Kandidat za predsednika države Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo razkril podatke o svojih mesečnih prihodkih v funkciji evroposlanca. Kot je pojasnil, njegova mesečna plača, neto znesek po plačanih davkih v Sloveniji, znaša okoli 5700 evrov. Ob tem Brglez poleg ostalih dodatkov prejme še 4788 evrov mesečnega nadomestila za upravljanje lokalne pisarne (GEA). Kako ga porabi? "Jaz ga porabim za pisarno. Za delovanje pisarne, mobilne telefone asistentov, tudi enega mojega službenega z belgijsko številko. Najemnina je že tako visoka, da porabim večino tega zneska. To moram posebej ločeno voditi, ker parlament lahko zahteva vpogled v te zadeve."
Na vprašanje, koliko mu po plačilu vseh stroškov ostane na računu, ni natančno odgovoril. "Najemnina je 1500 evrov za prostor na Trubarjevi 26. Potem so še vsi materialni stroški, parkirišče. Teh stroškov nanese kar nekaj. Nič od tega ne dam v žep. Vodim evidenco, ki je povsem ločena."
Brgleza smo zato po intervjuju prosili za natančen razrez porabe nadomestila za mesec september. Kot je razvidno iz tabele, je za najemnino prostora in parkirišče odštel 1800 evrov. Tekoči stroški so znesli 388 evrov, stroški pisarniškega materiala in drugih zadev pa 726 evrov. Na koncu meseca je evropskemu poslancu na računu tako ostalo še 1868 evrov. Jasnih smernic EU o tem, ali lahko poslanec presežek denarja obdrži, ni. V kabinetu Brgleza so nam pojasnili, da bodo ob koncu mandata Bruselj prosili za pojasnilo.
Znesek, ki ga vsak mesec prejmejo poslanci, je sicer stalen, plačila za upravljanje pisarne pa niso samo mesečna, ampak so lahko združena (četrtletni računi, enkratni računi). Nadomestilo za upravljanje lokalne pisarne poslanec ne prejema na svoj osebni račun, ampak na ločen, ki pa ga vodi sam.
Poslanci, ki se brez ustrezne utemeljitve udeležijo manj kot polovice plenarnih zasedanj v enem letu, dobijo le polovico nadomestila.
Plače evropskih poslancev, pokojnina in širok spekter nadomestil
Evropski poslanci so do leta 2009 prejemali enako plačo kot poslanci v svojih nacionalnih parlamentih. Posledično so italijanski evropski poslanci zaslužili štirikrat več kot njihovi španski kolegi in pa tudi do 14-krat več kot evropski poslanci nekaterih drugih držav.
2009 je v veljavo stopil nov sistem plač, po katerem vsi poslanci prejemajo enako osnovno plačo. Ta znaša 38,5 odstotka osnovne plače sodnika EU. Mesečna bruto plača evropskega poslanca od 1. januarja 2022 znaša 9386 evrov. Po plačilu davkov se zniža na 7317 evrov. Večina držav EU zavezuje evropske poslance k plačilu dodatnih davkov v domovini. Končna neto plača je tako odvisna od davčne politike posamezne države članice.
Poslanci so upravičeni tudi do starostne pokojnine, ko dopolnijo 63 let. Pokojnina znaša 3,5 odstotka plače za vsako polno leto mandata, vendar skupno ne več kot 70 odstotkov.
Večina zasedanj Evropskega parlamenta poteka v Bruslju oz. Strasbourgu. Poslanci dobijo povrnjene dejanske potne stroške za udeležbo na zasedanju ob predložitvi potrdil. Za dejavnosti, ki ne potekajo v njihovi državi, lahko prejmejo povračilo za potne stroške in stroške nastanitve, in sicer do največ 4716 evrov na leto.
Parlament poslancem izplača tudi nadomestilo v višini 338 evrov za kritje dnevnih stroškov, ko so poslanci v Bruslju ali Strasbourgu, in sicer pod pogojem, da se podpišejo v register prisotnosti. Omenjeni dodatek denimo krije stroške hotela, obrokov in podobno. Za sestanke zunaj EU dnevno nadomestilo znaša 169 evrov. Prav tako so upravičeni do povračila dveh tretjin svojih zdravstvenih stroškov.
Več kot 26 tisoč evrov mesečno za asistente
Evropski poslanci najemajo svoje osebje v okviru proračuna, ki ga določi parlament. V letu 2022 najvišji mesečni znesek za zaposlovanje asistentov na poslanca znaša 26.734 evrov. S sredstvi ne upravljajo direktno evroposlanci.
Ti sicer lahko izberejo največ tri akreditirane asistente v Bruslju in dodatno še lokalne sodelavce. Brglez ima trenutno dva akreditirana in dva lokalna asistenta.
Najmanj četrtina celotnega proračuna mora biti namenjena zaposlitvi akreditiranih asistentov, največ 75 odstotkov sredstev pa lahko porabijo za sodelavce v matični državi. Od leta 2009 evropski poslanci ne smejo več zaposlovati bližnjih sorodnikov.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.