Pediatrinja na ZD Ljubljana Marija Burnik pojasnjuje, da so za hud potek oslovskega kašlja ogroženi zlasti otroci, mlajši od šestih mesecev. "V skrajnem primeru se lahko konča tudi s smrtjo ali pa konvulzijami oziroma možganskimi napadi," je povedala in dodala, da je že na sploh potek bolezni za majhne otroke zelo naporen.
Letošnja statistika je zelo zaskrbljujoča. Če smo lani v celem letu zabeležili 125 primerov oslovskega kašlja, se jih je letos le v dobrih dveh mesecih, nabralo že 350. Tolikšnega porasta pri nas ni bilo že od leta 2014, ko je za oslovskim kašljem zbolelo skoraj 400 ljudi. Nismo torej daleč od novega neslavnega rekorda. Epidemijo, ki so jo že razglasili ponekod v Srbiji in na Hrvaškem, lahko zaustavimo le s cepljenjem, svarijo zdravniki.
"Zlasti se cepljenje priporoča nosečnicam. In tudi nosečnice imajo eventualno lahko težji potek bolezni. Cepljenje je smiselno tudi za starostnike, skratka za vse, ki niso bili cepljeni v zadnjih petih letih," pravi Burnikova.
Pri nas potrdili tudi tri primere ošpic
Zlasti z Balkana k nam znova prihajajo tudi ošpice. Tri primere so pri mladoletnih in necepljenih potrdili minuli teden. A vsaj zaenkrat se, kot vse kaže, ošpice še niso razširile.
"Lahko pričakujemo, glede na to, da imamo ošpice v sosednjih državah kakšen posamičen primer. (BLIC) Upajmo pa, da česa resnejšega v prihodnje ne bo," je povedala epidemiologinja na NIJZ Eva Grilc.
"Ali bo to pomenilo širši izbruh? Ne vemo. Zato ker ne vemo, s kolikimi so bili v stiku. S koliko cepljenimi in koliko necepljenimi. Seveda pa je z upadanjem čredne precepljenosti večja verjetnost, da pride do izbruha. To bo čas pokazal," je dodala Burnikova.
Tudi precepljenost proti ošpicam je pri nas že padla pod 90 odstotkov. Za dobro, čredno imunost bi morala biti vsaj 95-odstotna.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.