Rajko Kozmelj je v svoji odstopni izjavi podal razloge, zakaj nepreklicno zapušča mesto direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencija Sova. V odstopni izjavi je zapisal, da je izključevanje Sove iz procesov odločanja škodljivo za nacionalno varnost.
Po njegovem mnenju je iz potez nove vlade mogoče sklepati, da je direktor Sove nezaželen člen pod novo vlado. Kozmelj z odstopom želi dati vladi možnosti, da na mesto direktorja imenuje osebo, ki bo uživala njeno zaupanje in s tem omogočila nujno potrebno nemoteno sodelovanje med agencijo in vlado.
Na spletni strani Sove so zapisali, da Kozmelj nikakor ne želi, da bi bil njegov odstop v danih razmerah, ko so vsi napori usmerjeni v zajezitev širjenja okužbe, prednostna naloga te vlade, vendar pozna vlogo Sove v sistemu nacionalne varnosti, in je prepričan, da mora sodelovanje med vlado in agencijo v vseh okoliščinah potekati nemoteno in tvorno.
Na seji Sveta za nacionalno varnost se je sestal celoten politični vrh, vključno s predsedniki opozicijskih stran, direktorja Sove pa ni bilo med prisotnimi. Na neprisotnost Sove na sestanku se je odzval premier Janez Janša. "Dvomim da imajo obveščevalne službe kakšno vlogo pri boju z virusom," je dejal.
'Dvomim, da imajo obveščevalne službe kakšno veliko vlogo pri boju z virusom'
Predsednik vlade Janez Janša je odločitev o spremembi odloka komentiral na novinarski konferenci po seji Snava, piše STA. Kot je pojasnil, danes niso razpravljali o tem, da bi bila Slovenija ogrožena od zunanjega sovražnika oz. tujih obveščevalnih služb kake tuje države. "Dvomim, da imajo obveščevalne službe kakšno veliko vlogo pri boju z virusom," je dejal. Je pa dodal, da so od Sove v zvezi s tem že dobili neko poročilo.
Kot je še zatrdil, je "svet za nacionalno varnost, kakršen je bil zdaj imenovan, svet za nacionalno varnost, kakršnega je poznala Slovenija do zadnjega mandata," še poroča STA.
KOMENTARJI (462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.