Vlada je na današnji seji ukrepe, ki so del predloga drugega interventnega zakona po ujmah, razdelila v štiri sklope, in sicer glede na to, na koga se nanašajo. Zakonski predlog naj bi DZ po napovedih sprejemal že naslednji teden, tako da bo lahko začel veljati s 1. septembrom. Večina ukrepov, ki so zajeti v predlogu, bo veljala do konca leta.
V nadaljevanju povzemamo nekaj ukrepov, ki jih omenja predlog interventnega zakona.
1. UKREPI ZA POSAMEZNIKE IN GOSPODINJSTVA:
Povišanje mesečnega oziroma letnega zneska izredne denarne socialne pomoči (IDP) s petkratnika na sedemkratnik cenzusa.
Za namen kritja izrednih stroškov, nastalih zaradi poplav, se za leto 2023 dviguje znesek IDP-ja do največ sedemkratnika minimalnega dohodka. IDP ni vračljiva oziroma podvržena dedovanju in zanjo lahko zaprosijo tudi tisti, ki sicer niso socialno ogroženi. Pomoč bo lahko izplačana v enkratnem znesku, 30-dnevni rok porabe in 45-dnevni rok za predložitev dokazil pa začneta teči s 1. januarjem 2024.
Samska zaposlena oseba bo na primer prejela največ do 3513,32 evra, 4-članska družina (dva zaposlena odrasla in dva otroka) pa bo prejela največ do 11.466 evrov.
Dodelitev IDP-ja za kritje stroškov, povezanih z najetim stanovanjem
Posamezniki ali družine, ki so zaradi poplav izgubili streho nad glavo in so za reševanje stanovanjske težave najeli stanovanje, bodo poleg pomoči v višini do največ sedmih minimalnih dohodkov za namen kritja izrednih stroškov, nastalih zaradi poplav, lahko prejeli še solidarno pomoč za najem stanovanja, največ v višini dveh minimalnih dohodkov za kritje stroškov, povezanih z najetim stanovanjem.
Subvencija tržne najemnine in neupoštevanje premoženja
Prizadetim v poplavah se zagotavlja pridobitev pravice do subvencije tržne najemnine. Stranki, ki bo vlogo za pravico do subvencije tržne najemnine vložila v obdobju od 4. avgusta 2023 do vključno 31. januarja 2024, se pri ugotavljanju materialnega položaja premoženje (razen prihrankov in vrednostnih papirjev) ne bo upoštevalo.
Uveljavljanje sprememb v vrednosti nepremičnine na področju letnih pravic iz javnih sredstev
Za letne pravice iz javnih sredstev (otroški dodatek, znižano plačilo vrtca, državna štipendija, subvencija šolske prehrane) se omogočita sporočanje in upoštevanje sprememb vrednosti nepremičnine. Upravičenci do letnih pravic, ki so utrpeli škodo na nepremičnini, ki vpliva na njeno vrednost, lahko na CSD do 31. decembra 2023 sporočijo spremembo. Če sprememba vpliva na višino že dodeljene letne pravice, bo CSD na novo odločil o pravici.
Domneva pravočasnosti za vloge za uveljavljanje pravice iz javnih sredstev in spremembe, vložene na center za socialno delo (CSD) do 31. decembra 2023
Po veljavni zakonodaji pravice iz javnih sredstev pripadajo upravičencu od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge. V primeru vložene vloge za sporočanje sprememb pa je treba spremembo javiti v osmih dneh, da se na novo odloči o pravici z naslednjim mesecem po nastopu spremembe. Strankam se s tem omogoča uveljavljanje pravic iz javnih sredstev in sprememb od avgusta 2023 in drugih mesecev, ki sledijo avgustu 2023 (torej za nazaj), dalje (odvisno, kdaj je stranka želela vložiti vlogo oziroma sporočiti spremembo), pod pogojem, da vložijo vlogo do konca decembra 2023.
Dodatno (so)financiranje javnih socialnovarstvenih programov in programov v podporo družini
Zaradi posledic poplav se je izrazito povečalo tveganje revščine, več ljudi potrebuje pomoč v dnevnih centrih, nastanitvenih programih, povečala se je finančna stiska posameznikov in družin. Pričakovati je več akutnih stisk posameznikov, zaradi česar je nujno zagotoviti hitro in učinkovito intervencijo strokovnih delavcev. Z dodatnimi sredstvi do višine 15 odstotkov za leto 2023 se krepi javne programe v podporo družini in programe za pomoč v stiski, ki jih izvajajo socialnovarstveni zavodi.
