Osnutek novega protikoronskega zakona (PKP7) bi morala Vlada RS obravnavati (in morda tudi sprejeti) na današnji seji.
"Pred vsako sejo Vlade RS je sestanek predsednikov strank SDS, SMC, Nove Slovenije, DeSUS za uskladitev odprtih zadev. Karl Erjavec je danes udeležbo odpovedal (niti ni poslal podpredsednika) in tako žal onemogočil obravnavo PKP7, kjer več odprtih zadev," pa je pozno popoldne sporočil predsednik vlade Janez Janša in njegovo potezo označil za "neodgovorno".
Vprašanja o tem, kaj to zdaj pomeni za obravnavo predloga PKP7, ter kdaj ga bodo predvidoma le obravnavali, smo naslovili na Urad vlade za komuniciranje. Odgovore še čakamo. STA pa medtem poroča, da vlada o sedmem protikoronskem zakonu danes še ne bo odločala.
Predlog sedmega protikoronskega zakona, ki bo prinesel dodatno pomoč gospodarstvu in najbolj ranljivim skupinam prebivalstva v epidemiji covida-19, sicer ni bil na dnevnem redu današnje seje vlade, je bilo pa iz dopoldanske napovedi Janše pričakovati, da bi lahko dnevni red razširili s predlogom zakona, če bi se pred sejo o njem uskladili koalicijski partnerji.
Vlada je osnutek predloga zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida-19 sprejela prejšnjo sredo. Kot je tedaj sporočila, bo predlog sedmega protikoronskega zakona dokončno oblikovala na eni od prihodnjih sej.
Z novim protikoronskim zakonom naj bi se med drugim pomagalo pomagalo podjetjem, še posebej tistim iz najbolj prizadetih panog zaradi koronske krize, socialno šibkim, zdravstvu, gasilcem in prevoznikom ter se zagotovilo vse potrebno za množično cepljenje proti covidu-19. Pri kritju fiksnih stroškov podjetij, ki ga je uveljavil šesti protikoronski zakon (PKP6), so predvidene spremembe v smeri hitrejšega prejema pomoči in večje dostopnosti.
Delodajalcem pri uveljavljanju subvencioniranja čakanja na delo ne bo treba več dokazovati, da imajo poravnane vse dajatve. Država naj bi financirala tudi nakupe hitrih testov v podjetjih. Predvidena je tudi rešitev za najemnike poslovnih prostorov v zasebni lasti.
Zakon naj bi prinesel tudi solidarnostni dodatek za upokojence in družine z najnižjimi prejemki. Vrača se mesečni temeljni dohodek za verske uslužbence. Trgovine pa bodo lahko izjemoma odprte dve nedelji, 27. decembra in 3. januarja.
V OZS bi predlog sedmega protikoronskega zakona še dopolnjevali
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa so medtem na vlado naslovili predloge dopolnitev oziroma sprememb osnutka sedmega protikoronskega zakona. Med ključnimi predlogi so drugačna lestvica pri povračilu nekritih fiksnih stroškov, kritje najemnin za poslovne prostore v zasebni lasti in povračilo stroškov plač v celoti, so pojasnili.
"Številni obrtniki in podjetniki so se zaradi omejitev oziroma prepovedi poslovanja v času epidemije znašli v hudih finančnih stiskah. Ogrožena so številna podjetja v malem gospodarstvu, s tem pa tudi številna delovna mesta. Od sedmega protikoronskega paketa zato pričakujemo takšne rešitve, ki bodo zajezile odpuščanje in zapiranje podjetij ter pripomogle k čim hitrejšemu okrevanju malega gospodarstva," je v sporočilu za javnost poudaril predsednik OZS Branko Meh.
V zbornici tako pri povračilu nekritih fiksnih stroškov predlagajo novo lestvico. Poleg upada prihodkov od prodaje naj se upošteva tudi upad prihodkov od prodaje na zaposlenega ali prihodkov od prodaje na obrat upravičenca, so pozvali. Ukrep naj velja za obdobje od 16. marca dalje.
Prav tako želijo, da se kriteriji za prejem državne pomoči dopolnijo. Kriterij za prejem vseh pomoči iz interventnih zakonov (čakanje na delo, skrajšan delovni čas, kritje fiksnih stroškov, mesečni temeljni dohodek) naj ne bo upad prihodka za več kot 20 odstotkov, ampak upad prihodkov na zaposlenega (merjeno po delovnih urah) ali upad prihodkov na obrat za več kot 20 odstotkov.
