rajko janša

Po zborovanju v Celju: 'Gre za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje'
27. 11. 2024 06.00Strokovnjak za ustavno in upravno pravo Rajko Pirnat je torkov shod v podporo Janezu Janši označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. Pojasnil je, da je šlo za agresivno izražanje mnenj s tonom, ki vzbuja jezo, in da besede vodijo v dejanja. Pirnat je prepričan, da sodstvo ni nek zarotniški sistem, pri Janševem zborovanju pa vidi vpliv političnega stila Trumpa.

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam
13. 06. 2022 19.00Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Premierjev brat državi prodal več deset tisoč kemičnih svinčnikov
22. 12. 2021 09.44Bratu premierja Janeza Janše Rajku Janši je v času slovenskega predsedovanja EU z ministrstvom za zunanje zadeve uspelo skleniti posel za dobavo poslovnih daril, vreden več deset tisoč evrov. Ministrstvo je od podjetja Empis kupilo 78 tisoč kemičnih svinčnikov, torbe za dokumente ter dežnike, šale in kravate s potiskom grafične podobe slovenskega predsedovanja EU.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo
06. 12. 2021 13.23Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Gospodarska kriminalka o tem, kako ohraniti obraz pred svojim občinstvom in hkrati zadovoljiti interese
03. 11. 2021 22.27Terme Čatež so bile v času prve vlade Janeza Janše eno tistih podjetij, po katerih so prste stegovali tajkuni - gospodarstveniki, ki naj bi do premoženja prišli preko nepreglednih spornih poslov, zavezništva s politiko pa naj bi jim ob tem prinesla še politični vpliv. Tipičen primer takšnega spornega prepletanja naj bi bila prav dogovarjanja tajkuna Bojana Petana, ki si je podjetje najbolj goreče želel in tedanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka, ki ministruje tudi v tokratni vladi. Vprašanja o njegovi vlogi v lastninjenju Term Čatež so se pojavljala že leta 2007. A takrat je minister očitke - tako kot danes - zanikal. Toda zgodba z veliko preobrati naj bi bila precej drugačna od predstave, ki jo je videla javnost.

Hojs trdi, da je vedel za posnetke prisluhov, Vizjak, da gre za zlepljenko in konstrukt
19. 10. 2021 11.26Objava posnetkov pogovora med ministrom Andrejem Vizjakom in podjetnikom Bojanom Petanom odpira vrsto neprijetnih vprašanj, tako za vlado kot celotno politiko, saj razkriva zakulisna dogovarjanja političnih in gospodarskih akterjev na račun davkoplačevalcev. Vrstijo se že prvi odzivi. V opoziciji opozarjajo na "dimniški sindrom", medtem ko notranji minister Aleš Hojs poskuša s preusmerjanjem pozornosti na izvor in čas objave posnetkov. Kot pravi, mu je bil posnetek predstavljen že pred časom. Zakaj je torej Hojs o tem molčal? Vizjak pa dvomi v avtentično posnetkov in trdi, da gre za konstrukt oz. "zlepljenko" različnih izjav.

Minister Vizjak podjetniku Petanu predlagal, kako se lahko izogne plačilu davka
18. 10. 2021 18.46V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo objavili posnetke ministra Andreja Vizjaka, ki je znanemu podjetniku Bojanu Petanu v času prve Janševe vlade in t. i. "vojne proti tajkunom" predlagal, kako se izogniti plačilu davka. Obenem pa mu je ponujal sodelovanje države in nadzornega sveta, če bo pristal na njegove pogoje.

Pirnat: Tisti, ki so kazen že plačali, denarja ne morejo terjati nazaj
09. 10. 2021 07.00Ste bili kaznovani, ker v zaprtem prostoru niste nosili zaščitne maske? Vrhovno sodišče je presodilo, da za izrekanje kazni zaradi nenošenja zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih ni zakonske podlage. Prepoved nošenja mask se opira na določbo zakona o nalezljivih boleznih, da lahko vlada omeji gibanje prebivalstva, kar pa po mnenju vrhovnega sodišča ni ustrezna zakonska podlaga. Kot pravi predstojnik katedre za upravno pravo na ljubljanski Pravni fakulteti Rajko Pirnat, tisti, ki so kazen že plačali, denarja ne morejo dobiti nazaj.

'Naš glavni očitek vladi je - ne vladajte z odloki'
05. 10. 2021 14.54Vlada naj bi do danes sprejela že okoli 2700 odlokov, povezanih s covidom. Številni so se hitro spreminjali, ker so jih po sprejetju podrobno pregledale še neodvisne državne institucije – Urad informacijskega pooblaščenca, Varuh človekovih pravic, Zagovornik načela enakosti. Ob njih so tukaj še nevladne organizacije in sindikati, ki lahko vlagajo pobude za presojo ustavnosti. Doslej so prav vsi med njimi vzpostavili številne dvome v ustreznost odlokov in odkrili nepravilnosti. Kot zadnji branik je tukaj še Ustavno sodišče.

