Zakonske rešitve in cilje zakonov je na novinarski konferenci predstavil vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Uvodoma je pojasnil, da so šolniki brez orodja za obvladovanje nasilja v šolah. Opomnil je, da so Slovenijo v preteklih letih pretresli mnogi nasilni incidenti, tako v šolah kot tudi zunaj šol. Spomnil je na nedavni incident, ko je romski osnovnošolec pretepel in poškodoval svojega vrstnika.
Je pa ob tem spomnil še na incident v Celju, Zrečah, Trbovljah in Mariboru. "Skupni imenovalec je, da nasilnim učencem nihče v tej državi nič ne more. Nič jih ne odvrača od tega, da bi z nasiljem terorizirali sošolce, učitelje in nemalokrat tudi svoje starše," je povedal.
"Ministrstvo obljublja rešitve, vendar ne ukrepa, tudi predsednik vlade obljublja rešitve, a jih ne prinese," je povedal in pojasnil, da imajo v NSi dovolj študij, akcijskih načrtov in pogovorov, saj da vedo, kaj je treba narediti:"Treba se je odzvati z učinkovitimi ukrepi. Potrebna je sprememba zakonodaje". Zaveda se, da to ni možno čez noč in dodaja, da prav zato že zdaj v DZ vlagajo ukrepe, da ima vlada dovolj časa, da jih pregleda in sprejme. Poudaril je tudi, da se jim zdi prav zdaj idealen čas za obravnavo sprememb, saj je do začetka novega šolskega leta še dober mesec in pol časa.
Naše rešitve so usmerjene v to, da se zaščiti žrtve, nasilneža nemudoma umakne in da se tudi nasilnežu pomaga. Povzel je izjavo ravnateljice strokovnega centra Planina Leonide Zalokar, da niso vsi otroci za osnovno šolo, saj ne dosegajo kriterijev, ker imajo druge potrebe. V Sloveniji imamo primere terapevtsko neodzivnih otrok, ki bi morali biti odstranjeni iz osnovnih šol in vključeni v posebne ustanove, kjer so deležni posebne pomoči.
"Nasilnežu je treba dati jasen signal, da njegova pravica, da je v osnovni šoli, ne more in ne sme biti nad pravico ostalih sovrstnikov, da se izobražujejo v normalnih razmerah," je povedal.
'Jasno je, integracija Romov v Sloveniji nam je spodletela'
"Še posebej se je v nedavnem incidentu izrazilo tudi romsko nasilje. In moramo spregovoriti tudi o tem. Jasno je, integracija Romov v Sloveniji nam je spodletela. Romi v Sloveniji uživajo dobro zaščito. Imajo vse iste pravice, kot ostali sodržavljani, še več, občutek je, da imajo celo več pravic, da si jih kar vzamejo. Dejstvo pa je, da morajo iti s pravicami nujno z roko v roki tudi odgovornosti in temu v tem primeru žal ni tako," je poudaril.
"Obstajajo posamezne skupine Romov, ki terorizirajo lokalno prebivalstvo. In tega je dovolj," je povedal. Spomnil je, da je skupina županov že zbrala 35.000 podpisov za paket zakonodaje, kjer bi pristopili k tej problematiki in ki je po besedah Cigler Kralja povezana tudi s preprečevanjem nasilja v šolah. "Golobova vlada je ta paket zavrnila in rekla, da bo pripravila nove rešitve. Ampak teh rešitev ni," je opozoril.
NSi tako skupaj v paketu vlaga novelo Zakona v osnovni šoli in županski paket, ki pomaga celovito urejati to področje tako preventivno kot kurativno. "Naša zakonodaja predvideva, da se nasilneže umakne in se jih vključi v prevzgojne programe v institucije, ki so za to usposobljene," je povzel.
Poslanska skupina NSi bo v parlamentarni postopek vložila več novel zakonov, in sicer novelo:
– Zakona o osnovni šoli,
– Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih,
– Zakona o socialno varstvenih prejemkih,
– Zakona o urejanju trga dela,
– Zakona o voznikih.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.