Na prvi šolski dan je minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda pozdravil prvošolce Osnovne šole Josipa Plemlja na Bledu. Felda je obisk v spremstvu ravnateljice Tanje Müller in župana blejske občine Antona Mežana pričel z ogledom matične OŠ Josipa Plemlja na Bledu, ki jo sicer čaka prenova, dograditev prizidka in gradnja nove športne dvorane.
Minister je nato nagovoril prvošolce, njihove starše in zaposlene na šoli, ki so se udeležili slavnostnega sprejema najmlajših šolarjev ob pričetku šolskega leta.
Učiteljice, učitelje in vse ostale zaposlene na šoli je pohvalil za izkazano zavzetost in strokovnost, predvsem pa za človeškost, zaradi katere lahko nudijo varno in spodbudno učno okolje vsem učencem.
Za podporo in sodelovanje se je zahvalil tudi staršem, omenil pa je tudi prizadevanje občine Bled oziroma lokalne skupnosti, ki je ključna za zagotavljanje kakovostnega izobraževanja za vse otroke, so še dodali z ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala bolnišnično šolo ljubljanske pediatrične klinike. "Vsem ostalim otrokom, ki danes prvič vstopajo v šole, seveda želim en lep, vesel, sončen dan, naj bodo vsi šolski dnevi takšni. Imejte se radi, pomagajte si med seboj. Učitelje pa prosim, da jim v tem poslanstvu pripomorejo, da jim povedo, kaj je prav in kaj je narobe, namreč šola ni samo učenje, šola je tudi vzgojni proces," je Pirc Musar dejala v izjavi za medije po obisku bolnišnične šole.
Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug se je Pirc Musar zahvalil za obisk in izrazil upanje, da odločevalci s takšnimi in podobnimi obiski spoznajo, da je v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana dobro poskrbljeno za otroke in ostale bolnike.
"Moram pa povedati, da občasno takega razumevanja nismo deležni, da se v zadnjem času s strani plačnika postavlja dvom, ali je ta naša oskrba res na takšnem nivoju in če so sredstva, ki jih prejemamo, tudi upravičena. Vabim predstavnike zavarovalnice, da pridejo k nam, spoznajo kaj delamo in nato sodijo, sicer oskrbe, ki ste jo videli danes, morda ne bomo mogli zagotavljati," je še dodal.
Bolnišnični šolski oddelki oziroma bolnišnična šola spada pod Osnovno šolo (OŠ) Ledina in obstaja že več kot 70 let. V njej je zaposlenih 23 učiteljic, ki za otroke izvajajo pouk, srednješolcem pa nudijo individualno učno pomoč, je pojasnila vodja bolnišničnih oddelkov OŠ Ledina Manja Žugman. Otroke tako poučujejo in ocenjujejo učiteljice bolnišnične šole, srednješolce pa njihovi profesorji na matičnih šolah.
Dodala je, da je bolnišnična šola zelo pomembna. Otrokom in mladostnikom namreč omogoča pridobivanje znanja in ocen ter ohranja njihovo učno kondicijo, da se lahko po zdravljenju in okrevanju spet vrnejo v svoj običajen šolski in življenjski vsakdan. V preteklem šolskem letu je šolo obiskovalo 1320 otrok in mladostnikov. Največ potreb po pouku se kaže na oddelkih službe za otroško psihiatrijo in na oddelkih za otroško hematologijo ter onkologijo, saj so otroci tam hospitalizirani najdlje, je dejala Žugman.
"Morda pa, ker je vendarle prvi šolski dan, bi tudi jaz nekako vsem otrokom in mladostnikom, ki na današnji dan stopajo skozi šolska vrata in tudi skozi vrata pediatrične klinike, zaželela, da ohranijo borbenost in vztrajnost. Namreč ti dve lastnosti vsak otrok, ki se znajde v tej hiši na poti do cilja, zelo zelo dobro pozna in želela bi si, da se z borbenostjo in vztrajnostjo okužijo tudi njihovi vrstniki na matičnih šolah," je dejala.
Šola je poleg doma in igrišča otrokovo naravno okolje, kjer se uči, razvija, uveljavlja in odraste v odgovorno družabno družbeno bitje in v to idilično sliko otroštva lahko bolezen zareže kruto, ostro in neusmiljeno, je prepričan strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn. Poleg zdravstvenih delavcev, ki skrbijo za telesno in duševno zdravje otrok, je bolnišnična šola tista, ki jim kljub hudi in dolgotrajni bolezni omogoča, da držijo korak z vrstniki in jim zagotavlja usmerjeno, konstruktivno, spodbudno pozornost in skozi to normalno otroštvo, je zatrdil.
Premier Robert Golob je skupaj s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in županjo Črne na Koroškem Romano Lesjak pozdravil učence OŠ v Črni.
Z novim šolskim letom se v osnovnem in srednjem šolstvu obeta vrsta novosti. Med drugim se uvaja postopoma prenovljeni koncept razširjenega programa, za tretješolce bo obvezno nacionalno preverjanje znanja, ki je bilo doslej obvezno v šestem in devetem razredu, prvošolci pa se bodo učili prvega tujega jezika.
