po sedmih dneh od potrditve okužbe).
V zaprtih javnih prostorih ostajata obvezna nošenje maske in razkuževanje rok
Obvezna bo ostala nošnja zaščitnih kirurških mask, ali FFP2 ali FFP3, pri gibanju in zadrževanju na vseh zaprtih javnih krajih oziroma v prostorih, priporočljiva je tudi na prostem, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje vsaj 1,5 metra. Kot zaprt javni kraj oziroma prostor se štejejo tudi vse oblike javnega potniškega prometa in žičniške naprave za prevoz oseb v zaprtih kabinah. Tako bodo maske morali nositi tudi otroci v šolah, se jim pa ne bo več treba samotestirati.
Maske ne bodo obvezne:
- za otroke, mlajše od šest let,
- vzgojitelje v vrtcih,
- učitelje na fakultetah, ko predavajo za zaščitno pregrado,
- govornike na zaprtih javnih krajih, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj tri metre,
- nastopajoče na javnih kulturnih prireditvah,
- pri športni vadbi, pri pouku pihal, trobil, petja, pri pouku plesa in petja,
- osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena,
- goste v gostilnah, ki sedijo za mizo,
- pri komunikaciji z gluhimi, gluhoslepimi in naglušnimi in za tolmače za slovenski znakovni jezik.
Ob sumu na okužbo še vedno upoštevanje navodil NIJZ
Vlada je v novem odloku, ki je bil objavljen v soboto po dopisni seji vlade, na kateri so spreminjali ukrepe, tudi zapisala, da je ob sumu ali potrjenem primeru okužbe z novim koronavirusom še vedno treba ravnati v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
V primeru potrjene okužbe je še vedno obvezna osamitev okuženega. To pomeni, da taka oseba ne sme zapuščati doma, omejiti mora stike z ostalimi osebami in dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni.
Od sobote pa ni več treba v karanteno vsem, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo. Je pa za osebo, ki je bila v stiku z okuženim, priporočljivo, da se 14 dni izogiba nenujnim stikom z drugimi ljudmi, v tem času naj tudi pozorno spremlja svoje zdravstveno stanje. Ob znaku okužbe (slabo počutje, prehladni znaki, kašelj, vročina, težko dihanje, glavobol, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu …) naj ostane doma in pokliče izbranega zdravnika.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.