ogroženi otroci

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'

14. 03. 2025 20.01

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'

01. 02. 2025 07.00

Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

Postopke z mladoletniki je treba obravnavati prednostno

28. 01. 2025 15.20

To, kar so v letošnjem letu doživeli v Strokovnem centru v Logatcu, se ne bi smelo dogajati. V zavod je namreč prispel dvajsetletnik, ki je izvrševal kazniva dejanja pred štirimi leti. Toliko časa so namreč trajali postopki na kazenskem sodišču.

Na vlado več kot 17.000 podpisov za ustavitev prodaje prepovedanih petard

17. 01. 2025 13.19

Tik pred novim letom je Inštitut 8. marec objavil peticijo "Ustavimo prodajo prepovedanih petard", s katero je zahteval takojšnje ukrepe, s katerimi bi se zaustavilo dostave prepovedanih petard v Slovenijo s strani tujih podjetij in dosledno kaznovalo kršitelje. Peticijo je podpisalo več kot 17.000 ljudi, ki zahtevajo, da se naši zakoni učinkovito izvajajo in da se škodljivo pokanje petard, ki so prepovedane že od leta 2008, končno ustavi. Podpise so predali vladi.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Sedmošolcu zasegli pirotehniko, ki mu jo je prek spleta kupil oče

11. 12. 2024 16.16

Praznike ob koncu leta še vedno zaznamujejo tudi grozovite poškodbe zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. V tretjini vseh primerov gre za poškodbe rok, obraza, obraznega dela ter poškodbe sluha in vida. Največ poškodovancev je starih od 20 do 30 let, med njimi tudi 20-letni Ranko, ki mu je lani pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da je bilo izdelano doma, odtrgalo desno roko. Policija ob tem opozarja, da imajo pirotehnična sredstva že učenci osnovnih šol. V enem primeru so ugotovili, da je sedmošolcu izdelke prek spleta kupil oče.

V združenju za otroško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe

29. 11. 2024 14.04

V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe za prvo obravnavo v otroški in mladostniški psihiatriji. Po njihovih navedbah so se čakalne dobe v zadnjem letu pri stopnji zelo hitro podaljšale za dodatna dva meseca, pri stopnji redno pa za dodatnih šest mesecev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Od zmerjanja sredi trgovskega centra do groženj s smrtjo

27. 11. 2024 13.52

Če se zdi, da so tarča groženj le sodniki v odmevnih kazenskih zadevah, so dejansko na udaru tudi tisti, ki sodijo v civilnih, družinskih in drugih zadevah. Storilec je klical, da že pripravlja načrt, kako bo pospravil mene in ostale družinske člane, se spominja sodnica Janja Roblek. Doživela je marsikaj, tudi grožnje in zmerjanja sredi trgovskega centra. Kako ogroženi so danes pravosodni funkcionarji in kako jih varuje policija?

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije

11. 10. 2024 11.47

Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Štab pod stanovanjskimi stavbami? Tarča Izraela vodja Hezbolaha Hasan Nasrala

27. 09. 2024 18.32

Izraelski napadi na Libanon se nadaljujejo, med drugim je Izrael napadel sedež Hezbolaha v predmestju Bejruta. Medtem je Unicef opozoril, da je bilo v Libanonu ta teden dnevno ubitih več kot dvakrat toliko otrok kot v vojni med Izraelom in Hezbolahom leta 2006. Savdska Arabija je oblikovala globalno zavezništvo, ki si bo prizadevalo za uveljavitev rešitve dveh držav v okviru izraelsko-palestinskega konflikta.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Začetek cepljenja proti RSV za nosečnice in starejše

13. 09. 2024 12.48

Na cepilni točki UKC Ljubljana bodo v prihodnjem tednu začeli cepiti proti respiratornemu sincicijskemu virusu. Cepivo je namenjeno nosečnicam za preprečevanje okužbe pri njihovih novorojenčkih v prvih mesecih življenja in starejšim od 60 let s pridruženimi boleznimi. Zaloga odmerkov je sicer omejena, zato se je treba na cepljenje naročiti.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Strokovnjakinja: 14-letnike bi pošiljali v zapor? To se mi zdi skrajno noro

20. 08. 2024 15.29

NSi je v parlamentarno proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, s katerim predlaga, da bi bili mladostniki za hujša kazniva dejanja kaznovani z zaporno kaznijo. A strokovnjakinja na področju kriminologije Mojca M. Plesničar poudarja: argumentov proti tovrstnemu zaostrovanju kazni je veliko. "Zaporna kazen je v naši sodobni kulturi najstrožja možna kazen in mi bi zdaj 14-letnike pošiljali v zapor. To se mi zdi skrajno noro," pravi.

