Gospodarstvo

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

Šoštanj, 28. 10. 2024 07.43 | Posodobljeno pred 31 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.Š., STA
Komentarji
86

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

TEŠ
TEŠ FOTO: Luka Kotnik

Po njihovem mnenju "takšen zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih". Zato na predlagano niso podali pripomb: "Menimo, da bi z dajanjem pripomb ali predlogov poslali sporočilo, da smo pripravljeni na kompromisne rešitve, kar pa ne drži. Interventni zakon v predlagani obliki je namreč neskladen s pravnimi in socialnimi načeli, ki so temelj pravičnega prehoda, ter vzbuja resne pomisleke tako glede spoštovanja zakonskih dolžnosti in interesov zaposlenih kot tudi prebivalcev Šaleške doline."

Po njihovi oceni gre pri predlaganem zakonu predvsem za reševanje družbe HSE in zaščito njenih poslovnih interesov. Medtem ko predlog ne daje odgovorov na ključno vprašanje, ki zadeva dolgoročno prihodnost Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje ter njihove zaposlene. "Ne omenja se niti z eno samo besedo, kaj se bo zgodilo s TEŠ in premogovnikom, ko TEŠ preneha delovati kot gospodarska javna služba. Ta manko v predlogu zakona potrjuje naše pomisleke, da predlog zakona skriva ozadje, v katerem se kujejo načrti za morebitno privatizacijo oziroma razprodajo dela slovenske energetske infrastrukture."

Pristojnemu ministru očitajo, da z uporabo izrazov, kot je "stečaj", predvsem psihološko straši javnost in ustvarja občutek panike. "Resnica je, da bi TEŠ lahko nadaljeval z obratovanjem tudi v primeru stečaja, kar pomeni, da prebivalci in gospodarstvo Šaleške doline ne bi ostali brez ogrevanja. Poleg tega so v TEŠ na voljo tudi plinske turbine, ki lahko zagotavljajo toplotno energijo, pri čemer cene plina na evropskih borzah trenutno strmo padajo."

V sindikatu so tako prepričani, da ob pregledu celotne situacije postane jasno, da ne gre za reševanje ogrevanja v Šaleški dolini, temveč za reševanje HSE. "To je očitno še posebej pomembno v kontekstu potencialnega najemanja novih kreditov za nove projekte. Predvidevamo, da bi izločitev TEŠ in PV iz skupine HSE povečala kreditno sposobnost HSE, kar je verjetno ključni razlog za izključitev."

Pristojnim očitajo zavajanje javnosti: "Jasno je, da TEŠ v resnici ne bo deležen nobenih novih investicij za dejansko preobrazbo v toplarno. To pomeni, da bo TEŠ še naprej deloval kot termoelektrarna, vendar se bo s pomočjo zakonske manipulacije prikazoval kot nekaj, kar v resnici ni."

In poudarjajo, da zaradi sprejemanja interventnega zakona obstaja še dodaten razlog za zaskrbljenost glede državnega poroštva za posojila. "Po neuradnih informacijah naj bi Evropska investicijska banka že napovedala unovčitev državne garancije za 440 milijonov evrov posojila, ki ga je TEŠ prejel za gradnjo blok 6 v TEŠ, pri čemer naj bi dolg še vedno znašal okoli 270 milijonov evrov. EIB naj bi zdaj zahtevala unovčitev tega poroštva, kar pa HSE uradno zanika. Kot navaja HSE, so kljub temu pogovori z EIB v zvezi s korporativnimi spremembami še vedno v teku, kar potrjuje, da obstajajo pomembna neskladja in negotovosti v kreditni pogodbi zaradi izločitve termo divizije iz HSE. To vzbuja resno vprašanje o smiselnosti in varnosti tovrstnega zakona."

Izpostavljajo tudi, da interventni zakon v predlaganem 23. členu celo predvideva omejevanje prejemkov zaposlenih, kar je z vidika socialnega dialoga povsem nesprejemljivo in predstavlja nevaren precedens z vidika pravic delavcev. 

In kaj predlagajo? "HSE naj še letos pripoji vse svoje odvisne družbe k matični družbi. Tako bi ostala zgolj ena pravna oseba – ena družba. To ni nič novega, skupina HSE že zdaj deluje kot ena entiteta, le pod množico odvečnih pravnih oseb in z dvakrat več direktorji, kot jih dejansko potrebujejo. S tem bi takoj odpravili potrebo po interventnem zakonu ter hkrati zaščitili TEŠ in premogovnik pred "morebitnim stečajem", pri tem pa bi bila družba HSE v celoti učinkovitejša z manj birokratskimi in finančnimi bremeni."

Ob tem pa pozivajo k sprejetju zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in zakona o prestrukturiranju regije Saša. Ter k takojšnjemu umiku predloga interventnega zakona.

