paket zakonov

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

NSi znova vložila paket šestih 'romskih' zakonov

25. 02. 2025 18.57

Zaradi neukrepanja vlade na področju reševanja romske problematike na Dolenjskem in v Beli krajini, je opozicijska Nova Slovenija ponovno vložila paket šestih zakonov, ki so jih spisali župani jugovzhodne Slovenije. Predlagane spremembe je koalicija že dvakrat zavrnila. Novomeški župan Gregor Macedoni opozarja, da se razmere na terenu medtem slabšajo, vodja poslancev Gibanja Svoboda pa je vnovičen poskus vložitve svežnja zakonov označila za hinavsko potezo opozicije, saj da vladajoča koalicija pripravlja svoje rešitve.

KSJS poslance poziva k črtanju člena o ugovoru vesti za farmacevte

11. 12. 2024 16.21

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) poslanke in poslance poziva, da z dopolnilom iz predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti črtajo člen o ugovoru vesti farmacevtov. Opozarjajo, da je bil omenjeni člen "podtaknjen" naknadno, saj ga v besedilu, ki je bilo potrjeno na Ekonomsko-socialnem svetu, ni bilo.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost

14. 11. 2024 15.44

DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Z novim letom bo Slovenija polnopravna članica Evropske vesoljske agencije

23. 10. 2024 19.14

Državni zbor je potrdil paket treh zakonov, s katerimi se zaključuje postopek in s katerimi bo izpolnjen še zadnji pogoj, da Slovenija s 1. januarjem 2025 postane polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Slovenski vesoljski sektor se namreč zelo hitro razvija, s pomočjo ESE pa se razvijajo tudi visokotehnološke rešitve, ki niso uporabne le v vesoljskem sektorju temveč tudi v širši družbi.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti

25. 09. 2024 12.50

Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Varnostni strokovnjaki o napadu na policiste: 'Črta je bila prekoračena'

15. 08. 2024 17.56

So policisti varuhi reda ali boksarske vreče, nad katerimi se lahko znese, kdor si želi? To se dan po objavi posnetka aretacije mladoletnega romskega voznika sprašuje javnost. Da je bila rdeča črta prekoračena, se strinjajo tudi varnostni strokovnjaki. Sindikat policistov Slovenije notranjega ministra in direktorja Policije poziva, naj poskrbita za spremembo zakonodaje, ki bi zagotovila bolj učinkovito vzdrževanje reda, izterjavo izrečenih kazni in boljšo varnost policistov v postopkih. Na vprašanja o romski problematiki je odgovarjal notranji minister Boštjan Poklukar.

'Nihče ne more imeti pravice, da grozi in ustrahuje vse ostale'

08. 08. 2024 06.00

Romska problematika na jugovzhodu Slovenije je vedno bolj pereča. Župani, policija, koalicijska in opozicijski stranki so v akciji. Se vladajoča koalicija Roberta Goloba odziva prepozno? Nekdanji župan Kočevja, Vladimir Prebilič, je s skupino županov in več kot 30.000 podpisi že lani vložil paket zakonov za urejanje romske problematike.

SD s pobudo glede romske problematike: Ni več prostora za mehke ukrepe

01. 08. 2024 13.23

Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pobudo v zvezi z neustreznim upravljanjem romske problematike. Pravijo, da je nesprejemljivo, da pomanjkanje odločnosti ogroža varnost državljanov in da zaradi tega hkrati trpi ugled celotne romske skupnosti. "Ni več prostora za mehke ukrepe, v katere smo večkrat neuspešno vlagali napore," so poudarili. Njihovo pobudo so podprli tudi predstavniki romske skupnosti.

NSi z novim predlogom zakona o osnovni šoli nad romsko problematiko in nasiljem

25. 07. 2024 06.00

Vladajoči niso izpolnili obljub in glede romske problematike predstavili nobenih rešitev. To je razlog, da Nova Slovenija v parlamentarni postopek pošilja prenovljen zakon o osnovni šoli, ki med drugim prinaša tudi možnost izključitve učenca iz šole. To je njihov odgovor tudi na nasilje, ki se je zgodilo v Osnovni šoli Velika Dolina, ki je odmevalo po vsej Sloveniji, saj so bile poškodbe, ki jih je sovrstniku povzročil romski učenec, videti res hude. Kot pravijo v NSi, želijo še enkrat razpravljati tudi o paketu zakonov, ki so ga pripravili župani jugovzhodne regije in naslavlja težave, povezane z integracijo romske skupnosti. Paket so s 35.000 podpisi podprli tudi volivci, a so ga poslanci vladajoče garniture zavrnili.

