Podpredsednik vlade in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je namreč po torkovem sestanku koalicijskih partnerjev med aktualnimi temami izpostavil reševanje problema stavk in čakalnih vrst na upravnih enotah. "Pričakujte interventni zakon glede tega," je napovedal. Slednji bo po ministrovih navedbah šel v smeri reševanja vrst in nerazrešenih primerov na upravnih enotah.
Naknadno so z ministrstva za delo sporočili, da je Mesec v izjavi medijem v torek sporočil le, da so se na koaliciji pogovarjali o stavkah na upravnih enotah. "Minister nikoli ni izjavil, da se je koalicija pogovarjala ali o ukrepih ali o interventnem zakonu, ki bi omejevali stavko," so poudarili. Dodali so, da interventni zakon, ki ga pripravlja ministrstvo za javno upravo, obravnava drugo tematiko in nikakor ne vsebuje ukrepov za omejevanje pravice do stavke.
Verk meni, da je napoved zmotila izrekanje o stavkovnem sporazumu, ki ga je sicer v torek sprejelo 18 upravnih enot, osem pa je bilo proti, še vedno pa pričakuje odziv 20 upravnih enot. "Niti polovica se še ni izrekla, ali bi stavkovni sporazum podpisali ali ne," je dodal. Upravnim enotam je sicer v torek pojasnil, da lahko za podpis pooblastijo tudi njega, a ker je sporazum doslej sprejela le približno tretjina, je "iluzorno govoriti, da grem karkoli podpisat".
Dejal je, da interventni zakon pomeni, da bo vlada "omejila stavko in zmagala tako ali drugače", česar niso pričakovali. "Zato se je tudi najverjetneje tako mudilo te dni to čim prej narediti, ker so že vnaprej vedeli, da ne bo dogovora," meni Verk. Dodal je, da se gre vlada sporazum z upravnimi enotami s figo v žepu, kar ga skrbi.
Z napovedjo zakona je tako vlada po Verkovih besedah otežila delo in upravne enote dodatno demotivirala, da kar koli podpišejo, saj nekatere menijo, da je sporazum "po domače rečeno nateg". Vseeno pa pričakuje, da bo danes dobil odgovor vseh upravnih enot o stavkovnem sporazumu.
Dodal je, da se stavka lahko prekine tudi na silo, a da to pomeni, da ljudi za to delo ne bo, saj jih primanjkuje že zdaj, zatekajo pa se tudi k bolniškim odsotnostim. "Potem pa bo lahko delal tisti, ki bo sprejel ta zakon," je kritičen.
Zaposleni so konec januarja tri dni stavkali na 41 od 58 upravnih enot, od 13. marca pa so na večini upravnih enot stavkali ob sredah. Zaposleni na 34 od skupno 58 upravnih enot so 15. maja začeli neprekinjeno stavko, s katero zahtevajo dvig plač za sedem plačnih razredov, izenačitev nazivov zaposlenih na enotah z nazivi na ministrstvih, uvedbo dodatka za gotovinsko poslovanje in povečanje kadrovskega načrta na določenih enotah.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.