Kritiko so danes ponovili tudi v GZS. "Interventni zakon vsebinsko ni dovolj premišljen, zato tudi ni zrel za sprejem. Manjkajo tako strokovne podlage za zagotavljanje zanesljivosti elektroenergetskega sistema kot tudi ustrezni nadomestni viri," navajajo mnenje generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal

GZS je v dopisu, poslanem ministru za okolje, podnebje in energijo v okviru javne razprave, opozorila, da bi lahko predlog zakona v trenutni obliki ogrozil konkurenčnost podjetij in dolgoročno destabiliziral regijo. Zato je pozvala k podaljšanju roka za javno obravnavo ter k pripravi nujnih študij o zanesljivosti oskrbe z energijo, so še znova poudarili.

Kaj pravi interventni zakon?

Z interventnim zakonom bi režim delovanja elektrarne spremenili v luči vse bolj nerentabilne proizvodnje elektrike v termo diviziji Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki jo sestavljata TEŠ in Premogovnik Velenje, in nezmožnosti nadaljnjega pokrivanja teh izgub.

TEŠ bi bil do zagotovitve nadomestnega vira za zagotavljanje daljinske toplote po novem namenjen ogrevanju za prebivalstvo in podjetja v Šaleški dolini. Režim, ki bi ga TEŠ zunaj skupine HSE opravljal kot javno gospodarsko službo, je predviden do konca leta 2029, za pokrivanje izgub pri tem početju je načrtovano za skupno 833 milijonov evrov državnega nadomestila.

TEŠ bi deloval na svojem tehničnem minimumu obratovalne moči, kar presega obratovalno moč, potrebno za zagotavljanje ustrezne količine toplote regiji, zato bo kot stranski produkt proizvajal tudi elektriko. To bi lahko prodajal na trgu.

Predvidene so tudi obveznosti za obe občini in distributerja toplote (trenutno je to Komunalno podjetje Velenje), in sicer bi morali ti med drugim zagotoviti nove proizvodne vire, ki bodo skupaj z vsemi drugimi razpoložljivimi nepremogovnimi viri zagotovili zanesljivo in varno oskrbo odjemalcev v obeh občinah s toploto brez blokov 5 in 6 v TEŠ-u do konca leta 2029.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je zakonski osnutek v javno obravnavo dalo 18. oktobra, kar pomeni, da so imeli zainteresirani za svoje pripombe in predloge le pet delovnih dni. Na ta račun je bilo v javnosti slišati kar nekaj kritik. Se pa po drugi strani s sprejemom zakona mudi, saj naj bi novi režim obratovanja TEŠ-a veljal s 1. januarjem 2025.

Največ nasprotovanja predlaganim rešitvam je v lokalni skupnosti in med predstavniki zaposlenih v termo diviziji HSE. Tako velenjska občina kot sindikata v Premogovniku Velenje in TEŠ-u sta prepričana, da zakonske rešitve ne prinašajo pravičnega prehoda za zaposlene ter pravičnega socialnega, družbenega in gospodarskega prehoda Savinjsko-šaleške regije. Opozarjajo tudi na posledice za slovenski elektroenergetski sistem in oskrbo z elektriko ob izpadu proizvodnje elektrike iz Teša. V sindikatu Premogovnika žugajo celo z zaostritvijo sindikalnih aktivnosti.

Mestno občino Velenje medtem motijo tudi predvidene (investicijske) obveznosti zanje in za Občino Šoštanj, ne da bi bile ob tem sprejete rešitve za pravičen prehod regije po koncu energetske rabe premoga. Tako zahtevajo, da se hkrati s sprejemom interventnega zakona, če je ta res nujno potreben, sprejmeta tudi zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije.

V Šaleški dolini so ob ukrepih za postopno ugašanje TEŠ-a oblikovali tudi Slovensko društvo za ohranitev šaleške energetike, ki mu predseduje Branko Sevčnikar, katerega delo v vlogi sindikalista sega v obdobje izvajanja projekta šestega bloka Teša, ki v javnosti velja za primer neustrezno in neučinkovito vodene investicije. Zaradi nje poteka tudi sodni postopek proti tedanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku.

