
Današnja stavka, ki sledi stavkovnim aktivnostim v januarju, februarju in marcu, je vnovičen izraz nasprotovanja napovedanim ukrepom nove vlade pod vodstvom flamskega nacionalista Barta de Wevra. Ta je skoraj osem mesecev po parlamentarnih volitvah prisegla šele februarja.
Vlada v prizadevanjih za uravnoteženje javnih financ med drugim načrtuje pokojninsko reformo, poseg v sistem nadomestil za primer brezposelnosti ter zmanjšanje porabe za javne storitve. Velika sindikata, socialistično usmerjeni FGTP in krščansko usmerjeni CSC, sta vladne načrte označila za protisocialne in tako člane pozvala k obsežnim prekinitvam dela.
Stavkajo tudi komunalni delavci, pošta ...
Stavka se najbolj pozna na obeh letališčih, ki servisirata Bruselj. Medtem ko so na letališču Charleroi odpovedali vse lete, pa so na osrednjem bruseljskem aerodromu Zaventem odpovedali vse odhodne lete. Število prihodov bo medtem danes prepolovljeno, poročajo tuje tiskovne agencije.
Močno je ohromljen tudi javni potniški promet, tako lokalni kot medkrajevni, poleg tega pa so okrnjene tudi komunalne, poštne in zdravstvene storitve v javnem zdravstvenem sistemu.
Oviran je tudi pomorski promet v pristanišču Antwerpen, enem največjih evropskih pristanišč.
Sindikati so pozvali tudi k protestnim shodom v velikih belgijskih mestih, s tem pa naj bi okrepili pritisk na vlado. Ravno danes popoldne naj bi namreč finančni minister Vincent Van Peteghem v zveznem parlamentu predstavil predlagane proračunske dokumente za letos. Tako ali tako močno zadolžena Belgija je sicer ena od članic EU, proti katerim je trenutno sprožen postopek zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.