Dejstva

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

Ljubljana, 13. 12. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
320

Trije testi na teden, ob tem tudi možen četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Barbara Šegula Škoberne je ena od pedopsihiatrov, ki so kritični do izobraževalnega sistema. Kot pravi, prihaja k njej veliko otrok, mladostnikov, ki doživljajo zaradi šole in preverjanja znanja velike travme ter stiske. "Ogromno je testov, ogromno je spraševanj, otroci ne zmorejo sproti delati, ker je pač preveč vsega."  Po njenih besedah se otrokom in mladostnikom to pozneje maščuje. "Od staršev in učiteljev dobijo negativen odziv. Da se premalo učijo, premalo delajo, pa gre v osnovi za najbolj pridne in delovne otroke, ki jih potem še dodatno baše tesnoba, anksioznost, počasi pa tudi depresija."

Zadnja raziskava: o samomoru  razmišljalo 14,9 odstotka anketiranih mladostnikov

Število oziroma delež otrok in mladostnikov, ki doživljajo stiske, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ocenjujejo na podlagi anketnih raziskav, ki jih izvedejo na reprezentativnem vzorcu. 

Ena od raziskav, ki jo navajajo, je mednarodna raziskava 'Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju'. Vsake štiri leta jo NIJZ izvaja v sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo, vanjo pa so poleg 11-, 13- in 15-letnikov vključeni pri nas tudi 17-letniki.  Čeprav je zadnja raziskava iz leta 2022, so njeni rezultati, so prepričani na NIJZ, najboljša ocena današnjega stanja. Iz podatkov raziskave je razvidno, da je imela povišano verjetnost depresije dobra petina slovenskih mladostnikov. Resno je o samomoru leta 2022 razmišljala dobra petina mladostnikov, vsak šesti mladostnik pa je imel pogoste občutke osamljenosti. S težjo obliko tesnobe se je spopadalo 6,7 odstotka slovenskih mladostnikov.

Povišano verjetnost depresije ima dobra petina slovenskih mladostnikov. Resno je o samomoru leta 2022 razmišljala dobra petina mladostnikov, vsak šesti mladostnik pa je imel pogoste občutke osamljenosti.

V primerjavi s tujino so naši mladostniki poročali o primerljivem zadovoljstvu z življenjem, a so dosegli nižje vrednosti duševnega blagostanja kot njihovi vrstniki v tujini. Težave z različnimi telesnimi ali psihosomatskimi simptomi (glavoboli, težave s spanjem ipd.) so navajali v povprečju podobno ali redkeje kot mladostniki v drugih državah, glede občutkov osamljenosti pa so bili pod mednarodnim povprečjem.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

So pa pri nas na področju samomorilnega vedenja na voljo tudi novejši podatki, in sicer iz lanskega leta. Raziskava zajema starostno skupino od 15 do 24 let. O tem, da bi storili samomor, je kadarkoli v življenju razmišljalo 14,9 odstotka anketiranih, medtem ko ga je 3,8 odstotka dejansko poskusilo narediti. Te ocene pa ne zajemajo, pravijo na NIJZ, vseh oblik samopoškodovanja, saj je bilo v raziskavo vključeno zgolj področje samomorilnega vedenja.

Osem klicev na pomoč v samo enem tednu

Prav zaradi samomorilnih misli, pa tudi samopoškodovanj, se otroci in mladostniki pogosto obračajo na terapevtko Matejo Farič Svoljšak. Večkrat kot običajno jo prosijo za pomoč decembra, januarja in maja. "Sem prejšnji teden dobila osem klicev ter več e-mailov po takojšnji psihoterapevtski pomoči."

Pogostejše klice na pomoč kot običajno povezuje terapevtka Farič Svoljšakova z zaključevanjem ocenjevalnega obdobja v šolah, zaradi česar so, poudarja, mladi pod velikim pritiskom ob tem, da so nekateri že tako ali tako izpostavljeni stresnim situacijam. "Nekateri živijo v zelo kaotičnih družinskih razmerah, nekateri so izpostavljeni zlorabam tako alkohola, drog, eksperimentiranju v spolnosti." Kot pravi, doživljajo tudi prve izgube ljubezni in pritiske od vrstnikov.

