Kljub temu, da je so poslanci danes ustanavljali delovna telesa, komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb še ne bo začela z delovanjem. Njena ustanovitev je preložena na čas, ko bo mandatno-volilna komisija presodila, ali naj predsedniku SDS Janezu Janši preneha mandat. V SDS to označujejo za škandalozno ravnanje koalicije.
Sicer pa poslanci glasujejo o sestavi komisije kot celote, zato članstva Janeza Janše individualno ne morejo zavrniti, lahko pa zavrnejo celotno sestavo. Sicer pa gre za komisijo, ki nadzoruje tudi delo Sove in policije. Člani imajo celo pravico nenapovedanega obiska posameznih institucij in pridobitve različnih podatkov.
In kaj menijo ostali poslanci? Predsednik DeSUS Karl Erjavec pravi, da bi morali počakati do konca sodnih postopkov, saj bo Janša v takšnih okoliščinah težko kredibilno sodeloval v "tako občutljivi komisiji". Po mnenju Möderndorferja je poteza SDS v času, ko vrhovno sodišče še ni odločilo, neke vrste provokacija. SD-jev Dejan Židan pa pravi, da gre za zelo nenavadno potezo in da o tem še potekajo usklajevanja.
Po drugi strani pa Matej Tonin iz NSi pravi, da je "Janez Janša zagotovo poslanec z največ izkušnjami s področja obveščevalnih služb, zato je dobro, da je član komisije".
Še vedno tudi ni jasno, kaj bo z mandatom Janeza Janše, ki je na sejo državnega zbora znova prišel iz zapora na Dobu. Stranka Mira Cerarja je medtem izbrala svojega pravnika v strokovno skupino, ki bo podala mnenje o tem, ali lahko Janši odvzamejo poslanski mandat. Za največjo parlamentarno stranko bo mnenje pisal Rajko Pirnat, ki že dolgo ne skriva, da zanj pravnomočno obsojena oseba ne more biti poslanec, so poročali v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (1646)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.