Knez: V dveh dneh smo dobili toliko pobud, kot jih sicer v celem letu
01. 10. 2021 20.59Odločitev ustavnih sodnikov o preložitvi uveljavite pogoja PC sindikati pozdravljajo in opozarjajo, da bi lahko uveljavitev pogoja PC povzročila kadrovske težave. Vrhovno sodišče medtem zahteva, naj bodo zaposleni v pravosodju izvzeti iz obveznega izpolnjevanja pogoja PCT. Za udeležence v sodnih postopkih sicer ta že zdaj ni obvezen. Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez pa je dejal, da so v dveh dneh dobili približno toliko pobud, kot jih sicer v celem letu, večina pa se nanaša prav na pogoj PCT oziroma PC.

Ne le javni red in mir, vlada želi spremeniti za politike celo kazenski zakonik
02. 09. 2021 15.33Kot smo izvedeli na ministrstvu za pravosodje, na predlog odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve pripravljajo spremembo 135. člena kazenskega zakonika, ki se nanaša na grožnje. Po novem bi se primeri groženj zoper najvišje državne funkcionarje in njihove bližnje obravnavali po uradni dolžnosti. To so nam potrdili tudi na pravosodnem ministrstvu.

Se bo opozicija udeležila proslave ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije?
23. 06. 2021 15.17Lanska državna proslava ob obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije je minila v napetem ozračju, zaznamovanem s političnim razkolom med podporniki vlade in njenimi nasprotniki. In tudi letos, ob okroglem jubileju države, ne kaže, da si bodo politični akterji segli v roke. Enotni niso niti v opoziciji. Medtem ko v SD še niso sprejeli odločitve, Levica in LMŠ sporočata, da se bosta udeležili alternativne proslave, na osrednjem dogodku pa bodo prisotni predstavniki SAB in DeSUS.

Tonin ne bo zdravstveni minister? Rotacija po poslovniku DZ ni možna
28. 01. 2021 18.16Obrambni minister in prvak Nove Slovenije Matej Tonin, čeprav se je neuradno tako dogovoril s premierjem Janšo, očitno ne more začasno prevzeti zdravstvenega ministrstva. Rotacija pri začasnem opravljanju ministrske funkcije namreč po poslovniku parlamenta ni možna, je pojasnil prvi med poslanci Igor Zorčič. Ne Janšev kabinet ne Tonin nista želela potrditi informacije o nameri, da bi si ministri začasno podajali kljuko ključnega resorja med epidemijo.

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'
23. 12. 2020 08.26Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

Imenovanja kot podreditev institucij?
16. 12. 2020 14.59Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

'Ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje'
13. 10. 2020 12.14Načelo delitve oblasti – (samo)omejevanje, vzajemni nadzor in medsebojno sodelovanje je naslov posveta, prvega takega v zgodovini, ki ga gosti predsednik Pahor. Ta je poudaril, da je z Ustavo RS določen sistem zavor in ravnovesij, ki med vejami oblasti vzpostavlja njihov medsebojni nadzor in odvisnost ter zagotavlja, da nobena veja oblasti ne more prevladati nad drugo. A kot pravi "ločenost oblasti ne pomeni njihove izoliranosti. Predpostavlja sodelovanje, dialog."

Novi direktor Sove je Janez Stušek
14. 04. 2020 21.36Vlada Republike Slovenije je na dopisni seji razrešila direktorja Slovenske obveščevalno–varnostne agencije mag. Rajka Kozmelja. Na položaj direktorja Sove je imenovala Janeza Stuška.

Odstopil direktor Sove Rajko Kozmelj: Izključevanje Sove je škodljivo za nacionalno varnost
17. 03. 2020 12.54V odstopni izjavi je direktor obveščevalno-varnostne službe kot razlog za svojo odločitev navedel izključitev Sove iz Sveta za nacionalno varnost. To potezo je označil za nesprejemljivo. Kot je povedal, ga do danes nista kontaktirala ne predsednik vlade Janša ne Mahnič, ki je pristojen za nacionalno varnost.

Tožilstvo je končalo finančno preiskavo o izvoru Janševega premoženja
27. 03. 2015 10.01Finančna preiskava o premoženju Janeza Janše in Jožeta Zagožna je končana. Kaj so ugotovili, na tožilstvu ne pojasnjujejo. A očitno imajo dovolj dokazov za utemeljen sum, da je bil del Janševega premoženja financiran z denarjem nezakonitega izvora.

