Ogorčeni inštruktor z območja Ljubljane, ki nam je poslal potrdilo o prijavi na vozniški izpit s čakalno dobo nekaj več kot štiri mesece, nam je sporočil, da so se težave s čakanjem pojavile že pred pol leta, ko je to trajalo dva meseca.
"Po novem letu je to postalo že kar dva meseca in pol, zdaj pa vidimo, da je to že dobre štiri mesece," je dejal.
Dejal je, da opaža, da je enako tudi drugod po državi: "Večkrat prej dobimo datum na primer za A kategorijo, za motorna kolesa nekoliko prej pridemo na vrsto, je pa zdaj čakalna doba tudi tam že skoraj dva meseca."

"Težko je potem za kandidata, ki nima možnosti voziti s tablico L, ki nima staršev, ki študira v Ljubljani in si sam plačuje, vsaka ura vožnje pa ga stane 42 evrov," je še pojasnil.
Tudi župani občin zgornje Gorenjske so v začetku meseca na koordinaciji na Bledu obravnavali dolge čakalne dobe za opravljanje vozniškega izpita na območju Gorenjske in Ljubljane. Čakalna doba znaša tri mesece, zato so župani dejali, da bodo ministrstvu podali pobudo za povečanje števila ocenjevalcev.
Vodja sektorja za voznike in vozniške izpite v Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP) Robert Gril je dejal, da je na omenjenem delu Slovenije, kjer se opravlja kar tretjina vseh vozniških izpitov v državi, čakalna doba najdaljša. Nekoliko krajša je na območju Maribora in Ptuja, drugod po državi pa se giblje okoli enega meseca. Povsod se bodo čakalne dobe v prihodnjih mesecih zaradi povečanja števila izpitov za motorna kolesa še povečale.
Težava izvira še iz časa pandemije, ko je veljala sedemmesečna prepoved opravljanja tega dela. "Bazen kandidatov se je takrat tako napolnil, da še danes nismo zlezli na zeleno vejo," je pojasnil Gril. Kot je dejal, bi bila rešitev povečanje števila ocenjevalcev. Trenutno jih je na območju Slovenije 60, od tega 18 na najbolj problematičnem območju. Na dolgi rok bi za celotno državo potrebovali od 10 do 15 dodatnih ocenjevalcev.

"Smo del javne uprave in znotraj našega kadrovskega načrta, ki ga določa država, imamo delovna mesta popolnjena," je dejal Gril. Kot je dodal, pa ne bi potrebovali le večjega števila zaposlitev v kadrovskem načrtu, temveč tudi višje plače za ocenjevalce. Trenutno jih namreč težko dobijo, saj ustrezno izobraženi kadri raje delajo v šolah vožnje, kjer so plače višje.
"Veliko ljudi iz teh izpitnih komisij je šlo seveda v pokoj, novega kadra pa se ni zaposlovalo. Z inštruktorji se med sabo pogovarjamo, da je to neka tiha stavka," je še zaključil.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.