Dejstva

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

Ljubljana, 12. 12. 2024 06.33 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
29

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Ni si predstavljala, da bo kdaj v tako veliki stiski, da bo potrebovala pomoč pedopsihiatra. A dekle, poimenovali smo jo Manca, saj se ne želi razkriti, je pri sedemnajstih doživelo travmatični dogodek, zaradi katerega je izgubila tla pod nogami. Starši, tudi sami zaradi dogodka v šoku, so ji stali ob strani, ji poskušali pomagati, a to ni bilo dovolj, da bi se izvlekla iz brezna. Depresija, izgorelost, tesnoba, panični napadi. 

"Težko dihanje, tresla sem se, imela sem socialno fobijo," opisuje zanjo najtežje obdobje. To se ji je dogajalo tudi v šoli, kjer je imela vse več težav. Ocene so bile vse slabše, oddaljila se je od prijateljev, ker se ni čutila razumljeno. 

Nocoj ob 19. uri v rubriki 24UR Dejstva: o duševnih stiskah otrok, zakaj so tako dolge čakalne vrste in zakaj izgubljamo dragoceni čas, da bi otrokom in mladostnikom pomagali čimprej. Pa tudi, kako obremenjeni so otroci, mladostniki. Bi bile vrste pred ambulantami pedopsihiatrov krajše, če bi v šolah zahtevali manj od njih?

Začela se je zapirati med štiri stene. V tistem času je imela veliko izostankov v šoli, v zadnji letnik pravzaprav sploh ni več hodila.

Letos klonilo pet otrok, mladostnikov

Težko je, ko si vzame življenje odrasel človek, nepredstavljivo pa, ko se v tako hudi stiski, bolečini, da raje kot življenje izberejo smrt, znajdejo že otroci, mladostniki. Letos je obupalo nad življenjem pet otrok, mladostnikov, starih od 13 do 16 let, pred dvema letoma celo mlajši, stari do 14 let. Od leta 2020 si je življenje vzelo 44 otrok in mladostnikov, najbolj srhljivo pa je bilo leto 2021, čas covida. Izhod v samomoru je videlo 12 mladostnikov, starih od 15 do 19 let.

Do konca prejšnjega meseca napotenih k pedopsihiatru več kot tri tisoč otrok in mladostnikov

Stisk otrok in mladostnikov, ki se spopadajo s tesnobo, anksioznostjo, depresijo, samopoškodovanjem, samomorilnimi mislimi, motnjami pozornosti, hiperaktivnostjo itn., je vse več.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo lani izdanih 3.320 napotnic, letos 3.040. A gre le za podatek od januarja do novembra, prav december pa je mesec, ko pedopsihiatri zaznavajo pri otrocih in mladostnikih več težav, delno tudi zaradi večjih obremenitev v šolah. Med letoma 2018 in 2022 so na NIJZ zabeležili 23-odstotni porast napotitev k otroškim psihiatrom na sekundarni ravni ter 41-odstotni porast nujnih napotitev (samomorilno ogroženi otroci in mladostniki, mladi z akutno psihotično motnjo, hudo motnjo hranjenja). 

Po besedah dr. Radivoja Pribaković Brinovca, namestnika strokovnega direktorja NIJZ, se je število napotitev na prvi pedopsihiatrični pregled v primerjavi z obdobjem pred covidom povečalo za približno 50 odstotkov. "S tedanjih 2.000 napotitev ali nekoliko manj na dobrih 3000 napotitev danes. Zadnji dve leti, v letu 2023 in 2024, to število vztraja."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na porast števila otrok in mladostnikov, ki potrebujejo pomoč pedopsihiatra, pa ni vplivalo le obdobje covida. Že pred epidemijo smo zaznali trend povečevanja pogostosti duševnih motenj pri otrocih in mladostnikih, razlaga pedopsihiatrinja Maja Drobnič Radobuljac. "Pri tem sicer Slovenija ni izjema, podobno opažajo tudi v drugih razvitih državah." 

Več kot dva tisoč otrok in mladostnikov čaka na prvi pregled pedopsihiatra

Če je pred tremi leti čakalo na prvo pedopsihiatrično obravnavo 756 otrok in mladostnikov, jih čaka danes več kot dvakrat toliko, kar 2.013. Čakalne dobe pa so dolge.

Letos je obupalo nad življenjem pet otrok, mladostnikov, starih od 13 do 16 let. Od leta 2020 si je življenje vzelo 44 otrok in mladostnikov.