Njihov predlog je tudi, da država krije stroške najemnin tistim, ki imajo prostore v zasebni lasti. Ti so namreč v neenakem položaju s tistimi, ki imajo prostore v občinski in državni lasti. Slednji so plačevanja najemnin v prvem in drugem valu epidemije oproščeni. Ukrepi v sklopu aktivne politike zaposlovanja in ukrepi pomoči po interventnih zakonih delodajalcem naj se ne izključujejo, nadaljujejo. Država naj tudi v celoti krije nadomestila plač.
Predlagajo pa tudi drugačno obravnavo tistih davčnih dolžnikov, ki so to postali zaradi posledic epidemije. Tudi ti naj bodo upravičeni do ukrepov pomoči iz interventnih zakonov, saj davčni dolžniki niso postali po svoji krivdi. Obenem so še vedno mnenja, da podjetjem sploh ne bi bilo treba vračati državne pomoči, v kolikor so v tem letu uspešno poslovala. Nenazadnje pa je Meh opozoril, da podjetja pomoč potrebujejo takoj, in ne čez dva meseca.
Sindikati z zaključkom pogajanj ESS o PKP7 nezadovoljni
V sindikalnih centralah, članicah Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), pa opozarjajo na neustrezen zaključek pogajanj na ESS o predlogu sedmega protikoronskega paketa. Ob zaključku pogajanj namreč ni jasno, kakšen predlog besedila zakona bo obravnavala vlada, pri čemer so odprti ostali nekateri za sindikate ključni členi.
Pogajalska skupina ESS, ki je usklajevala besedilo predloga sedmega protikoronskega paketa, je z delom končala v ponedeljek. "Kljub temu, da so pogajanja potekala v konstruktivnem duhu čez vikend in praktično cel ponedeljek, tekom pogajanj pa je prišlo do uskladitve nekaterih predlogov, v reprezentativnih sindikalnih centralah, članicah ESS opozarjamo, da zaključek pogajanj ne ustreza poslovniku in dogovorjenemu na ESS in pogajalski skupini," so zapisali v sporočilu za javnost.
Socialni partnerji namreč ob zaključku pogajanj niso prejeli predlaganih rešitev za vse člene, saj do vseh predlogov vladna stran do zaključka pogajanj še niti ni imela izoblikovanega končnega predloga.
"Navedeno je še posebej problematično zato, ker so neusklajeni in brez jasnega vladnega predloga ostali nekateri za sindikalno stran ključni členi. Takšna sta na primer naš predlog, po katerem višina nadomestila plače za čas karantene in višje sile zaradi zaustavitve javnega prevoza in zaprtja mej ne sme biti nižje od minimalne plače, in predlog o 100-odstotnem nadomestilu plače v primeru okužbe s covidom-19," so pojasnili.
Obe omenjeni rešitvi sta namenjeni ne le varovanju socialno ekonomskega položaja zaposlenih, temveč tudi varovanju javnega zdravja in omejevanju širjenja virusa, ker bi se s tem zmanjšalo tveganje, da bi zaposleni, ki jim zaradi bolniške odsotnosti grozi nižje nadomestilo plače, kljub okužbi hodili na delo, so spomnili.
Prav tako je ostal odprt predlog o dodatku za pogoje dela v pogojih epidemije za vse zaposlene.
V reprezentativnih sindikalnih centralah glede na navedeno pričakujejo, da bodo socialni partnerji prejeli celovit predlog protikoronskega zakona, kakršen bo posredovan v obravnavo vladi, in da bo vlada še pred sprejemom ter do potrditve predloga v državnem zboru skušala s socialnimi partnerji uskladiti neusklajene predloge.
"V nasprotnem primeru se distanciramo od izjav vlade, da je bil zakon med socialnimi partnerji usklajen," so podčrtali.
Sindikati so medtem pozdravili dejstvo, da v usklajevanjih ni bilo predloga za zamrznitev minimalne plače. Posledično pričakujejo, da v zakon ta predlog ne bo vključen. "Kljub temu pa do dokončne odločitve o tem vprašanju, ki bo skupaj s preostalo vsebino PKP7 znana ob njegovem sprejemu, napovednih priprav na sindikalne aktivnosti ne bomo prekinjali," so še dodali.
(Skupna izjava reprezentativnih sindikalnih central, članic ESS, po zaključku pogajanj za PKP7 je v celoti dostopna v priponki na dnu članka.)
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.