Trije testi na teden, možen tudi četrti

Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Nives Počkar se strinja, da so decembra in januarja obremenitve v šolah večje. Obremenjujoče je, pojasnjuje, da imajo na teden več pisnih ocenjevanj. "Pravilnik ocenjevanja strogo določa tri pisna preverjanja na teden, če je kakšno ponavljanje, lahko izjemoma tudi štiri. Potem je tudi še ustno spraševanje. V katalogih znanj je točno napisano, katere ocene morajo biti, torej pisne ali ustne, in to je odvisno od samega predmeta." A se posamezni učiteljski  zbori lahko z vodstvom šole tudi dogovorijo, da imajo denimo na teden tudi samo dve pisni preverjanji in tako olajšajo stisko dijakom, pove Počkarjeva ter dodaja, da pa ničesar ne kršijo tisti, ki tega ne storijo. Počkarjeva pa vidi razlog za stiske tudi v tem, da se dijaki ne učijo sproti. 

Otroci in mladostniki ne morejo delati sproti, ker je preveč vsega, pa je prepričana pedopsihiatrinja Šegula Škobernetova. Po njenem je treba nujno spremeniti izobraževalni sistem. "Učni programi so prenaporni in prezahtevni za neko določeno stopnjo razvoja, ki ga ima otrok, in ne vem, koliko pravzaprav doprinesejo k nekemu pridobivanju znanja, veščin, ljubezni in želji po znanju, ker je pravzaprav vse tako našponano po domače, da otrok ne more vzljubiti znanja, pa je to nekaj najpomembnejšega, kar bi otroku šola morala privzgojiti." Kot pravi, otroci ne dobijo le odpora do učenja, ampak tudi resne težave, od tesnob do depresij.

Vidi pa še en problem. "Te preobremenitve, premalo posluha za potrebe otroka in mladostnika privedejo seveda tudi do stisk, ki se lahko kažejo navzven, to se pravi z nekimi vedenjskimi težavami, ko se otrok frustracij, ki se nabirajo v njem, poskuša znebiti na način, da odreagira navzven, kar se kaže tudi v obliki medvrstniškega nasilja." 

O tem, da bi storili samomor, je kadarkoli v življenju razmišljalo 14,9 odstotka anketiranih, medtem ko ga je 3,8 odstotka  dejansko poskusilo narediti, kažejo rezultati lanske raziskave NIJZ, ki je zajela starostno skupino od 15 do 24 let.

Šolsko ministrstvo obljublja spremembe 

Šegula Škobernetova je glede na izkušnje v svoji ambulanti prepričana, da so prevelike obremenitve otrok v šoli krive za pogosto iskanje pomoči otrok in mladostnikov pri pedopsihiatrih. 

In kako na stiske mladih ter kritike šolskega sistema oziroma prezahtevnih učnih programov odgovarja ministrstvo za vzgojo in izobraževanje? Obljublja spremembe. "V sklopu prenove šolskega sistema vključujemo tudi projekt prenove učnih načrtov, ki ga izvaja Zavod Republike Slovenije za šolstvo. V procesu njihove prenove morajo avtorji zasledovati realizacijo ciljev, med katerimi je tudi ta, da se obseg ciljev v posameznem učnem načrtu prilagodi obsegu izvajanja (številu ur) tega predmeta, kar pomeni, da morajo avtorji število ciljev in posledično tudi sam obseg obravnavane snovi smiselno prilagoditi količini pedagoških ur pri posameznem predmetu na letni ravni," nam pišejo z ministrstva. 

Na vprašanje, ali načrtujejo tudi spremembo pravilnika, ki zdaj dovoljuje tri pisna preverjanja na teden oziroma v določenem primeru še četrtega poleg spraševanj, na ministrstvu zagotavljajo, da načrtujejo tudi temeljito spremembo pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja. 