Še bolj ostri kot v lokalni skupnosti so medtem v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). V predlaganih rešitvah vidijo veliko tveganje za državljane in gospodarstvo ter jih ocenjujejo kot nesprejemljive. Ker po njihovih navedbah manjkajo strokovne podlage za zagotavljanje zanesljivosti elektroenergetskega sistema ter ustrezni nadomestni viri, so opozorili, da bi lahko predlog zakona v trenutni obliki ogrozil konkurenčnost podjetij in dolgoročno destabiliziral Savinjsko-šaleško regijo. Pozivajo k temeljiti javni razpravi o rešitvah za šaleško energetiko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (86)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ap100
28. 10. 2024 18.05
-1
bravo, uprite se drugače nas bo ta golobnjak požr do zadnjega Teš imamo, premog imamo torej naj se proizvaja elektrika dokler gre
Armagedon1
28. 10. 2024 17.53
+0
Golob hoče uničiti TEŠ-6, da bi služil. To pomeni, da bi ukinil TEŠ-6 in nam prodajal drago uvoženo elektriko. TEŠ-6 ni bila plačana iz davkoplačevalskega denarja zato, ds bo stala slu dami ogrevala stanivanja, ampak zato, da bo obratovala, da bo delala in proizvajala elektriko.
MasteRbee
28. 10. 2024 14.56
+2
Postavite en modularen jedrski reaktor in problem rešen.
zdravkob
28. 10. 2024 15.01
Modularni reaktorji niso na takem nivoju kot se zahteva za jedrske elektrarne. Tveganje je preveliko. So pa zdaj tile torijski reaktorji. Ne vem zakaj še niso prevladali.
Miran Petek
29. 10. 2024 10.03
@zdravkob, lahko kak vir glede tega kar navajas?
zmerni pesimist
28. 10. 2024 14.49
+2
In mi bomo plačevali njihovo in doma še svoje ogrevanje butasto na kvadrat
zdravkob
28. 10. 2024 15.04
-2
Jaz bi vam postavil elektrarno na dvorišče potem bi pa vam še toploto zaračunaval, ki bi jo sicer v zrak spuščal. Ampak ne dam, evro je evro. Hudobni slovenci.
Janik1111
28. 10. 2024 14.32
+0
Jedrski reaktor naj zmontirajo namesto peči na premog
Vakalunga
28. 10. 2024 14.08
+7
Svetovni FENOMEN, IDIIIJOTIZMA, ustanovili bi javno službo za ogrevanje mesta 30 000 ljudi ki bi zajemala Premogovnik zb4500 zaposlenimi in 600 MW blok z 750 zaposlenimi zraven še 200 ljudi na holdingu in ostalimi v Ljubljani, ta socialistična kuga je ustanovila nekaj kar ni nikjer na svetu )) Zraven še toplotno firma, na tako da bo za ogrevanje 30 000 ljudi skrbelo kar 10 000 zaposlenih, morda bi človek ki to spremlja eeku kot pr nprcih, ali pa saj ni res pa je ?? v tem zosu je širše zaposleb+nih šemsaj 20 000 ljudi.
spoštovanje
28. 10. 2024 15.57
-1
Iteb Tona
28. 10. 2024 13.48
+3
Potrebno je vlagat v energijske sisteme!!!!!!!!! Kdor bo vlagal, bo nekoč gazda energijskega sistema, od katerega bo odvisen cel svet!!!!!!! Tu je priložnost tudi za male države kot je SLOVENIJA!!!!!!!! 🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
Aristotle
28. 10. 2024 14.21
+2
Vlagati je potrebno v razvoj ne v staro tehnologijo
Iteb Tona
28. 10. 2024 14.27
+3
Kdo govori o stari tehnologiji?????!!!!!!!!?????🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
BWC Buyer
28. 10. 2024 13.13
+6
Ja kaj so pa prcakovali? Da ne bo nkol konca s premogom? Velenjkovac bo kmalu mesto duhov, hoces noces
zdravkob
28. 10. 2024 14.30
-1
Premoga je še kolikor hočeš. Če pa ne, ga je pa tu blizu v Bosni kolikor hočeš.
galambszar
28. 10. 2024 12.55
-2
Robi ma vas rad.
optimist11
28. 10. 2024 12.53
+5
Dajte si prebrati Damijan.blog na temo TEŠ 6.
PomisliNaSonce
28. 10. 2024 12.47
+6
Ker se obuekt večji del uporablja pod nujno cele dneve in noči za dlajinsko ogrevanje podokej predvidljivih močeh, elektrika se pa proizvaja samo toliko in takrat...kot je v omrežju fali...tak objekt ne more biti termoelektrarna primarno. Lahko je zgolj toplarna....
zdravkob
28. 10. 2024 13.21
+3