Solidarnostna pomoč za zaposlene na dejavnosti osebne asistence
Zagotavlja se solidarnostna pomoč osebnim asistentom in drugim zaposlenim pri izvajalcih osebne asistence, ki so zaposleni na dejavnosti osebne asistence. Ti namreč nimajo sklenjene kolektivne pogodbe, zato po veljavnih predpisih ne bi bili upravičeni do izplačila solidarnostne pomoči.
Poraba javnih sredstev, ki jih imajo delodajalci, ki presegajo kvoto zaposlenih invalidov, invalidska podjetja in zaposlitveni centri
Delodajalcem, ki presegajo kvoto zaposlenih invalidov, invalidskim podjetjem in zaposlitvenim centrom se do 31. decembra 2023 omogoča poraba javnih sredstev, ki jih vodijo na kontu 96, tudi za sanacijo nastale škode zaradi poplav in plazov v avgustu 2023, in sicer za nakup opreme, ki je bila poškodovana, in nakup reprodukcijskega materiala do višine neamortizirane vrednosti, kot izhaja iz računovodskih evidenc pred nastankom škode.
Brezplačna malica oziroma kosilo
Da se staršem, ki so v poplavah utrpeli premoženjsko škodo, čim bolj olajša sanacijo in odpravo posledic poplav, se za šolsko leto 2023/2024 učencem oziroma dijakom zagotovi brezplačna malica oziroma kosilo. Brezplačna malica oziroma kosilo se bosta zagotovila na podlagi odločbe CSD.
Oproščeno plačilo elektrike in plina
Rešitve s področja energetike odjemalce, katerih objekti so popolnoma uničeni in odjem električne energije oziroma plina zaradi poškodb električnih instalacij oziroma plinovodnega omrežja sploh ni mogoč, od 1. avgusta 2023 do vzpostavitve ponovne oskrbe oprošča plačila računov za električno energijo oziroma za zemeljski plin.
Odjemalci plina in daljinske toplote bodo imeli tudi pravico, da odstopijo od pogodb o obvezni priključitvi ali obvezni uporabi energenta, če do 1. oktobra še ne bo mogoče zagotoviti dobav, da se bodo lahko samostojno pripravili na zimo. Zakon tudi ureja rešitve za obnovo uničene ali poškodovane energetske gospodarske javne infrastrukture, da bo mogoče v najkrajšem času urediti vse potrebne vode za oskrbo prebivalcev na prizadetih območjih.
2. UKREPI ZA GOSPODARSTVO
Hitrejše zaposlovanje tujih delavcev
Pospešuje se reševanje upravnih zadev za hitrejše zaposlovanje in delo tujih delavcev, ki bodo lahko začeli delati na podlagi izdanega delovnega dovoljenja. Postopek se bo uporabljal le za poklice, ki so potrebni za odpravo posledic poplav, in za tujce, ki prihajajo iz držav, za katere ni potreben vizum za vstop in bivanje v Republiki Sloveniji.
Program javnih del Pomoč pri odpravi posledic poplav in plazov
S pomočjo posebnega programa javnih del – Pomoč pri odpravi posledic poplav – se bo angažiralo brezposelne osebe, prijavljene v evidenci brezposelnih oseb, za pomoč pri odpravljanju posledic poplav in sanacije. Gre za osebe v evidenci brezposelnih oseb, ki nimajo zdravstvenih omejitev in ne glede na stopnjo in vrsto izobrazbe, ki jo imajo.
Zvišanje dovoljenega obsega začasnega in občasnega dela
Upokojenci bodo lahko opravljali začasno in občasno delo v večjem obsegu, vendar zgolj iz razloga odpravljanja posledic in sanacije škode zaradi poplav.
Povračilo izplačanih plač delavcem, ki odpravljajo posledice poplav pri delodajalcu
Delodajalci, pri katerih bodo njihovi delavci odpravljali posledice poplav, bodo upravičeni do povračila izplačanih plač tem delavcem. To pravico bo lahko uveljavljal vsak delodajalec v Republiki Sloveniji, registriran najpozneje na dan 2. avgust 2023, razen izjem, ki jih določa zakon. Ukrep velja do 3. septembra 2023. Delodajalec bo upravičen do povračila plače v celoti (bruto I), vendar največ do višine povprečne mesečne plače za mesec maj 2023.