Dokumenti razkrivajo, kako je denar potoval z računa na račun
18. 12. 2014 18.34V domnevno sporne bosanske posle trgovca z vrednostnimi papirji Bogdana Pušnika in prvega moža DZS Bojana Petana je, kot je razvidno iz dokumentov, vključen tudi luksemburški Falcone. To je podjetje, ki je od Rajka Janše, brata Janeza Janše, za milijon in pol kupilo ničvredno podjetje.

Vrhovni sodniki so jih zavrnili: Janša, Krkovič in Črnkovič ostajajo v zaporu
06. 11. 2014 14.18Na Vrhovnem sodišču so zavrnili zahtevo za varstvo zakonitosti obtoženih Janeza Janše, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča v zadevi Patria. Odločbo objavljamo v celoti. Pravnik Rajko Pirnat meni, da odločitev ne bi smela vplivati na ustavno sodišče glede Janševega poslanskega mandata.

Končno odločitev o Janševem mandatu preložili na državni zbor
09. 10. 2014 06.26Mandatno-volilna komisija odločitev o vprašanju Janševega mandata prepušča poslancem. Komisija poslancem predlaga, naj glasujejo o tem, ali Janši kljub zaporni kazni ne preneha mandat in lahko opravlja poslansko funkcijo. Če ta sklep ne bo sprejet, pa predlagajo ugotovitev, da zaradi obsodbe Janši na podlagi zakona mandat preneha.

Bo Janša nadziral tiste, ki nadzirajo njega?
25. 08. 2014 18.42SDS je v odbor za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb predlagala Janeza Janšo, kar bi pomenilo, da bi zapornik nadzoroval tiste, ki nadzorujejo njega. Pojavlja se tudi skrb, da bi lahko s pomočjo članstva dobival zaupne informacije o drugih postopkih proti njemu.

Pogrom desnice: ji je večji udarec zadal Cerar ali Janša? Tomšič: Desnica potrebuje nove igralce
16. 07. 2014 09.12Volitve, ki so prinesle Mira Cerarja, so odnesle podporo tradicionalnim strankam. A najhujša je izguba na desnici, kjer je bila na koncu razlika med SDS in SMC zelo velika, NSi je rahlo popravila rezultat, SLS pa bo najbrž ostala pred vrati parlamenta. Kdo je kriv in kako naprej?

Černač: Nikoli ni bilo govora o blokadi dela v parlamentu
15. 07. 2014 12.41Čeprav je po rezultatu vzporednih volitev podpredsednik SDS Černač dejal, da njihovi poslanci v DZ ne bodo prevzeli nobene funkcije, je zdaj stopil korak nazaj in pravi, da je s tem mislil na vodstvene funkcije. SDS je pripravljen ukrepe glede svojega dela v DZ zamrzniti in celo preklicati, a pod določenimi pogoji.

'Janša in Matoz verjetno bolj upata na uspeh pred ustavnim sodiščem'
13. 05. 2014 11.41Pravna strokovnjaka Rajko Pirnat in Jurij Toplak pravita, da je vložitev ustavne pritožbe mogoča tudi, ko še niso izkoriščena vsa pravna sredstva. To je namreč storil odvetnik Janeza Janše zaradi sodbe v zadevi Patria. A praviloma ustavno sodišče takšne zadeve zavrača.

Noben akt izrecno ne določa, kdo je lahko predsednik vlade
09. 05. 2014 10.46Čeprav zakon o vladi ne postavlja pogoja nekaznovanosti za člane vlade, pa so v vladni službi za zakonodajo prepričani, da oseba, ki je v zaporu, ne more biti izvoljena za predsednika vlade. "Če ne za kaj drugega, bi šlo za takšno zadržanost, ki onemogoča izvrševanje funkcije," pravijo.

VIDEO: Premier nam lahko vlada tudi iz zapora
08. 05. 2014 10.37Ste vedeli, da zakon o vladi ne postavlja pogoja nekaznovanosti za člane vlade? To pomeni, da je lahko na mesto predsednika vlade teoretično imenovan tudi nekdo, ki je v zaporu. A ustavni pravnik Pirnat meni, da je samo po sebi razumljivo, da član vlade ne sme biti pravnomočno obsojen ali celo zaprt.

Nekoč mogotci, danes pa ...
06. 05. 2014 18.00Počasi in vztrajno se ruši nekdaj pomemben poslovni imperij družine Janković. Njihova podjetja ne samo, da imajo blokirane vse račune, dobesedno utapljajo se v dolgovih, ki so vsako leto večji, višji so celo od prihodkov. In trend bo, kot kaže, težko obrniti.

Po nalogu tožilca naj bi preiskovali izvor Janševega premoženja
25. 11. 2013 17.51Tožilec specializiranega državnega tožilstva naj bi odredil finančno preiskavo zoper Janeza Janšo in pokojnega Jožeta Zagožna, saj sumi, da je njuno premoženje večje, kot pa so bili njuni prihodki v zadnjih 13 letih.