Finančna preiskava zoper predsednika SDS Janeza Janšo, Urško Bačovnik Janša, Rajka Janšo, bančnico Natašo Pajenk in pokojnega Jožeta Zagožna je končana, je potrdilo Specializirano državno tožilstvo RS. Ugotovitev ne pojasnjujejo, očitno pa so zbrali dovolj dokazov za utemeljen sum, da je bil del Janševega premoženja financiran z denarjem nezakonitega izvora, sta zapisala dnevnikova novinarja Primož Cirman in Vesna Vuković.
Specializirano državno tožilstvo bo o svojih ugotovitvah iz finančne preiskave najprej obvestilo Janeza Janšo in ostale preiskovance. To naj bi storili v prihodnjih tednih. Sledili bodo naroki, nato pa bo sprejeta odločitev o vložitvi tožbe za odvzem premoženja nezakonitega izvora. Kot sta zapisala novinarja časnika Dnevnik, že samo dejstvo, da bodo tožilci z izsledki preiskave na naroku soočili Janšo in druge preiskovance, bi lahko nakazovalo, da so očitno zbrali dovolj dokazov za utemeljen sum, da je bil del njihovega premoženja financiran z denarjem nezakonitega izvora.
V jedru finančne preiskave sta se znašla Janez Janša in Jože Zagožen, ki nista povezana le strankarsko, pač pa sta tudi akterja v aferi Patria. Jože Zagožen je bil v času prve Janševe vlade generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in predsednik nadzornega sveta Petrola. Prav v tem času naj bi oba tudi močno povečala svoje premoženje, pišeta dnevnikova novinarja.
V odredbi za preiskavo je zapisano, da je bilo njuno premoženje nesorazmerno z njunimi zakonitimi dohodki. Pri Zagožnu naj bi bile sporne hranilne vloge na avstrijskih bankah v skupni višini dobrih 270.000 evrov, pri Janši pa naj bi njegovo premoženje presegalo njegove dohodke za najmanj 210.000 evrov.
Janša naj bi s pomočjo svoje ožje in širše družine zgradil model nekakšne gotovinske ekonomije, tako je več let iz uradno neznanega izvora pritekal svež denar, s katerim je kupoval nepremičnine, osebni avtomobil in druge stvari. Nataša Pajenk, sicer sestrična Urške Bačovnik, je bila uslužbenka bank, pri katerih je Janša najemal posojila. Podjetnik Rajko Janša, ki se je v času je Janševe vlade preživljal s prodajo poslovnih daril državnim podjetjem, je svojemu bratu posojal večje zneske gotovine. Janša je sicer septembra 2013 pojasnil, da so izvor tega denarja njegovi in soprogini dohodki ter najeti krediti.
Tožilstvo pa lahko ima kar nekaj težav pri utemeljevanju suma. Janša se bo zagotovo skliceval na neveljavnost poročila KPK, saj ga je feburarja vrhovno sodišče odpravilo, ker ga niso Janši predhodno poslali v izjasnitev, s tem pa so kršili eno od ustavnih pravic. Ker se tožilstvo v odredbi o uvedbi finančne preiskave med drugim sklicuje tudi na KPK, bo Janša verjetno dokazoval, da preiskava ni imela ustreznih osnov, piše Dnevnik. Težavo pa lahko predstavlja tudi vloga za oceno ustavnosti samega zakona, na katerem temeljijo preiskava in morebitni nadaljnji postopki odvzema premoženja, ki jo je lani vložil Marko Bošnjak, odvetnik in izredni profesor na ljubljanski pravni fakulteti.
KOMENTARJI (1965)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.