Delodajalec bo moral za povračilo nadomestila plač vložiti vlogo v elektronski obliki pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje v 15 dneh od napotitve delavca na začasno čakanje na delo. Skrajni rok uveljavljanja povračila izplačane plače je do 30. junija 2024.
Prepoved odpuščanja delavcev
Za delodajalce, ki bodo uveljavljali ukrep delnega povračila nadomestila plače za čas čakanja na delo doma, se določa obveznost ohranitve zaposlitev delavca tudi po prenehanju uporabe ukrepa, in sicer za obdobje, enako prejemanju delnega povračila nadomestila plače.
Pomoč samozaposlenim
Pri ukrepu pomoči samozaposlenim (samozaposleni, družbeniki in kmetje) je bil znižan pogoj, vezan na padec čistih prihodkov od prodaje za pridobitev pomoči, in sicer sedaj pomoč prejmejo vsi, ki so se jim znižali čisti prihodki od prodaje na letni ravni za 25 odstotkov v 2023 glede na leto 2022.
Davčna razbremenitev kmetov
Da bi zaradi poškodovanosti zemljišč kmete davčno razbremenili, zakon predvideva odstop od Zakona o dohodnini glede obračuna katastrskega dohodka, in sicer tako, da se za leto 2023 davčna osnova od potencialnih tržnih dohodkov za pridelavo na poškodovanih zemljiščih s stopnjo poškodovanosti 50 ali več odstotkov določi v višini 50 odstotkov katastrskega dohodka, kot je ugotovljen na dan 30. junij 2023.
3. UKREPI ZA OBČINE
Spremembe pri prostorskem načrtu
Interventna zakonodaja predvideva sanacijski občinski podrobni prostorski načrt. Tako bodo občine in prebivalci prišli do hitrih in kakovostnih rešitev, saj bo rekonstrukcija lahko izvedena zgolj ob ustreznem nadzoru arhitekturno-inženirske stroke in zanjo ne bo potrebno gradbeno dovoljenje.
Vzpostavljanje tehničnih pisarn
Ustanavljajo se tehnične pisarne, ki bodo pospešile izvajanje same obnove ter zagotovile usklajeno izvajanje med posameznimi nosilci ukrepov. Zagotovljeno bo tudi potrebno svetovanje in pomoč pri postopkih obnove in pridobivanja sredstev državnega proračuna za obnovo ter pri pripravi potrebne dokumentacije.
Ravnanje z odpadki
Stroške ravnanja z odpadki, ki so posledica poplav in plazov, krije Republika Slovenija.
4. SANACIJSKI IN PREVENTIVNI UKREPI
Program javnih del
S pomočjo posebnega programa javnih del – Pomoč pri odpravi posledic poplav – se bo angažiralo brezposelne osebe, prijavljene v evidenci brezposelnih oseb, za pomoč pri odpravljanju posledic poplav in sanacije. Gre za osebe v evidenci brezposelnih oseb, ki nimajo zdravstvenih omejitev in ne glede na stopnjo in vrsto izobrazbe, ki jo imajo. Zvišuje se višina plačila za udeležence od vključno I. do vključno IV. ravni izobrazbe oziroma usposobljenosti na višino minimalne plače, saj so prejemki teh oseb pod višino minimalne plače.
Hitrejši nakup zemljišč
Predvidene so tudi spremembe, s katerimi bo država hitreje in lažje kupila zemljišča za gradnjo objektov zaradi odprave posledic naravnih nesreč, investitor gradnje objekta za potrebe odprave posledic naravnih nesreč pa bo oproščen plačila odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča.
Spremembe pri javnem naročanju
Zakon prinaša več sprememb na področju javnega naročanja. Tako v določenih primerih in pod določenimi pogoji omogoča odstop od uporabe pravil Zakona o javnem naročanju (ZJN-3), kjer pravila EU to omogočajo, pa prinaša tudi pospešitev postopkov javnega naročanja.
Vzpostavila se bo tudi številka skrajšanega izbiranja 114, ki bo vsem omogočala takojšen stik s klicnim centrom za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.