Na odločitev vrhovnega sodišča se je odzval tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je dejal, da je to "neverjetno". "Povsod drugod po EU se je sodna veja oblasti trudila pomagati reševati zdravje in življenja ljudi," je zapisal.
Kaj pa takšna odločitev vrhovnega sodišča pomeni? "Vrhovno sodišče se je omejilo predvsem na presojo prekrškovne dimenzije te ureditve in ugotovilo je, da ni nobene zakonske podlage za prekršek in da ni bilo nobene zakonske podlage za njegovo izrekanje," odgovarja predstojnik katedre za upravno pravo na ljubljanski Pravni fakulteti Rajko Pirnat. Kaj lastnik nekih prostorov določi kot pogoj za vstop, pa je popolnoma drugo vprašanje, dodaja.
Vrhovno sodišče se sicer ni spuščalo v vprašanje veljavnosti odlokov samih po sebi. "To je stvar ustavnega sodišča, ki je do zdaj razveljavilo že marsikateri odlok," pravi Pirnat.
Zakonske podlage za izrekanje kazni torej ni, toda ali bi lahko tisti, ki so kazen že plačali, denar terjali nazaj? Kot odgovarja profesor, to samo po sebi ni mogoče: "Kdor se je pritožil in ima odprt postopek, lahko še upa, da kazni ne bo plačal, kdor je že plačal, pa lahko pozabi na vrnitev denarja."
Kot je dejal, pravniki že dlje časa opozarjajo na težave vladanja z odloki. "Težava je, da imamo predsednika vlade, ki je prepričan, da ima vedno prav. To se je pokazalo tudi pri osupljivem nespoštovanju odločitve upravnega sodišča," je kritičen.
Dodaja, da so reakcije ljudi v marsičem posledica načina odločanja, "ko je vlada prepričana, da vse najbolje ve, ko v svoje odločitve ne vključuje drugih subjektov, ko ni odprta za drugačne poglede, temveč jih z nesramnimi tviti preprosto zavrača". "Situacija je skrb vzbujajoča," še pravi.
Logarjeva: Strokovno se ni spremenilo nič
Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar medtem pravi, da se kljub odločitvi sodišča strokovno ni spremenilo nič: "Strokovno še vedno velja priporočilo, da so maske eden izmed pomembnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, predvsem ko ne moremo vzdrževati zadostne medsebojne razdalje."
"Pri govorjenju, kašljanju in kihanju nastajajo drobne kapljice, z nošenjem maske pa poskrbimo, da te kapljice ne pridejo v stik z drugimi ljudmi, ter ob tem ščitimo tudi sebe," dodaja in poudarja, da je od vsakega posameznika odvisno, kako bo potekala epidemija.
Ob tem je poudarila tudi pomen cepljenja: "Glede na evropske podatke smo krepko pod evropskim povprečjem. Racionalnih argumentov, zakaj se ljudje za cepljenje ne odločajo, nimam."
KOMENTARJI (541)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.