V NSi vložili paketa zakonov za preprečevanje nasilja v šolah

24. 07. 2024 10.26

Poslanska skupina NSi je pripravila paket sprememb petih zakonov, s katerimi želijo vzpostaviti mehanizme za prepečevanje nasilja v šolah ter čim bolj omejiti zlorabe socialnih pomoči. Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je poudaril, da je vrag odnesel šalo, saj da nasilja v Sloveniji nimamo pod nadzorom. Predvsem bi spremembe nasilneže postavile pred dejstvo, da njihovo obnašanje ima posledice, saj da tega sporočila zdaj ne dobivajo.

V Republiki Srbski sprejeli predlog zakona o spornem grbu in himni

05. 07. 2024 14.25

Parlament Republike Srbske je v četrtek sprejel predlog sprememb zakona o grbu, himni in zastavi, ki predvideva ponovno uporabo sporne himne in grba entitete. Poleg tega so poslanci skupščine te entitete BiH spremenili več bančnih zakonov, s katerimi vlada po prepričanju opozicije želi zaobiti sankcije.

240 hrvaških mest in občin zvišalo davek na počitniške hiše in apartmaje

05. 02. 2024 11.31

Skoraj polovica občin in mest na Hrvaškem je letos zvišala davek na počitniške hiše in apartmaje, pri tem jih je 50 uvedlo najvišjo mogočo obdavčitev. Počitniške hiše so bile doslej obdavčene do največ dva evra na kvadratni meter, po novem pa davek lahko znaša do pet evrov na kvadratni meter. Med lastniki počitniških hiš je tudi veliko Slovencev.

Skrivnostni pogovor ob robu inavguracije: Zelenski in Orban iz oči v oči

11. 12. 2023 11.20

Ob robu inavguracije novega argentinskega predsednika Javierja Mileia so kamere ujele tudi skrivnostni pogovor med madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. "Govoril sem čim bolj odkrito. Osredotočil sem se na evropske zadeve," je kasneje razkril Ukrajinec, o čem je tekla nit pogovora. Madžarska je namreč ena glavnih držav, ki nasprotuje pristopu Ukrajine k Evropski uniji. Ob tem pa je posebno svarilo namenil tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba: "Če voditelji EU konec tedna ne bodo podprli začetka pogajanj o vstopu Ukrajine v EU, bo to imelo uničujoče posledice."

'Odločitev DZ, da zavrne paket zakonov za urejanje razmer otrok, sprejemamo z obžalovanjem'

12. 10. 2023 16.59

Župani in predstavniki 11 občin jugovzhodne Slovenije in Posavja so na novinarski konferenci v Kočevju izrazili razočaranje nad tem, da je DZ zavrnil paket zakonov za urejanje razmer otrok iz težavnih socialnih okolij, tudi romskih. Zdaj sta na potezi vlada in DZ, da pripravita in sprejmeta ustrezne rešitve, so poudarili.

'Pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večine'

02. 10. 2023 12.59

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je obiskal občine Škocjan, Sevnica in Radeče, kjer se je srečal z župani in odprl Varuhov kotiček. V Škocjanu so ga seznanili s težavami, ki jih imajo s posameznimi Romi. Ob tem je Svetina poudaril, da pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večinskega prebivalstva.

Na Hrvaškem napitnina ne bo več obdavčena, v celoti bo pripadala delavcu

29. 05. 2023 13.36

Hrvaška vlada je v sklopu davčne reforme napovedala, da napitnine do zneska 3360 evrov letno ne bodo več obdavčene. Po aktualni zakonodaji na Hrvaškem na napitnino obračunajo davek in prispevke, delodajalec pa delavcu izplača neto znesek. Po uveljavitvi davčne reforme bo delavec prejel celoten znesek napitnine.

