Slovenija

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost

Ljubljana, 14. 11. 2024 15.44 | Posodobljeno pred 18 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

Da bi v Slovenijo privabili novo delovno silo, novela zakona o dohodnini uvaja novo davčno olajšavo za visoko kvalificirane kadre v starosti do 40 let, ki bi se v Slovenijo vrnili po dveh letih dela oz. študija v tujini ali pa so tu zaposleni tuji državljani. Ob pogoju dvakratnika povprečne plače bodo pet let po prihodu v Slovenijo deležni znižane dohodnine v višini sedem odstotkov bruto plače.

Spodbujanju zaposlovanja nove delovne sile v Sloveniji je namenjena tudi odprava pogoja, da mora zavezanec za letno odmero dohodnine za nerezidente dokazati, da dohodki, doseženi v Sloveniji, v njegovi državi niso obdavčeni.

Vlada želi tudi spodbuditi lastništvo zaposlenih v podjetjih, zato je v novelo zakona zapisala dve rešitvi. Prva je preložitev obdavčitve nagrad za zaposlene v zagonskih podjetjih na kasnejše obdobje, druga pa spremembe pri obdavčitvi nagrajevanja delavcev z delnicami na način, da se zmanjša strošek za delodajalca.

Na precejšnje nasprotovanje opozicije je naletela zaostritev pogojev za obdavčitev dohodkov iz dejavnosti po sistemu normiranih odhodkov. Najvišja dovoljena meja za sodelovanje v sistemu za polne normirance se bo znižala s 100.000 na 60.000 evrov letnih prihodkov, za popoldanske pa s 50.000 na 30.000 evrov. Hkrati je za prve predvideno zvišanje meje za uveljavljanje 80-odstotnih normiranih stroškov na 60.000 evrov, za druge pa ohranitev pri 12.500 evrov.

Davki
Davki FOTO: Shutterstock

Med preostalimi določbami novele zakona o dohodnini so še možnost prenašanja neizkoriščenih olajšav za digitalni in zeleni prehod v naslednjih pet zaporednih let, podaljšanje ukrepa ničelne bonitete za električne avtomobile v naslednjih pet let in nato njeno postopno zviševanje ter omejitev pokrivanja davčnih izgub na pet let. Subvencije za obdelavo območij z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (t.i. OMD plačila) pa vnovič ne bodo obdavčene z dohodnino.

Novelo zakona o davčnem postopku je vlada pripravila z namenom uresničitve odločbe ustavnega sodišča v zvezi s pravnimi posledicami nedovoljenega davčnega izogibanja. Poleg tega je vanjo vključila še nekatere druge spremembe, predvsem s ciljem odprave administrativnih ovir in povečanja učinkovitosti pobiranja davkov.

Z novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin se upravno poenostavljajo določene faze postopka določanja modelov vrednotenja nepremičnin. Med drugim se ukinja poskusni izračun posplošene vrednosti nepremičnin, prav tako pa tudi pošiljanje pisnih potrdil iz evidence vrednotenja njihovim lastnikom ob vsaki novi določitvi modelov vrednotenja.

V skladu z novelo bodo lastniki nepremičnin pisno obvestilo o vrednosti njihovih nepremičnin prejeli le še enkrat, to je do konca leta 2025. Nato se bodo lahko s temi podatki seznanili z vpogledom v javno dostopno evidenco prek spleta, manj veščim pa bodo tudi v prihodnje na podlagi zahteve podatki še vedno na voljo tudi v pisni obliki.

Namen novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) je prenos dveh evropskih direktiv v slovensko zakonodajo, in sicer naj bi se malim podjetjem olajšalo čezmejno poslovanje ter zvišal prag za obvezno identifikacijo in obračunavanje DDV s 50.000 na 60.000 evrov letnega prometa. Poleg tega se uvaja možnost skupne identifikacije za namene DDV več davčnih zavezancev.

Hkrati se bo z novelo zakona DDV za pijače z dodanim sladkorjem in sladili zvišal z znižane 9,5-odstotne na splošno stopnjo, to je 22 odstotkov.

Med bistvenimi novostmi novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb so omejitev prenašanja davčnih izgub na pet prihodnjih let, možnost prenosa neizkoriščenega dela olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod v pet let po letu investicije ter črtanje posebne opcijske ureditve za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov.

Z novelo zakona o davčnem potrjevanju računov pa se ureja sistem sporočanja podatkov o prodaji blaga in storitev preko avtomatov Finančni upravi RS. Poročati bo treba tako o prodaji prek avtomatov za prodajo storitev, za kar se je doslej izdajalo račune, kot tudi prek avtomatov za prodajo blaga, za kar doslej računov ni bilo treba izdajati.

Prvih pet novel zakonov bo uveljavljenih 1. januarja 2025, leto pozneje pa se bo začela uporabljati tudi novela zakona o davčnem potrjevanju računov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enapi
14. 11. 2024 16.02
zoom24
14. 11. 2024 16.02
Sladko in še bolj grenko za nas. Kdo se je pa to spomnil da sladko pijačo še dodatno obdavčit? Ime i prezime?
deny-p
14. 11. 2024 16.01
Del reforme višji DDV..... Kaj ko bi se lotili, kje bi lahko kaj prihranili v blagajni. Učitno previsoka matematika.....
velikiblek
14. 11. 2024 15.59
+4
Česarkoli se dotakne Golob se spremeni v katastrofo.
enapi
14. 11. 2024 16.01
-1
bičbožji
14. 11. 2024 15.59
+3
prepovedati je treba tudi osebam ki so že kdaj povzročile stečaj podjetja da sploh še pridejo na vodilna mesta v podjetju, zasebnikom pa odpiranje novih podjetij če so v prejšnjem razglasili stečaj ali bankrot.....
Natoforever
14. 11. 2024 16.01
+1
Zdenko Fuks
14. 11. 2024 15.58
-4
Smrt janšizmu!
Rdečimesečnik
14. 11. 2024 15.58
+3
Višja obdavčitev pijač je zelo dobra za konkurenčnost 🤣🤣🤣 plešite
SlobodaNE
14. 11. 2024 15.56
+2
Kdaj bomo obdavčili najbogatejše, tudi Goloba XD
boris c
14. 11. 2024 15.41
+4
Cilj višjih davkov bo dosežen ker jih bomo plačevali vsi državljani, za vse ostalo pa so pričakovanja in napovedi povsem nerealna. Takoj je jasno, da zadevo vodijo ljudje iz pisarne ki jim ni niti približno jasno kaj se na trgu dela dogaja. Tako pri nas kot v tujini.