priporočila za otroke

Drgnili 'počečkane' stene, pregledali pancerje in zložili igrače
13. 04. 2025 07.00Zaposleni Pro Plusa so zopet zavihali rokave. Odpravili so se v Kranjsko Goro, kjer se sredi čudovite narave nahaja otroški počitniški dom Vila Šumica in poskrbeli, da bo pripravljen na novo sezono. "Musklfiber bo vreden vsega, ker bo palčkova sobica zanje topla in prijetna izkušnja, ki je sicer morda nimajo," je povedala ena od prostovoljk, druga pa je dodala, da se, ko je prostovoljskega dneva konec, res dobro počutiš.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva
28. 01. 2025 16.20Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Na dan žalovanja odpovedani dogodki, v šolah pogovor o tragediji
24. 01. 2025 07.14Vlada je 24. januar razglasila za dan žalovanja v spomin na žrtve tragične nesreče v Premogovniku Velenje. Vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev je pozvala, da vsebino prireditve prilagodijo dnevu žalovanja. Nekateri glasbeniki so nastope odpovedali in zanje izbrali nove datume. V šolah se bodo o tragediji pogovorili, nekatere bodo imele minuto molka. Zastave na poslopjih državnih ustanov so spuščene na pol droga.

Če bi vam delodajalec nudil nadomestilo za 'prostovoljski dan', bi šli pomagat?
05. 12. 2024 06.00Vsi smo že slišali, da ljudje, ki pomagajo drugim, čutijo posebno toplino in se glede samih sebe počutijo bolje. Vendar pa ob hitrem tempu življenja marsikdo nima časa, da bi po opravljenem delu še ure delal kot prostovoljec. Naše podjetje Pro Plus je, ker želi spodbuditi prostovoljsko delo, zaposlenim namenilo štiri prostovoljske dneve na leto. To so dnevi, ko zaposleni lahko nekaj dobrega za druge naredimo kar med delovnim časom, podjetje pa nam nudi 100-odstotno nadomestilo. Konec novembra smo tako zavihali rokave in se odpravili v skladišče Zveze Anita Ogulin in ZPM.

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?
23. 09. 2024 19.51Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

Kirurg v londonski bolnišnici neuspešno in po nepotrebnem operiral otroke
08. 09. 2024 16.40Iz londonske bolnišnice Great Ormond Street Hospital prihajajo grozljive ugotovitve. Po pritožbah več pacientov in njihovih družin so namreč ugotovili, da so bili mladi bolniki pri enem od kirurgov deležni neuspešnih in nepotrebnih operacij spodnjih okončin. Pri enem bolniku bi se z drugačnim načinom zdravljenja lahko celo izognili amputaciji noge.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti
19. 06. 2024 08.36Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Na hackathonu zmagala aplikacija, ki pomaga najti najboljša javna stranišča
28. 04. 2024 16.40Na 10. obletnici največjega slovenskega univerzitetnega hackathona so se znova izkazale tekmovalne ekipe, ki so v okviru 24-urnega maratona razvile širok spekter projektov, od spletnih in mobilnih aplikacij do iger in naprednih tehnologij, kot je strojno učenje. Zmagovalna ekipa je pripravila inovativno spletno aplikacijo, ki uporabnikom pomaga najti najboljša javna stranišča v bližini. Sicer pa so tekmovalci pripravili še pametno kolebnico, platformo, ki omogoča dostop do kakovostnih zapiskov in mentorjev in orodje za preprečevanje poplav, ki s pomočjo računalniškega vida zaznava ovire na slovenskih rekah.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Predsednica DZ o kandidaturi na evropskih volitvah, referendumih in Palestini
04. 04. 2024 06.00"Komisarka Vera Jourova uživa močno podporo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen," je Bruselj namenil prvaku stranke SDS Janezu Janši in evroposlancu Milanu Zveru, ki sta komisarko pozvala k odstopu. V največji opozicijski stranki so namreč prepričani, da se je komisarka marca lani, ko se je sestala s predsednikom Ustavnega sodišča Matejem Accetom, vmešavala v notranje in ustavnopravne zadeve Republike Slovenije. In kaj o tem meni predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki se je tudi sama lani sestala z evropsko komisarko? In kaj pravi o ugibanjih, ali bo kandidirala na prihajajočih evropskih volitvah?

