interventnega

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju
30. 03. 2025 09.26S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Odjemalci prepuščeni trgu: se nam splača menjati ponudnika?
01. 03. 2025 18.45Odjemalci električne energije smo prvič po več kot dveh letih ponovno prepuščeni trgu. Vladna regulacija se je tudi uradno iztekla, dobavitelji so že objavili nove cenike. Zaradi interventnega zakona bo račun za elektriko prihodnji mesec še nižji, aprila pa bo položnica višja. Vladajoči sicer napovedujejo, da bo strošek za povprečno gospodinjstvo le za nekaj odstotkov višji, čeprav je električna energija, ki je le ena od postavk na računu, znatno dražja. Po koncu regulacije je ponovno pomembna tudi aktivnost odjemalcev, ki lahko ves čas spremljajo cene in dobavitelja tudi zamenjajo.

'Zmede je konec. Položnica za elektriko v januarju med najnižjimi v zadnjih letih'
13. 02. 2025 11.43Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal konec zmede s položnicami za elektriko. "Položnica za januar in februar bo najnižja v zadnjih letih," je obljubil. Poslanska skupina SD je kljub temu na vlado naslovila pobudo, naj podaljša regulacijo cen električne energije za gospodinjske odjemalce.

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo
12. 02. 2025 11.51Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Golob vztraja, da je treba spremeniti sistem obračuna omrežnine
27. 01. 2025 16.20Premier Robert Golob pričakuje, da bo Agencija za energijo do novembra prilagodila metodologijo obračuna omrežnine pri elektriki. Predlog za pomoč gospodinjstvom v zimski sezoni je pripravljen, ker so že na voljo podatki, glede pomoči gospodarstvu bo več znanega po analizi, predvidoma v nekaj tednih, je v DZ napovedal Golob.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo
28. 12. 2024 08.04Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema
20. 12. 2024 15.38Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona
17. 12. 2024 15.26Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Ministrica v ZD Ljubljana: Videla sem ogromno dobre volje, zavzetosti, timskega dela
10. 12. 2024 14.13V ZD Ljubljana so veseli, da je ministrstvo za zdravje pohitrilo postopke zaposlovanja tujih zdravnikov, je ob obisku ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel povedala direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič. Od spremembe je na njihovi listi tujih kandidatov med 10 in 15 zdravnikov. Letos so zaposlili tri, je pojasnila.

Podaljšanje nagrajevanja ambulant z več opredeljenimi pacienti
05. 12. 2024 15.37Vlada je na seji potrdila predlog interventnega zakona za zagotavljanje dostopnosti v zdravstvu, ki ga bo poslala DZ. Predlog med drugim predvideva podaljšanje nagrajevanja ambulant družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev, ki opredeljujejo več pacientov, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Dermol: Predstavniki države kriminalizirajo Šaleško dolino, to poslušamo že 15 let
26. 11. 2024 13.50Velenjski župan je v javnem pismu finančnega ministra Boštjančiča opozoril, da prestrukturiranje regije ni zgolj zapiranje Premogovnika Velenje in zaščita rudarjev. Če želimo prestrukturiranje izvesti na pravičen in uspešen način, je nujno čim prej finančno ovrednotiti potreben obseg ukrepov ter zagotoviti sredstva, je zapisal.

Golob izpostavil socialno varnost rudarjev, v pripravi 'prehodni zakon'
25. 11. 2024 16.18Predsednik vlade Robert Golob je v luči dogajanja v Šaleški dolini in energetiki v Ljubljani sprejel predstavnike lokalne skupnosti iz Šaleške doline, sindikatov v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj ter podjetja Holding Slovenske elektrarne. Premier je ob obisku izpostavil, da so njegova prioriteta rudarji in njihove družine. Opozoril je, da je za transparentno porabo sredstev in delovanje TEŠ-a nujen interventni zakon, ki ga bodo predstavili koalicijskim partnerjem.

'Talka zgrešene politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša'
22. 11. 2024 15.31Koalicija se bo prihodnji teden seznanila s predlogom rešitev za Premogovnik Velenje in Teš oz. Šaleško dolino, ki je po mnenju premierja Roberta Goloba "talka zgrešenih odločitev politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša". Vpliv novega modela obračunavanja omrežnine na gospodarstvo pa bo ena od tem Vrha gospodarstva prihodnji teden.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?
15. 11. 2024 20.24Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

Vlada v zamejitev cen električne energije in oblikovanje interventnega zakona
13. 11. 2024 19.59Mesec in pol po uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnin za elektriko, ki bo položnice marsikomu občutno podražil, naj bi po naših informacijah vlada spisala uredbo, s katero naj bi, kot je to storila v času energetske krize, zamejila ceno električne energije. Do nove metodologije najbolj kritično gospodarstvo pa bo moralo neuradno še počakati. Vlada naj bi sicer v prihodnjih tednih oblikovala interventni zakon, ki naj bi nato začel veljati s prihodnjim letom. Zakaj se je premier Golob prebudil šele zdaj, ko pa je agencija mesece vztrajala, da od napovedanih sprememb ne namerava odstopiti, pa se sprašujejo krščanski demokrati, ki so do dela vlade kritični.

