V letošnjem decembru so bili na Policijski upravi Celje obveščeni, da so učenci na več osnovnih šolah prinesli prepovedana pirotehnična sredstva, v desetih dneh pa so zasegli kar 79 kosov prepovedane pirotehnike različnih kategorij. V enem primeru so ugotovili, da je pirotehnične izdelke, ki jih je v šolo prinesel učenec 7. razreda, prek spleta kupil njegov oče. Zoper očeta so uvedli predlog o prekršku.
"Statistični podatki kažejo, da so najpogostejši vzroki poškodb s pirotehniko poškodovana prižigala, saj poskuša uporabnik izdelek prižgati večkrat. Ker se po vsakem poskusu prižigalo skrajša, se pogosto zgodi, da uporabnik s prižiganjem aktivira bistveno krajše prižigalo, ki takoj aktivira razstrelilno polnitev in zato izdelek učinkuje že v rokah ali pa v neposredni bližini telesa uporabnika. Zato neaktivirano pirotehniko obvezno zavrzite," je na novinarski konferenci opozoril inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje Boštjan Kavc.
Kar 85 odstotkov uporabnikov se poškoduje zaradi nepazljive in predrzne uporabe takih izdelkov in zaradi nizkega zavedanja, da je pirotehnika nevarna. "Tipične poškodbe nastanejo, ko v roki raznese petardo, ker jo je oseba prepozno spustila iz rok ali pri prižiganju že uporabljenih izdelkov, ki še niso eksplodirali," je posledice, ki jih utrpijo posamezniki, opisal Kavc.
Po poškodbi se ponovno uči hranjenja, pisanja ...
Lani novembra se je pri uporabi pirotehnike hudo poškodoval 20-letni Ranko Lazarevič s Koroške. Pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da ni bilo kupljeno v trgovini, ampak izdelano doma, mu je odtrgalo desno roko, od zapestja. Po poškodbi se je moral ponovno učiti hranjenja, pisanja in oblačenja z drugo roko. Letos bo prejel protezo, ki mu bo omogočila, da se bo znova vrnil v službo. Vsem mladim polaga na srce, naj ne uporabljajo pirotehnike.
Poškodbe so v večini primerov trajne, opozarja tudi dr. med., specialist kirurg iz Splošne bolnišnice Celje Andrej Strahovnik. "V večini primerov gre za trajne posledice, saj eksplozija povzroči raztrganine, zmečkanine mikroembolije drobnih žil, poškodbe živcev in obsežne poškodbe mehkih tkiv, zato je potreben pri oskrbi tovrstnih poškodb multidisciplinaren pristop različnih vrst specialnosti."
Kljub napredni kirurški tehniki vseh poškodb ne morejo popraviti, opozarja. Edina pot, ki poškodbe prepreči, je po besedah Strahovnika ta, da pirotehnike ne kupujete in ne uporabljate.
Policija ob tem opozarja, da "če se že ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih". Če že, jih kupujte pri pri pooblaščenih trgovcih, saj so le ti dovolj strokovno usposobljeni.
Nevarnost predstavlja tudi uporaba pirotehnike na krajih, kjer je veliko ljudi. Petarde lahko v takem primeru počijo v neposredni bližini ljudi, poškodbe lahko povzročijo tudi izstreljeni in padajoči predmeti, ki so že zagoreli, ob tem pa so ogroženi predvsem otroci, odrasli z motnjami avtističnega spektra in živali. "Zelo veliko nevarnost za poškodbe predstavlja pirotehnični izdelek, odvržen v koš za smeti, nabiralnik, steklenico... Saj se pri vžigu pirotehnike sprosti veliko energije, ki deformira predmet, katerega delci lahko resno poškodujejo naključne mimoidoče," opozarjajo na PU Celje, kjer so lani zasegli več kot 1000 kosov prepovedane pirotehnike.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.