onkološki inštitut

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike
08. 03. 2025 18.57Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa
11. 02. 2025 09.49Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro
28. 01. 2025 08.13Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje
25. 11. 2024 17.15Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Onkološki inštitut z novo direktorico in strokovno vodjo
30. 09. 2024 06.46Svet Onkološkega inštituta Ljubljana je na popoldanski seji za direktorico zavoda imenoval Zlato Štiblar Kisić, za strokovno direktorico pa Janjo Ocvirk. Obe trenutno funkciji opravljata kot vršilki dolžnosti. K imenovanju Štiblar Kisićevi mora soglasje podati še vlada.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

'Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, borili se bomo sami'
27. 09. 2024 06.00Ker država ne uredi odkupa stanovanj na Masarykovi v Mariboru, bodo onkološki bolniki zdaj sami začeli zbirati denar za njihov odkup stanovanj, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje. Gradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice zamuja že več kot leto, bolniki pa trpijo v nevzdržnih razmerah. V odprtem pismu sta vse razkrili avtorici Klavdija Kokol in Polona Selič Zupančič, ki sta zdaj tudi pobudnici zbiranja denarja za odkup stanovanj. "Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji," je v oddaji 24UR ZVEČER poudarila Selič Zupančič.

Prostorska stiska: 'Onkološki inštitut poka po šivih'
17. 09. 2024 13.34Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov ponovno opozorili na prostorsko stisko, s katero se soočajo že vrsto let. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj zagotovi sredstva za nadgradnjo objekta H in novogradnjo objekta R, za katera so gradbeno dovoljenje pridobili junija lani in bo kmalu poteklo, da lahko začnejo gradnjo.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji
11. 09. 2024 14.17Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...
05. 09. 2024 06.00Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Covid-19 zopet kroži, kaj storiti, če test pokaže pozitiven rezultat?
19. 08. 2024 19.06Zadnje tedne se po svetu znova veča število obolelih za covidom-19. Na porast koronavirusa pa nismo imuni niti v Sloveniji. Nekatere bolnišnice, med njimi tudi Splošna bolnišnica Novo mesto in Onkološki inštitut, so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. A čeprav se bolezen širi, večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti pa so zelo redki. In kaj moramo torej v postpandemskem času narediti, če test za covid-19 pokaže pozitiven rezultat?

Ponovna porast okužb s koronavirusom, bolnišnice omejujejo obiske
13. 08. 2024 20.31Po zelo mirni pomladi in prvem delu poletja se zadnje tedne po svetu spet povečuje število obolelih za covidom-19, na kar je opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Ob tem analize odpadnih voda kažejo, da je virusa v resnici še do 20-krat več, kot kažejo testi. Podobno opažajo tudi zdravniki pri nas. Nekatere bolnišnice – med njimi Onkološki inštitut – so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. Čeprav se bolezen širi, pa večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti so zelo redki.

Odstopil generalni direktor Onkološkega inštituta, odhaja na kranjsko občino
05. 07. 2024 18.50Po slabih dveh letih se z mesta generalnega direktorja ljubljanskega Onkološkega inštituta poslavlja Andraž Jakelj. Funkcijo bo opravljal le še do konca avgusta, potem pa se, kot je sporočil, odpravlja novim izzivom nasproti, opolnomočen z novimi izkušnjami. In teh očitno ne bo več nabiral v zdravstvu, prevzel bo namreč funkcijo vodje urada za družbene dejavnosti na Občini Kranj. Razlogov za odhod ne navaja, so pa v preteklosti nanj letele kritike o političnem ozadju in slabem vodenju.

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo
15. 03. 2024 11.52117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki je ostal brez želodca?
19. 02. 2024 19.10Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki so mu zaradi zamenjave vzorcev tkiva v zasebnem medicinskem centru Barsos novembra na Onkološkem inštitutu odstranili zdrav želodec? Medtem ko njegov odvetnik pričakovanega zneska še ne razkriva, je dolgoletni poznavalec odškodninskega prava v medicini, odvetnik Bernard Zupanc, prepričan, da povračilo škode ne bo milijonsko. Pa čeprav je pacient, kot smo razkrili, komaj v poznih štiridesetih, nikoli več ne bo imel povsem normalnega življenja. Kaj pa odškodnina za drugega pacienta, ki je bil zaradi napake prikrajšan za zdravljenje hudega raka? Jo bo sploh dobil?

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov
17. 02. 2024 18.27Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka
16. 02. 2024 11.00Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kako so ugotovili, da so želodec odstranili napačnemu bolniku?
16. 02. 2024 15.30Predstavniki Medicinskega centra Barsos, Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Onkološkega inštituta Ljubljana so pojasnili, kako je prišlo do zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar so napačnemu bolniku odstranili želodec. Da je prišlo do zamenjave vzorcev, so ugotovili po operaciji, ko so opazili, da odstranjena tkiva niso rakava. Do zamenjave je prišlo v Barsosu. Kakšna je bila celotna bolnikova pot?

Sušelj kritičen do Fidesa: Zastraševanje pacientov je nespodobno
14. 02. 2024 19.53Zastraševanje pacientov in črnoglede napovedi zdravniških krogov so po oceni zastopnika pacientovih pravic Marjana Sušlja najmanj nespodobni. Obe pogajalski strani poziva k čimprejšnji prekinitvi več kot mesec dni trajajoče agonije, ki resno maje stabilnost slovenske družbe, stiske posameznikov pa so vse večje. Dovolj je skrivanja za ministrico, medtem predsedniku vlade sporoča opozicijska Nova Slovenija, ki pričakuje, da se bo premier Golob tudi sam vključil v pogajanja.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Brecelj: Če želi SD očistiti ime, naj umakne nastavljene člane iz zdravstva
07. 02. 2024 18.39Kirurg Erik Brecelj pravi, da stranka SD pleni po zdravstvu in da je ugrabila ljubljanski Onkološki inštitut in da naj, če želi oprati svoje ime, umakne svoje nastavljene člane iz zdravstvenih zavodov in institucij. Socialni demokrati pa žogico vračajo Breclju: zakaj, če je zaznal toliko alarmov, ni podal nobene prijave organom pregona? A Brecelj trdi, da je bilo prijav veliko, očitno pa se je pri ukrepanju pristojnih organov zataknilo.

Kaj se dogaja na onkološkem inštitutu?
02. 02. 2024 06.00Kaj se dogaja na onkološkem inštitutu, kjer zdravijo najhuje bolne v državi, rakave bolnike? Da je bolnišnico ugrabila skorumpirana stranka socialnih demokratov, je oster znani kirurg Erik Brecelj, ki je sicer tudi predsednik vladnega odbora za zdravstvo. Generalni direktor bolnišnice Andraž Jakelja se ni želel soočiti z njim, z nami pa je bil Erik Brecelj.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

'Ko sem zbolela, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati'
08. 12. 2023 07.00"Ko sem zbolela za rakom, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati, saj so mislili, da bom umrla." Tako Marta Satler opisuje težko obdobje borbe z rakom. Zato je po končani kemoterapiji, ko še ni vedela, ali je raka premagala, kot prostovoljka odšla v Ugando, kjer je bila spet le Marta in ne umirajoča bolnica z rakom. Zdaj je že 17 let tudi prostovoljka na Onkološkem inštitutu. Nedavno pa je zaradi poplav, ki so ji uničile dom, pomoč prostovoljcev potrebovala sama.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja
01. 10. 2023 08.34Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck
05. 09. 2023 15.13Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.