Vlada je tako izdala Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki je, kot so zapisali, enak sedaj veljavnemu, vendar je nekoliko milejši glede ukrepov nošenja zaščitne maske na odprtih javnih krajih in prostorih. Za vse statistične regije bo od srede naprej veljalo, da bo zaščitna maska na odprtem javnem kraju obvezna le v primeru, če ni mogoče vzdrževati medosebne razdalje najmanj dveh metrov. Odlok velja sedem dni. Uporaba zaščitne maske pa je obvezna pri gibanju in zadrževanju na vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih, v osebnih vozilih in na drugih javnih krajih, če ni mogoče zagotoviti najmanj dveh metrov osebne razdalje. "Nošenje zaščitne maske v osebnem vozilu ni potrebno, če je v vozilu ena oseba ali več članov istega gospodinjstva."
Ministrstvo za zdravje še sporoča, da je zaprt javni kraj oziroma prostor tisti, "ki ga pokriva streha in ima zaprto več kot polovico površine pripadajočih sten oziroma stranic (ne glede na vrsto uporabljenega materiala), ne glede na to, ali je objekt stalen ali začasen, pri tem pa okna in vrata štejejo kot del zaprte površine". "Kot zaprt javni kraj oziroma prostor veljajo tudi vse oblike javnega potniškega prometa in žičniške naprave za prevoz oseb v zaprtih kabinah."
Uporaba zaščitne maske ni obvezna za:
- otroke do dopolnjenega 6. leta starosti;
- učence v osnovni šoli in dijake v srednji šoli, izključno takrat, ko so v matičnem oddelku;
- vzgojitelje predšolskih otrok, vzgojitelje predšolskih otrok – pomočnike vzgojitelja in učitelje do vključno 5. razreda osnovne šole pri opravljanju neposrednega dela z otroki oziroma učenci;
- višje in visokošolske učitelje, kadar predavajo za zaščitno pregrado iz stekla ali podobnega materiala;
- osebe, ki izvajajo individualno športno vadbo, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 3 metre.
"Za te izjeme se glede uporabe zaščitnih mask uporabljajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki so objavljena na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje."
Ministrstvo še navaja, da pri neposredni komunikaciji z gluhimi, gluhonemimi in naglušnimi osebami ob upoštevanju zaščite vseh udeleženih zaščitna maska ni obvezna, če je le mogoče zagotoviti medosebno razdaljo najmanj dveh metrov, ali če se uporablja vizirje, pa tudi če komunikacija poteka za stekleno pregrado. Uporaba zaščitne maske ni obvezna tudi za tolmače za slovenski znakovni jezik.
Ob vstopu v zaprt javni prostor pa je obvezno razkuževanje rok z razkužilom, ki vsebuje najmanj 60 odstotkov alkohola. "Razkužila mora zagotoviti upravljavec oziroma izvajalec dejavnosti v zaprtem javnem prostoru pri vhodu v tak prostor."
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.