V srednji šoli se izboljšujejo pravice do opravljanja mature v dveh delih in dveh zaporednih rokih za športnike. Uvaja se tudi tečaj slovenščine za dijake, katerih materni jezik ni slovenščina ali niso končali osnovnošolskega izobraževanja v Sloveniji oz. so se vanj prvič vključili v devetem razredu osnovne šole.
Prvi dan šole je vedno znova priložnost, da se voznike, otroke in starše spomni na pomembnost varnega in odgovornega obnašanja na cesti, ki otrokom omogoča varno pot v šolo. V tem smislu poteka tudi nacionalna preventivna akcija 'Varno v šolo' z geslom 'Srce prometne varnosti smo vsi'.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je sicer v poslanici ob današnjem prvem šolskem dnevu šolarje in dijake spomnila, da šola poleg učenja predstavlja tudi priložnost za razvoj socialnih veščin in učenje o tem, kaj pomeni biti dober človek, nekdo, ki sprejema in ceni drugačnost, ki se zaveda skupnosti, ne le svojih potreb.
Prvi dan novega šolskega leta, predvsem za tiste, ki bodo v šolske klopi sedli prvič, po besedah Pirc Musarjeve prinaša posebno vznemirjenje. Predsednica republike si želi, da bi ta zagon in pozitivno vznemirjenje s seboj nosili še celo šolsko leto, pa tudi pozneje.
Šola namreč otrokom in mladostnikom po prepričanju predsednice daje vznemirljivo priložnost, da svojemu znanju dajo nove razsežnosti, da se naučijo drugače gledati na svet in širijo svoja obzorja.
Čeprav so nove informacije in novo znanje zelo pomembni za osebni napredek in odnos do sveta, pa je šolarjem in dijakom položila na srce, naj ne pozabijo, da šola predstavlja tudi priložnost za razvoj socialnih veščin in učenje o tem, "kaj pomeni biti dober človek, človek, ki rad pomaga drugim".
"Na šolskih hodnikih se ponuja priložnost, da se naučite sprejemati in ceniti drugačnost. Da vaše misli niso usmerjene samo na vas in vaše potrebe, temveč da začutite, kaj pomeni biti del širše skupnosti," je izpostavila.
Tudi vsem, ki so vpeti v pedagoško delo, Pirc Musarjeva želi, da bi skozi celotno šolsko leto čutili vznemirjenje, saj da novo šolsko leto prinaša priložnost, da prek podajanja znanja otrokom spreminjajo življenja na bolje, jih opremljajo z znanjem in z vrednotami.
"Opravljate izjemno pomembno poslanstvo. Poslanstvo, ki na čisto vsakem otroku pusti pečat. Otrokom sem zaželela, da bi v šoli razvijali tudi socialne veščine, vas pa prosim, da jim to omogočite in jih pri tem spodbujate," je zapisala predsednica republike.
Novo šolsko leto bo po njenem prepričanju zagotovo prineslo številne nove izzive, tako pozitivne kot tudi kakšnega negativnega. Vse odgovorne v šolah je pozvala, naj v primerih, ko bodo zaznali primere medvrstniškega nasilja, ukrepajo takoj in odločno, saj da si je treba ob tem pojavu prizadevati za ničelno toleranco do brezbrižnosti. "Naj bo to vaše vodilo: poudarjajte družbeno odgovornost in negujte solidarnost," je navedla.
Vsem, ki so del vzgojno-izobraževalnega procesa, je zaželela, da bi se na šolskih poteh, hodnikih in dvoriščih počutili čim bolje, predvsem pa varne in sprejete. "A da bi vsi imeli varnost in da bi bili vsi sprejeti kljub različnostim, moramo vse to nuditi tudi drugim," je bila jasna.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je medtem v poslanici pred začetkom šolskega leta poudarila, da je znanje edino bogastvo, ki ga kasneje v življenju nihče ne more odvzeti. Hkrati je to bogastvo, ki ga lahko brez slabe vesti in negativnih posledic za planet ter soljudi kopičijo v neomejenih količinah. Otrokom je zaželela srečo v novem šolskem letu.
Kot je v poslanici osnovnošolcem, dijakom, staršem in učiteljem zapisala predsednica DZ, vsem, še posebej prvošolčkom, želi veliko sreče, poguma in radovednosti v novem šolskem letu.
"Verjamem, da vam šolsko leto, ki se danes začenja, prinaša priložnost, da nekateri odkrijete, drugi pa nadaljujete z razvijanjem znanj in veščin na tistih področjih, ki vas najbolj pritegnejo. Ob tem pa ne gre pozabiti, da so pomembna tudi druga področja, saj vam bodo dala prepotrebno širino, ki vam bo krasila pot skozi vaša dragocena življenja," je zapisala.
Učiteljem je Klakočar Zupančičeva v letošnjem šolskem letu zaželela obilico kreativnosti in dobrih idej, s katerimi bodo svoja bogata znanja in veščine predajali novim generacijam zvedavih učencev. "Želim vam tudi obilico radovednih učencev, ki vam bodo zastavljali vsa mogoča in nemogoča vprašanja. Opravljate plemenito poslanstvo," je zatrdila.
Starše je medtem pozvala, da otrokom dovolijo razvijati njim lastne potenciale in jih pri tem spodbujajo. "Živimo v zapletenem svetu. Generacije, ki prihajajo za nami, se bodo soočale z zahtevnimi izzivi, ki jih generacije pred njimi niso bile sposobne rešiti," je prepričana.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.