Andrej Vizjak je kot gospodarski minister v času prve Janševe vlade nagovarjal takrat močnega tajkuna Bojana Petana iz LDS v vojni za prevlado v Termah Čatež, naj opravi posel tako, da mu ne bo treba plačati davka. Še več, takratni gospodarski in aktualni okoljski minister Vizjak je Bojanu Petanu dejal, da je "glupo", da bi firma plačevala davek državi. Petanu je obljubljal tudi kooperativnost države pri nadzornem svetu in kadrovanju v Termah Čatež, če bo Petan sledil Vizjakovim navodilom.
Povrh vsega se je vse skupaj dogajalo v času, ko je prva Janševa vlada napovedal vojno tajkunom, Petan pa je bil z nasprotnega političnega pola, dolga leta član LDS, ki je vladal pred Janšo. In v tistih časih je Vizjak za časnik Finance dejal, da je kriminal, kar se dogaja v Termah Čatež.
- Andrej Vizjak: "Poglej, midva se lahko zmeniva eno stvar. Če se zmeniva, te jaz ne bom nategnil, ker še nisem nobenega."
- Bojan Petan: "Ker si mene …"
To je del pogovora med ministrom Vizjakom in tajkunom Petanom v času spopada za prevzem Term Čatež. Vizjak ga je nagovarjal, da se lahko izogne plačilu davka.
- Andrej Vizjak: "Enkrat boš moral državi plačati ..."
- Bojan Petan: "Saj enkrat ga boš moral."
- Andrej Vizjak: "Ne, ne rabiš ga!"
Bilo je Leta 2007, leto, ko je Slovenija spoznavala tajkune. Domače menedžerje, ki so z bančnimi krediti lastninili slovenska podjetja. Po državi pa so se oblikovali različni centri moči. To je bil čas, ko je takratni premier vsaj uradno napovedoval vojno tovrstnemu privatiziranju in njegovim akterjem.
Takrat je predsednik vlade Janez Janša dejal: "Vlada bo krepila boj proti tajkunsko-političnim povezavam, ki s kriminalnim dejanji še naprej razpredajo lovke po celotnem nacionalnem tkivu in brezsramno bogatijo."
To je tudi čas, ko se je odvijal srdit spopad za privatizacijo Term Čatež, boj za vsako delnico. V prevzemni vlogi na eni strani DZS, ki jo lastniško obvladuje tajkun Bojan Petan, takrat 22-odstotni lastnik Term, in njemu naklonjena podjetja. Na drugi strani pa država z 20-odstotnim deležem na čelu s takratnim gospodarskim ministrom.
Mladen Kučiš, takratni direktor Term Čatež, je takrat na vprašanje, ali so obveščali ministra, odgovoril: "Ne nisem. Ni naša naloga, da ga obveščamo." Takratni direktor govori o enem od spopadov za nakup paketa delnic, ki je skoraj uspela Petanu. Minister Vizjak pa je v javnosti besnel, da gre za kriminal. "V kolikor brez pooblastil nadzornega sveta, mimo borze in pod borzno ceno proda tako pomembno naložbo, kot je dobrih sedemo odstotkov delnic Term Čatež, gre za eklatantno zlorabo položaja."
Vojno prizorišče so bile leta 2007 številne seje skupščine Term Čatež.
V ozadju pa je bila, kot razkrivajo posnetki, resnica daleč od nepremostljivega sovraštva med Vizjakom ter SDS in Petanom in LDS – daleč od nepopustljivega boja za prevlado v zdravilišču, saj je, kot kažejo posnetki, teklo dogovarjanje obeh strani daleč od oči javnosti. Vizjak je takrat tako nagovarjal k sodelovanju Petana: "Jaz ti dam besedo. Kooperativnost dela skupščine. Moji bodo delali tako, kot se bomo zmenili."
Medtem je javnost in politiko že takrat zanimalo, zakaj se Vizjak vpleta v nakup in ali je presegel pooblastila. Minister je takrat zagotavljal, da ne gre za nobeno vpletanje in da ga kot ministra zanimajo prav vsa državna podjetja. Tako je na vprašanje novinarke o nekem drugem poslu, povezanem z Darijem Južno, še leta kasneje odgovarjal Andrej Vizjak: "Nikoli nisem ne osebno, ne kako drugače posredoval za borznoposredniško hišo ali druge posle."
A kot je slišati na posnetkih, je Vizjak Bojanu Petanu na skrivnem sestanku ponujal premirje oziroma dogovor, celo nasvet, kako se izogniti plačilu davka državi. Gre za, kot je slišati s posnetka, nekaj čez 30 milijonov evrov. "Jaz ne vem, zakaj bi denar metal stran za tako bedasto stvar. Daj mi ti povej. Meni je to totalno nelogično. Da bi ta denar od Term Čatež, ne vem koliko milijonov, da boš plačal davke. Kučišu sem enkrat povedal, pa kot da me ne sliši."
Takratni minister za gospodarstvo je v zameno za dogovor Petanu obljubljal dobrohotnost države, tako pri nadzornem svetu kot pri izbiri direktorja in umiritev strasti v Termah Čatež.
Zato smo želeli ministra Vizjaka vprašati, ali se je kdaj vpletal v skupščine podjetij, kjer je imela država delež, ali je kateremu podjetniku kdaj svetoval, kako se izogniti davku. Minister pa je odgovoril, da je bila "v mandatu vlade 2004–2008 skupščina določenih gospodarskih družb v državni lasti, ministrstvo za gospodarstvo pa je Vladi RS v sprejem posredovalo skupščinsko gradivo za gospodarske subjekte iz pristojnosti ministrstva."
Ne pozabimo, gre za čas, ko se je Janševa vlada vsaj uradno borila proti tajkunom, kot so sami poimenovali Bojana Petana. In ko je Andrej Vizjak dogajanje v Termah Čatež označil za kriminal.
Prijovičeva: Gre za korupcijo. Pirnat: Vse je bilo narobe
Glede objavljenega posnetka je bil jasen gost v studiu Rajko Pirnat s pravne fakultete. "Najbrž ni treba biti pravnik, da veš, da to nikakor ni v redu. To ni način, na katerega bi javni funkcionar opravljal svoje naloge, sploh pa ne na gostilniški način. Če so vpleteni osebni interesi, je treba obvestiti tudi KPK. Tukaj je res vse narobe in jaz sem precej zgrožen. Nikakor pa ne more minister nagovarjati k izogibanju plačila davkov, tudi če bi to bilo legalno."
Povedal je, da more Minister Vizjak bodisi zelo dobro pojasniti, "kako je do te zgodbe prišlo, kakšna je njegova vloga in ali si je prizadeval za javni interes – kar je sicer tukaj zelo težko videti, ali pa odstopiti."
Irena Prijovič, izvršna direktorica Združenja nadzornikov Slovenije, pa ugotavlja, da je iz prispevka jasno, da je šlo za obliko političnega pritiska za sklepanje nekih kupčij, kar je v drugem interesu, kot je interes družbe. "Politični vpliv gre tako daleč, da minister obljublja vpliv na nadzorni svet."
"Gre za korupcijo – obljubo določene usluge. Ni nam pa iz prispevka popolnoma jasno, kaj naj bi gospod Petan naredil. Dejansko javni funkcionar, kot je minister za gospodarstvo, se v tako operativne posle absolutno ne bi smel spuščati," je poudarila in dodala, da je bila odločitev o uvedbi nezdružljivosti funkcije oz. ločitvi politike in upravljanja družb v državni lasti že takrat zakonsko sprejeta.
KOMENTARJI (1614)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.