Pohod za javno zdravstvo: 'Ne dvoživkam, ne dopolnilnemu zavarovanju'

07. 04. 2023 16.26

Ker menijo, da je stanje v zdravstvu vedno bolj katastrofalno, in ker "postaja jasno, da se resnična zdravstvena reforma dogaja na ministrstvu, skrita pred očmi javnosti", so predstavniki iniciative Glas ljudstva na svetovni dan zdravja organizirali t. i. Pohod za javno zdravstvo. Pred ministrstvom za zdravje se je zbrala množica ljudi in od vlade zahtevala konkretna dejanja in takojšnje ukrepanje. Nato so krenili na pohod po ljubljanskih ulicah. Številni so v rokah nosili transparente z napisi: "Ne dopolnilnemu zavarovanju", "Ne dvoživkam" in "Ne privatizaciji zdravstva". Zdravstvenega ministra so vprašali, ali bo prelomil svojo zavezo.

Glas ljudstva: Dovolj je zakulisnih dogovorov zdravstvenih elit

03. 04. 2023 16.30

Iniciativa Glas ljudstva je na novinarski konferenci, na kateri se je osredotočila na stanje v slovenskem javnem zdravstvu, izrazila zaskrbljenost nad osnutkom zakona, ki naj bi v zadnjem času krožil v izbranih zdravstvenih krogih. Ta naj bi predvideval preoblikovanje javnih zdravstvenih zavodov v gospodarske družbe. "Gre za nesprejemljivo podjetizacijo in privatizacijo javnih ustanov. Zahtevamo, da se ministrstvo jasno opredeli do tega osnutka in potrdi ali zanika njegovo avtorstvo," so ministrstvo pozvali predstavniki iniciative in ob tem zahtevali konec zakulisnih dogovorov zdravstvenih elit.

Glas ljudstva s predlogi za reševanje zdravstva: uvedli bi francoski model

28. 03. 2023 14.39

Civilna iniciativa Glas ljudstva je predstavila zakonski paket za ustavitev rušenja javnega zdravstva. Zakonsko pobudo so predali poslanskim skupinam, v naslednjih tednih pa bodo glede nje organizirali še javno razpravo in protestni shod, ki se bo ustavil tudi pred ministrstvom za zdravje.

Glas ljudstva Golobu predstavil predloge za reševanje zdravstva

27. 03. 2023 18.55

V iniciativi Glas ljudstva so pripravili predlog treh zakonov s sistemskimi in interventnimi ukrepi za zajezitev privatizacije javnega zdravstva, povečanje dostopa do zdravstvenega varstva ter ukinitev dopolnilnega zdravstvenega sistema. Predloge so predstavili tudi premierju Robertu Golobu, v torek jih bodo predali še koalicijskim poslancem.

Tonin: V središče je treba postaviti bolnika, ne pa državni zdravstveni sistem

18. 01. 2023 13.13

Predsednik NSi Matej Tonin je predstavil paket devetih rešitev za vsem dostopno javno zdravstvo. Med njimi v NSi predlagajo vključitev vseh razpoložljivih zdravstvenih kapacitet v reševanje krize ter zdravstvene storitve, ki bi bile tudi pri zasebnikih in koncesionarjih plačane iz zavarovanja.

Na Hrvaškem doslej skovali 347 milijonov evrskih kovancev

23. 11. 2022 13.15

Priprave na uvedbo evra na Hrvaškem 1. januarja 2023 potekajo brez težav in po načrtih, so izpostavili na seji nacionalnega sveta za uvedbo evra v Zagrebu. Doslej so na Hrvaškem skovali 347 milijonov evrskih kovancev oziroma 83 odstotkov predvidene količine. Do božiča jih bodo skupno skovali 420 milijonov.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance

26. 09. 2022 21.24

Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

Golob: Za boj z energetsko krizo v 2023 skoraj pet milijard evrov

26. 09. 2022 13.58

Vlada po letošnji pomoči gospodinjstvom in gospodarstvu za blažitev posledic energetske draginje za leto 2023 predvideva ukrepe v vrednosti skoraj pet milijard evrov, je v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ zagotovil premier Robert Golob. Pred regulacijo cen za gospodarstvo je po njegovih besedah treba spremeniti več stvari na evropski ravni.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ

12. 09. 2022 06.54

Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.