Da so ob nedavnem požaru na Krasu dokazali, da lahko država učinkoviteje reagira, "če se ustrezno organiziramo in nakupimo ustrezno opremo", je ob predaji ključev donirane hiše družini Stropnik, kar je omogočilo 41 donatorjev, dejal predsednik vlade Robert Golob. "Verjamem, da gredo vsi ukrepi, ki jih izvajamo pri popoplavni obnovi, natančno v to smer. A mogoče bo potrebnega še nekaj časa," je ob tem priznal.
Eno leto je skoraj mimo, stoji pa le ena hiša. Od dveh družin z območja slovenjgraške občine, ki sta ostali brez strehe nad glavo, je ključe tako prejela če ena družina oz. le del družine. Oče Stanko Stropnik namreč ostaja v hiši, ki zaradi plazenja ni več varna za bivanje.
Hiša stoji izključno zahvaljujoč donatorjem, s podjetjem Pergola, GVIZ KOS1, na čelu, ki so hišo zgradili do prvomajskih praznikov in uredili okolico. Od takrat pa so na občini čakali na odločitev vladne službe, kdo in kdaj se lahko vseli vanjo.
Postopek predaje donacije je sicer vse prej kot enostaven. Zemljišče je donirala občina, a ker tega uradno ne more, ga bo prenesla na državo in od države v zameno dobila drugo. Družina Stropnik pa bo državi iz odškodnine, ki jo bo prejela na podlagi opravljene cenitve za prejšnje domovanje, za to zemljišče plačala dobrih 70.000 evrov, kolikor je uradno ocenjeno. V izogib davčnim obremenitvam pa je bil sam objekt prenesen na humanitarno organizacijo.
Družine v negotovosti, s seznama za morebitno rušenje po letu dni celo umikajo hiše
Vladni seznam za morebitno rušenje uničenih oziroma poškodovanih hiš pa medtem tudi po letu dni še ni dokončan. Pred mesecem dni so denimo v gornjem gradu izvedeli, da so 23 hiš od 27 s seznama odstranili.
Podobno tudi v Prevaljah. Ali se bodo selile ali ne, po enem letu še vedno ne vedo niti številne družine v občini Ljubno. "Gre za zelo težke situacije, ki jih morda nekdo od zunaj ne more videti. Za vse nas, ki stiske spremljamo dnevno, pa vemo, da je pomemben čisto vsak dan," je dejal župan občine Ljubno Franjo Naraločnik.
Sploh po izrečenih besedah po lanskoletni ujmi, ko je bilo na občinah, da zagotovijo zemljišča za nadomestne gradnje in jih tudi komunalno opremijo. "Država pa bo skupaj s proizvajalci montažnih hiš poskrbela, da se tja postavijo objekti," je osmega avgusta lani dejal premier. Za kar bi po njegovih besedah potrebovali tri mesece.
Še več, Golob je takrat za RTV dejal, da so v kontaktu z največjimi proizvajalci montažnih hiš v Sloveniji, ki imajo kapacitete za sto hiš na mesec.
Do danes je izdelanih 130 cenitev za trenutno 343 objektov, predvidenih za rušenje, izdanih je 73 sklepov, le 16 pogodb pa je odposlanih. Ob polnoči so se iztekli roki za pripombe za desni breg Savinje v občini Braslovče, gre za 50 hiš.
Do sedmega avgusta pa je še rok za oddajo pritožb za levi breg Savinje, kjer naj bi selili prebivalce iz 116 objektov.
Šefic: Vsi bi si želeli, da bi proces tekel hitreje
Je vlada ljudi pustila na cedilu? Eno leto je že skoraj okoli, kaj o tem pravi vladni koordinator za obnove po poplavah Boštjan Šefic, ki smo ga gostili v oddaji 24UR ZVEČER? Poudaril je predvsem številne postopke, ki so jim mogli slediti pri procesu nadomestnih gradenj, s katerim so začeli decembra, in pri sprejemu interventnega zakona, ki so ga sprejeli novembra.
"Vsi bi si želeli, da bi ta proces tekel hitreje. Ključen zamik pa je nastal pri strokovnih podlagah," je dejal ter dodal, da so sicer nekatere podlage obstajale že pred tem, a da niso ustrezale sedanjim razmeram. V direkciji so tako morali izdelati nove študije, na podlagi katerih so nato ocenili, ali je določen objekt treba odstraniti ali pa ga bo mogoče varovati. Nekaj stavb so tako s seznama za morebitno porušitev od takrat tudi umaknili, saj so po besedah Šefica ocenili, da jih bo moč varovati.
Ob tem je dejal še, da je treba pred gradnjo najti tudi ustrezna zemljišča ter jih opremiti s komunalno in drugo infrastrukturo, ki bo omogočala, da bodo prebivalci tam živeli dlje časa.
In kaj so se naučili po predaji ključev prve hiše? Šefic meni, da je treba resno razmisliti o tem, kako bi, tudi v primeru tovrstnih nesreč, potencialnim donatorjem olajšali večje donacije, da bi jih torej ljudje prejeli hitreje in učinkoviteje. Strinja pa se, da bi se lahko marsikaj, tudi procesi v državnem zboru, hitreje odvilo.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.