V petek so pristojni opravili 351 testov več kot v četrtek, in sicer 6938. Potrdili so 1591 novih okužb. V bolnišnici se zdravi 1258 bolnikov s težjim potekom bolezni, od tega jih je 194 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so odpustili 113 pacientov, umrlo pa je 43 ljudi, kažejo podatki vlade.
Bolnišnično zdravljenje je tako v petek potrebovalo 66 pacientov manj kot v četrtek, intenzivno zdravljenje pa je potrebovalo 12 bolnikov manj.
Delež pozitivnih testov je v petek znašal 22,9 odstotka, potem ko je bil v četrtek 24,4-odstoten. Doslej so v Sloveniji potrdili 74.273 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 1336 covidnih bolnikov.
Po podatkih Sledilnika za covid-19 je trenutno v državi 20.107 aktivnih okužb z novim koronavirusom (110 manj kot v četrtek), 14-dnevna pojavnost okužb pa je pri 959 na 100.000 prebivalcev. Podatki sledilnika tudi kaže, da s pomočjo ventilatorja diha 143 covidnih bolnikov.
Regijski štab civilne zaščite za Severno Primorsko pa je sporočil, da imajo okužbe z novim koronavirusom na njihovem območju v 12 domovih za starejše. Trenutno je najbolj na udaru Dom upokojencev Gradišče, kjer so sicer deset stanovalcev premestili iz rdeče v sivo cono, v petek pa so potrdili 21 novih okužb. Okuženi sta tako dve tretjini od 137 stanovalcev doma, so navedli v sporočilu. Novih okužb med zaposlenimi v tem domu ni, poleg tega se jih bo v naslednjih dneh nekaj že vrnilo v delovni proces.
V domu v Renčah pa je bilo v petek potrjenih osem novih primerov okužb, vse med stanovalci, so še sporočili iz regijskega štaba.
Največ okužb so v petek potrdili v Ljubljani (169), kjer je trenutno 1978 aktivno okuženih. Po deležu aktivno okuženih glede na število občanov pa je Ljubljana daleč za prekmursko občino Križevci, kjer je aktivno okuženih 92 občanov, kar pa je 2,6 odstotka tamkajšnjega prebivalstva. V Križevcih so v petek potrdili tri nove okužbe.
Policija bo čez vikend poostreno nadzirala gibanje po državi
Policija bo ta konec tedna na območju celotne države na avtocestah in hitrih cestah vzpostavila nadzorne točke, na katerih se bo izvajal celovit nadzor cestnega prometa. Preverjali bodo tudi namen potovanja oz. upravičenost prehoda med občinami. Gibanje po državi je vlada prepovedala 26. oktobra, omejitev je v četrtek podaljšala še za teden dni.
Policija bo poleg občinskih meja poostreno nadzirala tudi državno mejo, so napovedali na petkovi novinarski konferenci. Gibanje po državi je sicer dovoljeno za prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog, opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje, varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oziroma za namen oskrbe ali nege družinskih članov ali če gre za izvajanje starševske skrbi in stikov z otrokom.
Poleg tega bo prehajanje občinskih meja še naprej mogoče za dostop do lekarn, zdravstvenih in sanitarnih storitev ter zdraviliškega zdravljenja, dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev, dostop do storitev za nujne primere, dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona, ter za dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami.
Dodatno bo prehajanje občinskih meja dovoljeno tudi za izvajanje vzdrževalnih del ali sezonskih opravil na zasebnem objektu ali zemljišču za člane istega gospodinjstva, za potovanja oseb, ki so vstopile v Slovenijo z namenom tranzita čez ozemlje Slovenije v sosednjo državo ali do svojega prebivališča v Sloveniji, pa tudi za dostop do trgovin ali storitev v drugi občini, če so bližje prebivališču posameznika, kot pa so te trgovine ali storitve v občini prebivališča ali če jih v občini prebivališča ni.
Odlok določa še, da uveljavljanje izjem velja tudi za ožje družinske člane in člane skupnega gospodinjstva, kadar potujejo skupaj.
V veljavi že šesti paket protikoronskih ukrepov
Medtem je začel veljati šesti protikoronski zakon, ki tokrat prinaša za eno milijardo evrov ukrepov za blažitev posledic covida-19. Nekateri so veljali že v času prve epidemije in se zdaj vračajo, drugi že veljajo in se podaljšujejo, nekaj je novih. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov podjetij.
Država bo v skladu z zakonom o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19 povrnila del fiksnih stroškov pravnim in fizičnim osebam, ki so bile registrirane najkasneje do letošnjega 1. septembra in so jim prihodki zaradi posledic epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Pomoč bo na voljo za zadnje tri mesece letos, izplačana pa bo v enkratnem znesku januarja.
Subvencioniranje čakanja na delo, ki velja že od spomladi, se podaljšuje še v prvi mesec leta 2021, pri čemer se višina nadomestila plače zvišuje na višino povprečne plače v državi. Širi pa se krog upravičencev do povračila nadomestil plač za tiste zaposlene, ki zaradi epidemije ne morejo opravljati dela.
Kot pomoč gospodarstvu zakon med drugim prinaša tudi vnovično možnost odloga plačila davkov ali njihovega obročnega plačila, podaljšuje se možnost odloga odplačevanja posojil, jamstvena shema za likvidnostna posojila podjetij pa se bo preoblikovala tako, da bo dostopnejša.
Zakon sega na številna področja in med drugim prinaša višje kazni za ogrožanje zdravja ljudi. Organizatorjem zbiranja ljudi na javnih krajih v času, ko je to zaradi epidemije prepovedano, se lahko izreče globa v razponu od 1200 do 12.000 evrov.
KOMENTARJI (979)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.