Kakšna bo usoda Teš 6? Domačini se sprašujejo: Kdo je tu nor?
30. 10. 2024 19.55Konec je javne obravnave interventnega zakona, ki bi izgubarsko Termoelektrarno Šoštanj preoblikoval v javno službo. Obravnava pa bi se za pripravljavce predloga na ministrstvu za energijo verjetno težko končala slabše; prispele so namreč pripombe s kar 20 različnih naslovov, najglasnejše in najostrejše kritike pa pričakovano odmevajo iz Šaleške doline. "Kdo je tu nor in kdo koga vleče za nos," se sprašujejo domačini, na nogah so rudarji, ki jim grozi, da bodo brez služb ostali še v tem desetletju in ne čez 15 let, kot so sprva upali. Politika pa na eni strani miri, da gre za še neusklajen predlog in na drugi strani grozi: "Lahko začnemo tudi postopke insolventnosti šoštanjske termoelektrarne."

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'
28. 10. 2024 07.43Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'
03. 10. 2024 14.37Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Odbor DZ pozval k premišljenim rešitvam, kritike so letele na prejšnje odločitve
16. 09. 2024 18.27Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je seznanil z informacijo o tveganju predčasnega prenehanja obratovanja Teša in Premogovnika Velenje ter s tem povezano problematiko zagotavljanja ogrevanja v Šaleški dolini. Člani odbora so v razpravi pozvali k premišljenim rešitvam, slišati je bilo tudi kritike preteklih političnih odločitev.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo
11. 09. 2024 21.41Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?
03. 09. 2024 13.07Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

Govorili o 100 hišah na mesec, po letu dni le ena in le zaradi donatorjev
24. 07. 2024 06.00"Mogoče bo potrebnega še nekaj časa." Tako je o popoplavni obnovi dejal predsednik vlade Robert Golob, ki je pred slabim letom dni govoril o 100 montažnih hišah na mesec. Po skoraj letu dni je postavljena le ena, pa še ta zahvaljujoč 41 donatorjem in ne vladi. Ob predaji ključev hiše družini Stropnik pa smo kljub temu videli prihod vladne delegacije in govor premiera, ki sicer ni pojasnil, zakaj je za 343 objektov, ki niso več primerni za bivanje, izdelanih le 130 cenitev. Prav tako ni pojasnil, zakaj vladni seznam za rušenje hiš še ni dokončen. Kaj je torej leto dni počela vlada Roberta Goloba? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili vladnega koordinatorja za obnove po poplavah Boštjana Šefica.

Skoraj letno dni po uničujoči ujmi DZ sprejel novelo interventnega zakona
15. 07. 2024 17.13DZ je s 46 glasovi za in 26 proti sprejel novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, po kateri bo družba DSU med drugim prevzela postopke za odkup in odstranitev ogroženih ter gradnjo nadomestitvenih objektov. Seznanili so se tudi s seznamom upravičencev do šestega sklopa predplačil za obnovo stanovanj, poškodovanih ob poplavah in plazovih iz avgusta lani. V tokratnem paketu bo predplačilo izplačano 201 upravičencu v skupnem znesku 1,1 milijona evrov. Finančna uprava bo sredstva nakazala v prihodnjih dneh.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih
12. 07. 2024 12.55Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

Vlada potrdila interventni zakon za upravne enote
04. 07. 2024 14.50Vlada je prejela predlog zakona o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah. Ta bo po besedah podpredsednika vlade Mateja Arčona med drugim razbremenil najbolj obremenjene upravne enote, med drugim namreč odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem.

Napoved interventnega zakona glede upravnih enot razburila sindikate
03. 07. 2024 10.31Napoved interventnega zakona glede upravnih enot je v torek dodatno zmotila izrekanje o stavkovnem sporazumu, je dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. "V isti sapi, ko naj bi se sporazumeli, daš malo korenčka, potem pa že groziš z gorjačo," je orisal delovanje vlade in dodal, da to ni v redu.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu
31. 05. 2024 13.44Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.