preverjanje znanja

S preizkusom iz slovenščine se je začel NPZ

24. 03. 2025 09.46

S preizkusom iz slovenščine oziroma na narodnostno mešanih območjih iz italijanščine in madžarščine se je začelo obvezno nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 3., 6. in 9. razredov. Dosežek devetošolcev bo po novem lahko vplival na vpis v srednje šole.

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati

21. 03. 2025 17.14

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Astra AI – aplikacija za matematiko, ki je pomagala že več kot 70.000 učencem v Sloveniji

13. 03. 2025 00.15

Astra AI z uporabo umetne inteligence učencem nudi prilagojeno in interaktivno podporo pri učenju matematike ter jih usmerja k samostojnemu reševanju nalog.

Naj bo zabava na belih strminah varna za vse

18. 02. 2025 12.41

Smučanje je v Sloveniji izjemno priljubljen šport. Lani se je v nesrečah na 22 slovenskih smučiščih poškodovalo 625 oseb, 40 od teh huje. Najpogosteje vzrok nesreč je pomanjkljivo smučarsko znanje, najpogostejše poškodbe pa zvini in izpahi kolen. Ob začetku zimskih počitnic zato velja opomniti na deset zlatih FIS pravil obnašanja na smučiščih. Smučarji se morajo zavedati, da na smučišču niso sami, da so tam tudi ranljivi udeleženci in posamezniki, ki morda niso tako vešči smučanja.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem

12. 11. 2024 11.07

Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Kako usposobljene so ekipe prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa?

07. 10. 2024 15.14

V soboto se je na ulicah in ob znanih točkah v Radovljici odvijalo jubilejno XXX. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenija, ki so ga družno organizirali Rdeči križ Slovenije, Uprava RS za zaščito in reševanje in RKS – OZ Radovljica, s pomočjo občine Radovljica in predvsem številnih prostovoljcev. Petnajst najboljših ekip iz vse Slovenije je znanja in veščine preverjalo na sedmih delovnih mestih, predstavili pa so se tudi drugi predstavniki sil zaščite in reševanja.

Kako varne so aplikacije za sporočanje?

21. 09. 2024 10.33

Kdaj ste nazadnje uporabili aplikacijo za sporočanje? Verjetno pred nekaj minutami. Te aplikacije so postale sestavni del našega vsakdana, saj ponujajo udobje ter takojšnjo komunikacijo s prijatelji, družino in sodelavci. Toda ste se kdaj med lahkotnim pošiljanjem besedila, deljenjem fotografije ali sodelovanjem v skupinskem klepetu ustavili in razmislili o varnosti takšne komunikacije?

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Za okoli 276.700 šolarjev se je začelo novo šolsko leto

02. 09. 2024 06.16

Poletnih počitnic je konec in za okoli 276.700 šolarjev se je začelo novo šolsko leto. Med njimi je v šolske klopi sedlo okoli 84.000 dijakov in skoraj 192.774 učencev. Šolski prag je letos prvič prestopilo tudi 20.173 prvošolcev, ki so bili deležni posebnih sprejemov. Skupaj s šolarji pa je v šolske klopi sedla tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki se prav na prvi šolski dan mudi v Sloveniji.

Kaj tik pred začetkom novega šolskega leta najbolj skrbi devetošolce?

01. 09. 2024 14.45

Kaj vse bo v naših osnovnih šolah od jutri naprej drugače? Vlada je v prihajajoče šolsko leto uvedla kar nekaj sprememb: največ polemik že od samega začetka sprožata dve. Prva je takoimenovani prenovljeni koncept razširjenega programa, kar po domače pomeni, da se spreminjata podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Druga pa: obvezno nacionalno preverjanje znanja po vsaki triadi. Obvezni NPZ-ji torej v tretjem, šestem in devetem razredu – ti zadnji bodo šteli tudi pri vpisu v srednjo šolo v tistih šolah, ki bodo omejile število vpisnih mest.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'

26. 08. 2024 06.03

''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Če otrok ne bo pisal NPZ, bodo o vpisu odločali dosežki vrstnikov

22. 08. 2024 20.18

Ena od sprememb, ki letos čakajo osnovnošolce, je, da bodo upoštevali nacionalno preverjanje znanja pri vpisih v srednje šole. Če je namreč doslej štel le učni uspeh, bodo letošnjim devetošolcem, ob morebitni omejitvi vpisa, k rezultatu učnega, prišteli še dosežek pri NPZ. A pozor! Izpitni rok bo samo eden. In kaj, če bo ravno takrat otrok zbolel? Se poškodoval? Skratka manjkal? V tem primeru ne bo imel druge možnosti. Če otrok NPZ ne bo pisal, bodo njegov dosežek izračunali s srednjo vrednostjo dosežkov vrstnikov, ki bodo imeli enaki učni uspeh.

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

Znani rezultati mature: uspešnih več kot 90 odstotkov dijakov

11. 07. 2024 09.48

Od skupno 6294 kandidatk in kandidatov, ki so na 80 šolah v spomladanskem roku opravljali splošno maturo, je bilo uspešnih 92 odstotkov. Poklicno maturo je na 142 šolah od 8204 kandidatk in kandidatov uspešno opravilo 90,2 odstotka. Na splošni maturi je vse točke doseglo 20 kandidatov, na poklicni 76.