Kako ravnati v primeru požara?

18. 07. 2024 13.33

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Na UKC povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala

11. 07. 2024 14.28

Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v zadnjih dneh opažajo povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala. Ogroženi so predvsem starejši ljudje, delavci, ki delajo na prostem, pa tudi majhni otroci. Pri bolnikih opažajo precejšen porast srčno žilnih zapletov, poslabša pa se tudi stanje bolnikov s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Zaradi požara v grškem Patrasu evakuirali bolnišnico in več naselij

09. 07. 2024 21.42

Potem ko je v bližini grškega pristaniškega mesta Patras izbruhnil gozdni požar, so morale tamkajšnje oblasti evakuirati bolnišnico za otroke in več manjših naselij. Bolnike so premestili v druge bolnišnice v tretjem največjem grškem mestu. Požar je sicer že zajezilo okoli sto gasilcev.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave

19. 05. 2024 18.07

Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

V zrušenju vrtiljaka v Srbiji poškodovanih več kot deset otrok

08. 05. 2024 17.33

V Kuršumliji na jugu Srbije se je zgodaj popoldne zrušil vrtiljak, pri čemer je bilo poškodovanih več kot deset otrok, od tega en huje, so sporočile srbske oblasti. 13-letnico so nezavestno prepeljali v klinični center v Nišu, njeno življenje pa naj bi bilo ogroženo. Deset otrok oskrbujejo v zdravstvenih domovih v Kuršumliji in bližnjem Prokuplju.

Hamas sprejel predlog za premirje, Izrael z napadi nad Rafo

06. 05. 2024 08.27

Po mnenju Izraela predlog za prekinitev ognja v Gazi, ki ga je sprejelo gibanje Hamas, ne izpolnjuje izraelskih zahtev, bodo pa na pogajanja vseeno poslali delegacijo. Predlog po navedbah palestinskega islamističnega gibanja predvideva tri faze, njegov cilj pa je trajna prekinitev sovražnosti. Vsaka faza naj bi trajala 42 dni. Pozno zvečer so izraelske obrambne sile sporočile, da kljub odgovoru Hamasa izvajajo napade na vzhodu Rafe, kjer naj bi bile Hamasove tarče.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem

23. 04. 2024 10.06

V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Oslovski kašelj v strmem porastu, zdravniki pozivajo k cepljenju

11. 03. 2024 20.08

V zadnjih dveh mesecih so pri nas našteli že več kot 350 primerov oslovskega kašlja, to je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Precepljenost proti oslovskemu kašlju je prenizka, opozarjajo zdravniki. Vsem, ki se v zadnjih petih letih niso cepili, priporočajo poživitveni odmerek, predvsem pa nosečnicam in starostnikom. Zaradi upada precepljenosti se v Evropo vračajo tudi ošpice, ki jih v Sloveniji zadnja leta skorajda ni bilo. Minuli teden so potrdili tri primere, za zdaj pa ne kaže, da bi se razširile.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

ECDC opozarja na nevarnost širjenja ošpic v EU

16. 02. 2024 17.11

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril, da je v prihodnjih mesecih mogoče pričakovati nadaljnje povečanje števila okužb z ošpicami v EU zaradi nezadostne precepljenosti v več državah, sezonskih trendov in vnosa primerov iz tretjih držav. Letos je za posledicami ošpic umrlo že najmanj sedem ljudi.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi

07. 02. 2024 20.52

Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?

28. 01. 2024 12.05

Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Z močno izrabljenimi pnevmatikami in poškodovanim steklom prevažal otroke

25. 01. 2024 10.47

Na območju Domžal so policisti ustavili avtobus za prevoz otrok, pri katerem so odkrili hujše nepravilnosti. Vozilo je imelo namreč močno izrabljene pnevmatike in poškodovano vetrobransko steklo. Izločili so ga iz prometa.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze

20. 01. 2024 14.23

Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.

V Sloveniji ni porasta bolnikov z oslovskim kašljem

09. 01. 2024 16.16

Medtem ko v nekaterih državah beležijo povečano število bolnikov z oslovskim kašljem, v Sloveniji takšnega porasta bolnikov NIJZ zaenkrat še ni zaznal. V letu 2023 je bilo pri nas potrjenih 94 primerov, nekoliko več so jih zabeležili v novembru in decembru. To je sicer še vedno manj potrjenih primerov kot v obdobju pred pandemijo covida-19.

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).