Več zaposlenih pedopsihiatrov? 

Spremembe pa se morda obetajo tudi glede strokovne pomoči otrokom in mladostnikom. Mladi lahko pomoč poiščejo v centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo v zdravstvenih domovih. Trenutno deluje 25 timov centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov na 22 lokacijah, ciljno število pa je 30 timov, razlaga dr. Radivoje Pribaković Brinovec, namestnik strokovnega direktorja NIJZ, ob tem pa napoveduje še štiri v Ljubljani in enega v Kočevju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na vprašanje, zakaj sta v Ljubljani danes le dva centra glede na velike potrebe otrok in mladostnikov, Pribaković Brinovec odgovarja, da ima ljubljanski zdravstveni dom težave s prostori, "ker so načrtovane novogradnje, ki se v tem trenutku še niso realizirale", druga težava pa, da je v pomanjkanju kadrov.

Ekipe v omenjenih centrih sestavljajo različni strokovnjaki. Med drugim so v njih psihiatri, psihologi in tudi psihoterapevt. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

735 otrok in mladostnikov danes čaka nad dopustno čakalno dobo na prvi pregled pri pedopsihiatru. Ker je mladih, ki potrebujejo strokovno pomoč, vse več, že danes pa morajo čakati na prvo obravnavo leto in pol, Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo predlaga ministrstvu za zdravje, da bi v ekipah centrov zaposlili še enega pedopsihiatra. Da bi bil potreben, so prepričani tudi na NIJZ. Po besedah namestnika strokovnega direktorja Pribaković Brinovca je dodatni pedopsihiater potreben glede na dolge čakalne vrste, ministrstvu pa nameravajo tak predlog posredovati, napoveduje Pribaković Brinovec, najverjetneje do januarja.

Predlogu o zaposlitvi še enega pedopsihiatra na ministrstvu za zdravje ne nasprotujejo. Kot nam pravi dr. Mojca Zvezdana Dernovšek,  psihiatrinja in sekretarka v kabinetu zdravstvene ministrice, glede predloga ne vidi problema, tudi sicer poudarja, da doslej ni bilo problema pri financiranju centrov. Konkretno kdaj naj bi glede tega sprejeli kakšno odločitev, pa na ministrstvu za zdravje ne pojasnjujejo.

Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (320)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

