Slovenija

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju

Ljubljana, 30. 03. 2025 09.26 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
42

S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Rekli bi jim Rdeči panterji, a nam takoj pojasnijo, da gre bolj za mednarodno uveljavljen izraz, ki ga sami redko uporabijo. "Včasih za koga, ki je že dolgo z nami, rečemo, da je sivi panter," se pošalijo in sproščeno vzdušje, v katerem ob kavi teče spoznavni pogovor, takoj da vedeti, da so kljub svoji vrhunski izurjenosti in specifičnemu znanju, s katerim rešujejo življenja, pod uniformo preprosti ljudje. 

Ob vprašanju, koliko junakov, ki kot v filmih režejo žičke na eksplozivih, šteje njihov oddelek, se spogledajo in poveljnik Specialne enote Robert Radkovič hitro pojasni, da odgovorov na določena vprašanja iz varnostnih razlogov ne bodo mogli podati. "Več kot enega in manj kot tisoč," je kompromis, ki spet nastane med smehom.

Poveljnik Specialne enote dr. Robert Radkovič
Poveljnik Specialne enote dr. Robert Radkovič FOTO: Aljoša Kravanja

Novo interventno vozilo, edino takšno v Sloveniji

Nič kaj skrivnostni pa niso glede njihove najnovejše pridobitve – interventnega vozila, ki je posebej opremljeno za delo bombnih tehnikov ob najavah ali najdbah sumljivih predmetov, pri ogledu kraja eksplozije in pri posredovanju ob sumu uporabe nevarnih agensov in snovi. Pripadniki enote so pravkar končali usposabljanje za upravljanje z njim.

"Po letu 2001 so se stvari spremenile, vse več je bilo groženj, ki so vsebovale kemikalije, biološke agense in druge snovi, posledično so se klasični bomb squadi morali transformirati v nekakšne enote za nevarne snovi – t. i. hazmat enote. Takšna je nova realnost – bombni tehnik ni več samo bombni tehnik, ampak se mora kar naenkrat ukvarjati s kemikalijami, biološkimi grožnjami, radioaktivnimi snovmi ... In zdaj smo dobili opremo, ki odgovarja vsem grožnjam, s katerimi se srečujemo," pojasni Klemen Pogačar, višji policijski inšpektor. 

Vozilo, katerega nakup je bil financiran s pomočjo evropskih sredstev, je nekakšen hibrid med gasilskim tovornjakom in vozili, kakršne enota že ima, in je edino takšno v Sloveniji, pa tudi širši okolici. Ker evropski projekt traja vse do leta 2027, še ni povsem dokončno opremljeno, vsekakor pa že lahko izvozi na teren. 

Medtem ko je vozilo na svojem levem boku identično gasilskemu tovornjaku, ima v zadnjem delu robota, na desni strani pa prostore za protibombno obleko, plinotesno obleko, alpinistično obleko, šotor, bazen in podlogo za dekontaminacijo, opremljeno je tudi z rentgenom, električnim orodjem, agregatom, visokotlačno črpalko in kubikom vode. V kabini so prostor za upravljanje robota in dva stola, v katera je integriran dihalni aparat. Namenjeno je prevozu dveh oseb, saj intervencije vedno potekajo v paru. 

Klemen Pogačar, višji policijski inšpektor in inštruktor v centru za usposabljanje v Budimpešti.
Klemen Pogačar, višji policijski inšpektor in inštruktor v centru za usposabljanje v Budimpešti. FOTO: Aljoša Kravanja

Beli prah ni vedno moka ali sladkor

Prvi posredovalci Oddelka za protibombno zaščito so bili na področju dekontaminacije do zdaj povsem odvisni od služb zaščite in reševanja. Novo vozilo pa jim omogoča tudi dekontaminacijo na kraju dogodka, kjer bo šlo za sum, da so bile prisotne kemične, biološke ali radiokativne snovi. 

