Slovenija

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

Ljubljana, 17. 12. 2024 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

"Zmanjšan obseg poslovanja in naročil beležijo tudi druge panoge, najbolj prizadeta pa so zagotovo podjetja, ki so vezana na avtomobilski trg. Prek našega sistema območnih zbornic smo zato pozvali ministra Hana in Mesca, da se nemudoma sprejme interventni zakon," so v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Blaža Cvara povzeli v sporočilu za javnost.

Da je treba opozoriti na alarmantno stanje, ki nas čaka v naslednjih mesecih, je menil predsednik mariborske območne zbornice Marko Gorjak. "V težavah nismo samo podjetja, vezana na avtomobilsko industrijo. Krog prizadetih podjetij se širi tudi na druge panoge. Zato moramo vztrajati pri tem, da nas država začne končno poslušati. V času, ko imamo težave, pa smo z novim obračunavanjem omrežnin še dodatno obremenjeni," je dejal Gorjak.

Podjetnik in državni svetnik Aleš Pulko je ocenil, da bo veliko odpuščanj in stečajev sledilo v januarju. "Še večji strah je na strani zaposlenih, saj ne vedo, ali bodo še imeli službo. Alternativa odpuščanju iz poslovnih razlogov je pomoč države v obliki sheme skrajšanega delovnega časa ali čakanja na delo," je poudaril.

Blaž Cvar
Blaž Cvar FOTO: Damjan Žibert

Predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek je izpostavil, da je prevozniški sektor tisti, ki najprej občuti dogajanje v gospodarstvu. "Tudi v prevozniškem sektorju čutimo ohlajanje, več je praznih kilometrov. Na cesti vidimo vse več tovornjakov s kitajskimi avtomobili, to je realnost," je dejal.

"Akcija OZS je pokazala izredno enotnost in odzivnost celotnega sistema," pa je na seji poudaril predsednik državnega sveta Marko Lotrič. "Z državnim svetnikom Alešem Pulkom sva vložila pobudo za sprejem interventnega zakona. Sistemskega zakona očitno še dolgo ne bo, zato je sprejem interventnega zakona nujen," je ocenil.

V pozivu, ki so ga naslovili na ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana ter na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca, so med drugim zapisali, da je stanje, v katerem so se znašli, zelo resno.

"Anketa OZS med člani zbornice je pokazala, da je skoraj 35 odstotkov podjetij, ki so vezana na avtomobilski trg, že septembra beležilo do 30-odstotni upad naročil, v decembru pa se slika drastično poslabšuje. Kar 68 odstotkov sodelujočih v anketi bo moralo brez pomoči države odpuščati delavce, kar pomeni večanje brezposelnosti, predvsem pa izgubo kvalificiranega kadra, ki ga po koncu krize ne bo lahko nadomestiti. Ob tem opozarjamo, da mora interventni zakon zajeti vse dele gospodarstva, tudi mikro, mala in srednja podjetja, saj se razmere poslabšujejo za prav vse segmente," so del vsebine poziva ministroma povzeli na zbornici.

Člani upravnega odbora pričakujejo, da bo interventni zakon s shemo skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo začel veljati januarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

murate
17. 12. 2024 19.19
Ni mi jasna ena zadeva,kako je možno da obrtniki jokajo da ne morejo dobiti delavcev ,po drugi strani pa bi šli na čakanje.Se mi zdi da obrtna zbornica zopet laže tako kot nekaj dni nazaj zaradi dimnikarjev,predvsem tistih ki pogrešajo dobro plačano nedelo koncesionarjem
Smuuki
17. 12. 2024 17.47
-1
Če b9 mesecvin han reševal gospodarstvo nam ni pomoči. Morda bo njunnprispevek v obliki kakšnega novega davka ali spet kakšne nove pogruntavščine kot je pravica do odklopa
zmerni pesimist
17. 12. 2024 15.54
+1
Sam da so si sebi lepo postlali