kritje plač

Golob: Zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker v tem trenutku ni potreben

16. 12. 2024 16.01

Predsednik vlade Robert Golob je v DZ zagotovil, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade. Tako je denimo DZ sprejel predlog njene zakonske rešitve, ki opredeljuje pravico do zagotovljene vdovske pokojnine. Izplačila zimskega dodatka za upokojence, kot ga želijo nekateri, pa ne bo, ker v tem trenutku ni potreben, je poudaril.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Predsednica republike želi primerno plačilo

13. 12. 2023 06.00

Tako kot že njen predhodnik Borut Pahor, ki se je pred dobrim desetletjem pritožil, da s 3000 evri težko preživi mesec, je s svojo plačo, kot kaže, nezadovoljna tudi aktualna predsednica Nataša Pirc Musar. V njenem uradu menijo, da bi ji morali pripadati določeni dodatki, ki jih kot funkcionarka nima. Poudarjajo tudi, da predsednica republike in funkcionarji v njenem uradu svoje "delo" opravijo prek vseh časovnih zakonskih maksimumov, ki jih za varstvo delavcev določa Zakon o delovnih razmerjih. "In za to ne dobijo dodatnega plačila ali nadomestila."

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Bruselj odobril (prvih) 100 milijonov evrov za sanacijo po poplavah v Sloveniji

29. 11. 2023 13.25

Evropska komisija je odobrila izplačilo 100 milijonov evrov predplačila iz solidarnostnega sklada EU za obnovo po avgustovskih poplavah v Sloveniji, ki bodo nakazani v prihodnjih dneh. Vlada bo nato odločila, katero ministrstvo bo upravljalo ta denar. Slovenija je sicer zaprosila za 400 milijonov evrov, preostanek do tega zneska bo predvidoma izplačan prihodnje leto. "Pričakujemo torej še do 300 milijonov evrov, če bo pa kaj več, bomo pa tudi veseli," je dejal minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

OZS: Prizadeta podjetja nujno potrebujejo 100-odstotno kritje plač zaposlenih

08. 08. 2023 10.22

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pozdravljajo hiter odziv ministrstev po katastrofalnih poplavah, v katerih je malo gospodarstvo utrpelo ogromno škodo. Zadovoljni so, ker so prisluhnili njihovemu predlogu za uvedbo ukrepa čakanja na delo, ob tem pa apelirajo, naj država vendarle prevzame celoten strošek plač za delavce na čakanju, saj oškodovani obrtniki in podjetniki v razmerah, ko je škoda velika tudi na poslovnih prostorih, strojih in opremi, tega stroška ne bodo zmogli.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?

28. 06. 2023 06.00

Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?

27. 06. 2023 06.00

Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?

21. 06. 2023 14.47

Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?

12. 10. 2022 06.00

Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi

28. 07. 2022 14.02

SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Vlada in Fides z različnim razumevanjem 'začasnosti' ukrepov

11. 02. 2022 10.12

Čeprav je minil že več kot en teden, odkar je vlada dala zeleno luč podpisu sporazuma o zvišanju zdravniških plač, pa z zdravniškim sindikatom sporazuma še niso podpisali. Zakaj? Po naših informacijah se je zapletlo pri razumevanju, kaj pomeni začasnost ukrepov, ki so jih izpogajali – torej ali bodo vse določbe, ki zdravnikom in zobozdravnikom prinašajo višje plače, veljale le v letošnjem letu ali bodo trajne.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju

04. 02. 2022 11.21

54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

Višje plače zdravnikov letos verjetno krite iz proračuna, kaj pa v prihodnje?

02. 02. 2022 14.19

Ob zvišanju plač zdravnikov, kar naj bi na letni ravni znašalo 110 milijonov evrov, se zastavlja vprašanje, kdo bo to kril. V zdravstveni blagajni opozarjajo, da lastnih virov za vse več bremen, ki jih nalaga politika, nimajo. Zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemije določa, da bo povišanje zdravniških plač kril državni proračun, a le do konca letošnjega leta.

