Dejstva

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

Ljubljana, 12. 12. 2024 06.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
98

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Ni si predstavljala, da bo kdaj v tako veliki stiski, da bo potrebovala pomoč pedopsihiatra. A dekle, poimenovali smo jo Manca, saj se ne želi razkriti, je pri sedemnajstih doživelo travmatični dogodek, zaradi katerega je izgubila tla pod nogami. Starši, tudi sami zaradi dogodka v šoku, so ji stali ob strani, ji poskušali pomagati, a to ni bilo dovolj, da bi se izvlekla iz brezna. Depresija, izgorelost, tesnoba, panični napadi. 

"Težko dihanje, tresla sem se, imela sem socialno fobijo," opisuje zanjo najtežje obdobje. To se ji je dogajalo tudi v šoli, kjer je imela vse več težav. Ocene so bile vse slabše, oddaljila se je od prijateljev, ker se ni čutila razumljeno. 

Nocoj ob 19. uri v rubriki 24UR Dejstva: o duševnih stiskah otrok, zakaj so tako dolge čakalne vrste in zakaj izgubljamo dragoceni čas, da bi otrokom in mladostnikom pomagali čimprej. Pa tudi, kako obremenjeni so otroci, mladostniki. Bi bile vrste pred ambulantami pedopsihiatrov krajše, če bi v šolah zahtevali manj od njih?

Začela se je zapirati med štiri stene. V tistem času je imela veliko izostankov v šoli, v zadnji letnik pravzaprav sploh ni več hodila.

Letos klonilo pet otrok, mladostnikov

Težko je, ko si vzame življenje odrasel človek, nepredstavljivo pa, ko se v tako hudi stiski, bolečini, da raje kot življenje izberejo smrt, znajdejo že otroci, mladostniki. Letos je obupalo nad življenjem pet otrok, mladostnikov, starih od 13 do 16 let, pred dvema letoma celo mlajši, stari do 14 let. Od leta 2020 si je življenje vzelo 44 otrok in mladostnikov, najbolj srhljivo pa je bilo leto 2021, čas covida. Izhod v samomoru je videlo 12 mladostnikov, starih od 15 do 19 let.

Do konca prejšnjega meseca napotenih k pedopsihiatru več kot tri tisoč otrok in mladostnikov

Stisk otrok in mladostnikov, ki se spopadajo s tesnobo, anksioznostjo, depresijo, samopoškodovanjem, samomorilnimi mislimi, motnjami pozornosti, hiperaktivnostjo itn., je vse več.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo lani izdanih 3.320 napotnic, letos 3.040. A gre le za podatek od januarja do novembra, prav december pa je mesec, ko pedopsihiatri zaznavajo pri otrocih in mladostnikih več težav, delno tudi zaradi večjih obremenitev v šolah. Med letoma 2018 in 2022 so na NIJZ zabeležili 23-odstotni porast napotitev k otroškim psihiatrom na sekundarni ravni ter 41-odstotni porast nujnih napotitev (samomorilno ogroženi otroci in mladostniki, mladi z akutno psihotično motnjo, hudo motnjo hranjenja). 

Po besedah dr. Radivoja Pribaković Brinovca, namestnika strokovnega direktorja NIJZ, se je število napotitev na prvi pedopsihiatrični pregled v primerjavi z obdobjem pred covidom povečalo za približno 50 odstotkov. "S tedanjih 2.000 napotitev ali nekoliko manj na dobrih 3000 napotitev danes. Zadnji dve leti, v letu 2023 in 2024, to število vztraja."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na porast števila otrok in mladostnikov, ki potrebujejo pomoč pedopsihiatra, pa ni vplivalo le obdobje covida. Že pred epidemijo smo zaznali trend povečevanja pogostosti duševnih motenj pri otrocih in mladostnikih, razlaga pedopsihiatrinja Maja Drobnič Radobuljac. "Pri tem sicer Slovenija ni izjema, podobno opažajo tudi v drugih razvitih državah." 

