"Izredno mi je žal, da vam moram sporočiti, da se je zgodil neljubi dogodek, ki ga vsi obžalujemo," je na tiskovni konferenci uvodoma povedala direktorica Medicinskega centra Barsos Urša Murn, ki je predstavila kronologijo dogodka.
4. oktobra lani je bila v Medicinskem centru Barsos opravljena gastroskopija želodca pri dveh pacientih. Obema pacientoma so odvzeli vzorca in ju poslali na oddelek za patologijo na Medicinsko fakulteto. Na podlagi izvidov je bila na enem od vzorcev odkrita prisotnost rakavih celic, na drugem pa ne. Pacienta, pri katerem so na podlagi biopsije ugotovili raka, so napotili na nadaljnje zdravljenje.
27. novembra lani so pri pacientu opravili operacijo odstranitve želodca, 5. januarja letos pa je zdravnik bolnika obvestil, da pri pregledu odstranjenega želodca niso opazili rakavih celic in prav zato še enkrat opravili tudi pregled prvotno vzetega vzorca, je povedala Murnova.
V Medicinskem centru Barsos so bili o sumu na morebitno zamenjavo vzorcev obveščeni v ponedeljek, 8. januarja letos. "Takoj smo sprožili postopek in v sredo, 10. januarja, na Inštitut za patologijo oddali zaprosilo za ponovno analizo in identifikacijo vzorcev, hkrati smo pristopili tudi k reviziji postopkov dela glede sprejema posameznega bolnika, odvzema in shranjevanja vzorcev," je povedala Murnova in dodala, da v tej fazi napake niso ugotovili.
1. februarja so nato prejeli rezultate analize in ugotovili, da je z veliko verjetnostjo prišlo do zamenjave vzorcev. "Še isti dan se je zdravnik gastroenterolog z vsakim od vpletenih pacientov dogovoril za sestanek za naslednji dan, na katerem je vsakemu od njiju osebno predstavil, da je prišlo do zamenjave vzorcev," pravi Murnova. Na dan, ko je bil zdravnik obveščen o zamenjavi vzorcev, je bil drugi pacient na kontrolnem pregledu, njegov vzorec pa je pokazal prisotnost raka. Napoten je bil na nadaljnje preiskave.
"Kje v postopku pri nas je prišlo do napake in ali je ta napaka posledica opustitve dolžne skrbnosti ali zgolj napaka, vam z gotovostjo žal ne morem potrditi," pravi Murnova. Po njenih besedah že samo dejstvo, da je do zamenjave, in s tem škode do pacienta, sploh prišlo, v vsakem primeru globoko obžalujejo.
'Skrbnost zaposlenih je tista, da smo sploh posumili, da bi lahko prišlo do zamenjave vzorcev'
Strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Irena Oblak je predstavila kronologijo bolnika v obravnavi Onkološkega inštituta. Tudi ona je povedala, da je bolnik v triažno ambulanto Onkološkega inštituta s histološkim izvidom biopsije, iz katerega je izhajala diagnoza raka želodca, prišel v drugi polovici oktobra 2023.
Kot je povedala že Murnova, je v enem tednu na Onkološkem inštitutu opravil prvi pregled in potrebne, s strokovnimi smernicami predvidene dopolnilne slikovne diagnostične preiskave. Bolnik je bil v skladu s strokovnimi priporočili obravnavan na multidisciplinarnem konziliju za rake prebavil. Glede na histološki izvid iz akreditiranega laboratorija, ki je pri diagnosticiranju te vrste raka in odločitvi za način zdravljenja odločilen, je konzilij svetoval operativno zdravljenje, je pojasnila.
Oblakova je povedala, da so zaposleni na inštitutu ob tem dogodku pretreseni. "Rada pa bi poudarila, da je bila ravno skrbnost zaposlenih na Onkološkem inštitutu tista, zaradi česar smo sploh posumili, da bi lahko prišlo do zamenjave vzorcev pri diagnostiki," je povedala.
"Seveda je bil operirani gospod, ko smo ga obvestili, da ni imel raka, šokiran. Ponudili smo mu psihološko pomoč, ki pa jo je zavrnil," je dejal predstojnik sektorja operativnih dejavnosti. Pilko je sicer dodal , da lahko bolnik po odstranitvi želodca ob ustrezno prilagojeni prehrani živi razmeroma normalno življenje.
Drugi bolnik se sicer pri njih ne zdravi, poudarja pa, da niso edina ustanova za zdravljenje tovrstnega raka v Sloveniji.
KOMENTARJI (280)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.