Šestošolci najslabši pri slovenščini, devetošolci pri matematiki

03. 07. 2024 11.52

Državni izpitni center je objavil prve analize nacionalnega preverjanja znanja v letošnjem šolskem letu. V 6. razredu so učenci pri preizkusu iz slovenščine v povprečju dosegli 45,9 odstotka možnih točk, pri matematiki pa 49,1 odstotka. V 9. razredu so pri slovenščini dosegli 56,4 odstotka, pri matematiki pa 43,8 odstotka možnih točk.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?

21. 06. 2024 19.26

In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Začela se je matura z esejem iz maternega jezika

07. 05. 2024 07.08

Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo. K temu se je prijavilo 6747 kandidatov. Več kot 43.400 učencev 6. in 9. razredov osnovne šole pa bo s preizkusom iz slovenščine začelo nacionalno preverjanje znanja, s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih.

Zelena luč obveznemu tujemu jeziku za prvošolce in NPZ-ju za tretješolce

21. 02. 2024 19.17

Poslanci so s 46 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o osnovni šoli. Za so glasovali v Svobodi, SD in Levici, proti pa so bili v opozicijskih SDS in NSi. Poslanci so sprejeli tudi dopolnilo koalicijskih strank glede doseganja ciljev v okviru razširjenega programa v osnovnih šolah.

V sredo izredna seja DZ o noveli predloga o osnovni šoli

20. 02. 2024 15.22

Kolegij predsednice DZ je sklenil, da bo DZ tretjo obravnavo predloga novele zakona o osnovni šoli opravil v sredo na izredni seji DZ. Ta se bo začela 15 minut po končani izredni seji DZ, na kateri bodo na zahtevo SDS obravnavali predlog priporočila vladi v zvezi s stanjem na področju boja proti korupciji.

Tuji jezik že za prvošolčke, bo z NPZ znanje na prvem mestu?

01. 02. 2024 18.45

Med predlaganimi spremembami zakona o osnovni šoli je tudi uvedba nacionalnega preverjanja znanja za tretješolce ter uvedba obveznega prvega tujega jezika v prvem razredu osnovne šole. Medtem ko se nekateri šolniki sprašujejo o smiselnosti nacionalnega preverjanja znanja že v tretjem razredu, pa uvedbo obveznega tujega jezika za prvošolčke pozdravljajo.

Pregled šolskih torb tudi brez soglasja staršev

30. 01. 2024 19.58

Noži, celo pištola, pa petarde, elektronske cigarete, droge. Vse to so že našli v šolskih torbah slovenskih osnovnošolcev. Zaradi varnosti zato torbe pregledujejo tudi brez soglasja staršev. Ker pa so glede tega tudi pomisleki, predvsem, kakšno zakonsko podlago imajo tovrstni pregledi, je šolsko ministrstvo ravnateljem poslalo podrobna navodila.

Projekt Varnost za izboljšanje varnosti

29. 12. 2023 10.05

Podjetje Projekt Varnost je bilo ustanovljeno leta 2009 z jasnim ciljem - izboljšati storitve na področju varstva pri delovnih procesih.

NPZ tudi za tretješolce, za prvošolčke pa obvezen prvi tuji jezik

30. 11. 2023 15.06

Vlada je na seji sprejela spremembe zakona o osnovni šoli, ki prinašajo kar nekaj novosti, med drugim na področju nacionalnega preverjanja znanja, pravic učencev pri šolanju na domu in izobraževanja učencev s posebnimi potrebami.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost

24. 11. 2023 18.30

Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

Za tujce dovolj že preživetvena raven znanja slovenščine

16. 11. 2023 06.48

Veljati je začela novela zakona o tujcih. Pogoj znanja slovenskega jezika na vstopni ravni A1, ki je bil uveden aprila letos, so na predlog ministrstva za notranje zadeve nadomestili z znanjem na preživetveni ravni. Pogoja znanja slovenskega jezika tako še ni treba izpolnjevati do 30. aprila 2024, so sporočili z ministrstva.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki

04. 11. 2023 14.48

Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Začelo se je novo šolsko leto, zaradi ujme pouk ponekod na nadomestnih lokacijah

01. 09. 2023 06.10

Za skoraj 194.000 učencev in okoli 82.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto, navkljub posledicam po nedavni vodni ujmi, ki je poškodovala nekatere šole. Tam, kjer potekajo sanacije in ne bo mogoče začeti rednega pouka, bo ta prve dni stekel na nadomestnih lokacijah. Šolski prag je letos prvič prestopilo 20.716 prvošolcev. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je danes objavilo tudi sklep, s katerim je določilo, iz katerega tretjega predmeta bo na posamezni osnovni šoli konec letošnjega šolskega leta potekalo nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 9. razredov. Izpiti bodo iz predmetov fizika, likovna umetnost, tuji jezik ali zgodovina.