Več kot dva tisoč otrok in mladostnikov čaka na prvi pregled pedopsihiatra

Če je pred tremi leti čakalo na prvo pedopsihiatrično obravnavo 756 otrok in mladostnikov, jih čaka danes več kot dvakrat toliko, kar 2.013. Čakalne dobe pa so dolge.

Letos je obupalo nad življenjem pet otrok, mladostnikov, starih od 13 do 16 let. Od leta 2020 si je življenje vzelo 44 otrok in mladostnikov.

Primer naše sogovornice, mladostnice, ki se je po travmatičnem dogodku spopadala z depresijo, tesnobo, paničnimi napadi in socialno fobijo. Njen klic k pedopsihiatru je bil klic iz neznanskega obupa. Zavedala se je, da brez strokovne pomoči ne bo šlo. A ko je opisala travmatični dogodek in povedala, kakšne duševne stiske doživlja, je bila še bolj obupana. Pristala je v čakalni vrsti, na prvo obravnavo bi morala čakati leto in pol. Leto in pol stisk, trpljenja, črnih misli. 

Starši so ji plačali terapevtko in pedopsihiatra, da se je izvlekla iz najhujšega. In kaj bi se zgodilo, če ne bi imela staršev, ki so imeli dovolj denarja za to? Danes ne bi bila več živa, pravi Manca. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tudi skoraj dve leti čakanja na prvi pregled

Letos septembra so morali otroci in mladostniki povprečno čakati na to, da so prišli na vrsto z napotnico redno, navaja NIJZ, slabi dve leti, z napotnico hitro dobro leto, zelo hitro pa več kot 10 mesecev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Barbara Šegula Škoberne je pedopsihiatrinja s koncesijo v Ljubljani. "Pedopsihiatrov je v tem trenutku v Sloveniji več, kot jih je bilo kadarkoli, pa še vedno so čakalne dobe ogromne," pravi. Pri njej morajo otroci in mladostniki čakati, da pridejo na vrsto tri mesece, če imajo napotnico s stopnjo nujnosti zelo hitro, v primeru redno pa devet mesecev. Tako dolgo čakanje je nedopustno, je prepričana.

"Primer čakalne dobe mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled mora čakati povprečno 11 mesecev. Ali pa osemletnik, za katerega sumijo, da ima motnjo pozornosti (ADHD). Da bo prišel do pedopsihiatra, bo minilo 25 mesecev." dr. Maja Drobnič Radobuljac, pedopsihiatrinja

Naše urgentne službe so takoj dostopne, pravi predsednica Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo Maja Drobnič Radobuljac. "Ko pa jih potem napotimo v ambulante, čakajo nedopustno dolgo." Navaja primer čakalne dobe mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled mora čakati povprečno 11 mesecev. Ali pa osemletnik, za katerega sumijo, da ima motnjo pozornosti (ADHD). Da bo prišel do pedopsihiatra, bo minilo 25 mesecev. "Otroci in mladostniki ne bi smeli tako dolgo čakati," je kritična. Kot pravi, dve leti čakanja v življenju osemletnega otroka predstavlja približno četrtino življenja. V tem času, poudarja, otrok zaradi težav, ki jih ima, dobiva od vrstnikov slab odziv, ima slab uspeh v šoli, vse to vpliva na njegovo samopodobo, identiteto. In kar je velik problem, posledično obstaja tveganje, da se bodo pri tem otroku razvile še druge duševne motnje, kot so depresija, anksiozna motnja in vedenjska motnja. 

Pri obravnavi otrok pa je čas obravnave zelo pomemben. Znanstvene raziskave kažejo, da je treba duševno motnjo prepoznati čim prej. 