Fides: Navodilo ministrstva glede izdajanja bolniških nima nobene pravne podlage
23. 01. 2024 19.33Po tem ko je ministrstvo za zdravje sporočilo, da morata biti tudi med stavko zagotovljeni pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo, zdravniški sindikat Fides trdi, da navodilo nima nobene pravne podlage. Medtem ko ministrstvo meni, da je nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev, Fides sporoča, da gre za neutemeljeno in pravno napačno stališče. Nastradali pa bodo bolniki, ki v stiski ne vedo, kaj storiti ali na koga se obrniti.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite
20. 01. 2024 13.266.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Od začetka oktobra do danes se je proti gripi cepilo 100.090 ljudi
06. 12. 2023 12.30Od začetka sezonskega cepljenja proti gripi 1. oktobra do danes se je v pri nas cepilo 100.090 ljudi. Za primerjavo, v lanski sezoni se je proti gripi cepilo 129.148 ljudi. Cepiva je trenutno na voljo v zadostnih količinah, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Največ cepljenih je starejših od 65 let.

Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih
05. 10. 2023 08.15Pediatri opažajo porast števila okužb zgornjih dihal s sezonskimi virusi pri otrocih, večina pa ima blažje simptome, je povedal pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš. Med otroki kroži tudi koronavirus, za zdaj pa ne zaznavajo respiratornega sincicijskega virusa (RSV) in gripe.

'Otroke je treba vzgajati na področju empatije že od začetka šolanja'
27. 09. 2023 16.44Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je na obisku gostil varuha človekovih pravic Petra Svetino. Pogovarjala sta se predvsem o prizadevanjih vzgajanja na področju empatije, spoštljive komunikacije, z zagotavljanjem spodbudnega učnega okolja. Srečanja se je udeležil tudi direktor Zavoda za šolstvo Vinko Logaj, so sporočili z ministrstva.

'V Sloveniji so postopki za obravnavo tatvine pršuta in posilstva enaki'
24. 09. 2023 08.58Po primeru spolnega napada na mladoletno deklico na Gorenjskem še spolna zloraba v taborniških vrstah. In če tožilstvo v prvem primeru ravnatelja v času preiskave ni poslalo v pripor, je po medijskem pritisku pri tabornikih ukrepalo nekoliko bolj odločno. Osumljenca zlorabe je poslalo v enomesečni pripor. Vendar pa je za zaščito žrtev v celotnem postopku, od prijave do končne obsodbe storilca, treba narediti še marsikaj, je jasna državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki ob tem izpostavi predvsem potrebo po izobraževanju kadra, bolj celotni obravnavi žrtev ter hitrejšem postopku kazenskih postopkov.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Zagrebška vzgojiteljica otroke utišala z lepilnim trakom in vezanjem rok
07. 09. 2023 16.39Hrvaško javnost razburja razkritje neprimernega ravnanja z otroki v enem od zagrebških vrtcev. Ena od vzgojiteljic je po navedbah staršev otroke disciplinirala tako, da jim je čez usta prelepila lepilni trak ali pa jim zavezala roke. Interni nadzor je njihove navedbe potrdil, vzgojiteljica pa je od razkritja na bolniški. Zagrebški župan je zgrožen, napovedal je ukrepanje.

Ema odobrila posodobljeno cepivo proti covidu-19
30. 08. 2023 20.07Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila posodobljeno različico cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer-BioNTech. Ta je namenjena zaščiti pred podrazličico novega koronavirusa omikron XBB.1.5. Primerna je tako za odrasle kot za otroke od šestega meseca starosti dalje.