E.Nigma
06. 01. 2025 17.21
Koga naj obišče prijateljica, ki je zaradi dolga 74€, z tožnika Vzajemne dobila sklep o izvršbi s strani okrajnega sodišča v Lj pravzaprav v nadaljnjem piše, da ji sledi rubež. Ni prejela dveh plač ne v Novembru ne v Decembru. In ne prejema socialne, kajti po pogodbi je imela še do 8.12.2024, ko je zadnji dan delala zaposlitev, in ji pripada PLAČA!!!! v Januarju!!! Torej ni upravičena. Kljub izpiskov z banke. Prihodki 0.00.00€ Vloga zavrnjena. Tudi sodišča delajo dobro. Za v svojo korist.
E.Nigma
06. 01. 2025 17.02
Pa kaj te z vami je 1×1=, 2×2=, 3×3=...... Do 15×15= Mora vedeti, da zna poštevanko na pamet, pa če ga sredi noči gor zbudim. Enako za zemljepis in geografijo. Je toliko iger na spletu, da je to brezveze. Enako za igro vislice. Kakšen sudoku mu nebo škodil, da malo logično razmišlja. Po želji lahko tudi šahovski krožek, pa ure pravljic vsako sredo v otroški knjižnici ob 18:00, da sedi in posluša eno uro pravljic. Za šport je nočna telovadba 2 šolski uri 2x/ teden ob 18:00. Vmes pa v kuhinji še naj bere meni na glas kakšno knjigo med opravili. Kot so: Dvojne počitnice, Kratkočasnih ali Pikica in Tonček. Če pa vmes gleda kako se žarnica zamenja ali gume na avtu. Pa vsaj stiska na pedalko pri menjavi zavor pa je tak zmagal. Pa ob mraku, da je doma za vikend. Pa ob 20:00 v piđami in pripravljen na spanje.
Miran Petek
14. 12. 2024 18.17
@tomahawk 13. 12. 2024 16.01 +7 Ko bodo iskali v otrocih potencial in jih potem pravilno usmerjali bo produktivnost potem na delu v samem vrhu. Pač riba ne bo nikol plezala in opica ne plavala. Pol predmetov je itak preveč in nimajo smisla. Srednja elektro šola je ze leta 2000 imela sociologijo. Kaj mi zdej to nuca? ŠE TIST K SEM VEDEL NE VEM VEČ Totalno nepotrebno, in obremenjujoče. 👏👌👍
Miran Petek
14. 12. 2024 17.57
Opažam, da tukaj že nekateri starši nimajo več ravno zmernega mnenja, pač pa se sedaj kar vse otroke meče v isti koš, se posplošuje, radikalizira mnenja ipd. Dajte se malo umirit, pa z malo zadržka in razmisleka pogledat oz prisluhnit tudi komu, ki ne izhaja ravno iz t.i. sodobne “razvajene” generacije, pa se kljub temu in vsemu trudu po vzgoji temeljnih navad, reda in pravil, zadeve ne odvijajo po pričakovanjih… Ja, prvo počistiš pred svojim pragom, amapak če si to naredil, potem lahko pričakuješ, da bojo drugi tudi opravili svoje delež… sicer pa res ne verjamem, da nas oz naše potomce čaka solidna prihodnost 🫣🙁
glavcaena
13. 12. 2024 20.00
+3
Ne moreš da ne bi nekaj napisal. Pa kakšne bedarije spet kvasite? Otroke ste razvadili, jim vse dovolili, potem pa ko jim nekaj ne dovolite, se pa trma in ima naenkrat milijon težav. Otroci so glumci, ki na vsakem koraku sprobavajo do kod ga starši spustijo. Ko je mene pred 40 leti moj stari nažgal ko bika, naenkrat nisem bil več hiperaktiven, v šoli so se ocene čudežno izboljšale, doma sem pospravljal kot čistilka in to z nasmeškom, če ne sem jih spet dobil. On je bil moj pedopsihiater (pa od kje jih jemljete vse te strokovnjake). In ko se je stanje spet poslabšalo....je vajo ponovil. Rešeno.
mojcd
13. 12. 2024 19.59
+5
Samo tole - šola z napovedanim ocenjevanjem in spraševanjem NI ŠOLA ampak zgolj rutina! Zakaj bi se kdo sproti učil če ve kateri dan innuro mora znati točno določeno snov. Celo vprašanja ve v naprej....šolo vrniti na stanje 1980 ter dati učiteljem nazaj moč in avtoriteto
mojcd
13. 12. 2024 19.53
+4
In pol se sprasujete zakaj mladina ni sposobna delat....ker se dela iz njih invalide od rojstva
Majama
13. 12. 2024 18.29