"Prej kot duševno motnjo pri otroku prepoznamo, prej kot jo zdravimo, boljši so kratkoročni in dolgoročni rezultati," pravi Drobnič Radobuljčeva. V nasprotnem primeru, opozarja, obstaja večje tveganje za razvoj še drugih duševnih motenj.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Še enega pedopsihiatra v Centre za duševno zdravje otrok in mladostnikov 

Pri nas imamo 25 Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo v zdravstvenih domovih, v njih pa lahko dobijo strokovno pomoč otroci, mladostniki, pa tudi njihovi starši. V centrih so ekipe strokovnjakov, med katerimi je tudi en pedopsihiater. "Vsak otrok, mladostnik, ki pride, gre skozi vstopni razgovor, skozi triažni postopek, na podlagi katerega se ocenijo potrebe po nadaljnji obravnavi," pravi dr. Radivoje Pribaković Brinovec. 

A ker se je število tistih, ki potrebujejo pomoč, povečalo, čakalne dobe pa so nedopustno dolge, je Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo ministrstvu za zdravje predlagalo, da bi v centrih dodatno zaposlili še enega pedopsihiatra. S tem bi čakalne dobe skrajšali, je prepričana predsednica združenja Drobnič Radobuljčeva, ki zagotavlja, da bo kljub temu da tudi pedopsihiatrov danes primanjkuje, v naslednjih letih tega kadra dovolj. Vsako leto bo, napovedujejo tudi na NIJZ, specializiralo do osem novih specialistov, poleg tega tudi ne pričakujejo upokojevanj v večjem številu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Sloveniji je bilo pred desetimi leti pet specialistov otroške in mladostniške psihiatrije ter 12 specializantov: danes jih je precej več, in sicer po podatkih Zdravniške zbornice Slovenije 56 specialistov in 38 specializantov. 

Ignoranca Ministrstva za zdravje?

V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo so bili doslej glede prizadevanj po zaposlitvi dodatnega pedopsihiatra v Centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov neuspešni. "Ministrstvo nas povsem ignorira," pravi predsednica združenja Drobnič Radobuljčeva. "V začetku februarja letošnjega leta smo jim poslali dopis s predvidenim številom ljudi, ki bodo zaključevali specializacijo, pa tudi podatke o čakalnih dobah. Na ta dopis ministrstvo ni odgovorilo." Ponovno so se na ministrstvo obrnili marca, še tretjič prejšnji mesec, odgovora pa do danes niso dobili. 

Medtem na Ministrstvu za zdravje zatrjujejo, da nikakor ne gre za ignoranco. Sekretarka v kabinetu ministrice za zdravje in psihiatrinja dr. Mojca Zvezdana Dernovšek v zaposlitvi še enega pedopsihiatra ne vidi težav. 

"Do zdaj financiranje res ni bil problem, problem je bil dobiti kader." Poudarja, da so se sredstva za financiranje Centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov v obdobju od leta 2019 do 2023 povečevala. Lani je šlo za to dobrih sedem milijonov in pol evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

In če ministrstvo za zdravje predlogu o zaposlitvi še enega pedopsihiatra ne bo ugodilo? "Bodo čakalne dobe ostale enake ali pa bodo še daljše," opozarja Maja Drobnič Radobuljac, predsednica Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo, kar bi pomenilo, da bodo otroci in mladostniki še naprej v stiskah čakali tudi po skoraj dve leti na pedopsihiatra. 