"Pri pošiljkah belega prahu ne gre vedno za moko ali sladkor, izkazalo se je že, da prah, ki je bil poslan, ni bil nenevaren. Pesticid, insekticid, tudi cianovodikova kislina se je pošiljala ... Takrat vidiš, da res potrebuješ opremo, da moraš biti zaščiten. Zaradi možnosti lastne dekontaminacije zdaj ne bomo več toliko obremenjevali gasilcev, bomo pa z njimi seveda še naprej sodelovali in tudi njim predstavili to univerzalno vozilo," še pove Pogačar.

In če mislite, da je dekontaminacija nekaj, česar ne izvajajo pogosto, vas bo presenetil podatek, da so jih nekoč opravili kar osem v enem dnevu. "Naš rekord je osem intervencij v enem dnevu na različnih lokacijah. Takrat smo si morali z gasilci izmenjavati opremo, zato smo potem tudi začeli razmišljati o tem, da potrebujemo svojo opremo za dekontaminacijo. In tak dan z osmimi intervencijami se nam je potem ponovil še enkrat!" opiše Matevž Gladek, višji policijski inšpektor.

Matevž Gladek, višji policijski inšpektor, med upravljanjem robota.
Matevž Gladek, višji policijski inšpektor, med upravljanjem robota. FOTO: Aljoša Kravanja

Z 38-kilogramsko obleko v boj z eksplozivom

Primarna naloga oddelka za protibombno zaščito je sicer ukrepanje ob sumljivih predmetih – takšnih intervencij imajo na leto tudi več kot 20 – in deaktiviranje eksplozivih naprav, kar storijo dvakrat ali trikrat letno. Pri takšnih intervencijah se večinoma uporablja robota, ki predmet razbije z vodnim topom. 

Ob tej priložnosti spoznamo Teodorja, ki ima za seboj že kar nekaj uspešnih akcij. Opremljen je s kamerami in različnim orodjem, upravlja se ga daljinsko, kako daleč lahko gre, pa je odvisno od motenj v okolici – na čistini lahko doseže tudi kilometer. 

Kadar Teodor ne more opraviti svojega dela, se na teren poda bombni tehnik, ki si za zaščito pred nevarnostjo nadene kar 38 kilogramov težko protibombno obleko, sestavljeno iz čelade, zaščite nog, trupa in rok z izjemo dlani. Čeprav obleka ne zagotavlja 100-odstotne varnosti, je v njej podlaga, ki silo razporedi po telesu, zato je možnost preživetja večja. Lahko se jo dopolni tudi s podobleko in dihalnim aparatom.

Petdnevna intervencija in sedem ton kemikalij

Policijska enota, v kateri sicer ni nobene ženske, ima intervencije skoraj vsak dan. Na dan našega obiska so na primer do 10. ure že izvozili z dvema voziloma. 

Število intervencij skozi leta ne narašča, se je pa spremenil način, kako storilci pristopajo do izdelave eksploziva, pojasni Pogačar. "Če smo prej imeli večinoma ročne bombe in stvari, ki so jih po vojni pripeljali z območja bivše Jugoslavije, imamo zdaj čedalje več primerov, kjer ljudje improvizirajo. In bolj kot improvizirajo, več je možnosti, da jim ne uspe."

Prav zato so doma narejeni eksplozivi tudi njihove najbolj nevarne intervencije. "Ljudje doma izdelujejo ogromno pirotehnike, mešajo eksploziv. Največja intervencija, na katero smo šli, je trajala pet dni. Pri moškem, ki je izdeloval eksplozivna sredstva, smo našli kar sedem ton kemikalij. Nevarne snovi, ki smo jih odkrili, smo odpeljali in uničili na za to določenem območju," se spominja poveljnik Radkovič.

Predstavijo nam tudi nekaj takšnih naprav, ki jih hranijo za edukativne namene:

Ves čas na voljo Policiji

Pomoč bombnih strokovnjakov Policiji je nepogrešljiva tudi pri ogledih krajev eksplozij in zasegih eksplozivnih naprav. "Pokličejo nas vedno, ko so naloge za policiste prenevarne, v primeru, ko gre za eksploziv, detonatorje, sumljive predmete ... Mi smo namreč tisti, ki imamo ustrezno opremo in specifično znanje za to," še pove Pogačar.