V lekarnah znova pomanjkanje zdravil
26. 06. 2023 20.11Je vaš otrok v zadnjih dneh zbolel za angino ali škrlatinko, je morda alergičen na cvetni prah? Vso srečo, sporočajo starši, ki so v zadnjih dneh v lekarnah zaman iskali zdravila za svoje bolne otroke, kot so sirupi Ospen, Claritin ali Calpol. Že tretjič letos se slovenske lekarne spoprijemajo z velikim pomanjkanjem določenih zdravil. Sirupa Ospen na primer ni mogoče naročiti že od konca maja, pojasnjujejo v lekarnah, a hkrati mirijo, da za skoraj vsako zdravilo obstaja primerna alternativa, nove zaloge pa pričakujejo konec julija.

Prihajajo emisijski kuponi za promet in stavbe?
25. 06. 2023 14.19Podnebni zakon bo določal obvezen napredek povezan s prilagajanjem na podnebne spremembe. Služil bo kot orodje za uresničevanje ciljev, zapisanih v posodobljenem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). A bo tudi posegel v skoraj vse pore javnega in zasebnega sektorja. Zahteval spremembo finančne politike, prilagajanje resorjev ter tudi podjetij in državljanov.

Brezskrbno na dopust: higienska priporočila za kopalce
21. 06. 2023 08.50V času vročih poletnih dni številni osvežitev poiščejo v bazenih, rekah ali jezerih. Na Nacionalnem inštitut za javno zdravje (NIJZ) so ob tem spomnili na pravila, ki jih morajo zagotavljati upravljavci bazenskih kopališč, pa tudi na osnovna higienska pravila ravnanja za kopalce bazenov in na pravila za varno kopanje v rekah in jezerih.

'Ko vlada krepi javno državo in dostojanstvo vseh, smo njen največji zaveznik'
03. 06. 2023 07.00Civilna iniciativa Glas ljudstva vladi Roberta Goloba očita, da so nekatere zaveze še neizpolnjene, celo prelomljene. "Pred več kot pol leta smo v državni zbor vložili predlog zakona za brezplačna kosila v osnovnih šolah, uradnih odgovorov še nimamo," pa jim očitajo pri Inštitutu 8. marec. Podporniki obeh gibanj so na ulicah glasno protestirali proti 14. vladi, ki jo je vodil Janez Janša, zdaj pa imajo pri novi odprta vrata. Se je meja med oblastjo in civilno družbo zabrisala? Ali je aktualna vlada res normalizirala stanje v državi?

Gospo Vilmo prosijo za pohane šnite iz otroštva
02. 04. 2023 08.00Med pandemijo so številni slovenski počitnikarji na podeželju iskali umik od drugih ljudi, zdaj pa se kot gostje še vedno vračajo na turistične kmetije, ki postajajo vse bolj priljubljene. (Pre)hiter tempo življenja vse več ljudi potiska k iskanju predaha od vsakdanjega vrveža. Nekateri ure in ure zgolj sedijo na terasi, drugi pravijo, da v treh dneh tam lahko postorijo več kot v dveh tednih v pisarni, tretji pa pripeljejo svoje otroke, tako kot so njih nekoč tja vozili njihovi starši.

Nakup aparatur za MR: strokovna skupina zavrača očitke o koruptivnosti
28. 03. 2023 15.38Strokovna skupina za pripravo tehničnih specifikacij, ki je bila ustanovljena na poziv ministrstva za zdravje, zavrača očitke o koruptivnosti pri izvedbi javnega naročila za nakup naprav za magnetnoresonančno slikanje (MR). Poudarjajo, da je predlog za nabavo pripravil svetovalec z onkološkega inštituta, ki ga je prav tako najelo ministrstvo.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?
22. 02. 2023 08.43Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Medicinske sestre v Združenem kraljestvu stavkajo za višje plače
15. 12. 2022 11.32Na tisoče medicinskih sester v Združenem kraljestvu stavka za višje plače in boljše delovne pogoje. Gre za največjo tovrstno stavko v britanskem zdravstvenem sistemu doslej, uvršča pa se v širši val stavk in protestov nezadovoljnih uslužbencev v državi, ki se spopadajo z visoko inflacijo in vse višjimi življenjskimi stroški.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'
16. 10. 2022 08.00Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.