Preiskovalna zgodba, Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (98)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
19. 12. 2024 08.41
Ta primer, katerega opisuje članek je eden izmed mnogih, ki dokazuje, da je korupcija v zdravstvu pred skrbjo za zdravje naroda. Tukaj vidimo izsiljevanje in manipuliranje v zdravstvu do onemoglosti.
2fast4
13. 12. 2024 09.44
+0
Sistem je tako v k, da ni več rešitve. Volu harji na položajih bodo uničili vse, kar še lahko...
Duh8
13. 12. 2024 09.20
+6
Prepovejo naj instagram,tik tok FB......igrice in naj otroci tudi fizično kaj delajo in ne samo bulijo v te ekrane. Sami neki psihiatri......cela družba v .......starši se naj mal več ukvarjajo z otroci pa ne bo potrebnih 100 in več takih strokovnjakov.
neodvisen
13. 12. 2024 08.28
+1
A imajo premalo počitnic ?
Delavec_Slo
12. 12. 2024 21.52
+6
Ne vem, a je v naši družbi še kdo normaln, zato, ker bo zjutraj dež namesto sonca bodo kmalu obiskovali psihiatra zaradi stresa!! Kam gre ta svet
milan12
12. 12. 2024 21.01
+8
1. korak, telefone jim pobrat (tiktok, insta ipd.) in takoj jih bo 3/4 manj
Delavec_Slo
12. 12. 2024 21.53
+5
Bravo, vsak prdec je že stresn za to mladino, pa do 40 leta jih morajo starši ujčkat in podpirat LENOBO!!!!
Pikaponca
12. 12. 2024 16.37
+9
Za zdravstvo lahko zapišemo... Dokler ni bilo ministra, njegovega kabineta, nadkabineta, podkabineta, sekretarjev, strokovnih služb, zavarovalnic, vladnih služb, agencij, komisij, podkomisij, nadkomisij, stokovnih sodelavcev, raziskovalnih nalog, svetovalcev, razpisov, koncesij, pogodbenega dela, fuša v z udarniškim delom zgrajenih zdravstvenih ustanovah, varuhov, trave in asfalta, mačk in kozlov in se ni strokovno delalo....sploh pa ni bilo zbornic in stroke..se z tem niso ukvarjali župani, poslanci in Lopovi ter kriminalci.. Ni bilo čakalnih vrst, pacienti zadovoljni, zdravniki so celo delali in nihče si ni podajal bolnikov in jih na suho če plačaš takoj če ne pa leto dni v istem prostoru katerega so zgradili z udarniškim delo isti dohtar isto uro nihče ni ustvarjal dobička ter pisal belih receptov za tretjerazredni generik, ki si ga zavarovanci morajo plačati sami in si delal Norca z ljudmi ki plačujejo vsaj tri in več zavarovanj.. Ljudje ker pacienti ne morejo bi vas že davno morali poslat v rodni kraj.
mmickica
12. 12. 2024 15.35
+11
Psihiatra rabijo starsi, ki so s svojo napacno vzgojo iz otrok naredili preobcutljive soncke, ki jih odpihne in sesuje ze blaga sapica iz napacne smeri.
T-I-T-O
12. 12. 2024 14.41
+2
To namerno delate ,ker delate državo norcev,samo da imate zdravniki, kaj za delat,Se pa imajo šole socialne delavke će ne pa predmet naredite obvezni šolski predmet od 1 razreda naprej eno uro ne pa da otroke psihićno unićujete z tujimi jeziki,ko še slovenski ne vedo.
tornadotex
12. 12. 2024 13.48
-1
Vse je videti,da tudi psihiatri delajo raje privat, kot pa v javni službi... Rezultat pa so tile 5 mladostnikov, ki bi jih lahko rešili, če bi lahko hitro prišli k njimi.
slavaukrajini
12. 12. 2024 13.04
+9
Včasih ni bilo nobenih motenj samo palca po riti ,pa delovalo je .... danes pa.....
ReAnDa
12. 12. 2024 13.03
+4
Tudi na tem področju bo balon nekoč počil.
ii
12. 12. 2024 12.48
+18