Primer naše sogovornice, mladostnice, ki se je po travmatičnem dogodku spopadala z depresijo, tesnobo, paničnimi napadi in socialno fobijo. Njen klic k pedopsihiatru je bil klic iz neznanskega obupa. Zavedala se je, da brez strokovne pomoči ne bo šlo. A ko je opisala travmatični dogodek in povedala, kakšne duševne stiske doživlja, je bila še bolj obupana. Pristala je v čakalni vrsti, na prvo obravnavo bi morala čakati leto in pol. Leto in pol stisk, trpljenja, črnih misli. 

Starši so ji plačali terapevtko in pedopsihiatra, da se je izvlekla iz najhujšega. In kaj bi se zgodilo, če ne bi imela staršev, ki so imeli dovolj denarja za to? Danes ne bi bila več živa, pravi Manca. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tudi skoraj dve leti čakanja na prvi pregled

Letos septembra so morali otroci in mladostniki povprečno čakati na to, da so prišli na vrsto z napotnico redno, navaja NIJZ, slabi dve leti, z napotnico hitro dobro leto, zelo hitro pa več kot 10 mesecev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Barbara Šegula Škoberne je pedopsihiatrinja s koncesijo v Ljubljani. "Pedopsihiatrov je v tem trenutku v Sloveniji več, kot jih je bilo kadarkoli, pa še vedno so čakalne dobe ogromne," pravi. Pri njej morajo otroci in mladostniki čakati, da pridejo na vrsto tri mesece, če imajo napotnico s stopnjo nujnosti zelo hitro, v primeru redno pa devet mesecev. Tako dolgo čakanje je nedopustno, je prepričana.

"Primer čakalne dobe mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled mora čakati povprečno 11 mesecev. Ali pa osemletnik, za katerega sumijo, da ima motnjo pozornosti (ADHD). Da bo prišel do pedopsihiatra, bo minilo 25 mesecev." dr. Maja Drobnič Radobuljac, pedopsihiatrinja

Naše urgentne službe so takoj dostopne, pravi predsednica Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo Maja Drobnič Radobuljac. "Ko pa jih potem napotimo v ambulante, čakajo nedopustno dolgo." Navaja primer čakalne dobe mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled mora čakati povprečno 11 mesecev. Ali pa osemletnik, za katerega sumijo, da ima motnjo pozornosti (ADHD). Da bo prišel do pedopsihiatra, bo minilo 25 mesecev. "Otroci in mladostniki ne bi smeli tako dolgo čakati," je kritična. Kot pravi, dve leti čakanja v življenju osemletnega otroka predstavlja približno četrtino življenja. V tem času, poudarja, otrok zaradi težav, ki jih ima, dobiva od vrstnikov slab odziv, ima slab uspeh v šoli, vse to vpliva na njegovo samopodobo, identiteto. In kar je velik problem, posledično obstaja tveganje, da se bodo pri tem otroku razvile še druge duševne motnje, kot so depresija, anksiozna motnja in vedenjska motnja. 

Pri obravnavi otrok pa je čas obravnave zelo pomemben. Znanstvene raziskave kažejo, da je treba duševno motnjo prepoznati čim prej. 

"Prej kot duševno motnjo pri otroku prepoznamo, prej kot jo zdravimo, boljši so kratkoročni in dolgoročni rezultati," pravi Drobnič Radobuljčeva. V nasprotnem primeru, opozarja, obstaja večje tveganje za razvoj še drugih duševnih motenj.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Še enega pedopsihiatra v Centre za duševno zdravje otrok in mladostnikov 

Pri nas imamo 25 Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo v zdravstvenih domovih, v njih pa lahko dobijo strokovno pomoč otroci, mladostniki, pa tudi njihovi starši. V centrih so ekipe strokovnjakov, med katerimi je tudi en pedopsihiater. "Vsak otrok, mladostnik, ki pride, gre skozi vstopni razgovor, skozi triažni postopek, na podlagi katerega se ocenijo potrebe po nadaljnji obravnavi," pravi dr. Radivoje Pribaković Brinovec. 

A ker se je število tistih, ki potrebujejo pomoč, povečalo, čakalne dobe pa so nedopustno dolge, je Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo ministrstvu za zdravje predlagalo, da bi v centrih dodatno zaposlili še enega pedopsihiatra. S tem bi čakalne dobe skrajšali, je prepričana predsednica združenja Drobnič Radobuljčeva, ki zagotavlja, da bo kljub temu da tudi pedopsihiatrov danes primanjkuje, v naslednjih letih tega kadra dovolj. Vsako leto bo, napovedujejo tudi na NIJZ, specializiralo do osem novih specialistov, poleg tega tudi ne pričakujejo upokojevanj v večjem številu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Sloveniji je bilo pred desetimi leti pet specialistov otroške in mladostniške psihiatrije ter 12 specializantov: danes jih je precej več, in sicer po podatkih Zdravniške zbornice Slovenije 56 specialistov in 38 specializantov. 

