evropska regulacija

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Čeferin: Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi
22. 02. 2025 16.16Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je ocenil, da Evropa v geopolitičnem vidiku izgublja, saj jo duši drastična regulacija. Trenutno ne vidi tudi nobene moči evropske politike, niti enotnosti. Kritičen je do politične korektnosti, češ da v zahodnem svetu svobode govora ni več.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko
05. 12. 2024 07.00Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?
23. 11. 2024 07.00V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev
07. 07. 2024 10.12Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Evropska unija želi 'ukrotiti' umetno inteligenco
14. 03. 2024 07.11V Strasbourgu, v stavbi Evropskega parlamenta, v njegovih številnih hodnikih, pisarnah in dvoranah moči, kjer poteka še eno zadnjih zasedanj parlamenta v tej sestavi pred volitvami, ki bodo junija, je že čutiti nekoliko drugačno, bolj mrzlično ozračje. Dnevni redi so natrpani, na agendi so na nek način tudi zgodovinsko prelomne uredbe.

Nova evropska realnost: mučilnice in otroci z AK-47 v rokah
08. 03. 2024 17.35V Evropi je stopnja nasilja, povezanega z drogami, postala podobna tisti v Srednji Ameriki, opozarjajo strokovnjaki. Otroci, ki na svoje vrstnike streljajo s kalašnikovimi. Najstniki, ki v pristaniščih raztovarjajo kokain iz kontejnerjev in s tem preživljajo cele družine. In mučilne sobe, skrite med ladijskimi zabojniki. Takšna je nova realnost v evropskih državah, ki se soočajo s perečim problemom proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Zaslužki na trgu, ki dosegajo več 10 milijard evrov, kriminalne združbe spodbujajo k vse bolj brutalnemu nasilju.

'Uporaba umetne inteligence je v številnih poklicih skoraj nujna'
15. 12. 2023 09.31"Vidimo, kako tehnologija, zlasti umetna inteligenca, preoblikuje naše delovne navade. Od programiranja do kreativnega razmišljanja, uporaba teh tehnologij ni več izbira, ampak postaja standard," poudarja Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU. Glavni igralci- tehnološki velikani OpenAI, Google, Microsoft, Anthropic pa hitijo z razvojem nepopolnih izdelkov, saj jih skrbi, da bi previdnost tekmecem omogočila prevlado na trgu. V luči sprejetega akta o umetni inteligenci pa se mnogi sprašujejo ali lahko nekaj, kar ne razumemo, sploh reguliramo?

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

Do 200 milijonov evrov državne podpore za razvojni projekt Misija GREMO
09. 05. 2023 16.54Projekt Slovenskega avtomobilskega grozda Misija GREMO, namenjen zeleni in digitalni preobrazbi avtomobilske industrije, bo v prihodnjih petih letih prejel do 200 milijonov evrov državne podpore. Kot je ob podpisu dogovora o partnerstvu dejal premier Robert Golob, gre za enega ključnih razvojnih projektov za celotno gospodarstvo.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?
22. 03. 2023 07.33Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

Ekonomisti opozarjajo pred učinkom domin: 'Se bo ponovilo leto 2008?'
15. 03. 2023 15.28Nenaden propad ameriških bank je v svetu bančništva sprožil kaos – tudi v evropskem finančnem sektorju. Delnice mednarodne švicarske banke Credit Suisse so v sredo padle za rekordnih 30 odstotkov, temu je botrovala tudi izjava največje delničarke, da švicarske banke v primeru likvidnostnih težav ne bo mogla dodatno finančno podpreti. Od jutra so v rdečem vsi osrednji indeksi na evropskih borzah.

Vlada začasno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja
30. 12. 2022 20.39Vlada je po več kritikah gospodarstvenikov na seji sprejela omejitev cene elektrike tudi za mikro, mala in srednja podjetja. Uredba bo začela veljati z novim letom. Pri Obrtno-podjetniški zbornici (OZS) so z ukrepom zadovoljni.

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'
22. 11. 2022 15.09Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Ukrepi za pomoč podjetjem: subvencioniranje cen elektrike in plina
17. 11. 2022 06.17Vlada je obravnavala izhodišča za še zadnjo fazo ukrepov za naslovitev energetske draginje, to je za ukrepe za podjetja in določene javne zavode. Med ukrepi bodo shema za subvencioniranje cen elektrike in plina ter za subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa. Sveženj naj bi začel učinkovati 1. januarja.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Vrh EU neuradno zbližal stališča o soočenju z energetsko draginjo
20. 10. 2022 06.26Voditelji držav članic EU so v Bruslju po neuradnih informacijah nekoliko zbližali stališča o nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Zaenkrat so sicer opravili zgolj prvi krog razprave, v katerem se je pokazalo, da so članice razdeljene na tri tabore. 16 držav naj bi podpiralo uvedbo dinamične kapice za omejitev špekulativnih dvigov cen na plinskem trgu in uvedbo cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije. V razpravi pa se je pokazalo, da poleg tega tabora, ki je pripravljen tudi nekoliko popustiti pri omejevanju cen plina, obstajata še dva. Južne članice si želijo predvsem več možnosti za financiranje ukrepov za soočanje z draginjo, Nemčija, Avstrija, Nizozemska in Danska pa medtem vztrajajo pri nasprotovanju omejevanju cen.

