V zadnjih tednih smo obširno poročali o nevzdržnih razmerah, ko bolniki v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo se tudi, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano.
Že leto dni pa zamuja tudi gradnja prizidka, nove stavbe oziroma stolpiča. A gradbenega dovoljenja še ni, saj Urad za investicije v zdravstvo in lastniki stanovanj, ki jih je treba porušiti, ne najdejo skupnega jezika. Na uradu pravijo, da so jim ponudili najvišji po zakonodaji dovoljen znesek, a lastniki s cenitvami niso zadovoljni. Od 14 jih je ponujene vsote za odkup sprejelo le pet. V oddaji 24UR ZVEČER so poročali, da gre za okoli 500 tisočakov razlike.
Nihče od oblastnikov ni prišel tja
"V minulem mesecu se je pokazalo, da odločevalcem, oblastnikom, res ni mar. Ni bilo niti predsednika vlade niti ministrice za zdravje in predsednice države ali predsednice državnega zbora," je v pogovoru z Urošem Slakom oponesla gostja Polona Selič Zupančič, ki je dodala, da se niso oglasili niti poslanci iz Maribora in severovzhodne Slovenije. Kot pravi, so dobili le nekaj medlih odgovorov in praznega govorjenja: "Nobene vsebine in veliko sprenevedanja," je bila ostra.
"Veste, pri raku pa ni sprenevedanja. Pri raku zdravilo bodisi deluje bodisi ne deluje. Ko nič več ne deluje, ponudijo človeku paliativno oskrbo. Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji. Glavna zamuda je bila pridelana zato, ker se država v podobi ministrstva za zdravje ne zmore dogovoriti s stanovalci sosednje hiše na Masarykovi za dostojen znesek odkupa stanovanj," je nadaljevala.
Denar za lastnike stanovanj bodo zbirali sami
Po njenih besedah je za onkološke bolnike v življenju marsikaj strašno preprosto, kot rečeno – si ali nisi, zato sta se s Klavdijo Kokol odločili za preprosto rešitev: "Preživeli po raku in onkološki bolniki ter naši prijatelji, znanci in svojci zbrali razliko v denarju, ker država je očitno noče ali ni sposobna. Tako bo posel prodaje hiše sklenjen, gradnja se bo lahko nadaljevala in mariborske onkologije ne bo treba zapirati," je povedala.
Poudarila je, da sama ni iz teh krajev, pa se ji vseeno zdi pomembno, da deluje Onkologija Maribor karseda optimalno, saj poskrbi za vse onkološke bolnike s tega dela Slovenije: "Da se jim ni treba voziti po štajerski avtocesti ure in ure na Onkološki inštitut v Ljubljano in čakati, če bodo lahko prišli na vrsto, saj vemo, da je tam preobremenjenost velika."
"Zato sva se s Klavdijo odločili, da pozoveva vse dobronamerne ljudi, naj pomagajo rešiti zaplet, ki ga drugi nočejo, ne zmorejo, ne znajo. Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, se bomo borili sami, kot smo se doslej, seveda s pomočjo čudovitih onkologov," je dejala.
Pravi, da se je na njuno pobudo odzvalo Društvo za boj proti raku Štajerske–Maribor. Napovedala je, da bodo v prihajajočem tednu že objavili številko računa, na katerega bo mogoče prispevati denar. Pozneje bo po njenih besedah zagotovljena tudi telefonska številka 1919, na katero bo prav tako mogoče prispevati. "Da skupaj, kot piše na Onkologiji Maribor, zmoremo in rešimo ta zaplet mi sami," je zaključila.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.