Na oddelku za protibombno zaščito se lahko zaposlijo policisti, ki so se z dosedanjim delom izkazali in so pripravljeni opraviti vsa potrebna usposabljanja. Enakih se udeležujejo tudi pripadniki Slovenske vojske in Civilne zaščite, ki delajo z NUS.

"Dobrega bombnega tehnika odlikuje znanje, povezano z elektrotehniko, pa tudi na področju kemije, fizike in eksplozivov. Biti mora človek z veliko volje, zanimanja za te zadeve in tehničnega znanja," oceni. 

Specialna enota policije, oddelek za protibombno zaščito
Specialna enota policije, oddelek za protibombno zaščito FOTO: Aljoša Kravanja

Da so naši policisti oddelka za protibombno zaščito res dobri, dokazuje tudi skupni center za usposabljanje v Budimpešti, ki so ga ustanovili z Madžari, Avstrijci in še nekaterimi drugimi državami. V njem se poleg groženj z bombami osredotočajo tudi na kemične, biološke in radiološke grožnje, Pogačar in Gladek pa sta tam tudi inštruktorja. 

Vdiralci, ostrostrelci, potapljači ...

Policisti v specialni enoti so izurjeni tudi za podvodno deaktivacijo eksplozivnih naprav. "Potapljači - bombni tehniki so sicer izven tega oddelka, ker ni potrebe, da bi bili vključeni, so pa povsem ekvivalentni kolegom tukaj. Opravili so enaka usposabljanja, poleg tega so se v tujini šolali za eksplozivne naprave pod vodo in pristop do njih. Tako da imajo pod vodo enake pristojnosti, kot jih imajo bombni tehniki na kopnem. Pri nas sicer še ni bilo situacije, kjer bi morali operirati z eksplozivom pod vodo, v tujini pa. Tudi zato so izkušnje naših kolegov in izmenjava informacij med nami izjemno dragocene," še pove Radkovič.

Poleg oddelka za protibombno zaščito sta del Specialne enote tudi oddelek za operativno delovanje, ki posreduje v interventnih zadevah na področju ogrožanja ljudi oz. takrat, ko gre za posebno nevarne naloge, ter oddelek za operativno podporo, ki ga sestavljajo vdiralci, ostrostrelci, vodniki službenih psov, vozniki oklepnih vozil, mediki, alpinisti - jamarji in potapljači. 