+10
Kakšne nebuloze so to? Šolarji so vedno imeli obvez osti in to nenapovedane, stalno pod pritiskom in nobenmu ni blo težko. Danes pa se iz otrok dela invalide že od rojstva naprej. Pa ne samo učno, ampka tudi socialno. Sami se ne znajo več postavit zase, če mu kdo skrvzla en las, skočijo starci v obrambo. Starše poslat na obvezno izobraževanje, ko se otrok rodi. Največ težav imajo tisti otroci, ki so bili v koronskem času stari 3 oz.4, ki so bili prepuščeni v varsto svojim staršem. Na easy so jih obvladali s tablicami in telefoni...ko bodo ti prišli v sedmi razred, bodo šele težave...bodite pripravljeni.
zeleni diktator
13. 12. 2024 18.29
+11
Človek ne more, da ne bi komentiral. Človekova lastnost je pač taka, da vedno zagovarja svoje otroke, četudi bi bilo mnogokrat bolje, da se včasih vprašamo če je to prav. Predno se začnemo hvalit z velikim znanjem naših otrok, vam bom nasul nekaj krepkih...... In sicer. Od nekje 1970 leta naprej IQ človeštva strmo pada in to po celem svetu. Iz povprečja dobrih 80, smo v 50. letih padli na povprečje dobrih 60. Učitelji v naših šolah nam znajo povedati, kako morajo nenehno prilagajati program, da se učenci nekako zvlečejo čez osnovno in srednjo šolo. Ne boste verjeli, da ima večina učencev problem že z križnim računom, ulomki in poštevanko. Prišlo je že tako daleč, da se je v testu za matematiko pojavilo obkroževanje pravilnega odgovora. V razredih imamo dobro polovico učencev, ki imajo nevrološke zdravstvene motnje in zato jih morajo učitelji napovedano spraševati in jim dajati tudi še enkrat toliko časa za opravljanje testa. Pri telovadbi več kot 80% učencev 9. razreda ni sposobno preteči "kuperja" in to kljub temu, da so čas podaljšali na 16. minut. V službi imam kar nekaj primerov mladih kadrov z končano elektro-tehnično izobrazbo, ki ne poznajo ohm-ovega zakona, kaj šele Kirchhoffove. Vezava 3. faznega motorja z 4. žicami je za njih znanstvena fantastika. Za zvezda-trikot še slišali niso........so pa sicer svojevrstni fenomeni. Ko pridem v čajno kuhinjo na kavico, so več ali manj vsi na družbenih omrežjih in med sabo več ali manj sploh ne komunicirajo. Ko gremo na malico, z eno roko jejo, z drugo brskajo po telefonu. Po vsej verjetnosti ne vejo niti tega, kaj so pojedli. Za njih je vse brez veze, interesa več ali manj nimajo nobenega. ......sicer pa mi je bedno naštevati vse te anomalije. Rajši bi videl, da temu ni tako, pa vendar na žalost je še hujše kot sem napisal. Ne vem kaj je krivo, da je temu tako, saj je to nasplošno svetovni problem in ne samo naš................. Je pa dejstvo, da se pri takim člankom človek vpraša, če se delajo norca ali morda mislijo resno!
Miran Petek
14. 12. 2024 17.44
Problem je tam, kjer vzgajajo oz razvajajo ze razvajene mamice nove generacije, ki so produkt zascitniskih atekov in copata mozekov ipd. 😝🤮 Logicne posledice… sicer pa otrok ni nikoli kriv, krivi so vedno starsi, je pa res da tudi tukaj ne moremo kar posplosevati… v teh casih obilja je kaj dobrega vgojit skoraj mission impossible❗️☠️
Ramzess
23. 12. 2024 12.05
Odgovori a, b ali c, itd. pri nas redkeje, v ZDA denimo standard.
ReAnDa
13. 12. 2024 18.21
+7