Ignoranca Ministrstva za zdravje?

V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo so bili doslej glede prizadevanj po zaposlitvi dodatnega pedopsihiatra v Centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov neuspešni. "Ministrstvo nas povsem ignorira," pravi predsednica združenja Drobnič Radobuljčeva. "V začetku februarja letošnjega leta smo jim poslali dopis s predvidenim številom ljudi, ki bodo zaključevali specializacijo, pa tudi podatke o čakalnih dobah. Na ta dopis ministrstvo ni odgovorilo." Ponovno so se na ministrstvo obrnili marca, še tretjič prejšnji mesec, odgovora pa do danes niso dobili. 

Medtem na Ministrstvu za zdravje zatrjujejo, da nikakor ne gre za ignoranco. Sekretarka v kabinetu ministrice za zdravje in psihiatrinja dr. Mojca Zvezdana Dernovšek v zaposlitvi še enega pedopsihiatra ne vidi težav. 

"Do zdaj financiranje res ni bil problem, problem je bil dobiti kader." Poudarja, da so se sredstva za financiranje Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov v obdobju od leta 2019 do 2023 povečevala. Lani je šlo za to dobrih sedem milijonov in pol evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

In če ministrstvo za zdravje predlogu o zaposlitvi še enega pedopsihiatra ne bo ugodilo? "Bodo čakalne dobe ostale enake ali pa bodo še daljše," opozarja Maja Drobnič Radobuljac, predsednica Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo, kar bi pomenilo, da bodo otroci in mladostniki še naprej v stiskah čakali tudi po skoraj dve leti na pedopsihiatra. 