"Policija za izredno nevarne naloge lahko aktivira specialno enoto, da s svojimi specialističnimi znanji in posebej izurjenimi policisti opravi zadano nevarno nalogo," zaključi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeepMind
31. 03. 2025 08.54
-1
lashko samo rečem velik LOL piscu in policajem ki to verjamejo !
proofreader
30. 03. 2025 19.35
+3
Za bolj kompleksne primere pokličejo Šarca.
zmerni pesimist
30. 03. 2025 17.30
+6
To šarko tud zna
misterbin
30. 03. 2025 16.46
+8
frenk 707 ........... Polovica vas bo iskala psihološko pomoč nekaj jih bo naredilo samomore ,ko bo Golob odfrčal to si zapomni za vekomaj
Grom.
30. 03. 2025 18.28
-1
NeXadileC
30. 03. 2025 16.37
+2
"Kdo je ugasnil luuuč!!!???" 🥵
ernestocg
30. 03. 2025 16.17
-3
Vse lepo in prav,kaj pa ti fantje še počnejo drugega,mesec ima 22 delovnih dni?
Krokodil1922
30. 03. 2025 15.49
+8
Zelo koristna enota. Bil sem tam na izobraževanju, protibombne enote.
frenk707
30. 03. 2025 13.24
-14
Janševci, kletni komentatorji,... vsak dan znova dokazujejo, da so navadna latrina, polna janšistične diareje, ki s svojimi izpusti obremenjuje slovensko družbo in ji vsiljuje manire janšizma. Kmalu bodo končali na gnojišču zgodovine.
Levičarska patologija
30. 03. 2025 15.01
+10
frenk707
30. 03. 2025 13.24
-13
janšizem ni samo ideologija, je tudi stanje duha in sicer slabo stanje duha, ki ga prezentirajo protagonisti janšizma med komentatorji.
the kop
30. 03. 2025 14.49
+12
St. Gallen
30. 03. 2025 12.48
+10
Edino Itchi Boots bi znala povedati, ce znajo
jedupančpil
30. 03. 2025 12.44
-12
še ena "enota" na javnih seskih
frenk707
30. 03. 2025 13.21
-9
Koristna enota, bi rekel,.... za razliko od janševcev, ki jih je množica na javnih seskih, pa le grizejo roko, ki jih hrani. Smrt janšizmu,... svoboda narodu.
alicante1234
30. 03. 2025 15.33
+10
Sodeč po tvojem komentarju. Eni bi se šli države, nebi pa imeli nič. Nebi imeli vojske, nebi imeli policije... Za normalno funkcioniranje države je potrebna tudi ta enota, ker jo imajo v vseh državah po svetu.
nekodnas
30. 03. 2025 12.41
+10
Fantje imajo živčke, znanje, nori pogum, saj nikoli 100% ne vedo kaj imajo pred seboj, kakšno novo " ubijalsko presenečenje" npr. Ruska protitankovska mina POM-3 je zelo, zelo zahebana trenutno deluje na Ukrajinskem bojišču, zatorej sedaj in v bodoče gre tem fantom vsa čast .
Aijn Prenn
30. 03. 2025 11.52
+14
Kakšni trapasti komentarji spodaj. Vsa pohvala odgovornim za investiranje v varnost.
jedupančpil
30. 03. 2025 12.45
-6
res pohvala ja, da se moramo v 2025 ukvarjati s tem
Jože50
30. 03. 2025 11.52
+8
Dejstvo je da tisti ki sestavi bombo(terorist) ima po mojem precej znanja,in je bil v preteklosti v kakšni specialni enoti.Namreč tisti ki zna demontirati eksplozivno telo,ga po moje zna tudi sestaviti.
bohinj je zakon
30. 03. 2025 11.28
+6
Samo enega strokovnjaka imamo za žičke.....Marjana Šarca. Če je kriza ...njega klicati.
Betuul
30. 03. 2025 11.09
+4
To je vojaška tajna in sploh nebi smelo kar tak med javnost.
misterbin
30. 03. 2025 11.01
+6
Ena žička je bila precvikana in smo zadevo že rešili
Ramzess
30. 03. 2025 10.34
-1
Če je temu tako, zakaj potem umirajo ob poskusih razminiranje bomb.
bandit1
30. 03. 2025 11.17
-1
alicante1234
30. 03. 2025 15.19
+2
Ti mešaš pirotehnike in bombne tehnike. Prvi spadajo pod ministrstvo za obrambo, drugi pa MNZ -policijo. Pirotehniki pridejo, če se najde kakšna stara granata iz prve ali druge svetovne vojne. Bombni tehniki pa zaradi terorizma, nastavljenih eksplozivnih sredstev pod avtomobil, pregledov prostorov... Koliko mi je poznano nihče od bombnih tehnikov v Sloveniji ni umrl od razminiranja, ker se oni z razminiranjem ne ukvarjajo. Umrli pa so trije pirotehniki 2007
Anion6anion
30. 03. 2025 10.08
+1
A tako kot so ameriški vojaki v spanju zašli v močvirje?
roten
30. 03. 2025 09.58
-5
Se bojim da res v resnični situaciji pa zmrznejo Bavarc zadnji dokaz
Robi333
30. 03. 2025 10.33
+2
Na bavarcu ni bilo specialcev. Tam so bli navadno policisti, k so lih z akademije prsli :)
Ramzess
30. 03. 2025 10.35
+2
bandit1
30. 03. 2025 11.16
+1
Akademije ????? a sploh veš kaj je tam kakšna akademija? Ko so bila tam kadeti je bila tam znanstvena fantastika za te Akademce.
roten
30. 03. 2025 11.20
+1
alicante1234
30. 03. 2025 15.23
+1
Kaj imajo bombni tehniki s tipom, ki je imel v rokah nož?