Zmagovalka parlamentarnih volitev v Kanadi je liberalna stranka, ki jo od letos vodi 60-letni nekdanji hokejist in bankir Mark Carney. Zmaga liberalcev pomeni dramatičen preobrat, na katerega je po mnenju analitikov vplival predsednik ZDA Donald Trump.
Glede na uradne izide volitev, ki jih je objavila volilna komisija, so vladajoči liberalci po preštetih glasovih na 95 odstotkih volišč prejeli 43,2 odstotka glasov, konservativci pa 41,7 odstotka. Liberalci naj bi tako osvojili 166 sedežev v parlamentu, kar pa je premalo za absolutno večino 172 poslanskih sedežev v parlamentu.

"Šok zaradi ameriške izdaje smo preboleli, vendar ne smemo nikoli pozabiti lekcije," je dejal Carney v svojem prvem nagovoru volivcem.
Kanada je po njegovih besedah pred ključnim trenutkom v zgodovini, ko so se končali stari odnosi integracije z ZDA, kar je označil za tragedijo. Napovedal pa je krepitev odnosov z državami v Evropi in drugod ter zagotovil, da bo Kanada zmagovalka v trgovinski vojni.
"Skupaj bomo zgradili Kanado, vredno naših vrednot. Močna Kanada, svobodna Kanada, za vedno Kanada," je dejal in v francoščini dodal, naj živi Kanada. Za razliko od svojih političnih tekmecev Carney sicer ni tako domač s francoščino, a se to ni izkazalo za slabost pri volivcih, ki sicer zagovarjajo francoski jezik kot del kanadske tradicije.
Prav med svojim govorom je Carney izvedel, da je uradno zmagal tudi v okrožju Nepean blizu Ottawe, kjer je kandidiral. S tem je prvič osvojil sedež v parlamentu, saj so bile to njegove prve volitve.
Carney, ki je s svojo liberalno stranko zmagal na ponedeljkovih predčasnih parlamentarnih volitvah, zase pravi, da je najboljši v časih kriz. Je novinec v politiki, priznan predvsem zaradi svoje strokovnosti na področju financ in bančništva.
Carney si je zagotovil mandat predsednika vlade, čeprav še nikoli ni bil v parlamentu, kar je brez primere v kanadski zgodovini, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Tudi brez vladnih izkušenj je prepričal volivce, da je zaradi svojih izkušenj z reševanjem finančnih pretresov usposobljen za vodenje Kanade skozi trgovinsko vojno ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Kazalo na zmago druge stranke, dokler se ni oglasil Trump
Vse dokler Trump ni začel groziti s prevzemom Kanade in ni začel uvajati carin, je imela konservativna stranka pod vodstvom 45-letnega Pierra Poilievra v anketah sicer več kot udobno prednost za zmago na izrednih volitvah.
Liberalno stranko pod vodstvom premierja Justina Trudeauja, Carneyjevega predhodnika na položaju, so volivci krivili za stagnacijo gospodarske rasti, visoko inflacijo in visoke cene. Konservativna stranka je tako v začetku leta v anketah imela več kot 20-odstotno prednost pred liberalno. Nato pa je Trump začel govoriti o Kanadi kot 51. zvezni državi ZDA, odnose pa je dokončno pokvaril z uvedbo carin. Carney je zaradi tega naznanil konec dobrih starih odnosov med državama.
Tudi na dan volitev si Trump ni mogel pomagati in je na družbenem omrežju Truth Social ponovil, da bi Kanada morala postati 51. zvezna država ZDA, s čimer da bi bile carine ukinjene.
Preveč vzporednic med njim in Trumpom
Poilievre se je nemudoma odzval in Trumpa pozval, naj drži roke stran od Kanade. "Kanada bo vedno ponosna, suverena in neodvisna ter nikoli ne bo 51. država," je na omrežju X objavil Poilievre.

Vendar pa je bilo že prepozno, saj so kanadski volivci potegnili preveč vzporednic med njim in Američanom. Poilievre želi zmanjšati priseljevanje v državo, zmanjšati vlado, podpira kulturno vojno, prepira se z mediji, obožuje kriptovalute in za kanadske volivce, za katere je trenutno največja grožnja Trump, je bilo vse skupaj preveč.
Poilievre je medtem že priznal poraz na volitvah in poudaril, da bo stranka vestno opravljala svoje delo v opoziciji.
Javnost prepričal, da se lahko najbolje upre Trumpovi grožnji
Carney, ki se je na položaj premierja marca preselil s položaja Trudeaujevega svetovalca, se je v predvolilni tekmi uveljavil kot favorit in uspešno prepričal javnost, da se lahko najbolje upre Trumpovi grožnji.
Med kampanjo se je nekdanji guverner centralnih bank Kanade in Anglije tudi uspešno oddaljil od predhodnika.
Skoraj 29 milijonov volilnih upravičencev je v ponedeljek oddalo svoje glasove za 343 poslancev spodnjega doma parlamenta v Ottawi, pri čemer jih je okoli sedem milijonov volilo že predčasno.
Za večino v parlamentu mora stranka dobiti 172 sedežev.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.