Na današnji dan je hospitaliziranih 515 oseb s covidom-19, kar je sicer manj kot dan prej, ko je bilo v bolnišnicah 526 oseb. Na oddelkih intenzivne terapije se zdravijo 105 oseb, prav tako manj kot dan prej. Iz bolnišnic je bilo odpuščenih 61 pacientov.
7-dnevno povprečje znaša 957 in se še vedno povečuje, je na vladni novinarski konferenci dejala vladna govorka Maja Bratuša.
V ponedeljek je bilo v Sloveniji opravljenih tudi 47.035 hitrih antigenskih testiranj, a podatkov o pozitivnih ni, saj se potrjujejo s PCR-testi. Na današnji dan je po podatkih Sledilnika covid-19 aktivnih 12.585 primerov okužbe.
Pozivajo k delo od doma
Le še dva dni nas sicer ločita od popolnega zaprtja države, ki bo trajalo do vključno 11. aprila. S tem je vlada sledila stroki, ki meni, da je to edini način za zajezitev širjenja okužb. Vrtci in šole bodo znova zaprli svoja vrata, gibanje je omejeno, združevanje pa znova prepovedano, zaustavila se bo večina storitvenih dejavnosti.
Vlada je ob tem pozvala gospodarstvo, naj uredi delo na domu, kjer je to le mogoče. Ključna ukrepa za ohranjanje delovnih mest ostajata čakanja na delo in skrajšani delovni čas, je na novinarski konferenci dejala državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič. Obenem je vlada s sklepom podaljšala veljavnost nekaterih ukrepov do 30. junija letos - gre za ukrep nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene, ukrep nadomestila plač delavcem zaradi nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile, zaradi obveznosti varstva in tudi ustavitve javnega prevoza.
Delavec, ki ne bo mogel opravljati dela zaradi višje sile bo upravičen do odsotnosti z dela in bo imel pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove. Višina nadomestila pa ne sme biti nižja od minimalne plače, je poudarila Ribičeva.
Ukrep delno povrnjenega dohodka za čas trajanja odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile je koristilo več kot 3600 upravičencev, v skupni višini 1,6 milijona evrov. Še več upravičencev je koristilo izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v drugem valu skoraj 38.000 upravičencev, v višini skoraj 20 milijonov evrov.
Slovenija je v podobni stiski in situaciji, kot večina vlad, tako v EU kot tudi drugod, kar nas postavlja pred nove izzive, ki od nas zahtevajo zaostritev ukrepov, pa je dejala državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Ajda Cuderman. Od 1. do vključno 11. aprila bodo tako delovale le nujne storitve.
Določene storitve, ki v času zaprtja javnega življenja lahko delujejo, se lahko izvajajo brez testa za zaposlene, pri drugih pa se morajo zaposleni obvezno testirati enkrat tedensko oz. predložiti dokazila o cepljenju ali prebolelosti. Cudermanova je opozorila na nujnost zagotovitve minimalnega možnega stika s potrošniki in sledenje vseh higienskih priporočil ministrstva za zdravje in NIJZ ter na omejitev števila oseb v prostorih.
Ponujanje poslovnih storitev bo v času zaprtja javnega življenja medtem dovoljeno, saj odlok v to področje ne posega. Vlada se v nedeljo prav tako ni odločila poseči v delovanje proizvodnje oz. industrije.
"Vsakokraten odlok se uredi z zdravstveno stroko in NIJZ, določijo se najbolj tvegane dejavnosti za prenos okužb in priporočilo je usmerjeno v storitve, kjer je stik s potrošniki večji. Industrija pa že zdaj strogo upošteva vse ukrepe in beleži majhno stopnjo okuženosti," je razlog za neenakopravno obravnavo industrije in storitvenega sektorja pojasnila državna sekretarka.
Ukrepi od 12. aprila dalje pa bodo sledili vladnemu semaforju in načrtu sproščanja ukrepov glede na epidemiološko situacijo. "Pozivamo javnost in gospodarske subjekte, da zaupajo predlogu stroke in ga spoštujejo, z željo in namero, da se izognemo morebitnemu podaljšanju veljavnosti ukrepov."
Na sodiščih med 1. in 11. aprilom preklicani naroki v nenujnih zadevah
Med 1. in 11. aprilom bodo tudi na sodiščih preklicani naroki v zadevah, ki niso nujne. Notarji pa bodo v tem času poslovali v času uradnih ur po predhodni najavi, ki je lahko pisna, po telefonu ali elektronski pošti. Vstop v notarsko pisarno bo dovoljen po potrditvi termina.
Prav tako iz notarske zbornice sporočajo, da bodo notarji v tem času poslovali v času uradnih ur le ob predhodni najavi, ki je lahko telefonska, pisna ali po elektronski pošti. Vstop v notarsko pisarno je dovoljen po potrditvi termina s strani notarske pisarne. Pri tem se striktno upoštevajo vsi ukrepi NIJZ, še sporočajo.
Omejeno bo tudi delovanje Upravne enote Ljubljana, kjer bodo izvajali le nujne zadeve. V tem času bodo stranke sprejemali zgolj iz razloga ureditve nujnih, neodložljivih upravnih zadev. Za obisk Upravne enote Ljubljana se bo potrebno predhodno naročiti na telefonsko številko 01 475 56 21, s posredovanjem elektronskega sporočila na e-naslov narocanje.uelj@gov.si ali preko navadne pošte. Vloge strank, razen v nujnih (predhodno dogovorjenih) primerih v tem obdobju upravna enota sprejema zgolj v elektronski obliki ali po navadni pošti.
Že naročene stranke se morajo prenaročiti na termin po 12. aprilu, še sporočajo iz upravne enote.
Mitja Gorenšček, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije, pa je na novinarski konferenci dejal, da v gospodarstvu z zaskrbljenostjo spremljajo situacijo. "Gospodarstvo se zaveda svoje vloge v družbi in svojih razlogov proti zapiranju, hkrati pa se zavedamo, da sta varnost in zdravje ljudi na prvem mestu, zato strokovni skupini in vladnim ukrepom ne nasprotujemo."
Ob tem je dejal, da industrija ni tako močno prizadeta kot storitvene dejavnosti, v industriji se soočajo predvsem s problemom manjkajočih zaposlenih zaradi nujnega varstva otrok, pa tudi zaradi oteženega prehajanja meje. Večji problem GZS vidi v trgovini, kjer se ponovno zapirajo denimo tekstilne in obutvene dejavnosti, pa tudi v storitvenem sektorju, kjer bodo morali vrata med drugim zapreti frizerski in kozmetični saloni.
Za te dejavnosti bo po Gorenškovih besedah nujno treba najti rešitve v novih vladnih ukrepih in s pripravo novega devetega interventnega zakona. "Dejavnosti, ki so z odlokom zaprte, pričakujejo višje kritje fiksnih stroškov, nadomestilo izgubljenih prihodkov in ukrepe na področju izboljševanja likvidnosti z možnostjo financiranja obratnih sredstev za ohranjanje delovnih mest," je poudaril.
KOMENTARJI (603)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.