Tudi v petek vlada ni sprejela odločitve o sproščanju ukrepov. "Kot smo vam sporočili že v torek, sem vladi prenesel stališče širše stroke glede prilagajanja ukrepov. Na vladi smo se strinjali, da bomo ukrepe sproščali previdno in postopoma," je na tiskovni konferenci uvodoma povedal minister za zdravje Janez Poklukar.
"V skladu s priporočili NIJZ se oseb, ki so bile v visokotveganem stiku, od sobote ne bo več napotovalo v karanteno," je naznanil Poklukar in pojasnil, da se bo s tem ukinilo iskanje stikov s strani epidemiološke službe NIJZ in napotitve v karantene na domu za splošno prebivalstvo. Je pa podano priporočilo, da se oseba sedem dni po zadnjem tveganem stiku z okuženo osebo v skupnem gospodinjstvu samotestira na novi koronavirus, je vlada po seji zapisala v sporočilu za javnost. Zaradi ukinitve karanten je vlada razveljavila tudi sklep o skrajšanju karantene.
Dodal je še, da je bila glede ostalih sprememb na seji sicer opravljena široka razprava, a da odločitev glede sproščanja kljub hitremu izboljšanju epidemioloških razmer niso sprejeli. Zaradi potreb po dodatnem usklajevanju so sejo namreč prekinili. "Glede na hitro spreminjajoče se epidemiološke razmere bomo opravili še en krog posvetovanj, tako s stroko kot tudi znotraj vlade," je razložil, a natančnega dne, kdaj naj bi pričakovali dodatna sproščanja, ni navedel.
Po neuradnih informacijah bi se strokovna skupina za covid-19 lahko sicer ponovno sestala že v soboto, vlada pa bi lahko kasneje o rahljanju odločala na dopisni seji.
"Ukrepe sproščamo preudarno, zavedam pa se, da si vsi čim prej želimo stare normalnosti. V tem obdobju prosim za veliko potrpljenja in razumevanja. Vsem državljankam in državljanom se zahvaljujem za sodelovanje v zadnjih 23 mesecih, ko ste se skupaj z nami trudili, se prilagajali in enotno pomagali pri obvladovanju virusa," je sklenil.
Premier Janez Janša pa je zvečer sporočil: "Še nekaj usklajevanj in večina ukrepov bo v naslednjih dneh opuščenih." Dodal je, da pogoj PCT začasno ostaja samo še v najbolj kritičnih dejavnostih, zaščitne maske pa v zaprtih javnih prostorih in javnem prometu, medtem ko bo vse ostalo sproščeno. Ob tem je pozval k upoštevanju priporočil tudi v prihodnje.
Vladno odločitev je bilo sicer pričakovati že v četrtek, a ministrska ekipa na dopisni seji ni odločala o epidemičnih ukrepih. Sprva se je sicer sklepalo, da se je zapletlo zaradi zahtev gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki si želi širšega rahljanja ukrepov, kot so ga v torek na posvetu na Brdu pri Kranju predlagali predstavniki zdravstva. Počivalšek naj bi se zavzemal za podaljšanje obratovalnega časa lokalov do 24. ure in ukinitev pogoja PCT v storitvenih dejavnostih. Predlagal naj bi tudi odprtje nočnih klubov pod pogojem PCT. A kot je pojasnil Poklukar, razlog za prekinitev seje ni bil v posameznem ukrepu, pač pa na splošno zaradi potrebe po dodatnem usklajevanju.
Kaj so predlagali?
Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni populacije ne ogroža več tako zelo, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Covid-19 ne bo več karantenska bolezen," je napovedal.
Predlagali so, da bi se pogoj PCT ukinil v trgovinski dejavnosti, na bankah, poštah, bencinskih servisih in v knjižnicah. V gostinskih lokalih bi se pogoj PCT ukinil na terasah.
Poleg ukinitve karanten za tvegane stike bi se ukinilo tudi presejalno testiranje zaposlenih s hitrimi antigenskimi testi, ki ga nekateri zaposleni trenutno izvajajo za izpolnjevanje obveznega pogoja PCT. Iz navedenega je torej mogoče razumeti, da predvidoma do konca meseca izpolnjevanje pogoja PCT za zaposlene ne bi bilo več obvezno. Med predlogi stroke je tudi odprava mask in samotestiranja v šolah po zimskih počitnicah.
Vlada bo sicer predvidoma ugodila večini predlogov stroke, vprašanje pa je, v kolikšni meri bo uslišala posamezna ministrstva.
Vstop v Slovenijo brez pogoja PCT
Vlada je izdala odlok o prenehanju veljavnosti odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 in ga bo objavila v uradnem listu, so sporočili po seji vlade. Dodali so, da bo odlok začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu. Datuma objave v uradnem listu niso sporočili.
Kot so še pojasnili, na podlagi mnenja strokovne skupine ministra za zdravje covid-19 ni več karantenska bolezen in se karantene ukinejo, zato ni več razloga za omejitev vstopa v Slovenijo. Za vstop v Slovenijo tako ne bo več potreben pogoj PCT (preboleli, cepljen proti covidu-19 ali negativni test na okužbo z novim koronavirusom) in tudi ne bo več napotitev v karanteno na domu, je še sporočil urad vlade za komuniciranje.
Vlada je julija lani sprejela sklep o ukinitvi seznama držav glede na epidemiološko sliko in izenačitvi pogojev za vstop v Slovenijo, in za vstop v državo uvedla pogoj PCT.
KOMENTARJI (882)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.