Novela bo omogočila učinkovitejše izvajanje nadomestitvene gradnje in s tem hitrejši dostop v ujmi prizadetega prebivalstva do osnovnih bivališč, je prepričana vlada, ki je bila v razpravi deležna kritik o zamudah pri zagotavljanju bivališč ljudem, katerih objekti so zaradi poplav ali plazov tako ogroženi, da jih bodo porušili.

Po noveli bo DSU med drugim sklenila sporazumne pogodbe za odkup nepremičnin, ki so oz. bodo s sklepom vlade zaradi velike ogroženosti zaradi poplav ali plazov predvidene za odstranitev, poskrbela za njihovo odstranitev, zemljišča pa nato predala v upravljanje direkciji za vode.
DSU bo izvedel tudi postopke za gradnjo nadomestitvenih objektov za lastnike, katerih nepremičnina je predvidena za odstranitev.
Pri javnih naročilih za odstranitev objektov in za nadomestitvene gradnje se bo upoštevalo cene kalkulativnih postavk, kot bodo določene z metodologijo in normativi, ki jih bo določila vlada. S tem naj bi pospešili izbor izvajalcev in zagotovili nadzor nad cenami izvajalcev, da preprečijo "čezmerno okoriščanje".
Koalicija predlog podprla, opozicija proti
Opozicija je v razpravi menila, da ni razlogov za prenos nalog na DSU, ki da nima izkušenj s tega področja, postopki pa da bodo samo še daljši. Že tako je vlada glede na svoje napovedi v zamudi in nihče od prizadetih, ki se morajo seliti, še nima zagotovljenega nadomestitvenega objekta, je opozarjala.
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je dejal, da je namen novele pospešiti postopke, saj bodo vključeni ljudje, ki imajo izkušnje s projektiranjem, javnim naročanjem, gradnjo.
Glede hitrosti gradnje je poudaril, da ne bo šlo za začasne objekte, ampak za stalne domove, ki bodo odporni na prihodnje vremenske ekstreme. Priznal je, da je pri cenitvah in drugih postopkih prišlo do zamika glede na napovedi, ampak gre za zahtevne postopke in ne smejo ubirati bližnjic.
Na vladi šesti sklop predplačil za obnovo poškodovanih stanovanj
V šestem sklopu predplačil so večinoma lastniki poškodovanih stanovanj in hiš, pri katerih je pridobivanje podatkov o upravičenosti do predplačila oziroma podatkov za nakazilo predplačila trajalo dlje časa (na primer zaradi neurejenih vpisov v zemljiški knjigi, napačnih bančnih računov, neurejene EMŠO ipd.), so po dopisni seji sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Kot so dodali, je 30 takšnih, katerih objekti so bili predhodno v skladu s strokovnim mnenjem vladne službe predvideni za odstranitev, pozneje pa so bili s seznama umaknjeni.
Pri pripravi seznama upravičencev do predplačil so bili upoštevani z zakonom določeni kriteriji, podatki, prejeti iz spletne aplikacije Ajda, in podatki katastra nepremičnin.
Predplačilo se v skladu z zakonom za posamezno stanovanje lastniku stanovanja izplača v višini 20 odstotkov predhodno ocenjene škode, če ta znaša več kot 6000 evrov. Če je lastnikov stanovanja več, se vsakemu izplača sorazmerni del, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Zaradi obsega poškodovanih stanovanjskih objektov po pojasnilih vlade ni bilo mogoče hkrati zagotovitvi celovitega seznama vseh upravičencev, zato je ministrstvo za naravne vire in prostor podatke obdelalo v več delih oziroma sklopih.
Doslej je bilo v petih sklopih izplačanih 33,5 milijona evrov predplačil, skupaj 7243 upravičencem. Skupaj s šestim paketom bo skupni znesek predplačil 34,6 milijona evrov za 7444 upravičencev.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.