Ali se kdo vpraša, zakaj vse več najstnikov potrebuje pomoč psihiatrov. Večinoma so to mladostniki, ki so preobčutljivi zaradi napačne vzgoje. Taka mladina dobi vse, kar si zaželi. Dizajnerska oblačila, neprestano žuriranje, zahteve po še več dobrin,... Ob najmanjši težavi se sesujejo. Ne vidijo izhoda. Tudi družbena omrežja naredijo ogromno škode. Vse napreduje, le osnovne vrednote nazadujejo. Bredemo.
devlon
12. 12. 2024 12.31
+0
pedoduhovniki verjetno ne morejo pomagat
proofreader
12. 12. 2024 12.00
+17
Same težave z vsiljevanjem woke ideologije.
RichPiana
12. 12. 2024 11.45
+17
Najstnik je lahko izgorel samo, ce celo noč doom skrola.
zdravkob
12. 12. 2024 11.43
+14
Pedopsihater? Ena po riti, pa je rešen problem. Otroka čustveno maltretirajo s permisivno vzgojo, da ima potem psihične težave. To se mora spremenit!
Dr.Arslanagić
12. 12. 2024 11.56
+6
Otrok se znajde v navzkrižju interesov očeta, mame, šole (učiteljev), vere, kapitala, trenerja,... itd itd in poči.
graf
12. 12. 2024 11.33
+24
V časih mojega otroštva ni nihče vedel kaj je pedopsihiater .. kaj šele bil pri njem , AMPAK , takrat smo se otroci igrali na gmajni , plezali po drevesih , oprezali za vevericami , se igrali skrivalnice itn itn ! Takoj po prihodu iz šole ko sem pešačil 5 km je bilo treba pomagat doma pri kmečkih opravilih , šele ko se je znočilo je bil čas za domače naloge ! Zdaj pa starše sedanjih otrok sprašujem koliko od tega je ostalo današnji mladini ? Poznate kaj otrok ki hodijo peš v šolo ? Vsa mladina zija v ekrane , celo ko koga pozdravim ki gre mimo mene obgovorim pa se niti ne obrne ! ZATO rabite psiho .. ne vem kakšne strokovnjake ker so pametni telefoni prevzeli vso pamet vaših otrok in so pozabili da družbeno socialna bitja ! Otroke crkljate s telefoni , elektro skiroji in ne vem s čim ... ko pa odrastejo so pa goli in bosi , ne poznajo ne delovnih navad , ne občutka kaj je prav in kaj narobe ! Življenje ni potica , niti v otroštvu je ne sme biti da človek lahko odraste v mentalno trdno osebo ...
Sventevith
12. 12. 2024 14.22
+11
Točno to. Bo ljudstvo zadovoljno, ko bo na voljo 100 pedi psihologov? To ni rešitev. Treba narediti par korakov nazaj. Družba je kaput. Dekadenca je v zagonu, pa tako, na žalost ne boste rešili svojih sončkov. Do kirurgije, ali resnih fizičnih težav v zrelih letih, zdravnika ne potrebuješ. So izredni primeri, ampak ne govorimo o njih. Za te zbiramo zamaške in donacije.
Kmječki Poba
12. 12. 2024 11.12
-6
Morali bi še malo ozaveščati o problemu izgorelosti v javni upravi.
graf
12. 12. 2024 16.02
+3
😄 😁 😆 😅 😂 😁 😆 😅 😂 🤣
skuripanda burns
12. 12. 2024 10.46
+15
Malo logike: pred 30 leti je bilo prebivalstva v Sloveniji nekako enako, kot danes. Zdravnikov, takih in drugačnih, je bilo bistveno manj. Znanje je bilo slabše, tako za diagnostiko, kot za zdravljenje; oprema in zdravila so bila slabša; infrastruktura zdravstva je bila bistveno slabša. Pa so uspeli vse paciente brez problema obdelati brez čakalnih vrst. Danes je prebivalcev enako, zdravnikov več, oprema boljša, znanje v zdravstvu je napredovalo, bolnice so vedno bolje opremljene, zdravila so boljša... pa imamo čakalne vrste levo in desno. Problem ni pomanjkanje kadra. Problem je pomanjkanje delovne vneme pri kadru, ki ga imamo. Gospod kirurg ali specialist pridejo naokrog ob 9h, 10h, ko ljudje čakajo že od 7h zjutraj... ob 12h obvezna malica vsaj uro, uro in pol... ob 14h je pa že preutrujen, da bi se ukvarjal s pacienti, in gre domov kasirati "pripravljenost na domu". Imaš posameznike, ki res delajo, večina se pa samo štemplja in potem štrajka pri vladi za višje plače.