Preiskovalna zgodba, Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uškakola
12. 12. 2024 08.45
-2
Ko prestopiš prag ustanove teh strokovnjakov pod narekovaji si do do konca zabredel, kajti oni te ne izpustijo iz krempljev ker si njihov dohodek. Otroci teh absolutno ne bi smeli obiskati lahko pa kašno igrišče hobi športa in to je to. Stran otroke od teh NORCEV. Neki stresi, izgorelost. šikaniranje, nadlegovanje..vse to je samo izgovor za lastno nesposobnost )) Lahko rečem posledica Komunizma, da preprosto se ljudje ne znajdejo v realnem življenju in ne znajo preživeti na trgu. Teorija enakih želodcev, enakih potreb, enakih želja, enakih sposobnostii, kjer je beseda ta je odličen, ta je boljši prepovedabna....je potisnila Slovenijo v zgubaško državo ( LUZERSKO FILOZOFIJO ) kjer ljudje samo čakajo..čakajo in opravičujejo zaigrano svojo nesposobnost..IN POTEM PRIDEJO TI PARAPSIHOLOGI, KI IMAJO REŠITEV..
generaly
12. 12. 2024 08.49
-1
Hahahaaa zdj je pa komunizem kriv za njihovo stanje hahahaahaa pa ti slovenclj ves da se to dogaja tud v drugih drzavah k niso imel komunizma samo npr v zda jih je ogromno...komunizem hahahaahaa ta je pa huda ja hahsahaahaaa...aaa vsral sm se ....
JohannDoe
12. 12. 2024 08.59
@urško Torej imaš ti rešitev? Strelski vod? Kanclager? Resnično bi jo rad slišal, ker zveniš kot dohtar neki.
generaly
12. 12. 2024 08.38
-6
Pac dons so pamzi zlo pomehkuzeni....obcutljivi na vse in sw za vsak dre.. tresejo
cerob
12. 12. 2024 08.36
+3
Zakaj jih je premalo? Privat jih je dovolj, sicer strokovnost neakterih vprašljiva, ena ura med 60 in 80 EUR, največkrat rečejo, da je treba imeti seanso dve uri skupaj vsaj enkrat tedensko. Sedaj pa seštejte zaslužek, upoštevajoč, da gre za gotovino dano na roke.
Abica
12. 12. 2024 08.45
+2
Ce je treba dati gotovino na roke, potem so res vprašljivi!
mptour
12. 12. 2024 08.36
+3
Če bi bila vzgoja otrok, kot 40 let nazaj, teh problemov nebi bilo.
Žuža88
12. 12. 2024 08.39
+6
Ja seveda ja ocitno se ne zavedate koliko je bilo vcasih samomorov med mladimi. Povprasajte babice in dedke koliko je bilo tega.
Abica
12. 12. 2024 08.45
+1
iziizi
12. 12. 2024 08.36
-3
vauuu punca naj pogleda kaksnega invalida ki je na vozičku in se vpraša kolk je naboljšem od njega in bodo hitro težave pozabljene naj se zamisli kolk je tudi drugim slabše od nje ,naj ne gleda tiste ki so boljši v imetju
Abica
12. 12. 2024 08.46
+3
A ves da te to, da gre drugim se slabse, ne potolazi vedno.
inside1
12. 12. 2024 08.47
+1
ja ne gre to kar tak. ko si na dnu ti je popolnoma vseeno za vse.... Se sicer strinjam z napisanim. Otroc imajo danes preveč informacij in se obremenjujejo z vsem že ter prcajo drug drugega. Saj krivda je tak na starših, ko jih ščitijo do konca, da "naš pa ni tak.", da bi težave delal drugim
inside1
12. 12. 2024 08.32
+10
tudi sam sem moral it vse samoplačniško za hčero. Kriva aksioznost ter slab šolski sistem, voziš okoli nevroloških ambulant pa bi samo glavo slikali, drugo se ni zgodilo nič. Si naročen na pedopsihiatra, pa si drugo leto komaj na vrsti. Otrok pa rabi pomoč takoj, saj samo tone in tone.... . Pa še vsakemu ne uspe, da se otrok "odpre" in spregovori. Ja tudi telefoni so nekaj krivi, saj je na netu veliko tudi slabih informacij za otroke. Ko je otrok v "temi" brska samo za slabimi stvarmi, kako rešit al nerešit zadevo. Čas je tu zelo pomemben, saj tudi izboljšava se ne zgodi čez noč. Najlažje jih je pa kar bolnišnično zapreti v kliniko.
Aklanc
12. 12. 2024 08.45
Kam ste šli samoplačniško. Mi že eno leto čakamo, pa imamo termin šele 2026.
inside1
12. 12. 2024 08.53
JOSEPH HAYDN
12. 12. 2024 08.28
-2
Prazno nabijanje statistike v članku. Te obravnave so simptom, kje leži vzrok simpotomov se je treba vprašat
Primula1
12. 12. 2024 08.27
+1
Še en primer iz prakse, ki potrjuje, da nismo več dožni plačevati zdravstvenega zavarovanja!
Žuža88
12. 12. 2024 08.27
+1
Zakaj starsi tako dolgo cakajo predn opazijo, da z otrokom nekaj ni ok? Sem prepricana, da otrok kaze dolocene specifike v obnasanju ze v predsolski dobi pa se ne ukrepa takoj. Veliko vzgojiteljev opozarja starse, da z otrokom ni cist vse ok, starsi pa sami seb lazejo in se pripricujejo, da je vse super in so to samo prehodna obdobja, ki bodo izzvenela. Na koncu pa pripelje tako dalec, da otrok razmislja o samomoru. Danes je toliko znanja o delovanju nevroloskega sistema, da lahko strokovnjak po nekaj pregledih pri predsolskem otroku, doloci h katerim vedenjskim tezavam je otrok nagnjen. Ni vse samo vzgoja...