Komisija bo poslušala slovenske predloge pri soočanju z energetsko draginjo
22. 09. 2022 15.02Minister za gospodarstvo Matjaž Han se je med obiskom v Bruslju, kjer se je med drugim sestal s podpredsednico Evropske komisije Margrethe Vestager in komisarjem za notranji trg Thierryjem Bretonom, zavzel za solidarnost in sodelovanje v Evropski uniji pri soočanju z energetsko draginjo. Komisija je pripravljena poslušati tudi slovenske predloge.

Bruselj med izrednimi ukrepi navaja cenovno kapico za cenejše tehnologije
02. 09. 2022 13.26Evropska komisija je pripravila prvo oceno možnih kratkoročnih ukrepov za soočanje z visokimi cenami električne energije, piše v dokumentu, ki ga je pridobila STA. Ocenjuje, da bi bila najbolj ustrezna uvedba treh medsebojno prepletenih kratkoročnih izrednih ukrepov. Med najbolj ustreznimi navaja uvedbo cenovne kapice za cenejše vrste proizvodnje elektrike in manjšo porabo električne energije.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente
23. 08. 2022 06.0978 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Varčevanje v državnih stavbah: poleti najmanj 25, pozimi največ 20 stopinj
08. 07. 2022 20.21Cilj vlade je, da bi v zgradbah v lasti države zmanjšali porabo energije za deset odstotkov. S tem namenom je na seji sprejela ukrepe in priporočila za učinkovito rabo energije v stavbah ožjega in širšega javnega sektorja. Med drugim se nanašajo na temperaturo hlajenja in ogrevanja.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Vlada znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja
20. 10. 2021 21.15Vlada je na dopisni seji izdala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja. Omejila je maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Cene se bodo tako oblikovale na podlagi predpisane metodologije, in sicer kot povprečna 14-dnevna cena tekočega obdobja.

Počivalšek: Vlada v sredo o morebitni regulaciji marž pri kurilnem olju
19. 10. 2021 15.35GZS zaradi vpliva izjemnega dviga cen energentov na energetsko intenzivno industrijo predlaga prerazporeditev sredstev iz sklada za podnebne spremembe. Pripravila je tudi konkreten predlog sheme za najbolj prizadeta podjetja. V zvezi s problematiko na zbornici pričakujejo čimprejšnje srečanje z ministroma za okolje in za infrastrukturo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem sporočil, da bo vlada v sredo razpravljala o stanju na področju plina, električne energije in naftnih derivatov. Ali in kako bo ukrepala zaradi naraščajočih cen, ni mogel povedati, dejal pa je, da se bo mogoče odločila za reguliranje marž pri kurilnem olju.

Dražja elektrika: da bodo plačali račune, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano
19. 10. 2021 06.00Podražitev, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena in špekulativna, je ocenil premier Janez Janša ter Petrolovim uporabnikom svetoval, naj zamenjajo ponudnika. A kako bo v tem času država zaščitila tiste, ki si visokih položnic za elektriko ne bodo mogli plačati? Predsednik vlade po deregulaciji cen bencina zdaj napoveduje regulacijo marž in energetske vavčerje za ranljivejša gospodinjstva. Ali so to prave rešitve za ublažitev dviga cen, smo vprašali energetskega strokovnjaka Petra Novaka.

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?
18. 10. 2021 06.23Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Raziskava o doživljanju epidemije med študenti: večina poroča o depresiji in anksioznosti
26. 04. 2021 16.37V času pandemije covida-19 smo izpostavljeni številnim stresnim dogodkom, ki lahko vplivajo na naše duševno zdravje. Tako tuje kot domače raziskave nakazujejo, da se je duševno zdravje v tem času poslabšalo. Raziskave pa dokaj konsistentno kažejo tudi, da so mladi tisti, ki so med bolj prizadetimi, navajajo na NIJZ. Tudi na inštitutu so namreč opravili raziskavo o doživljanju epidemije in med študenti zabeležili visoke ravni anksioznosti, večina pa jih je poročala tudi o simptomih depresije.