Sprotno učenje se začne 1. 9. vsako šolsko leto. Kampanjsko učenje pa po potrebi decembra vsako šolsko leto. Se pa 1. 1. vsako leto 365 dni v letu začne na veliko uporabljati igrce na telefonih, računalnikih... In kdo jim jih kupuje? Aja, tisti, ki sami sebi iste stvari kupujejo in zaradi katerih se dejansko ukvarjanje z vzgojo lastnih otrok zanemari. In tako eni in drugi iščejo linijo najmanjšega odpora. Problem so torej odrasli otroci. So pa še takšni otroci, ki imajo šole še popoldan in zvečer. Ker starši želijo, da so Einsteini in tako naprej, kot je nekdo že zapisal tule doli v napačnem kontekstu. Polovica otrok v oddelkih imajo že za vsako malenkostno popoldansko aktivnost nek status, po katerem se otroci dogovarjajo z učitelji, kdaj bodo voljni za ocenjevanje. Pa tudi ko ta datum ocenjevanja pride, pa nenadoma "zbolijo". Potem pa slišim iz njihovih razgovorov, kako so nabijali igrce, kakše "pametna" sporočila so pisali za hrbtom tretje sošolke ali celo njej direktno... Ja, za to je pa veliko časa, tudi do 2.00 v noč, in to med delovnimi dnevi...
Harpuna
13. 12. 2024 18.13
+5
Preden pišete o obremenjenosti,se malo poigrajte s koledarjem in ugotovili boste,da so sončki z vsemi vikendi,prazniki in raznoraznimi počitnicami, doma skoraj pol leta,potem pa treba malo potrpeti,če morajo celoletni program stisniti v nekaj mesecev,seveda oni bi bili doma celo leto s tablicami,telefoni itd..
Senzor
13. 12. 2024 18.09
-8
Pridejo iz šole psihično utrujeni, saj morajo več ur zbrano slediti pouku. Učitelji obdelajo učno snov (nekateri slabo razložijo), otroci morajo doma narediti veliko domačih nalog. Še dobri učenci se ne morejo udejstvovat v športu. Vse gre lahko na račun učnega uspeha. Ne nakladajte, ni tako enostavno, kot nekateri valite krivdo na otroke in starše. Preobsežen učni program, včasih slabo razložena snov, to vodi v stres.
Miran Petek
14. 12. 2024 17.48
+1
Se strinjam, sploh v primeru, ko imas otroke v prvi triadi in se nimajo ne tablic, skoraj nic ne gledajo ekranov, so veliko zunaj, ustvarjalni… pa jim se vedno ne gre v soli (zacetek 3. razreda matematika 1 sus in popravljanje). Ne razumem…🫣
Ramzess
23. 12. 2024 12.10
Še manj pa se jim dovoli preverjati snov, ker jih učijo da verjamejo kar jih učijo kot resnico. A kasneje v življenju, nekateri tudi prej, ugotovijo, da je to kar so jih učili vprašljivo ali neresnično. Saj veste kaj je osnova indokrinacije. Seveda imaš budne otroke, ki popravljajo učitelje, ker učijo napak, učitelji sami se tega ne zavedajo, ker so tudi sami tako naučeni. Taki otroci se običajno šolajo doma.
JasnaOra
13. 12. 2024 17.54
-9
Solski sistem...katastrofa...ucitelji...se vecja katastrofa...vse kar znajo, je to da vpisejo otroka ce malo poklepeta...in se kregat z njim
Mclaren
13. 12. 2024 18.38
+2
asdfghjklč
13. 12. 2024 17.45
+3
Današnji šolski sistem po svetu, predvsem po razvitih državah, hoče ustvarjati človeka s kombinacijo Einsteina, Tesle, da Vincija, Watta, Edisona itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd ....
Gospod .
13. 12. 2024 17.40
+11
Otroci imajo v glavi samo telefone in bedne fore s tiktoka. Potem pa normalno da si nič ne zapomni, če komaj čaka da bo spet dobil tiktok v glavo.
U1665256761563
13. 12. 2024 17.30
-4
Eni ste pa res alergični na Z generacijo na telefone in ekrane. A ste to kaki zafrustrirani penzionisti. Naj vas potolažim, otroci niso samo na ekranih. Šolski sistem je pa pač zgrešen. Tudi za tistie, ki nimajo psihičnih težav in imajo odlične ocene - preveč truda in časa za to kar ti dolgoročno daje. Skrajni čas, da se ga prevetri. Sistem se zanaša na princip več je več, kar pa žal ne drži vedno, sploh pa ne v danem primeru tako, kot je trenutno zastavljen.
Miran Petek
14. 12. 2024 17.50
+1
Bravo, koncno en, ki malo sirse gleda na problematiko 👍👏👌🙏
Ramzess
23. 12. 2024 12.12