ZZZS letos s 120 milijoni evrov plusa, s čimer bodo krili načrtovani primanjkljaj v 2022

29. 12. 2021 12.48

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo v prihodnjem letu glede na finančni načrt beležil za skoraj 149 milijonov evrov več odhodkov kot prihodkov. Večino tega nameravajo pokriti s prihranki iz preteklih let, tudi letošnjega, ko bodo poslovali z več kot 120 milijoni evrov plusa. A v ZZZS opozarjajo in pozivajo vlado k zagotovitvi sistemskih virov financiranja, ki bodo pokrili dodatne stroške za zdravstveno blagajno, kot je denimo povišanje plač v zdravstvu.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'

01. 12. 2021 10.06

V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Vprašanje o karanteni za samozaposlene še brez odgovora

17. 10. 2021 09.28

Četudi se pozivi deležnikov k ureditvi nadomestila za karanteno ali varstvo otrok v karanteni za samozaposlene zadnje dni stopnjujejo, še vedno ni jasno, katero ministrstvo je pravi naslovnik za reševanje te problematike oz. spremembo veljavne zakonodaje. Ministrstva za gospodarstvo, za delo in za zdravje namreč odgovornost prelagajo eno na drugo.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19

16. 06. 2021 06.52

Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Napovedi gospodarske rasti v EU, tudi za Slovenijo, občutno boljše

12. 05. 2021 10.45

Evropska komisija je občutno izboljšala napoved gospodarske rasti območja evra in celotne EU. Rast pospešujeta vse večja precepljenost prebivalstva in ukinjanje omejitvenih ukrepov. Stopnje rasti se bodo razlikovale od države do države, vendar naj bi se gospodarstva vseh članic do konca leta 2022 vrnila na predkrizne ravni. Napoved letošnje gospodarske rasti je EK izbojšala tudi za Slovenijo.

Novih 1080 okužb, podaljšali ukrep nadomestila plač delavcem

30. 03. 2021 09.13

V Sloveniji smo včeraj po podatkih Sledilnika covid-19 potrdili novih 1080 primerov okužbe. Opravljenih je bilo 5395 PCR-testiranj, pozitivnih je bilo tako 20 odstotkov vseh testov. Umrlo je 15 oseb s covidom-19. S 1. aprilom se začenja zaprtje države, vlada je do 30. junija podaljšala ukrep nadomestila plač delavcem zaradi karantene, višje sile, nujnega varstva in ustavitve javnega prevoza.

Združeno kraljestvo: državna pomoč za gospodarstvo tudi v roke bogatašem

19. 03. 2021 21.19

Člani savdske kraljeve družine, lastniki Harrodsa in hotelov Ritz, dubajski šejk, več domačih in tujih milijarderjev in celo britanska nacionalna stranka – tudi ti so se znašli na seznamu prejemnikov britanske državne pomoči zaradi pandemije. Britanska opozicija opozarja, da vlada denar "trosi naokoli kot konfete" in da ni nadzora nad tem, za kaj se porabljajo ta sredstva.

ZSSS: Socialna kapica bi malo vplivala na podjetja, veliko na javne blagajne

04. 03. 2021 14.24

Uvedba socialne kapice pri plači 6000 evro bruto, kot naj bi predlagala skupina za debirokratizacijo, ne bi razbremenila razvojnega kadra in za posamezna podjetja ne bi imela večjih pozitivnih učinkov, pomembno pa bi vplivala na prihodke blagajn socialnega zavarovanja, pri čemer kritje tega upada ni predvideno, opozarjajo v ZSSS.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa

20. 01. 2021 14.21

OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

Obravnava predloga PKP7 zaradi odsotnosti Erjavca na sestanku padla v vodo

16. 12. 2020 13.12

Predlog sedmega protikoronskega zakona, ki bo prinesel dodatno pomoč gospodarstvu in najranljivejšim skupinam prebivalstva v epidemiji covida-19, bi morala vlada predvidoma obravnavati na današnji seji. A ker pred vsako sejo vlade poteka še sestanek predsednikov koalicijskih strank, in je Erjavec udeležbo odpovedal, je s tem - tako Janša - onemogočil obravnavo PKP7.

V petek potrdili 1591 novih okužb, policija poostreno nadzira gibanje

28. 11. 2020 08.56

Po uradnih podatkih vlade so pristojni v petek opravili 6938 testov na novi koronavirus, potrdili pa 1591 novih okužb. Policija bo medtem ta konec tedna poostreno nadzirala gibanje po državi. Med drugim bodo preverjali namen potovanja oziroma upravičenost prehoda med občinami.

DZ preprečil možnost referenduma, 'kukavičja jajca' v PKP 6 ostajajo

27. 11. 2020 13.29

Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o šestem protikoronskem zakonu ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci večjega dela opozicije, ki so vnovič opozarjali, da zakon ob sicer dobrodošlih ukrepih za blažitev posledic epidemije covida-19 vsebuje tudi določbe, ki s tem niso povezane.

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij

25. 11. 2020 08.20

DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.