haha. Ta objekt je namenjen proizvodnji elektrike. Pa kje jemlješ to pamet? Odvečno toploto odda v hladilni stolp. Če se kdo ogreva s tem, pa je čisti plus. Vsa toplota je že v ceni elektrike. Kje se jemljete, ljudje.
PomisliNaSonce
28. 10. 2024 13.29
+1
Kak pa če recimo ne rabino kak mesec iz premoga elektrike, pa mormo še zmer kurit za ogrevanje...se ti zdi to pol še vedno odpadna toplota?
zdravkob
28. 10. 2024 14.07
+0
To se nikoli ne zgodi, razen ob remontih. Tisti delček toplote zlahka pokrijejo. Toplote za ogrevanje je nekaj % celotne moči. Kljub vsem ogrevanju še vedno rabijo hladilni stolp, kjer se odda toplota v ozračje.
BtpS
28. 10. 2024 12.38
+6
Če bi sodišča delala kot bi morala, se danes ne bi kregali. Vse bi morali vrniti vsi, ki so bili vpleteni v Teš 6. Tukaj je tudi ogromno podizvajalcev, ki so kar naenkrat najuspešnejši s.p. in podjetniki.
Aleš Hartner
28. 10. 2024 12.27
+0
Če je bila korupcija ob gradnji TEŠ6 zločin, ki terja kazenski pregon vpletenih, pa je zapiranje TEŠ velika neumnost, narodna izdaja in torej nov, samostojen zločin z znanimi krivci, ki ga je treba vsekakor preprečiti. Članstvo v mednarodnih integracijah in plačevanje emisijskih kuponov je manj pomembno od politične in energetske suverenosti Slovenije. Barabe spadajo za rešetke, ne pa na državne funkcije. Rudnik Velenje naj deluje, dokler je v njem premog. Skrajni čas je, da gredo prebivalci Šaleške doline množično na ulice, po potrebi tudi v Ljubljano, če že ostalim državljanom ni jasno, kako škodljivo je zapiranje TEŠ.
King Kralj
28. 10. 2024 13.09
+7
Zakaj bi bilo zspiranje rudnika skodljivo?
zdravkob
28. 10. 2024 13.23
-3
Ja, res bi lahko rudnik in TEŠ zaprli, saj elektriko dobiš v vsaki vtičnici!
Belabreza
28. 10. 2024 12.15
+15
Za ogrevanje 35.000 gospodinjstev naj bi plačevala celotna država in to enormne zneske. Šaleški lobi je dovolj pokradel z raznimi goljufijami, naj jim sedaj uredijo ogrevanje. Sicer pa, tako kot vsi ostali smo si morali ogrevanje urediti kako smo znali in vedeli. EKO sklad daje subvencije za razne ogrevalne sisteme, se bodo že znašli. Če ne bo pa frutek še dal kakšen nasvet za dobro plačilo.
User2669999
28. 10. 2024 12.35
-3
Ne vem koliko časa si na svetu, povem ti le, da so generacije dobivale elektriko iz Šoštanja in Trbovelj ob onesnaževanju okolja.
Polkavalčekrokenrol
28. 10. 2024 12.10
+9
BLOK 6 je projekt Janše in Pahorja,najmanj kar bi bilo pravično je da bi oba v tem bloku skurili
Belabreza
28. 10. 2024 12.17
+7
Pa še koga lahko, bo goriva do leta 2080.
User2669999
28. 10. 2024 12.27
-1
Julijann
28. 10. 2024 12.01
-3
Bi vaš Kumer vse uredil, menda.
ptuj.si
28. 10. 2024 11.41
+7
Vsi, ki prodajate TČ, to je velika prilika, tu bo šlo veliko TČ. Če bo le omrežje zdržalo vse to.
Grma53
28. 10. 2024 11.36
+16
Šaleški lobij je nategnil celo Slovenijo, pa mu to ni dosti in bi rad to še nadaljeval
brabusednet
28. 10. 2024 11.20
+1
Plešite misija Golob vam vlada.Kar ste na volitvah sejali sedaj žanjete.
Janez_53
29. 10. 2024 10.43
+1
Precej blesav komentar!!! A je Golob zgradil TEŠ6 na osnovi LAŽNIH IN PRIREJENIH PODATKOV??? Pojma nimaš!
Mladi? Plasto
28. 10. 2024 11.05
+18
za zaprtje TEŠa so krivi tisti ,KI SO DALI ZAVAJAJOČE IN LAŽNE PODATKE OB ZAČETKU PROJEKTA !!!!! torej če bodo v dolini jezni , lahko začnejo pri svojem sindikalistu , pa pol gredo do rotnika in ostalih udeležencev , ZA KATERE SE TOČNO VE KDO SO !!!! včasih so goljufive peke namakali v ljubljanici .... kaj bojo v šaleški dolini naredili s svojimi goljufi je njihova stvar IN NE PROBLEM CELE SLOVENIJE !!! 2000 zaposlenih ? -- mura jih je imela več , pa smo zaprli !!!!!
Maki3322
28. 10. 2024 11.38
+7
Janševa vlada je podpisala in dal 670 miljonov EUR avansa.
User2669999
28. 10. 2024 12.02
+4
V TEŠ-u so problem kuponi. Z izkopom milijon in pol ton na leto in milijonov kupljenega, bi brez kuponov shajali. Tako pa ta zelena svojat služi s kuponi.