Res je, potem pa za povrh ugotoviš, da je večino tega kar učijo pravzaprav napačno, izkrivljen pogled na človeka, svet, Zemljo, zgodovino, tudi tehniko, itd.
Uporabnik1543318
13. 12. 2024 17.24
+2
Vljudno prosim, da vzamete pod drobnogled GESŠ Trbovlje. Mar bodo otroci resnično postali živčne razvaline? Psihični pritiski na polno. Res žalostno!
mojcd
13. 12. 2024 19.55
+0
13. 12. 2024 17.23
+4
Ker radi posnemamo Ameriko in smo preko njihoveva lastništva medijev (24ur.com and co) dovzetni za njihov brutalno kapitalistični sistem je nova agenda v šolah da otroke zmalterirajo do roba živčnega zloma in tako povečajo promet na pedopsijatriji, kjer pa seveda za vsako bolezensko stanje imajo tablete. Za vsako težavo mladnostnika so izmisli nek "sindrom" ali okrajšavo, zdi se da že skoraj naključnih besed abecede, tako da ko otrok pride v obravnavo tam je že je jasno, da bo postal žrtev farmamafije. Redko, da kak psihijater koga pošlje domov brez recepta. Tako kot redko kak zdravnik odslovi kakšnega pacienta z enostavnim domačim nasvetom. No pošteno povedano tudi mi več ne sprejemamo domačih nasvetov, predvsem preventivo kot način reševanja manjših težav. No, to so pa te prej omenjeni mediji. Seveda en delež krivde preobremenjenosti otrok moramo prevzeti starši in se sami več udejstvovati vzgoje otroka, predvsem v neformalnem druženju. Tako je ena izmed bistvenih nalog staršev da otrokom razložimo, da ni nič hudega če ne zmagujemo v dirki za ocenami in kasneje za kariero. In da smo lahko tudi čisto ok z nižjo izobrazbo in tudi nižjimi dohodki. Zanimiva statistika je, da v svetovnem merilu niso najbolj uspešni ljudje najbolj izšolani, ampak to je mogoče druga tema sedaj. Otroci naj imajo otroštvo in starši smo tu da poskrbimo za varno okolje tako fizično kot psihično. Če otroku ne gre v šoli to ni razlog da ga dajo na tablete in proglasijo za "bolnika". Srečno.
asdfghjklč
13. 12. 2024 17.51
-3
Jah ... še vseeno boljše posneti ameriko, kot pa rusijo, katera po šolah uči komunistične pozdrave in kako rokovati z orožjem ...
13. 12. 2024 18.30
+3
Ah, niste bili nikoli v Rusiji očitno. Kar se orožja tiče je ameriška orožarska industrija najmočješna na svetu in tudi kot nacija so najbolj oboroženi. Strelski napadi so tam najpogostejši, tako da tu ste pa res zgrešili argument. Če mislite da je boljša ameriška okupacija od ruske ste pa tudi v zmoti, nobena okupacija ni ok.
Ramzess
23. 12. 2024 12.16
Res je, koliko (izmišljenih) diagnoz v psihologiji in psihiatriji temelji zgolj na opazovanjeu osebe. Tudi Hiperaktivnost je iozmišljena, avtor ADHD je na smrtni postelji priznal da si zadevo izmislil. Posledično je veliko otrok končalo na mamilu ritalinu in podobnih. Posledice niso nič dručne, kot če bi jemali kokain, od lukenj v spominu dalje ...
Mclaren
13. 12. 2024 17.16
+7
Tole moram napisat, telefon je kriv in internet. Zato ni časa za teste. Preprosto.
paru
13. 12. 2024 16.56
+7
ha, ha...tole je rezultat permesivne vzgoje in pretiranega vpliva staršev v šolo! Naši dragi učenci oz. otroci naj se učijo samo toliko , kolikor sami želijo...ne jih, revčke, obremenjevati! Starši naj jim pišejo opravičila v nedogled, popoldne pa naj hodijo v šolo nad učitelje, naj jih pač ne obremenjujejo, kajti naši otroci so naši sončki! Seveda , zato pa smo tam kjer smo! Ne rabite psihiatrov, pa nekih znanstvenih razprav! Iz otrok delate invalide, ker jim vse dovolite , jih brezmejno zagovarjate in otroci niso pripravljeni prevzeti nobene kazni ...prej boste preko kakih svetov šole pribijali in odstavljali učitelje oz. profesorje! TO JE TO IN PIKA!!!