NotMe
12. 12. 2024 08.23
+8
Kaj pa, če bi se namesto v zdravljenje raje usmerili v preventivo? Prepoved telefonov v šoli takoj, naročnina za otroke le za prenos klice in sms, okleščenje kurikuluma vsega balasta, tuj jezik v 5 razred, omejitev omrežij do 18 leta, poučevanje praktičnih zadev, spodbujanje prostovoljstva jn kolegialnosti? Tako je pa cela OŠ pehanje za ocenami in za lajki.
Uškakola
12. 12. 2024 08.22
-1
To si prav izmišljajo neka stanja, da imajo delo denar ter izsiljujejo za svoj položaj, izgorela mladostnica, potem so vse v Palestini, Ukrajini, Siriji...da ne naštevam milijarda izgorelih, psihološko na tleh, samo še stroka lahko to reši, tako je, ko imajo norci čas, denar in dostop do medijev.
Uporabnik1888402
12. 12. 2024 08.20
-1
Danes so vsi nori, kao.
NotMe
12. 12. 2024 08.19
+2
Tole ne pije vode. Leta 2014 5 pedopsihiatrov, danes 56, to je 11x povečanje, pa ne zmorejo povečanja pacientov za faktor 1.5? In kot je že nekdo računal, tole ne zdrži matematike. Ob le osmih obravnavah dnevno jih vsak obravnava letno 2000! Njih je 56. Pomeni, da bi vsak otrok moral imeti vsaj enkrat tedensko eno urno obravnavo. Zakaj je nima??? O tej Barbari je pa škoda izgubljat besede, žal, osebna izkušnja.
Fluxx
12. 12. 2024 08.20
-1
zato ker ni denarja. Koncesije so strogo omejene.
Fluxx
12. 12. 2024 08.13
+8
Dejstvo so, socialna omrezja in pa mediji ki povelicujejo narobne vrednote. Potem pa imamo mlade punce ki se ali plasticno operirajo ali pa so del statistike pedopsihiatrov. Fantje pa tako ali tako niso dovolj dobri ce niso top 1%. Se vedelim nasljednjega clanka o influncerki,l.
slayer2
12. 12. 2024 08.08
+11
Včeraj dobil kdaj sem naročen na kardiologa, datum 7.1.2026,niso gladki!!!
jutri_pa_res
12. 12. 2024 08.06
+10
Kakršenkoli je sistem zdravstvenega zavarovanja, vedno mora biti jasno določeno, kaj je v košarici pravic iz tega zavarovanja za ta denar. Tako kot je sedaj pri nas, ko imaš v teoriji zavarovane prav vse zdravstvene nevarnosti, v praksi pa ne prideš na vrsto, v neki pravni državi, kot je recimo ZDA, ne more biti. Tam bi pacient mimogrede iztožil par milijonov odškodnine, ker ni prišel pravočasno na vrsto, čeprav je plačal zavarovanje…
skuripanda burns
12. 12. 2024 08.04
+7
"Barbara Šegula Škoberne... Tako dolgo čakanje je nedopustno, je prepričana." Če je o tem tako prepričana, pa naj jih vzame dnevno več v obravnavo in počisti svojo čakalno vrsto. Ne razumem, v čem je problem. Saj ji ni treba pol dneva sedeti in gledati v prazno. 56 pedopsihiatrov specialistov, 2000 novih pacientov LETNO, to je za celo Slovenijo OSEM NA DELOVNI DAN... In ti pedopsihiatri, vseh 56 komadov specialistov (plus 38 specializantov), ki se svaljkajo po Sloveniji, ne zmore obdelati osem novih pacientov dnevno, pa da se jih lepo obravnava sproti, takoj, brez čakanja? To je en nov pacient dnevno (na delovni dan, brez vikendov!) NA SEDEM PSIHIATROV!!! Oziroma vsak pedopsihiater bi rabil v obravnavo vzeti samo enega novega pacienta vsak teden in pol, pa bi VSI PRIŠLI NA VRSTO TAKOJ! Lahko jih je sram. Tako kot vse dohtarje, ki javno javkajo o čakalnih vrstah, v službo se pa primajejo ob 9h zjutraj, ob 12h za uro in pol na malico, ob 14h pa domov, kjer si nabijajo ure "v pripravljenosti". Plače jih zanimajo, to je pa tudi vse. Sram jih je lahko.
skuripanda burns
12. 12. 2024 08.11
+3
Še malo matematike: 56 pedopsihiatrov specialistov + 38 specializantov krat 250 delovnih dni v letu = 23000+ delovnih dni. Če so otroci napoteni k pedopsihiatrom pri, recimo, povprečno 10 letih, pa jih je 2000 novih vsako leto, to pomeni, da je skupno število pacientov pedopsihiatrov lahko konstantno pri 16.000 za celo Slovenijo... Če rečemo, da v povprečju rabijo obravnavo vsake tri mesece (nekateri bolj pogosto, večina pa manj), je to 64.000 obravnav letno. Oziroma ne več kot 3-4 obravnave na psihiatra na delovni dan (obravnava je lahko samo pol ure, lahko pa je tudi celo uro, pri rednih pacientih pa 15 minutni check-up vsake pol leta in nov recept), pa so vsi takoj na vrsti, ko rabijo. Kje je torej problem?
Fluxx
12. 12. 2024 08.15
+5
problem je da imajo koncesijo le redki. Privat si na vrsti nasljednji dan.
Abica
12. 12. 2024 08.49
+1
Matematika, da te kap... Kot ze povedano, 2000 novih ne pomeni, da starih vec ni!